Modyfikacja/modernizacja instalacji antenowej.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Modyfikacja/modernizacja instalacji antenowej.

Post autor: AdamP »

ObywatelDVB-T pisze:i oprócz zysku to nie wiadomo jaką ma charakterystykę .
Nie szukałeś ;) Wszystko jest na stronie producenta m.in. charakterystyka promieniowania.
Co do zysku. Od ilości ważniejsze są wymiary direktorów i ich rozmieszczenie, czasem kształt (proste, okrągłe, w kształcie x czy jeszcze inne - różne kształty różnie promieniują).

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Modyfikacja/modernizacja instalacji antenowej.

Post autor: hadam »

Z tym akurat się zgodzę, że kształt w tym wypadku ma znaczenie np. ATX-y mają jeszcze inną konstrukcję direktorów.
Przyznaje, nie szukałem zbyt dokładnie.
Tylko, że jak pisałem wcześniej to są całkiem odmienne konstrukcję to i parametry różne.
My porównujemy anteny o podobnej budowie, UHF Dipol 44/21-69 Tri Digit który ma 33 direktory proste i Maximum UHF200 który w podobnej konfiguracji ma o 8 mniej to nie jest bez znaczenia.
W skrócie to tak wygląda że tri digit ma 4 rzędy po 8 + 1 (tak jakby miał 4 ramiona krokodyla) a Maximim 3 rzędy po 8 + 1 z tyłu.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Modyfikacja/modernizacja instalacji antenowej.

Post autor: AdamP »

Nie ma o co "kruszyć kopii" - tylko producenci wiedzą, dlaczego przyjęto takie a nie inne rozwiązania. Równie dobrze można dyskutować, dlaczego 4 cylindrowy silnik samochodowy jednego producenta ma większą moc niż 6 cylindrowy innego producenta (przy podobnej pojemności) - tylko projektanci wiedzą dlaczego.
To autor wątku podejmie decyzję, co kupi ;)

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Modyfikacja/modernizacja instalacji antenowej.

Post autor: adac »

@ kronopio:
w Twoim przypadku zacząłbym od sprawdzenia jaki sygnał masz na miejscu a nie od rozważań która anena może być lepsza.
Piszesz: 35 m n.p.t czyli na dachu 12 piętrowego budynku. Trudno sobie wyobrazić żeby w tych warunkach nie było sygnału 35 km od nadajnika. Chyba że Emitel wyciął ten kierunek, to można sprawdzić na foto obiektu nadawczego po rozmieszczeniu anten.
Wnioski wyciągasz na podst. sprawdzenia na jednej antenie (Opticum AX900) i jednym tunerze (Opticum HD T50).
To nie przesądza o całym sygnale w Gliwicach bo jedno z tych urządzeń może być zwyczajnie uszkodzone. Nawet zwykły symetryzator, gniazdko antenowe w odbiorniku, element na płytce drukowanej.
Dobrze było by sprawdzić odbiór po podmianie elementów tego zestawu.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Modyfikacja/modernizacja instalacji antenowej.

Post autor: AdamP »

Jeśli się nie mylę, to autor podłączał już w miejsce STB telewizor LG i wciąż miał ten sam problem.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Modyfikacja/modernizacja instalacji antenowej.

Post autor: adac »

Trudno sobie wyobrazić żeby w tych warunkach nie było sygnału 35 km od nadajnika
Wg dvbtmap Gliwice leżą na głównym kirunku wiązki, moce 63-100kW.
Może 'za mocna' antena ?

/ Antenę trudno jest zepsuć, można co najwyżej odwrotnie poskładać jeżeli przychodzi w takiej postaci. Możliwe jest pęknięcie (uszkodzenie) płytki symetryzatora.
Co jeszcze można: fatalnie wykonać złącza, podłączenia. Zerwać długi przewód zwisający luzem 25 metrów.
Można też wyłączyć nadajnik.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Modyfikacja/modernizacja instalacji antenowej.

