Jaka antena do MUX-8?

egon64
Posty: 19
Rejestracja: 23 października 2016, o 01:40
Odbiornik: LG 40LF6309
Instalacja antenowa: Antena siatkowa ze wzmacniaczem, dach domu piętrowego - sztyca
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Dęblin-Ryki

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: egon64 »

@kupon Czyli wracamy do punktu wyjścia :) Tak zrobię. Kupuję krokodyla a w siatkówce wymienię wzmacniacz na symetryzator.

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: kupon »

@egon64
Najpierw kup sam symetryzator - koszt niewielki.
Np.Coś takiego http://www.dipol.com.pl/symetryzator_an ... _C0005.htm lub http://www.dipol.com.pl/symetryzator_an ... _C0003.htm .

Rozsądny
Posty: 124
Rejestracja: 1 sierpnia 2016, o 23:32

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Rozsądny »

egon64 pisze:Zaczynamy chyba wchodzić w jakąś dziwną polemikę. Temat jest prosty. Mam siatkówkę ze wzmacniaczem. Nie łapie w ogóle MUX-3 a jak już to rwie non-stop. Na reszcie kanałów poziom sygnału 30%. Odległość od nadajnika to 15km. Co chciałbym osiągnąć ? Sygnał na poziomie 70-80% i dodatkowo możliwość odbioru MUX-8. Krótko i na temat.

P.S. Koszt 30-40pln dodatkowo na nową antenę kierunkową nie jest dla mnie czymś nadzwyczajnym.
egon64 pisze:@kupon Czyli wracamy do punktu wyjścia :) Tak zrobię. Kupuję krokodyla a w siatkówce wymienię wzmacniacz na symetryzator.
Bo kombinujesz jak koń pod górkę. :roll: Do tego miotasz się jak ryba w sieci - a może to, a może tamto, a jednak nie, dziś krokodyl...

Nie odbierasz mux3 bo jesteś ch***nie blisko nadajnika i ze wzmacniaczem masz przesterowany sygnał. Jakbyś poszedł ze stetoskopem na koncert metalowy i przykładał go do głośników by "lepiej" słyszeć...

1. Kup symetryzator 6-60 za 3 złote.
2. Włóż do siatki.
3.(EDIT racja, lepiej napisać) Zdejmij stary zasilacz ;)
4. Poczekaj aż uruchomią MUX8.
5. Jak nie będzie działać - kup logarytmiczną H-V to będzie najlepsze rozwiązanie.

Jak masz parcie na jakieś grzebanie i zakupy bo chcesz coś koniecznie zamontować aby uspokoić sumienie:
6. załóż sobie filtr LTE. Na pewno nie zaszkodzi a w przypadku siatki mile widziany (bo ta nie jest kierunkowa i łapie nadajniki LTE aż miło). Zakłócenia LTE (wzmocnione przedwzmacniaczem dopuszkowym) też mogą powodować problemy z odbiorem mux'ów.
https://dvbsklep.pl/pl/p/Filtr-LTE-Sign ... etrzny/449
Ostatnio zmieniony 24 października 2016, o 15:53 przez Rozsądny, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: kupon »

@egon64
...i nie zapomnij zdjąć zasilacza i zamontować zwykłą wtyczkę antenową...

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: TLW/SZA »

@egon64 zrób tak jak Ci radzą koledzy powyżej ,kup do siatki symetryzator na kanały 6-60 i po sprawie.
A dopiero po odpaleniu MUX-8 w razie braku odbioru pomyśl nad minilogiem na pasmo V/H ,oczywiście w formie pasywnej.
Bo Ci znów sprzedawca wciśnie antenę z przedwzmacniaczem a do nadajnika rzut kamieniem.
A jak Masz za dużo szmalu do go możesz wyrzucić w błoto na zakup szmelcowo-plastikowego "krokodylka" ,który po 3-4 latach się rozpadnie,sam już kilka takich przypadków widziałem u znajomych,jakie było ich zdziwienie że antena,lub część anteny odpadła z masztu a sprzedawca zachwalał to cudo że nawet atom tego nie ruszy :lol:
Jak widać marketing i ładna pudełko z bublem w środku robią swoje ;)

Marek 3
Posty: 119
Rejestracja: 15 października 2016, o 19:10
Odbiornik: LG LED TV 42LB617V
Instalacja antenowa: Antena UHF Fracarro Sigma 6, VHF ATZ 5/6-8 + dookólna FM UKF na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Marek 3 »

Jak uruchomią MUX- 8 i będą "czary" z siatką to na twoim miejscu kupiłbym zwykłą "yage" 16/21-69 oraz VHF atv 5/6-12 obie z symetryzatorami i zwrotnica oczywiście.

