Jaka antena do MUX-8?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Jeżeli twoja antena była by idealną,a takich nie ma to na pewno by nie odebrała.

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: pikaczu »

czyli nie odbierze?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

To nie jest powiedziane że nie odbierze.
Twoja antena pracuje poprawnie w kanałach 21-60 (69)
Jeżeli sygnał w twojej lokalizacji w paśmie VHF będzie duży, to może odbierać.
Jednak sygnał ten na pewno będzie osłabiony,zdeformowany i przy zmiennych warunkach propagacyjnych,zakłóceniach mogą być powody do narzekań.

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: pikaczu »

aha, zobaczymy w maju :)

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Tomciosz »

Firma DIPOL planuje wznowienie sprzedaży starych modeli anten pod VHF. Taką dostałem od nich informację. Ale nastąpi to po uruchomieniu MUX8.
Ostatnio zmieniony 10 listopada 2015, o 21:25 przez Tomciosz, łącznie zmieniany 1 raz.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

To dobra wiadomość.
Polkatu już nie mamy.
Takie same posunięcie powinien uczynić Telkom-Telmor,którego osobiście cenię za jakość i trwałość wykonania.
Jak będzie popyt,to na pewno zaleje nas też różnej maści chińszczyzna

sunlux
Posty: 2
Rejestracja: 11 listopada 2015, o 00:51

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: sunlux »

Witam,

czy dla Poznania można przyjąć, że docelowo mux 8 będzie nadawany z RTCN Śrem ?
Rozumiem, że są to na razie plany ale wyczytałem tutaj na forum, że graniczące z pewnością jest to, że MUX 8 będzie nadawany na pewno z RTCN-ów. Dla Poznania RTCN jest tylko jeden w Śremie a na Piątkowie w Poznaniu obiekt ma status SLR. Czy z takiego obiektu SLR też może myć nadawany MUX 8 ?

Dla mnie to ważna informacja ponieważ na chwilę obecną instalację antenowe wyposażam oczywiście w antene pracującą w paśmie VHF i orientuję ją na Śrem skąd jest już nadawany sygnał DAB+, który jest również nadawany z SLR Piątkowo (choć z inną polaryzacją ale na tej samej częstotliwości).

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: hadam »

Tomciosz pisze:Firma DIPOL planuje wznowienie sprzedaży starych modeli anten pod VHF. Taką dostałem od nich informację. Ale nastąpi to po uruchomieniu MUX8.
Czekają bo nie wiedzą jakie ostatecznie będą moce i polaryzacje a to ważne przy projektowaniu anten.
Myślę, że firmy reanimują także wiele wynalazków, aby odbierać na jednej antenie np kiedyś Dipol robił coś takiego
Ale także siatkowe anteny mogą ulec drobnej modernizacji, przy niewielkim nakładzie można samemu coś takiego dorobić aby poprawić odbiór w zakresie VHF. Na zdjęciu widać, że dipol jest połączony z puszką zwykłymi kabelkami, można samemu wygiąć z drutu około 70cm dipol i przymocować do konstrukcji siatki w zależności od potrzeb pionowo albo poprzecznie.
Czy to pomoże czy nie trudno powiedzieć, ale spróbować warto bez ponoszenia kosztów.
Najważniejsze to czekać aż uruchomią bo może nic nie trzeba będzie robić.
Obrazek
Ostatnio zmieniony 11 listopada 2015, o 11:58 przez hadam, łącznie zmieniany 1 raz.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Jednym słowem masakra.
Przecież to kompletnie rozstroi te dwie anteny.
Na zaciskach uzyskamy 37,5 oma z poprzestawianymi fazami.
Druga sprawa w tak bliskiej odległości nie montuje się dwóch anten.
Jeżeli już chcemy coś takiego wykonać,to dipol montuje się z tyłu tej synfazówki w odpowiedniej odległości i łączymy prostą zwrotnicą lub w gorszym wypadku sumatorem.
Coś takiego jak w załączonym linku anten combo

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Tomciosz »

Takie wynalazki sprzedaje aktualnie firma Anprel. :mrgreen:

Awatar użytkownika
Rzeszowiak
Posty: 313
Rejestracja: 26 listopada 2012, o 19:28
Miejscowość: Rzeszów
Instalacja antenowa: Antena UHF/VHF T-urbo-T COMBO Telmor.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Rzeszowiak »

Jaka antena do Muxu - 8?
Mam nadzieję że moja antena 19-elementowa Dipol pozwoli na odbiór bez problemów w/w muxa. Za czasów TV analogowej odbierała.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: hadam »

poxipol pisze:Jednym słowem masakra.
Przecież to kompletnie rozstroi te dwie anteny.
Zgadza się, jako docelowe rozwiązanie to może i kiepski pomysł, podałem taki przykład bo pokombinować zawsze można zwłaszcza nie ponosząc nakładów ale nie kupiłbym takiej siatki.
Natomiast pierwszy przykład ta podwójna kierunkowa z Dipola to już o niej mogę coś powiedzieć.
Rozdzieliłem ją tzn. osobno VHF i osobno UHF dorobiłem osobne mocowania do masztu a do puszek powkładałem odpowiednie symetryzatory i tak: tą przednią część UHF wykorzystuje jako dodatkowy kierunek na Kamieńsk razem z tri digit która jest na Wręczycę obie są połączone wzmacniaczem/zwrotnicą Terra MA-062. W tym wzmacniaczu mam jeszcze wolne wejście pod VHF z regulowanym 30dB i druga część anteny ta tylna pod VHF czeka gotowa na strychu na włączenie MUX-8, wtedy ją zamontuję.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: adac »