Post autor: AdamP »

Skoro ma siłę sygnału: Mux3 14-22%, Mux2 8% i Mux1 0%, to nie jest to objaw przesterowania. Zwykły dipol pętlowy (wygięty na kolanie) z symetryzatorem dałby lepsze wskazania.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Modyfikacja/modernizacja instalacji antenowej.

Post autor: poxipol »

Nie wiem czemu wszyscy patrzą na zysk anteny,pomijając inne również istotne parametry,w doborze anteny do swojej lokalizacji.

Może dam taki przykład:
Lokalizacja Kraków,okolic Brogi.
Domek parterowy.Nad działką linia wysokiego napięcia,dołem zaraz za drogą nasyp kolejowy z trakcją elektryczną,no i dość gęste zadrzewienie.
Jakaś firma reklamująca się profesjonalnym miernikiem,zdemontowała antenę siatkową z uszkodzonym przedwzmacniaczem,montując Tri Digit 44.
Odbiór fatalny,dużo gorszy jak poprzednio.
Nie wiem czy ten miernik wyświetlił inf.że trzeba zamontować taką antenę,czy mieli na nią upusty.Nieraz miernik w ręku niedoświadczonego instalatora to porażka.A wystarczyło tylko spojrzeć okiem na sytuację.
Antena siatkowa teraz z symetryzatorem wróciła do łask zastępując trójramienną ( nawet wymiana w niej LNA 101 na symetryzator nic jej nie pomogła )
Jedynym problemem przy montażu siatki była jej wysokość zawieszenia.Ani wyżej ani niżej,z tolerancją ok. 10cm (na wysokości rynny )
Wynika z tego że nie chodziło tutaj o zysk,ale o lepsze promieniowanie w płaszczyznie pionowej.
Zastosowanie rozgałęznika dwudrożnego minimalnie poprawiło parametry (deko niższy poziom sygnału,deko wyższa jakość )
Jak widać w tej sytuacji Tri Digit poszedł w odstawkę.

kronopio
Posty: 18
Rejestracja: 1 lipca 2015, o 11:21
Odbiornik: 1. OPTICUM HD T50 + TV1
2. LG 42PA4500 (TV2 MPEG-4)
Instalacja antenowa: 1.Technisat TechniYagi T1 (maszt 30m n.p.t.)
2.Kabel 30m Conotech
3.Telmor RA-2F
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy

Re: Modyfikacja/modernizacja instalacji antenowej.

Post autor: kronopio »

Widzę, że debata jest zacięta, więc może kolegów zainteresuje fakt, że antena (nadal stara) podpieta bezpośrednio do dekodera daje sygnał do TV, natomiast zakupiłem rozgałęźnik AXING BVE 20-01, który do kiepskich nie należy (http://www.axing.pl/katalog/abzweiger2.html) i po podłączeniu kabla poprzez ów rozgałęźnik brak w ogóle jakiegokolwiek sygnału w TV.

Zaryzykuję jeszcze obrót anteny na Skrzyczne, ale wątpię czy coś to zmieni.

penknife
Posty: 234
Rejestracja: 4 maja 2012, o 20:03
Odbiornik: 1.MT4171,
2.Wiwa HD-50 NEW
Instalacja antenowa: 1. Dipol pół-falowy +symetryzator lub co akurat podleci,
2. BiQuad na 706MHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Miłki(~12km)

Re: Modyfikacja/modernizacja instalacji antenowej.

Post autor: penknife »

kronopio Czy mi się wydaje czy w antenie masz wzmacniacz zasilany przez tuner/dekoder lub w inny sposób ? A przy tym rozgałęźniku nigdzie nie znalazłem DC-pass, ani nic podobnego, więc niezasilony (przed)wzmacniacz w/przy antenie pewnie robi za tłumik.

kronopio
Posty: 18
Rejestracja: 1 lipca 2015, o 11:21
Odbiornik: 1. OPTICUM HD T50 + TV1
2. LG 42PA4500 (TV2 MPEG-4)
Instalacja antenowa: 1.Technisat TechniYagi T1 (maszt 30m n.p.t.)
2.Kabel 30m Conotech
3.Telmor RA-2F
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy

Re: Modyfikacja/modernizacja instalacji antenowej.