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: kupon »

Kurcze obiecałem fotki , troszkę choinka :oops: ale co mi tam - działać działa :lol: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

a tu zwrotnica

Obrazek

Jak na półamatora to nawet wyszło :D

Wszystko pasywne i jeszcze odbiór z odbicia :D
Pozdrawiam:
kupon.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Wreszcie rozsądne rozwiązanie,a nie kombinowanie jak koń pod górę.
Koledze należą się duże brawa.

Awatar użytkownika
Kuba.G
Posty: 147
Rejestracja: 24 października 2016, o 21:05
Odbiornik: Panasonic TX-P42GT20E
Instalacja antenowa: UHF antena GSM ATK 20
Antena VHF 3 elementowa
Wzmacniacz MA082L Terra
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok "Krynice"

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Kuba.G »

Witam,
Chce dodac do anteny UHF kierunkowej typu yagi 20 elementowej ze wzmacnaiaczem SWA-9501 jeszcze jeden dipol VHF z tylu na kanal 8 i tu mam pytanie , czy mozna podlaczyc taki dipol pod wzmacniacz SWA-9501 ktory juz jest podpiety pod dipol UHF, dwoma przewodami do stykow wzmacniacza zeby on dzialal jako zwrotnica i wzmacnial sygnal ? i czy on nie bedzie zaklocal mi odbioru MUX 1,MUX 2, MUX 3 ?

- MUX 1,MUX 2, MUX 3 odległosc od nadajnika. 70 km moc nadajnika 58-100 KW polaryzacją H
- MUX 1,MUX 2, MUX 3 sila sygnalu od 60-90% na antenie yagi 20 elementowej
- MUX 8 polaryzacją H

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Nie ma takiej opcji.

Marek 3
Posty: 119
Rejestracja: 15 października 2016, o 19:10
Odbiornik: LG LED TV 42LB617V
Instalacja antenowa: Antena UHF Fracarro Sigma 6, VHF ATZ 5/6-8 + dookólna FM UKF na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Marek 3 »

Jak jesteś tak daleko od nadajnika to pomyśl o osobnej antenie VHF.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: DanielK »

kupon pisze:Kurcze obiecałem fotki , troszkę choinka :oops: ale co mi tam - działać działa :lol: .
(...)
Jak na półamatora to nawet wyszło :D

Wszystko pasywne i jeszcze odbiór z odbicia :D
Pozdrawiam:
kupon.
No i o to chodzi - ma działać i do tego jak najbardziej pozytywny zestaw anten :)

Rozsądny
Posty: 124
Rejestracja: 1 sierpnia 2016, o 23:32

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Rozsądny »

kupon pisze:
a tu zwrotnica

Obrazek

Jak na półamatora to nawet wyszło :D

Wszystko pasywne i jeszcze odbiór z odbicia :D
Pozdrawiam:
kupon.
Czy ta zwrotnica wymaga by w niepodłączonym wejściu (w tym wypadku wejściu "FM") był rezystor terminujący 75 Ohm?

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: kupon »

@Rozsądny

Nie wiem czy wymaga - w opisie nic na ten temat nie jest napisane ale spoko.
Profilaktycznie pomyślałem też o tym. "Zakręcone" jest takie coś http://www.dipol.com.pl/rezystor_obciaz ... R66205.htm .
Jeszcze tylko antena radiowa i będzie komplet :D

Pozdrawiam:
kupon.

Waldek1968
Posty: 142
Rejestracja: 15 września 2011, o 21:04
Odbiornik: Panasonic TX-46GT30
Instalacja antenowa: DIPOL 44/21-69 Tri Digit pasywna (UHF),TELMOR-Turbo-T pasywna (VHF)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Waldek1968 »