Antena przedstawiona na zdjęciu powyżej ma sens. Jeden warunek: w puszce należy umieścić zwrotnicę pasmową VHF/UHF ale miejmy nadzieję że producent o to zadbał.
Dla wielu osób będzie to najprostsza modernizacja instalacji do odbioru Mux-8 i pasma UHF (przy okazji bonus w postaci Dab+).
Siatka jest anteną tolerancyjną i taki 'dodatek' jej specjalnie nie zaszkodzi, a tylny ekran w odpowiedniej odległości od dipola polepszy kierunkowość na VHF.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Są to dwie oddzielne anteny które można łączyć zwrotnicą.
Są jednak pewne zasady wzajemnej odległości od siebie.
Wbrew pozorom ta antena synfazowa nie jest taka tolerancyjna.
Raz że symetryczny sztywny tor sprzęgający dipole jest wrażliwy na konstrukcję wsporczą anteny to jeszcze w bliskim sąsiedztwie pionowy dipol odwrócony o 90 stopni w kierunku maksymalnego promieniowania.

Myślę że ktoś chce zrobić kasę na naiwnych ludziach.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: hadam »

Może i masz rację, na logikę trudno się z tym nie zgodzić. Tylko że takich anten trochę można znaleźć w internecie i to różnych producentów, wystarczy wpisać do wujka googla (antena siatkowa z dipolem), niektórzy reklamują je nawet jako do DVB-T choć nie ma jeszcze MUX-8. Widziałem takie anteny też na dachach.

Kiedyś za czasów analogu eksperymentowałem z czymś takim, bo widziałem na dachach u ludzi także siatki z dipolem w poziomie, to były fabryczne eksponaty a dipol był w miejscu iksa na dole anteny i wystawał poza siatkę.
Ja w ramach eksperymentu wygiąłem dipol z drutu miedzianego i zamontowałem na środku w poziomie podłączając końcówki równolegle do śrubek z tyłu puszki.
Nic tragicznego się nie działo, ale jak pamiętam zmieniła się charakterystyka anteny tzn. zacząłem odbierać z dobrym skutkiem kanał TVP-3 który był wtedy bodajże w paśmie VHF a którego nigdy wcześniej nie odbierałem natomiast pogorszył się odbiór w górnym zakresie UHF odbierało ale zaczęło śnieżyć.

Są też inne konstrukcje w sprzedaży podobne w pewnym sensie do tego przykładu siatki np. taka - dipol, iks i direktor w jednym rzędzie ta antena jest w zakresie kanałów od 1 do 69
Obrazek
Albo taka z różnymi dipolami w jednym rzędzie do UHF i do VHF ta także jest na kanały od 1 do 69
Obrazek
Tak wiec wydaje mi się ze to w dużej mierze może zależeć od lokalizacji. Choć z drugiej strony jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego jak opony wielosezonowe, ale poeksperymentować warto jeśli się nie ponosi dodatkowych zbędnych kosztów.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Na rynku można spotkać różne cuda.Każdy kombinuje żeby coś zarobić.
U poważnych producentów raczej się nie spotyka przeróżnych wynalazków.
Nie mogą sobie pozwolić na jakieś buble.
Chodzi tu o zapewnienie użytkownikowi w jego lokalizacji dobrych parametrów odbioru.

Do załączonych przez ciebie antenkach nie mam najmniejszych zastrzeżeń.
Za analogu montowałem takie i podobne i nie było żadnych problemów.

Jak można zauważyć elementy z pasma VHF są umiejscowione z tylu nie z przodu.
W niektórych wykonaniach jest też wspólny dipol z takimi oczkami.

I tak powinno być poprawnie.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Robert03 »

ObywatelDVB-T pisze:
Tomciosz pisze:Firma DIPOL planuje wznowienie sprzedaży starych modeli anten pod VHF. Taką dostałem od nich informację. Ale nastąpi to po uruchomieniu MUX8.
Czekają bo nie wiedzą jakie ostatecznie będą moce i polaryzacje a to ważne przy projektowaniu anten.
Myślę, że firmy reanimują także wiele wynalazków, aby odbierać na jednej antenie np kiedyś Dipol robił coś takiego
Ale także siatkowe anteny mogą ulec drobnej modernizacji, przy niewielkim nakładzie można samemu coś takiego dorobić aby poprawić odbiór w zakresie VHF. Na zdjęciu widać, że dipol jest połączony z puszką zwykłymi kabelkami, można samemu wygiąć z drutu około 70cm dipol i przymocować do konstrukcji siatki w zależności od potrzeb pionowo albo poprzecznie.
Czy to pomoże czy nie trudno powiedzieć, ale spróbować warto bez ponoszenia kosztów.
Najważniejsze to czekać aż uruchomią bo może nic nie trzeba będzie robić.
Obrazek

