Jaka antena do MUX-8?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Co do możliwości antenki LPD,tej droższej o 5zł.
Niedawno taką zmodyfikowaną montowałem u sąsiada.
Dodatkowo zastosowano dwie zwrotnice RTV-Sat + rozgałęźnik dwudrożny.
Przy odbiorze lokalnego nadajnika wskazania się zamykały.
Dodatkowo odbiór MUX-ów ze Skrzycznego i tropo z Suchej Góry.
Przy skierowaniu jej na Święty Krzyż odbiór DAB+

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: DVB-T/S »

Jak nadajnik jest 5m dalej to na każdej antenie będzie działać, nawet na gwoździu.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Kiedyś pisałem że mam taki uniwersalny wkrętak,z jednej strony płaski z drugiej strony krzyżak.
Jak myślicie z której strony go przyłożyć do gniazda antenowego żeby był dobry odbiór VHF

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: bogdanzieba »

TLW/SZA pisze:
pablo82 pisze:Napisałem do producenta o cenę tej anteny w raz z kosztem przesyłki, bo póki co nie widzę jej na ich stronie, a raczej czeka mnie wymiana mojej siatki, gdyż Mux-8 ze Św. Krzyża będzie nadawany u mnie w polaryzacji V. Natomiast moja siatka mimo, że jest z symetryzatorem na kanały 6-69 firmy Badmor, to pewnie była zaprojektowana na zakres UHF, mimo, że producent podaje, iż odbiera ona też kanały z zakresu VHF. Antenę mam taką:
http://www.anprel.sklep.pl/p88,antena-t ... a1002.html
Panowie, czy jest sens wymieniać ja na wcześniej wspomnianą antenę logarytmiczno periodyczną firmy Barczak?
ps. do nadajnika na Św. Krzyżu mam w linii prostej 31,5km, po drodze trochę górek o wysokości powyżej 300m.n.p.m. Pozostałe mux-y w polaryzacji H odbieram z jakością 100% i siłą od 95 do 97% na w/w symetryzatorze.
Ja na Twoim miejscu to bym się na razie powstrzymał z zakupem ekstra anteny pod pasmo VHF.
Poczekaj do uruchomienia MUX-8,wtedy na własnej skórze przekonamy się czy kupować antenę pod VHF.

Ja mam z produkcji Telmora antenę typu ASR: http://sklep.satserwis.pl/antena-asr860-p25.html

Oraz taką siatkę: http://www.telmor.pl/Klient-indywidualn ... -DAB-DVB-T


Według specyfikacji działają one w paśmie VHF/UHF 174-862 MHz.
Ale u mnie w Warszawie już MUX-8 nadaje co prawda test ale póki co jest....
Nawet filmiki amatorskie nagrałem z odbioru https://www.youtube.com/channel/UC-5L0e ... 4ObcRrcb-Q

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

O siatkach garażowych czy firmowych panelowych zostało już wystarczająco powiedziane.
Jeżeli ktoś ma jakieś podstawy teorii w tej dziedzinie na pewno wysnuje odpowiednie wnioski.
Niestety Telmor ze względów handlowych w niektórych wyrobach zniżył się do poziomu garażowego biznesu.
Osoby odbierający sygnał ze Świętego Krzyża nigdy nie mieli możliwości zapoznania się z tym pasmem.
Wspomniana antenka ASR jest dobrym wyrobem.
Jednak nie spełnia wymogów odbioru ze wspomnianego nadajnika.
Dla przypomnienia obie polaryzacje powinny się wzajemnie separować.Im lepsza konstrukcja tym lepsza separacja.
Można pokombinować jak kiedyś wspomniał kol.K63 gdzie w jego rejonie odbioru niektórzy ustawili sobie anteny pod kątem 45 stopni

marekns
Posty: 92
Rejestracja: 9 września 2015, o 18:51
Instalacja antenowa: ATX-107 + SWA 6000/6T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków Chorągwica 75 km

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: marekns »

