Jaka antena do MUX-8?

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Przemo »

W Rawiczu odbieram sygnał ze Ślęży na antenie Dipol A0140. Sygnał w zależności od telewizora między 18% tv LG do nawet 80% w Panasonicu. Jakość 40 do 100%. Ewidentnie zbyt słaba antena na tą moc sygnału. Ze Śremu powinno być lepiej z uwagi na planowaną moc nadajnika i odległość. Nawet jednak obecnie odbiór jest stabilny.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: K63 »

Co prawda Dipol nie planuje wznowiać produkcji zestawów VHF+UHF, ale dowiedziałem się dzisiaj że mają zamiar robić siatki z pionowym dipolem i zwrotnicą! Prawdę mówiąc nie spodziewałem się takiego posunięcia z ich strony.

Michał
Posty: 28
Rejestracja: 16 listopada 2015, o 17:27
Odbiornik: Ariva Ferguson 650Ti
I inne 3 dekodery dvb-t
Instalacja antenowa: Antena siatkowa+ rozdzielacz na 4tv
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa Raszyn i RON Skierniewice

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Michał »

K63 pisze:Co prawda Dipol nie planuje wznowiać produkcji zestawów VHF+UHF, ale dowiedziałem się dzisiaj że mają zamiar robić siatki z pionowym dipolem i zwrotnicą! Prawdę mówiąc nie spodziewałem się takiego posunięcia z ich strony.
mogli by zrobić z poziomym też dipolem :).

Marek 3
Posty: 119
Rejestracja: 15 października 2016, o 19:10
Odbiornik: LG LED TV 42LB617V
Instalacja antenowa: Antena UHF Fracarro Sigma 6, VHF ATZ 5/6-8 + dookólna FM UKF na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Marek 3 »

Swoją drogą to mogli by wznowić produkcję anten VHF bo jak ktoś musi odbierać z różnych kierunków to siatka mu nie wystarczy.

Awatar użytkownika
maciek_p
Posty: 136
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków/Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: maciek_p »

Dipol ma bardzo dobrą antenę na VHF DIPOL-4/5-12
A jak potrzebujesz większy wybór to zobacz na ofertę Buro.
https://dvbsklep.pl/pl/producer/Buro/97

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Przemo »

Montowałem parę dni temu u mnie w domu tą antenę z Dipola. Przy odległości od Ślęży 85 km daje radę, ale zbyt dużego zapasu nie ma.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: DVB-T/S »

Którą? 4 elementową?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Szerokopasmowa antenka Dipola to takie uniwersalne zastosowanie do odbioru wszystkich kanałów z pasma VHF,wygodne dla producenta.
Jak są jakieś trudniejsze warunki odbioru,to okazuje się że wszystko i nic.

Dawniejszy Dipol to duży wybór ogromnego asortymentu.
Obecnie do kiepskich anten proponowane są transmodulatory gdzie występuje wysoka bitowa stopa błędów BER,oraz niski współczynnik błędu modulacji MER

Jak zauważyłem to Inel wyszedł naprzeciw oczekiwaniom wymagającym klientom i na dodatek z bardzo niską ceną.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: K63 »

Na innym forum znalazłem ciekawy test odbioru mux-1/2/3/8 na kilku antenach, przeprowadzony w okolicach Krakowa, ok. 24 km od Chorągwicy. Przypominam że Chorągwica nadaje mux-8 w polaryzacji pionowej.

Obrazek

Pomiary zostały przeprowadzone miernikiem NEON+ na pasywnych antenach:
- Polkat 19/21-60 (w pol. H)
- Polkat 5/10-12 (w pol. V)
- siatka + symetryzator 21-69 (w pol. H/V)
- siatka + symetryzator 1-69 (w pol. H/V)
- LOG 2-69 ( w pol. H/V)
- LOG 2-69 "combo"
Darek.S pisze:Jak wiadomo rusza mux8. I w większości lokalizacji ma być nadawany w pionie. Pokusiłem się zatem o testy jak jest on odbierany prze kilka popularnych anten
Na początek antena 19-elementowa Yagi - Uda na pasmo 21-60 produkcji Polkat.. Taką akurat posiadam już grubo ponad 20 lat
Obrazek
Kolejna to też Polkat 5 elementowy i tak samo stary ale przemontowałem go na pion
Obrazek
Następnie popularna "Siatka" z symetryzatorem 21-69 w poziomie i w pionie:
Obrazek
Obrazek