Post autor: kronopio »

penknife pisze:kronopio Czy mi się wydaje czy w antenie masz wzmacniacz zasilany przez tuner/dekoder lub w inny sposób ? A przy tym rozgałęźniku nigdzie nie znalazłem DC-pass, ani nic podobnego, więc niezasilony (przed)wzmacniacz w/przy antenie pewnie robi za tłumik.
Prawdę mówiąc "zabiłeś" mnie teraz, bo byłem w eltroxie i rozmawiałem ze sprzedawcą o moim "problemie" instalacji antenowej,doborze anteny itp. itd., zaznaczyłem że mam byc pasywny (choć obstawał od razu przy wzmacniaczu), więc zaufałem, że sprzedał mi rozgałęźnik pasywny.

EDIT:
Podłączyłem rozgałęźnik, włączylem zasilanie z tunera i... nic.
Zatem nadal nie wiadomo na 100% czy aktywny czy pasywny, bo równie dobrze problem może stać po innej stronie :roll:

Jedyne co znalazłem to serię BVE w dziale pasywa, więc raczej pasywny:
http://www.satelitarni.pl/pl/c/Rozgalezniki-TV/197

Awatar użytkownika
Acid
Posty: 308
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 17:54
Odbiornik: Philips PUS8303 / Sharp HI3422E
Instalacja antenowa: Dipol-16/21-60 / Dipol-4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Modyfikacja/modernizacja instalacji antenowej.

Post autor: Acid »

Spokojnie jest pasywny, chodziło o to że ten rozgałęźnik nie przepuści napięcia do anteny ale tego nie potrzebujesz bo jest ona bez wzmacniacza. Obstawiam źle zarobione f-ki, przy tej odległości Kosztowy złapiesz na " gumce od majtek" Mam taką samą odległość do tego nadajnika 40m kabla po drodze zwrotnica i rozgałęźnik na tv lg k41 100/100 k49 100/100 k55 98/100. Zrób może jakieś zdjęcia tej instalacji zwłaszcza wtyków f.

kronopio
Posty: 18
Rejestracja: 1 lipca 2015, o 11:21
Odbiornik: 1. OPTICUM HD T50 + TV1
2. LG 42PA4500 (TV2 MPEG-4)
Instalacja antenowa: 1.Technisat TechniYagi T1 (maszt 30m n.p.t.)
2.Kabel 30m Conotech
3.Telmor RA-2F
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy

Re: Modyfikacja/modernizacja instalacji antenowej.

Post autor: kronopio »

Acid pisze:Obstawiam źle zarobione f-ki, przy tej odległości Kosztowy złapiesz na " gumce od majtek" [...] Zrób może jakieś zdjęcia tej instalacji zwłaszcza wtyków f.
Akurat F-ki są dobrze zrobione. Kabel wychodzący z anteny, jak i kabel wychodzący z dekodera zakończone są f-kami i łączę je za pomocą beczki (wówczas na TV1+dekoder działa MUX3 oraz MUX2, MUXa1 brak; TV2 MPEG4 odłączony), natomiast jak beczkę zastąpie rozgałęźnikiem, sygnał z anteny od razu znika, czyli brak wizji na TV1+dekoder (nie ma znaczenia czy TV2 MPEG4 jest podłaczony czy nie, bo do niego też nie dociera sygnał).

Gdyby f-ki były źle zrobione, nie byłoby sygnału w TV1+dekoder nawet na sztywno, czyli po połączeniu efek beczką.

Awatar użytkownika
Acid
Posty: 308
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 17:54
Odbiornik: Philips PUS8303 / Sharp HI3422E
Instalacja antenowa: Dipol-16/21-60 / Dipol-4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Modyfikacja/modernizacja instalacji antenowej.