No ale co złego jest w antenach siatkowych? Mnóstwo osób z nich korzysta od lat. Jak sie przejeżdza przez miasto to wystarczy spojrzeć na dachy i zobaczyć ile siatek jest na masztach. Skoro nie zostały wymienione i wiszą tak już szmat czasu to znaczy że sie sprawdzaja. Zgoda anteny siatkowe maja wiele wad np. Niewielki zysk czy kiepsko odbieraja pasmo vhf. Ale maja też swoje zalety np. dobrze sprawdzaja sie w przypadku odbioru z odbicia w terenie górskim. Gdzie zmiana pogody czy pór roku powoduje zmiany w odbiciu fal co w przypadku anten mocno kierunkowych powoduje mocne pogorszenie odbioru i konieczność czestej korekty pozycji anteny.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Ta siatka to już zaczyna mi się śnić po nocach.
Siatka liczy już prawie 50 lat,a opracowała ją firma Stolle do odbioru UHF 21-60.,jako uniwersalne zastosowanie dla indywidualnych użytkowników w różnych warunkach wielodrożnego odbioru.
W jednych warunkach się sprawdzi,w innych nie.
Jak można zauważyć dalej jest produkowana przez renomowane firmy nie ulegające pokusom w jej pierwotnych założeniach.

W każdych jednak warunkach odbioru ma alternatywę w porównaniu do anten profesjonalnych.
Na przykładzie kolegi
Jeżeli mamy kilka sygnałów z odbicia dostającymi się pod różnymi kątami siatka ze względu na szeroki kąt promieniowania potrafi je wyłapać ( nie zawsze )
alternatywa do wymagań profesjonalnych
Kilka anten profesjonalnych wąskopasmowych zapewniających odpowiedni zysk,gdyż sygnały odbite są osłabione
Jeżeli sygnały z siatki są za słabe to w takim przypadku trzeba zastosować trzy siatki różniące się od siebie wielkościami czyli wąskopasmowe.
W każdej siatce zastosowano (wypośrodkowano)odstęp dipoli 0,5 lambda,a max przyrost zysku w tym paśmie to odległość 0,9
Wąskopasmowy dipol też powoduje zysk

Pod tym względem siatka ma też duże zastosowanie w pomieszczeniach zamkniętych.

W innych przypadkach może sobie nie radzić np SFN,bądź sygnały zakłócające dostające się z boku.
W takim przypadku żeby coś zaradzić dipole w szyku piętrowym trzeba zastąpić dipolami w układzie współpłaszczyznowym.
Jeżeli sygnały mamy zakłócające z dołu (samochody) z góry (trakcje) to może się sprawdzić gdzie np stosowanie w tej sytuacji typowego krokodyla to już porażka.
Przykłady można mnożyć,gdzie w konsekwencji stwierdzimy że nie ma idealnej anteny.
Co do mnogości tych anten to kuszący widok nieświadomych ludzi,moda,marketing.Jednak na żadnej instalacji zbiorczej nie jest się w stanie jej dostrzec.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: AdamP »

DVB-T/S pisze:To nie antena tylko wzmacniacz z paroma drutami :lol:
Bujdy Wać Pan piszesz. Przeczytaj dobrze opis - jest w 2 wersjach, ze wzmacniaczem oraz pasywna (zysk 8dB). Tak w ogóle to nie jest nowa konstrukcja, była w sprzedaży już w czasach analogu.
Jak zauważył kol. poxipol nie ma czegoś takiego jak antena idealna - w jednych warunkach lepiej spisuje się taka a w innych inna.
Co do siatek, jeśli dobrze przyjrzycie się ich budowie, to zauważycie, że to nic innego jak 4 Yagi (reflektor, dipol, direktory) złożone w jedną konstrukcję.
Przy okazji obalę jeszcze jeden mit. Anteny UHF oznaczają, że zostały zaprojektowane jako możliwie najskuteczniejsze w tym paśmie, ale odbierają również niższe pasma tyle, że z mniejszą skutecznością. Do najbliższego nadajnika DAB+ i UKF mam blisko 40km, antena UHF podłączona do tunera radiowego powoduje odbiór zarówno DAB+ jak i UKF (stereo) mimo, że mam słabe pokrycie sygnałem. Sprawdzone na 3 antenach UHF (Televes, Fracarro i Maximum). Zanim zaczniecie kupować nowe anteny, poczekajcie na uruchomienie Mux 8 w swojej okolicy. Tam gdzie będzie jednakowa polaryzacja UHF i VHF prawdopodobnie nie trzeba będzie nic zmieniać ;)

