Jaka antena do MUX-8?

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: TomW »

Czytając poprzedni post, już oczami wyobraźni widzę w naszych sklepach wysyp "super-wynalazków" czyli anten cudownie odbierających MUX-8. Polak potrafi i jeżeli będzie popyt to różni cwaniacy to wykorzystają oferując ładnie opakowane i drogie buble. Podobnie było jak startował DVB-T ;)

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Kilka rozwiązań konstrukcyjnych anten pokojowych,pracujących w paśmie III-V renomowanych firm
Fuba,Kathrein,Hirschmann



Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: hadam »

Wyglądają ciekawie, choć trochę jakby nie z tej epoki jak na pokojowe, szczerze mówiąc jeszcze takich nie widziałem. Takie konstrukcje mogą się dobrze spisywać, aczkolwiek nie bardzo pasują do wystroju dzisiejszych wnętrz zwłaszcza ta ostatnia wygląda dość ekstrawagancko, gdyby wkomponować w nią jakiś klosz czy abażur to mogłaby być ciekawym pomysłem bo służyłaby jednocześnie jako lampa.
Kiedyś może i miały racje bytu ale dziś niewielu zaryzykowałoby postawieniem w pokoju czegoś takiego.
Bez urazy. Oczywiście rozumiem że zwróciłeś uwagę na tego typu anteny że kiedyś takie były a nie jako propozycja dla kogoś bo i tak nie można takich kupić. Podyskutować można.

ikcyzor
Posty: 63
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: ikcyzor »

Nie bardzo jarzę z tymi antenami o co chodzi. Wystarczy poczekać aż uruchomią i dopiero jak nie będzie odbierać zacząć się zastanawiać jaka antena bo zależnie od lokalizacji trzeba dobierać. Jak ktoś blisko to kawałek drutu wystarczy, jak ktoś w zabudowie to czasem na byle antence z odbicia odbierze lepiej niż dedykowanej ustawionej na kierunek.
Ale to moje zdanie dla wielu błędne

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Współczesne wiele się nie różnią.
Wiele anten pokojowych ma ładną obudowę plastikową,a w środku prymitywna konstrukcja.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: hadam »

Dlatego napisałem, że takie konstrukcje mogą się dobrze spisywać (te wyżej oczywiście). Niestety jakość przegrywa z marketingowym wyglądem, tandeta w ładnej obudowie jest atrakcyjniejsza dla laika. Producenci doskonale o tym wiedza, zwłaszcza jeśli chodzi o anteny pokojowe bo takich raczej nie montują profesjonalni monterzy a użytkownik bardziej niż na parametry (niejednokrotnie nieprawdziwe), patrzy na wygląd, żeby mu pasowało do wystroju wnętrza, albo przynajmniej nie szpeciło.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Robert03 »

K63 pisze:Na razie tylko zapowiedź
Telmor T-urbo-T V
Przecież Telmor ma w ofercie antenę do VHF: http://www.telmor.pl/pl/Katalog-produkt ... -VHF-DVB-T
Widać że marketing ponad wszystko.....
ikcyzor pisze:Nie bardzo jarzę z tymi antenami o co chodzi. Wystarczy poczekać aż uruchomią i dopiero jak nie będzie odbierać zacząć się zastanawiać jaka antena bo zależnie od lokalizacji trzeba dobierać.
Pewnie że tak. Nie ma się co nagrzewać. Ja napewno instalacji antenowej ruszał nie będę. U mnie od 7 lat jest przystosowana a MUX-8 odbierze 3 elementowa Yagi UKF. Obecnie już odbiera DAB+ z maksymalnym poziomem sygnału więc MUX-8 też pociągnie :-).

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: TLW/SZA »

Dokładnie tak.Ja też nie mam zamiaru dokładać ekstra anteny pod pasmo VHF.
Jeśli mi ASR860 Telmora nie da rady odebrać ze Świętego Krzyża w polaryzacji V,to na pewno da radę odebrać siatka z Kosztowych polaryzacja H,dołożę wtedy do instalacji tylko sumator na 3 anteny.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: hadam »

To oczywiście tylko dyskusja na tematy ogólne przyszłych anten pod MUX-8, nikt tu nie mówi o jakimkolwiek modernizowaniu instalacji na wyrost. Będzie potrzeba to się zrobi i tyle.
Robert03 pisze: Przecież Telmor ma w ofercie antenę do VHF: http://www.telmor.pl/pl/Katalog-produkt ... -VHF-DVB-T
Widać że marketing ponad wszystko.....
Najbardziej w opisie tej anteny i to w dodatku tak znanej i renomowanej firmy dziwi mnie ten opis tzw. chwyt marketingowy: "antena TV, VHF, DVB-T, Full HD". Jak napisałeś marketing ponad wszystko.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Obecnie to wszystkie firmy umilają nas różnymi bajerami marketingowymi.
Na stronie Telkom-Telmor jest antenka 5-elementowa,jak się na nią kliknie to ukazuje się inna.
Ważną sprawą która może zmylić,to podawanie zysku w dBi zamiast w dBd
Televes również tak podaje.
Ciekawe jaki asortyment zaoferuje Telmor.
Mam parę anten ich dawnych wyrobów które służą do dziś.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: TomW »

W teorii (instrukcja) moja poczciwa obecnie ćwiartka siatki powinna odbierać kanały 6-69. Jak będzie w praktyce sam jestem ciekaw. ;)

marekns
Posty: 92
Rejestracja: 9 września 2015, o 18:51
Instalacja antenowa: ATX-107 + SWA 6000/6T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków Chorągwica 75 km

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: marekns »

poxipol, który z producentów podaje zysk w dBd? W większości przypadków w specyfikacji napisane jest po prostu dB.

