Jaka antena do MUX-8?

areq1987
Posty: 57
Rejestracja: 19 lutego 2011, o 22:36
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri-digit dom jednorodzinny
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnów MUX1,2,3 MUX8-FAIL!

Re: RE: Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: areq1987 »

poxipol pisze:Najważniejsze że nie dałeś się zbajerować jakimiś wzmacniaczami i wybrałeś bardzo dobrą antenkę VHF.
W zasadzie odcinki kabli łączące anteny powinny być możliwie jak najkrótsze.
Nie napisałeś czy możliwy jest odbiór z Tarnowa w pol.H i czy coś dolatuje z Chorągwicy.
Tak jak napisałem na razie nie chce mi się bawić w testowanie. Postaram się tylko zwiększyć moc sygnału że św krzyża w miarę możliwości. Chociaz łapie mi tridigit TVP Rzeszów bokiem z suchej góry sila ok 10 procent jakość 70-100 procent i zero pikselozy więc ta siła sygnału nie ma chyba tak wiele do rzeczy. A jak się zrobi cieplej i pogorszy mi się emisja że św. Krzyża wtedy wezmę się za testy. Piszesz że kabel łączący anteny powinien być jak najkrótszy. No u mnie to na razie wygląda tak że tridigit do zwrotnicy ma około 1m a atz do zwrotnicy jakieś 6-7m. Przy zmianie położenia anteny atz na ścianę południową też wyniesie ok 1m. Na razie jest tak jak napisałem w miarę dobrze. Dziękuję za porady użytkownikom forum.

namila1995
Posty: 3
Rejestracja: 24 grudnia 2016, o 20:24
Odbiornik: WIWA HD-95
Instalacja antenowa: BiQuad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Raszyn

Antena mux8 Sochaczew

Post autor: namila1995 »

Dzień dobry. Mam pytanie jaka antena jest potrzebna żeby odebrać mux8 z bartnik. Z takich większych przeszkód to są jedynie ekrany akustyczne, ale da się dać antenę powyżej wysokości ekranów. Z góry dziękuję za pomoc.

Obrazek

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena mux8 Sochaczew

Post autor: poxipol »

Możesz również odbierać z PKiN.Ma być tam zwiększona moc nadawania do 15 kW.Raszyna na razie nie ma w planie.
Jeżeli ekrany to i samochody.
W takiej sytuacji najlepiej zastosować antenkę wąskopasmową o lepszych właściwościach dyskryminujących w porównaniu z szerokopasmową VHF.
Z anten kanałowych Triax raczej do twoich warunków nie polecam ze względu na brak reflektora w niej.
Taka antenka z symetryzatorem SA I-III powinna wystarczyć.http://inel.sklep.pl/pl/p/ANTENA-ATZ-5-6-8/195
Druga sprawa,odbiór pozostałych MUX-ów
Można obok anteny VHF umieścić antenkę UHF i połączyć obie zwrotnicą pasmową.Można też dać zwrotnicę w domu i połączyć z istniejącą anteną.

grzesiek811
Posty: 195
Rejestracja: 21 stycznia 2010, o 20:15

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: grzesiek811 »

Ja niestety dzisiaj poległem.

Kupiłem antenę ATZ-5 /6-8/ i zwrotnicę ZA-112Ms. Całość chciałem podłączyć wspólnie z anteną Atx-91 ze wzmacniaczem LNA-177. Celem był odbiór na dwóch telewizorach LCD i tunerze VU+ Duo2 z głowicą DVB-T2.
Odległość od nadajnika Ślęża 35km. Anteny zamontowana na strychu przy oknie. Oprócz tego są jeszcze dwie inne anteny siatkowe, jedna też na strychu, druga na zewnątrz.

Próbowałem puścić ATX-91 na symetryzatorze, ale nie bardzo się sprawdziło. Na TV sygnał na muxach 1-3 był bardzo silny, niestety na Duo2 był na granicy odbioru i działało to niestabilnie. Ponadto symetryzator nie pozwolił na odbiór muxów lokalnych nadawanych z małą mocą nawet na TV. Zdecydowałem się więc pozostawić wzmacniacz.

ATZ-5 z symetryzatorem ładnie odbiera mux8 ze Ślęży na TV. Siła jakość prawie maksymalna. Niestety na Duo2 brak sygnału. Pojawił się tylko na chwilę jak miałem antenę w pokoju to testów.