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Pasmo VHF ma nieco odmienną specyfikę,gdzie takie parametry jak szerokość wiązki głównej,szerokość pasma roboczego,stosunek promieniowania głównego do wstecznego,współczynnik fali stojącej,wysokość skuteczna anteny odb.ma bardziej decydujący wpływ na jakość odbioru niż zysk energetyczny.
No cóż jedni będą po ciemnej stronie mocy drudzy po drugiej..
Takim przykładem może być opis kol.bogdana ze swojej antenki UHF
Odbiór radiowy lepiej sobie radzi w porównaniu z telewizyjnym.
W odb telewizyjnym przy dobrym poziomie sygnału duże znaczenie ma korektor błędów ,który musi sobie poradzić ze zniekształconą jakością sygnału.Może też nie wydolić ,może się zmieniać w warunkach propagacyjnych.
W analogu mieliśmy ręczne dostrajanie.Przy kiepskiej jakości sygnału nieraz dostrajając Wideo traciło się jakość audio.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: hadam »

Wymagania są na pewno większe. W radiu delikatnej przerwy nawet nikt nie zauważy a poszatkowane piksele na ekranie zauważy każdy.
Parametry które pokazuje tak tuner jak i telewizor gdyby się tym sugerować to mam dobre czyli jakość 100%, siła siła 94-98% i błędy 0, a pomimo to bardzo często szatkuje zwłaszcza MUX-3.
Dopiero pomiary profesjonalnym sprzętem Emitela wykazały u mnie, że jest kiepsko, zwłaszcza odstęp S/N sygnał szum na MUX-3 21dB, na MUX-2 24dB i na MUX-1 26dB. Bezpieczna granica dla poprawnego odbioru to 31dB. Mierzyli też analizatorem widma i okazało się, że nie bez znaczenia są też nadajniki działające w SFN zwłaszcza przy tak zdegradowanym sygnale z odbić.
Tak więc czas pokaże jak to będzie z MUX-8.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Na przykładzie kolegi taki sam problem może być też z odbiorem w paśmie VHF,pomimo że zasięg nico wzrasta ale jest bardziej podatny na różnego rodzaju zakłócenia.
Nawet jak ma się antenkę VHF nieraz trzeba było wymieniać ją na inną o lepszych parametrach dyskryminacyjnych.
Z doświadczenia mogę stwierdzić że były przypadki że nawet odpowiednie kształtowanie charakterystyki promieniowania,zwłaszcza listków bocznych, dzięki synfazowemu łączeniu anten nie dawało rady, mając pod nosem nadajnik i trzeba było ratować się odbiorem z innego nadajnika.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: AdamP »

Póki co, ma być po jednym nadajniku na województwo więc odpada problem SFN. Co będzie docelowo trudno powiedzieć, np. Kosztowy nie pokryją całego województwa.

marekns
Posty: 92
Rejestracja: 9 września 2015, o 18:51
Instalacja antenowa: ATX-107 + SWA 6000/6T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków Chorągwica 75 km

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: marekns »

AdamP, kosztowy z mocą 20 kW nie pokryje woj śląskiego to co dopiero Chorągwica w małopolsce z której MUX-8 poleci z mocą jedynie 10 kW.