Ogólnie to chyba nie wiele producentów porządnie testuje anteny. Bardzo mi się podoba podejście podejście firmy Dipol gdzie do prawie każdej anteny znaleźć można wykres zysku. Po przeciwnej stronie są producenci którzy sprzedają importowany z Chin towar doklejając tylko swoje logo np. anten identycznych jak AX1000 widziałem co najmniej kilka maksymalny zysk podawany przez producenta mieścił się w granicach od 14 do 19 dB co przy identycznej konstrukcji anteny jest niemożliwe i na pewno te anteny w żaden sposób testowane nie były.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Zysk energetyczny anteny
W większości błędnie nazywany wzmocnieniem.
Podaje jaka jest wielokrotność zwiększenia dochodzącego do anteny sygnału.
Zysk anteny to stosunek wypromieniowanej przez nią energii do energii,którą wypromieniowałaby antena wzorcowa.
Zysk energetyczny w odniesieniu do anteny izotropowej podawany jest w dBi,natomiast zysk w odniesieniu do dipola półfalowego podawany jest w dBd.
Oba zyski nie są sobie równe,dlatego do obliczeń przyjmuje się przelicznik-
dBi = dBd + 2,15 dBd

Producenci wykorzystują to jako chwyt marketingowy i podają zysk w stosunku do anteny izotropowej,który jest liczbą większą.

Dipol podaje różnie.
Dla anteny 19-el UHF w dBd
Dla 4 el VHF w dBi
Można sprawdzić sobie.
Podając zysk w dB zawsze odnosiło się do dBd

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Pojawił się szerokopasmowy krokodylek VHF
Wciskanie wzmacniacza to już chyba reguła.
http://www.televes.com/pl/catalogo/prod ... bi-pojedyn
Zamiast długiego opisu,powinni podać konkretne parametry.
Zysk energetyczny podany w dBi
Nie wiadomo czy średni czy maksymalny ?

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: DVB-T/S »

Televes to jedna z firm których ceny produktów sięgają kosmosu. Niestety nie przekłada się to lepsze osiągi, chyba że liczyć zyski producenta.
Ich anteny są fatalne, niekompatybilne z niczym.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

W wielu wyrobach Televesa można dostrzec wiele wad,a wszystko robione jest pod kątem żeby czasem ktoś nie podrobił.
W tej antence zastosowano dipol prosty,gdzie w odniesieniu do równoważnego dipola pętlowego konieczne jest dopasowanie impedancji.
Jest to antena szerokopasmowa.Dipol prosty może pracować w paśmie częstotliwości o szerokości względnej do ok.15%
Szerokość pasma dipola pętlowego jest ok.1,1-krotnie większa niż dla równoważnego dipola prostego.
Poza tym punkt środkowy dipola pętlowego ma potencjał równy zeru i może być galwaniczne połączony z konstrukcją nośną anteny,co wpływa na bezpieczniejsze użytkowanie.

telefon_25
Posty: 6
Rejestracja: 30 marca 2016, o 07:51
Odbiornik: samsung
Instalacja antenowa: UHF- Pradziad+ UHF Ślęża
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: telefon_25 »

Tam gdzie na VHF będzie polaryzacja pionowa to będzie potrzebna druga antena, chyba, że ktoś wyprodukuje jakiś wynalazek z cyklu antena skrosowana ze zwrotnicą. VHF można wykorzystać lepiej, bo w dolnośląskim można nadać jeszcze jeden mux na k 5 gdyby przenieść planowane DABy na któryś z 12, generalnie ktoś dość rozrzutnie zaplanował kanały DABu, które zjadły drugi multipleks telewizyjny w tym paśmie.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Częstotliwości narzucane są odgórnie,a nasz UKE je zatwierdza.
Takie wynalazki robiono do anten " siatkowych "
Obecnie mamy już w sprzedaży anteny LPD uwzględniające odmienność polaryzacji,bez konieczności stosowania zwrotnicy.
Inną bardziej uniwersalną jest antena helikalna z polaryzacją kołową w całym paśmie roboczym.Można ją spotkać za oknami, na dachu gdzie była wykorzystywana w dawnej infrastrukturze VHF UHF
Jest też wiele innych podobnych,ale nie było ich w produkcji.

Awatar użytkownika
exmartino
Posty: 109
Rejestracja: 14 lipca 2011, o 09:34
Odbiornik: TV LG 42LF652V oraz OPTICUM XTS703 Radio: GoGEN DAB502
Instalacja antenowa: Antena siatkowa i kierunkowa LOG 2-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: exmartino »

Tam gdzie na VHF będzie polaryzacja pionowa to będzie potrzebna druga antena
Czy to oznacza że z nadajnika RTCN Katowice Kosztowy nie będę musiał "kombinować" z antenami ponieważ MUX 8 wg. zgłoszenia EmiTela do UKE będzie nadawane w polaryzacji poziomej H jak pozostałe multipleksy??

- RTCN Katowice/Kosztowy, kanał 6, 20 kW ERP kierunkowo, pol. pozioma - H.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: AdamP »

To okaże się dopiero po włączeniu sygnału, dużo zależy od lokalizacji odbiornika. Ja w ogóle nie nastawiam się na ten sygnał, z nadajnika Kosztowy mam podły odbiór a nie wiadomo czy będą inne nadajniki np. Skrzyczne.

Zablokowany