Montowałem ostatnio u siebie antenę do odbioru MUX-8. Jest to Telmor Turbo-T. Połączyłem to z dotychczasową anteną UHF Dipol Tri Digit 44/21-69. Spiąłem to zwrotnicą ZA 6B 1-12/21-69. Obydwie anteny nie mają wzmacniaczy. Po drodze jest jeszcze rozdzielnik aktywny na 3 TV (nie pamiętam modelu). Od jednego takiego odgałęzienia kabel wchodzi do puszki abonenckiej (niestety nie powiem o jakiej tłumienności). Odległość do stacji nadawczej w Trzeciewcu jakieś 40km. Przed montażem anteny do VHF, zwrotnicy i gniazda abonenckiego miałem siłę i jakość odbioru 100/100, teraz spada w zależności od kanału do poziomu średnio około 50/50, im wyższy kanał tym lepiej. Moje pytanie: czy montaż na kablu pomiędzy gniazdem abonenckim a TV wzmacniacza antenowego, np. Telmor PAR-820 20db coś pomoże, tzn. podwyższy trochę parametry odbioru? Obraz w sumie mam nadal stabilny i nie wiem czy w ogóle warto coś robić. MUX-8 w sumie w moim rejonie jeszcze nie ruszył. Zamontowałem antenę VHF tylko dlatego aby zimą nie "biegać po dachu".

Awatar użytkownika
maciek_p
Posty: 136
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków/Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: maciek_p »

Rozsądny pisze:
kupon pisze:
a tu zwrotnica

Obrazek

Jak na półamatora to nawet wyszło :D

Wszystko pasywne i jeszcze odbiór z odbicia :D
Pozdrawiam:
kupon.
Czy ta zwrotnica wymaga by w niepodłączonym wejściu (w tym wypadku wejściu "FM") był rezystor terminujący 75 Ohm?
A nie lepiej kupić zwrotnice UHF / VHF skoro nie masz anteny FM ? :)
https://dvbsklep.pl/zwrotnica-antenowa- ... ms-vhf-uhf

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: kupon »

@maciek_p

Mam w niedalekich planach (tydzień,góra dwa) zakup anteny fm więc dlatego zdecydowałem się na zakup takiej zwrotnicy.

Pozdrawiam;
kupon.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: K63 »

poxipol pisze:Jak pisał @K63 Barczak obiecał produkcję LOG 2-65 i 5-69 w H/V
Mam info że wystąpiły pewne problemy techniczne na wstępnym etapie produkcji i będzie kilkutygodniowe opóźnienie. Być może w/w anteny pojawią się w listopadzie. :|

Waldek1968
Posty: 142
Rejestracja: 15 września 2011, o 21:04
Odbiornik: Panasonic TX-46GT30
Instalacja antenowa: DIPOL 44/21-69 Tri Digit pasywna (UHF),TELMOR-Turbo-T pasywna (VHF)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Waldek1968 »

Waldek1968 pisze:Montowałem ostatnio u siebie antenę do odbioru MUX-8. Jest to Telmor Turbo-T. Połączyłem to z dotychczasową anteną UHF Dipol Tri Digit 44/21-69. Spiąłem to zwrotnicą ZA 6B 1-12/21-69. Obydwie anteny nie mają wzmacniaczy. Po drodze jest jeszcze rozdzielnik aktywny na 3 TV (nie pamiętam modelu). Od jednego takiego odgałęzienia kabel wchodzi do puszki abonenckiej (niestety nie powiem o jakiej tłumienności). Odległość do stacji nadawczej w Trzeciewcu jakieś 40km. Przed montażem anteny do VHF, zwrotnicy i gniazda abonenckiego miałem siłę i jakość odbioru 100/100, teraz spada w zależności od kanału do poziomu średnio około 50/50, im wyższy kanał tym lepiej. Moje pytanie: czy montaż na kablu pomiędzy gniazdem abonenckim a TV wzmacniacza antenowego, np. Telmor PAR-820 20db coś pomoże, tzn. podwyższy trochę parametry odbioru? Obraz w sumie mam nadal stabilny i nie wiem czy w ogóle warto coś robić. MUX-8 w sumie w moim rejonie jeszcze nie ruszył. Zamontowałem antenę VHF tylko dlatego aby zimą nie "biegać po dachu".
Widzę, że wszyscy się "rzucili" na oczekiwanie na start ZoomTV i nie ma kto mi czegokolwiek zasugerować.

Rozsądny
Posty: 124
Rejestracja: 1 sierpnia 2016, o 23:32

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Rozsądny »

Sprawdź poprawność instalacji dwóch anten i zwrotnicy podłączając je bezpośrednio pod jeden TV?
A potem po kolei podłączaj dalej.
Ten rozdzielacz - wszystkie 3 wyjścia obciążone? Bo jak nie to na niepodłączonych rezystor końcowy 75 Om potrzebny.

Dalej - słabe wzmacniacze jak LNA-101 (15 dB) do każdej puszki?
Ostatnio zmieniony 31 października 2016, o 00:07 przez Rozsądny, łącznie zmieniany 1 raz.

Zablokowany