No w dodatku są cyrki ze zwrotnicą. Mam wrażenie, że ta zwrotnica nie współpracuje poprawnie z anteną ze wzmacniaczem. Najpierw wcale nie działała, po podłączeniu był tylko mux8. Potem podłączyłem od nowa i zaskoczyła druga antena. Gdy już wszystko ustawiłem i na TV miałem wszystkie kanały wyłączyłem TV, po dwóch godzinach wracam a tu brak obrazu, zasilacz nie działa. Działa tylko mux8. Sprawdzane na dwóch nowych zasilaczach i to samo.

Czy z tą zwrotnicą jest coś nie tak? Czy powinienem kupić inną? Przy jej opisie jest informacja "Możliwe jest przesyłanie zasilania do przedwzmacniacza antenowego przez wejście UHF1". Atx-91 podłączona właśnie pod UHF1 i działało, ale niedługo.

Czy mogę założyć wzmacniacz do Anteny ATZ-5? Chciałbym odebrać ten mux8 na duo2.

A jak to jest ze wzmacniaczami i zasilaczami. Obecnie wzmacniacz tylko na ATX-91 i zasilacz przy TV w pokoju, czyli pomiędzy zwrotnicą a TV.
Jakbym chciał dołożyć wzmacniacz na antenę VHF to wystarczy ten sam zasilacz pomiędzy zwrotnicą a TV, czy trzeba oddzielny?
Ostatnio zmieniony 31 grudnia 2016, o 17:18 przez grzesiek811, łącznie zmieniany 1 raz.

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Kolor »

Z opisu wygląda na popelnione bledy montażowe, zarówno w laczeniu sygnalu za pomocą zwrotnicy, jak i podzialu do tunera.

grzesiek811
Posty: 195
Rejestracja: 21 stycznia 2010, o 20:15

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: grzesiek811 »

No to pokażę schemat. Wygląda to tak:

Obrazek

Wstawiłem zwrotnice pomiędzy antenę UHF i zasilacz do niej. Czy powinienem teraz przenieść zasilacz pomiędzy antenę UHF a zwrotnicę?
W opisie zwrotnicy jest: "Możliwe jest przesyłanie zasilania do przedwzmacniacza antenowego przez wejście UHF1". No i tak chyba jest zasilanie idzie przez zwrotnicę i UHF1 do anteny.

Gdy podłącze Atx-91 bez zwrotnicy to działa ładnie.

Pytanie, dlaczego działało a teraz nie działa.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: hadam »

Wszystkim forumowiczom oraz administratorom: Szczęśliwego nowego roku 2017, udanego balu sylwestrowego.
A w nowym roku wspaniałego odbioru na przysłowiowym widelcu oraz bogatej oferty programowej, takiej żeby użytkownicy płatnych telewizji mogli tylko pozazdrościć.
Obrazek

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Problemem jest tu przede wszystkim stosowanie nie odpowiedniego przedwzmacniacza.LNA,który jest kiepską szerokopasmówką bez żadnej filtracji.
Powinien pracować wyłącznie w paśmie UHF z konkretnym wycięciem pasma VHF i między tymi pasmami.
W połączeniu go ze zwrotnicą robi się jeden wielki kocioł -nakładanie się sygnałów,a zwrotnica ma tylko 40 dB separacji.
Kłopot jest z lokalnymi MUX-ami na symetryzatorze.
Jeżeli w takim przypadku stosuje się odpowiedni przedwzmacniacz ,dochodzi kwestia odpowiedniego wyrównania poziomów sygnałów w paśmie UHF.
Stosuje się wtedy filtrację np.http://www.dipol.com.pl/filtr_4_kanalow ... R90212.htm
Poziom sygnału pasma VHF jest wystarczający i ne ma sensu kombinować ze wzmacniaczem.Zresztą obecnie nie ma odpowiednich przedwzmacniaczy na to pasmo-chyba że na zamówienie.
Jeżeli poziom sygnału z pasma VHF będzie za wysoki to pogorszy lub uniemożliwi odbiór UHF.