Zastawia mnie jeszcze jedna rzecz skoro anteny do odbioru VHF są duże. Direktory jak i dipole klasycznych anten yagi mają szerokość ok 1 metra, antena siatkowa czy biquad zaprojektowany pod vhf miałby szerokość półtora metra to jakim cudem na rynku pojawiają się antenki mające malutkie dipole odbierające niby pasmo vhf?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Negatywne oddziaływanie SFN,to pół biedy w porównaniu z innymi przypadkami.
Na pewno żeby pokryć wszystkie obszary konieczne będzie to zastosowanie.
Na przykładzie Mazowsza można przypuszczać że może się tak stać.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

marekns

Po uzupełnieniu braków w teorii, kolega stwierdzi że są to anteny 1 1/2 1/4 lambda

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: bogdanzieba »

Przepraszam, że się wcinam w konwersacje mam pytanie, jakbym chciał zostawić dotychczasową antenkę UHF 11-elementowa Dipol 11/21-60 i połączyć ją za pomocą zwrotnicy z taką anteną radiową DIPOL-4/DAB to rozumiem, że ta na VHF powinna być na antenką UHF? Czy dopuszczalne jest jej umieszczenie z tyłu lub z boku?

A czy w zamian tej co podałem na VHF mógłbym zastosować taką antenę radiową DIPOL-1/DAB?

Czy tylko one są do odbioru radia DAB+?

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: hadam »

AdamP pisze:Póki co, ma być po jednym nadajniku na województwo więc odpada problem SFN. Co będzie docelowo trudno powiedzieć, np. Kosztowy nie pokryją całego województwa.
No właśnie, z tego co wiem to Wręczyca podobno ma ruszyć jesienią.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Robert03 »

Przy tej odległości która masz od nadajnika to kompletnie obojętnie jak ją zamontujesz. Zniesie każdy błąd montażowy pod warunkiem że właściwie podłączysz do zwrotnicy :-). Skoro wieszak w oknie Ci odbierał to ta antena tymbardziej...
Antenę powinieneś umieścić nad tą obecną, z boku też może być pod warunkiem zachowania odległości pomiędzy nimi. Z tyłu to nie bardzo, ponieważ antena przed nią może powodować odbicia i osłabienie sygnału...chociaż tak jak pisałem wyżej... :-).
Obie anteny które podałeś są przeznaczone do odbioru pasma VHF - 170-230MHz. W tym paśmie w Polsce będzie/jest nadawane radio DAB i będzie MUX-8. Więc ta antena nadaje się do jednego i drugiego. Na razie w tym paśmie nadaje wyłączenie DAB+ więc jest tylko do DAB :-).
Jednoelementowa ma mniejszy zysk i jest mniej kierunkowa. Przy Twojej odległości od tak mocnego nadajnika wybrałbym jednoelementową.... Chociaż nie wiem czy bym kupował taką antenę a nie pozostał tylko przy UHF.
Z drugiej strony mają antenę do VHF będziesz mógł podłączyć do instalacji tuner DAB i cieszyć się niezakłóconym odbiorem radia cyfrowego :-).

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Myślę że wiele osób powinno się zapoznać z podstawowymi zasadami :
kolejność anten
odległości między nimi
poprawny montaż zwrotnicy antenowej,ewentualnie odbiornikowej.

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: pablo82 »

AdamP pisze:Zapewne takich log-per szukaliście ;) UHF pol.H, VHF pol.V.
http://www.barczak.com.pl/oferta/anteny ... 69-hv.html
Niestety nie otrzymałem odpowiedzi od producenta, jeśli chodzi o detaliczną cenę tej anteny ale podejrzewam, iż oscyluje ona w granicach od 30 do 40zł. Ale mniejsza z tym i tak nie zamierzam zmieniać mojej siatki póki nie ruszy MUX-8 ze Św. Krzyża. Gdy już Mux-8 będzie dostępny w moim regionie, zrobię tak, jak napisał @poxipol
W twojej sytuacji pominięcie symetryzatora akurat może poprawić odbiór VHF.
i tak za pewne zrobię tj. dołożę drugą "mini siatkę", którą trzymam na strychu, a wygląda tak:
http://www.dipol.com.pl/antena_asp-4_z_ ... _A0050.htm
Ustawię ją w polaryzacji V bez symetryzatora i całość podłączę zwrotnicą VHF/UHF z moją pierwszą siatką (z symetryzatorem 6-69) ustawioną w polaryzacji H i skierowaną na Św. Krzyż.

Zablokowany