I na koniec ta sama siatka ale z symetryzatorem 1-69
Obrazek
Obrazek
Pomiary mówią same za siebie ( oczywiście dla osób które umieją je odczytać)
Trochę zaskoczony jestem faktem, że Yagi na UHF lepiej sobie radzi w VHF niż siatka, która rzekomo jest szerokopasmowa ale jak wiadomo w zasadzie jest anteną na UHF. Nie testowałem Tej ( 19 elementowej) anteny w pionie raz, że jest na czubku masztu poza tym do odbioru Mux8 nikt jej nie zastosuje. Jedynie na Mux4
W ostatnim Satkurierze jest artykuł jak powinna wyglądać prawidłowa instalacja uwzględniająca Mux8.
W innym wątku zamieściłem już parę testów ( dodatkowo Opticum Combo) ale były one wykonane na standardzie OIRT. Do wglądu tutaj
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewto ... 6#15982206
Obecne to już CCIR. Niestety zalogowanie Neona na Mux8 zajmuje mu sporo czasu zatem w logach występuje on jako "unlock" Ale przy pomiarze MER jest juz O.K.
W najbliższym czasie planuje test anteny logarytmiczno periodycznej na pasmo VHF-UHF przed i po pewnej przeróbce która mi dzisiaj przyszła do głowy. CDN.
Darek.S pisze:
Darek.S pisze: W najbliższym czasie planuje test anteny logarytmiczno periodycznej na pasmo VHF-UHF przed i po pewnej przeróbce która mi dzisiaj przyszła do głowy.
Obrazek
W poziomie
Obrazek
W pionie
Obrazek
I na koniec Combo poziom-pion
Obrazek
Obrazek
Reasumując - w miarę poprawny lub poprawny sygnał na wszystkich 4 mux-ach uzyskano na:
- Polkat 19/21-60 w pol. H !
- Polkat 5/10-12 w pol. V !
- siatka + symetryzator 1-69 w pol. V
- LOG 2-69 "combo" w pol. V+H
Czyli w dwóch pierwszych przypadkach odbiór szerokopasmowy na antenach pasmowych (przyjmując Polkat 19/21-60 za antenę pasmową UHF).

Rozsądny
Posty: 124
Rejestracja: 1 sierpnia 2016, o 23:32

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Rozsądny »

Cóż ja bym się tam zastanowił z tą "siatką w pionie". MUX8 był na granicy i tyle.
A że pomiary były blisko nadajnika (niecałe 30km) i dlatego sygnały MUX1,2,3 były silne w poziomie i słabsze w pionie (za silne w normalnym położeniu - dlatego po przekręceniu spadły i wyszły z "czerwonego") też lekko fałszuje obraz na pierwszy rzut oka.
Tak samo polkat 5 w pionie - MUX1,2,3 na granicy odbioru.

Najlepiej wypada LOG V+H. Równo i ładnie wszędzie.

Co jednak najważniejsze - na dzień dobry widzę należy założyć filtr LTE - na kanałach 61+ (czyli częstotliwościach 800+MHz LTE) sygnał do 83dBuV :shock:
Szczególnie do siatki.

Pomyśleć co się stanie jakby ktoś założył do tego wzmacniacz "+30dB"!

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

W zasadzie każde miejsce odbioru to inne wyzwanie.
Nie ma jakiś uniwersalnych zastosowań dla każdego
Dla jednego może wystarczyć antena typu combo,dla drugiego już druga antena połączona zwrotnicą.

Co do omawianych anten to nie spotkałem się z polkatowską ant.19 el.21-60
Polkat produkował takie typy anten
ATZ-6a 21-39
ATZ-13a 21-39
ATVz-19
21-26
27-32
33-41
Później pokazała się ATZ-16 21-60
Można było też spotkać innych producentów 19 el K 21-39 lub 20 el. K 21-41

W Małopolsce jest multum anten VHF K 10-12.
Obecnie jest K7, według OIRT można go podciągnąć pod K8
Przy Emisji Daba na 12K ma nico lepsze parametry.

Wracając do siatki.duże tłumienie innych pasm wnosi w niej transformator rozwidlający,który jest również filtrem..
Dużo lepszy odbiór jest już na pojedynczym dipolu.




.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: K63 »

Rozsądny pisze:Cóż ja bym się tam zastanowił z tą "siatką w pionie". MUX8 był na granicy i tyle
Oczywiście kiepściutko, bo MER 22-24 dB. O BER nic nie wiemy, ale zapewne też bez rewelacji. Jednak jestem przekonany że na wielu odbiornikach te parametry przełożą się na wskazania w okolicach 80-90%, co wzbudzi zadowolenie u odbiorców.
Rozsądny pisze:Co jednak najważniejsze - na dzień dobry widzę należy założyć filtr LTE - na kanałach 61+ (czyli częstotliwościach 800+MHz LTE) sygnał do 83dBuV :shock:
Szczególnie do siatki.
Dzięki, bo miałem na to zwrócić uwagę, ale zapomniałem. To co wiem, m.in był to jeden z celów przeprowadzonych pomiarów.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Filtry LTE stosuje się wyłącznie w uzasadnionych przypadkach,gdyż powodują pogorszenie odbioru na wszystkich kanałach.
Nawet niektórzy producenci oferują anteny z filtrem lub bez.
Inni wciskają na siłę,twierdząc że musi być.
Dobrej klasy filtr to spory wydatek i nieraz lepiej jest wymienić antenę o odpowiednich parametrach.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: K63 »