Post autor: Acid »

Coś działa bo bez rozgałęźnika masz 4dB więcej sygnału środkowa żyła może za mało wystawać z wtyku i nie ma połączenia z anteną co sugerują wskazania sygnału z lg-ka. Ewentualnie uszkodzony jest symetryzator.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Modyfikacja/modernizacja instalacji antenowej.

Post autor: poxipol »

kronopio pisze:
Akurat F-ki są dobrze zrobione. Kabel wychodzący z anteny, jak i kabel wychodzący z dekodera zakończone są f-kami i łączę je za pomocą beczki (wówczas na TV1+dekoder działa MUX3 oraz MUX2, MUXa1 brak; TV2 MPEG4 odłączony), natomiast jak beczkę zastąpie rozgałęźnikiem, sygnał z anteny od razu znika, czyli brak wizji na TV1+dekoder (nie ma znaczenia czy TV2 MPEG4 jest podłaczony czy nie, bo do niego też nie dociera sygnał).

Gdyby f-ki były źle zrobione, nie byłoby sygnału w TV1+dekoder nawet na sztywno, czyli po połączeniu efek beczką.

Wygląda na to że sygnał z anteny jest za słaby i rozgałęznik go wytłumia.

Tak na marginesie.
Zakupiłeś rozg.indukcyjny,do jego zastosowania wymagany jest jeden rodzaj kabla.Przy stosowaniu różnych rodzajów kabla,stosuje się rozg.rezystorowy-lepsze dopasowanie ,większe tłumienie.

Co do twojej anteny,chyba niezbyt dobrze sprawdza się w twojej lokalizacji.
Na próbę polecił bym antenkę z dobrymi parametrami,produkowaną na Śląsku.

http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemne ... a-log-5-65
W Krakowie zamontowałem taką na Skrzyczne.Na Chorągwicę przysłaniał biurowiec 12-piętrowy
Potem roz.czterodrożny.
Sygnał 78% jakość 99%
Całość instalacji pasywna

kronopio
Posty: 18
Rejestracja: 1 lipca 2015, o 11:21
Odbiornik: 1. OPTICUM HD T50 + TV1
2. LG 42PA4500 (TV2 MPEG-4)
Instalacja antenowa: 1.Technisat TechniYagi T1 (maszt 30m n.p.t.)
2.Kabel 30m Conotech
3.Telmor RA-2F
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy

Re: Modyfikacja/modernizacja instalacji antenowej.

Post autor: kronopio »

poxipol pisze: Tak na marginesie.
Zakupiłeś rozg.indukcyjny,do jego zastosowania wymagany jest jeden rodzaj kabla.Przy stosowaniu różnych rodzajów kabla,stosuje się rozg.rezystorowy-lepsze dopasowanie ,większe tłumienie.
Ten margines jest dość ważny w moim przypadku, bo rzeczywiście kable do tv są starsze niż kable antenowy, ze względu na prowadzenie pod panelami... Czyli niestety musze uwzględnić większe tłumienie.
Żeby już nie szperać w necie, coś konkretnego byś polecał z rozgałęźników rezystorowych?

poxipol pisze: Co do twojej anteny,chyba niezbyt dobrze sprawdza się w twojej lokalizacji.
Na próbę polecił bym antenkę z dobrymi parametrami,produkowaną na Śląsku.

http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemne ... a-log-5-65
W Krakowie zamontowałem taką na Skrzyczne.Na Chorągwicę przysłaniał biurowiec 12-piętrowy
Potem roz.czterodrożny.
Sygnał 78% jakość 99%
Całość instalacji pasywna
Gdziekolwiek się nie ruszę (monterzy,sklepy), wszędzie bombardują mnie "krokodylami", kiedy dopytuję czy prosta antena yagi nie będzie wystarczająca (w końcu na pustyni nie mieszkam), to następuje długa chwila milczenia. Jutro odwiedziny w eltroxie z rozgałęźnikiem, który mi wcisnęli i będę kombinował z przekręcaniem na Skrzyczne, jak nic nie da po raz kolejny, pozostaną ostateczne próby na antenach.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Modyfikacja/modernizacja instalacji antenowej.