Przedstawiona na zdjęciu siatka z dołączonym dipolem pionowym dla pasma VHF to relikt analogu. Pierwsze takie anteny widziałem w Bydgoszczy w roku 1993. Były one sprzedawane na bazarkach i lokalnych sklepach RTV a miały służyć do odbioru UHF z Trzeciewca (TVP1 i 2) i kanału 12 nadawanego w polaryzacji pionowej z miejskiego nadajnika. Na tym kanale rozpoczynała nadawanie prywatna stacja TV EX.
Mnóstwo tego typu anten można spotkać do dziś w regionie Koszalińskim. Złużyły do odbioru analogowego TVP1 nadawanego z Gołogóry w polaryzacji pionowej i TVP2 + Polsat nadawanego w paśmie UHF z Gołogóry i / lub Słupska (patrz Ustka). W Ustce spotykałem też anteny siatkowe bez dipola z direktorem pionowym wzdłuż całej anteny.
W Regionie Olsztyńskim spotykało się bardziej rozbudowane. Przed dipolem stosowano rząd 2 lub 3 direktorów i kierowano antenę na Pieczewo.
Osobiście uważam że do DVB-T takie cuda nie będą potrzebne bo tam gdzie będzie silny sygnał każda antena UHF go odbierze a tam gdzie sygnał będzie słaby to będzie trzeba zastosować oddzielną, dedykowaną antenę do VHF bo taki wynalazek się raczej nie sprawdzi.
Oczywiście jest okazja zarobić i wielu potencjalnych klientów spotka na swej drodze naciągaczy :-).

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: TLW/SZA »

A skąd ta pewność wizjonerze że taka siatka z dipolem się nie sprawdzi :?:

W analogu te niby wynalazki dawały radę to i w NTC dadzą,czym się różni fala nośna w analogu od cyfry :?:
Widocznie to Ty coś machlujesz że trzeba dodatkowo rozbudowywać system antenowy o antenę do VHF ,aby co nieco zarobić :lol:


Osobiście też spotykam takie anteny i jakoś nikt na nie nie narzekał,wisi niech sobie wisi,a czy się sprawdzi to się okaże po uruchomieniu MUX-8 :)

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Tego typu gadżety klepie się na kolanie w garażu i sprzedaje na bazarze.
Antenę tą jeszcze w latach 70-tych opracowała i wdrożyła do produkcji firma " Stolle "
Jakby ją zobaczyła to pewnie by dostała cyfrowej czkawki.albo gorzej.
Każda antena powinna być poddana badaniom labolatoryjnym,spełniać odpowiednie normy,jak chociażby nie być źródłem zakłóceń.
Renomowane firmy walczą z tym zastrzegając sobie wszelkich zmian,modyfikacji.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: hadam »

Podałem przykład takiej anteny nie jako remedium które ma załatwić sprawę odbioru pasma VHF tylko jako przykład, że można popróbować bez ponoszenia dodatkowych nakładów zmodernizować nieco siatkę, jeśli ktoś z takiej korzysta, może się uda a jeśli nie zawsze jest czas iść do sklepu i kupić inną i tyle.
To czy takie anteny były produkowane przez renomowaną firmę czy nie, w tym przypadku ma znaczenie drugorzędne. Bo skoro w jakimś rejonie takie anteny się sprawdzały i nie tylko takie bo były też z dipolem poziomym nie oznacza że teraz się gdzieś nie sprawdzą.
Gdyby w tamtych czasach to się nie sprawdzało to nikt by tego nie powiesił bo po co żeby nic nie odbierać.
Trochę odzwyczailiśmy się od anten wielozakresowych, bo jak dotąd nie było takiej potrzeby, poza tym antena która odbiera tylko w paśmie użytecznym zbiera mniej zakłóceń. W kampanii informacyjnej o cyfryzacji mówiło się że potrzebne będą anteny UHF najlepiej kierunkowe , czy ktoś wtedy wspominał że będzie też MUX w VHF?
Tutaj np. znalazłem poradnik na ten temat z 2012r. Oto ważny fragment:
Antena powinna obsługiwać pasmo UHF, tj. kanały 21 - 69. Jeżeli obecnie posiadana antena zapewnia dobrą jakość obrazu i dźwięku, to prawdopodobnie nie ma potrzeby jej wymiany.
Myślę, że sytuacja wymusi i jeszcze wiele tych wynalazków wróci do łask. Producentem np. tego podwójnego modelu bała firma Dipol:
Obrazek
Ostatnio zmieniony 15 listopada 2015, o 21:24 przez hadam, łącznie zmieniany 1 raz.

Zablokowany