W ofercie Barczaka pojawiła się Yagi 5-12/4. Występuje także pod marką Spacetronic ASPV512. Posiada możliwość montażu "w pionie".
Póki co, nie ma zapowiadanych LOG H+V.

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Przemo »

DVB-T/S pisze:Którą? 4 elementową?
Tak.

kocinemitel
Posty: 2
Rejestracja: 21 października 2016, o 20:11

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: kocinemitel »

Pytanie laika natury technicznej oraz prośba o pomoc. Aktualnie mój zestaw wygląda tak: antena ATX91 + symetryzator oraz rozdzielacz sygnału ARS 113 K (na komputer i telewizor). Chciałbym wzmocnić sygnał ponieważ nie obejmie mnie drugi etap wdrażania mux8. Pytanie moje brzmi czy taki układ (ATX91, wzmacniacz, rozdzielacz) po prostu będzie działać ? Czy przy telewizorze i komputerze będę musiał zamontować zasilacze ? Dziękuję z góry. P.S. nadmienię, że rozdzielacz jest już zasilany.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Takie podejście do sprawy ,to nic innego jak ciasne buty i maść na odciski.
Do odbioru pasma VHF,powinieneś się zaopatrzyć w dodatkową antenę + zwrotnica pasmowa,w zależności od swojej lokalizacji.

Marek 3
Posty: 119
Rejestracja: 15 października 2016, o 19:10
Odbiornik: LG LED TV 42LB617V
Instalacja antenowa: Antena UHF Fracarro Sigma 6, VHF ATZ 5/6-8 + dookólna FM UKF na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Marek 3 »

Dokładnie. Dodatkowa antena VHF w zależności od lokalizacji, antena o dużym zysku, a jak to nie pomoże to przedwzmacniacz antenowy i zasilacz dodatkowo

egon64
Posty: 19
Rejestracja: 23 października 2016, o 01:40
Odbiornik: LG 40LF6309
Instalacja antenowa: Antena siatkowa ze wzmacniaczem, dach domu piętrowego - sztyca
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Dęblin-Ryki

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: egon64 »

Witam Was,

Jestem posiadaczem anteny siatkowej ze wzmacniaczem. Do nadajnika mam ok. 15km w linii prostej. Sporo poczytałem i wiem, że wzmacniacz muszę zamienić na symetryzator, ponieważ nie jestem w stanie odbierać kanałów z MUX-3. Myślę o tym:

http://inel.sklep.pl/pl/p/SYMETRYZATOR- ... K.6-60/299

Chciałbym także odbierać programy z MUX-8. Czy dobrym rozwiązaniem byłoby zainstalowanie obok anteny kierunkowej:

https://dvbsklep.pl/pl/p/Antena-DVB-T-1 ... t-MINI/332

i połączenie jej z siatkówką w momencie gdy będzie już możliwość korzystania z MUX-8 zwrotnicą:

http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_anten ... _C0342.htm

Antena kierunkowa zbierałaby MUX-1,2,3 (symetryzator 21-69) natomiast siatka MUX-8 (symetryzator 6-60).
Czy coś takiego ma w ogóle sens ?

Pozdrawiam

Rozsądny
Posty: 124
Rejestracja: 1 sierpnia 2016, o 23:32

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Rozsądny »

Kanały 21-69
Ta antena jest na UHF, tak samo jak siatka (która mimo że nieprzeznaczona do odbioru VHF (kanały 6-12) nomen omen być może ci ten MUX8 "złapie" bo jesteś bardzo blisko)
http://mapy.tvradio.cba.pl/Telewizja/MU ... index.html

Patrz na anteny na VHF jak już chcesz składać dwie anteny i mieć wzorowy odbiór nawet na mierniku - ale wtedy nie ma sensu używać siatki jak głównej, tylko jakąś Yagi.

Ale najprościej przy odbiorze z jednego nadajnika i 15km to mały log na symetryzatorze by ci pewnie starczył, masz wszystko w jednym, jak dzielisz na kilka TV to większego/mocniejszego + przeróbka na pionową dla MUX8 ostatnich prętów (patrz przykłady na forum)...
http://www.barczak.com.pl/oferta/anteny ... 69-hv.html

Zablokowany