Post autor: poxipol »


kronopio
Posty: 18
Rejestracja: 1 lipca 2015, o 11:21
Odbiornik: 1. OPTICUM HD T50 + TV1
2. LG 42PA4500 (TV2 MPEG-4)
Instalacja antenowa: 1.Technisat TechniYagi T1 (maszt 30m n.p.t.)
2.Kabel 30m Conotech
3.Telmor RA-2F
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy

Re: Modyfikacja/modernizacja instalacji antenowej.

Post autor: kronopio »

poxipol pisze: Tak na marginesie.
Zakupiłeś rozg.indukcyjny,do jego zastosowania wymagany jest jeden rodzaj kabla.Przy stosowaniu różnych rodzajów kabla,stosuje się rozg.rezystorowy-lepsze dopasowanie ,większe tłumienie.
Poxipol jak rozpoznałeś, że rozgałęźnik jest indukcyjny? Da się rozróżnić indukcyjny i rezystorowy bez zaglądania w katalog?
Te tłumienie w rezystorowym o ile może być większe od tłumienia w indukcyjnym?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Modyfikacja/modernizacja instalacji antenowej.

Post autor: poxipol »

Sprawa jest prosta,obecnie nie ma w sprzedaży roz.rezystorowych.
Kiedyś produkował je Polkat,Telmor.Trzeba je wykonać samodzielnie wg.schematu.

Obrazek

Tłumienie dla R2 6 dB ,R3 9 dB, R4 12 dB
Tłumienia się różnią w zależności od częstotliwości.

Może wymienię podstawowe różnice.
Prosty rozg.indukcyjny składa się z rdzenia na którego nawinięty jest drucik,a końcówki tych uzwojeń połączone są równolegle,zarówno na wej.jak i na wyj.
Mają poważną wadę polegającą na tym że jego tory wyjściowe nie są od siebie odsprzężone.
Zmiana impedancji-niedopasowanie na jednym z wyjść,powoduje zmiany poziomu sygnału na drugim wyjściu.
Przy tym rozwiązaniu musi być ten sam rodzaj kabla,wtyczek poprawnie zmontowanych.

ROzg.rezystorowe charakteryzują się większym tłumieniem przejściowym,co wynika stąd że w celu zapewnienia dopasowania zastosowano w nich rezystorowe układy odsprzęglające ,zapewniające też lepszą separację między podłączonymi odbiornikami.

Robiono i pewnie może się robi rozg.małostratne,których tory wyjściowe są wzajemnie odsprzężone,utworzone przez transformatory szerokopasmowe,gdzie końcówki każdego z dzielników są od siebie odsprzężone dzięki zastosowaniu gałęzi RC (rezystory i kondensatory).
Zasada działania takich transformatorowych dzielników mocy jest zbliżona do zasady działania układów pierścieniowych lub hybrydowych.

PS
Jeżeli potrzebuję taki rozg rezystorowy,kupuję tani na złącza F i lutuję tam potrzebne elementy.

TELMOR
Posty: 30
Rejestracja: 30 czerwca 2015, o 11:42

Re: Modyfikacja/modernizacja instalacji antenowej.

Post autor: TELMOR »

Zgadzam się z Poxipol-em.
Z tego co się zorientowałem przyczyna kłopotów z odbiorem leży w antenie i rozgałęźniku. Może być również dodatkowy problem różnicy poziomów sygnałów z poszczególnych MUX-ów.
Daleko nie szukając można zastosować antenę kierunkową TurboT – 20 (Telmor) , rozgałęźnik RM-2F 3,5dB, a jeżeli będzie taka konieczność , dla wyrównania poziomów, wzmacniacz z filtrem kanałowym WK-310, idealny dla trzech MUX-ów . W tym przypadku konieczne będzie zastosowanie zwrotnicy zasilania. W miejsce RM-2F można zastosować rozgałęźnik aktywny RTA-120, który przenosi napięcie oraz kompensuje straty na przelocie. Jak potrzeba linków to mogę podrzucić.

Zablokowany