Dalsza sprawa to stosowanie odpowiedniego rozgałęźnika mającego przejście DC

grzesiek811
Posty: 195
Rejestracja: 21 stycznia 2010, o 20:15

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: grzesiek811 »

Fajnie, tylko nie bardzo rozumiem co mam teraz zrobić.
Bez wzmacniacza nie mam muxów lokalnych, ale to będzie działać.

Skoro LNA-177 jest niedobry to jaki zastosować wzmacniacz i czy wtedy też trzeba ten filtr.
Gdzie ten filtr założyć? Pomiędzy antenę UHF a zwrotnicę?

Co do mocy VHF, to niestety nie mogę tego odebrać na duo2, a zalało mi na tym. Duo2 ma strasznie kiepskie głowice DVB-T. Muxy 1 - 3 na symetryzatorze też niestabilnie odbierał.

namila1995
Posty: 3
Rejestracja: 24 grudnia 2016, o 20:24
Odbiornik: WIWA HD-95
Instalacja antenowa: BiQuad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Raszyn

Re: Antena mux8 Sochaczew

Post autor: namila1995 »

Antena UHF to inna bajka - prawdopodobnie zwrotnica i biquad własnej roboty z reflektorem. Wielkie dzięki

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Z takich lepszych na pasmo UHF to np.https://www.telmor.pl/Katalog-produktow ... cz-rurkowy
Do tego trzeba symetryzator SA IV-V nie inny.
Przedwzmacniacze LNA na wejściu mają bardzo kiepskie symetryzatory.

Zauważyłem teraz że kupiłeś zwrotnicę 2X UHF+VHF ?
Posiada ona nieco większe tłumienie w paśmie UHF i posiada tylko jedno przejście napięcia do przedwzmacniacza.
Niewykorzystane wejście powinno być zakończone obciążeniem rezystorowym.
Równie dobrze możesz podpiąć do niego drugą antenę UHF na lokalny nadajnik-pewnie inny kierunek nadawania i wszystko może rozwiązać problem.Można w niej zastosować nawet przedwzmacniacz jak w opisie byle nie za mocny.

Z wyjścia rozgałęźnika do duo2 możesz dołożyć mikrowzmacniacz szerokopasmowy nie przedwzmacniacz.

bytom2009
Posty: 39
Rejestracja: 27 października 2016, o 17:08
Odbiornik: UE40H6400AWXXH
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-60 Tri Digit DVB-T UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Żagań-Wichów

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: bytom2009 »

teraz jest większy wybór anten VHF jak listopadzie 2016
znalazłem dwie może komuś się spodobają
https://tinyurl.com/gqu47c8
https://tinyurl.com/zygm545

kuku1234
Posty: 469
Rejestracja: 1 sierpnia 2011, o 11:01
Odbiornik: LG M2262D, LG 32LM620S, Wiwa 90
Instalacja antenowa: Opticum AX 1000 + symetryzator, balkon ok. 6m nad ziemią / 2 metry nad dachem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy (Skrzyczne, Wręczyca)

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: kuku1234 »

Za te pieniądze to sobie można kupić AX 1000 Combo. A propos, czy ktoś miał może tak jak ja zwykłego AX 1000, odbierało bardzo dobrze, a VHF echo albo na granicy ? I przesiadł się na Combo i jest znowu idealnie ? Jest tutaj ktoś taki ? Bo trochę się niepokoję, że wtopię pieniądze.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: qwerty »

Zamawiaj przez internet - jak coś to zwrócisz.

kuku1234
Posty: 469
Rejestracja: 1 sierpnia 2011, o 11:01
Odbiornik: LG M2262D, LG 32LM620S, Wiwa 90
Instalacja antenowa: Opticum AX 1000 + symetryzator, balkon ok. 6m nad ziemią / 2 metry nad dachem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy (Skrzyczne, Wręczyca)

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: kuku1234 »

Nie takich rad poszukiwałem.

wolfcreek
Posty: 49
Rejestracja: 28 października 2016, o 12:51
Odbiornik: TV LG42PW451
Instalacja antenowa: Antena LOGARYTMICZNA DVB-T UniLine Emme Esse 5-60 UHF/VHF Zamontowana na dachu
Nadajnik - obiekt nadawczy: Żagań / Wichów , Zielona Góra / Jemiołów

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: wolfcreek »

Doradzi mi ktoś czy taka antena szerokopasmowa może sobie poradzić z odbiorem mux8 http://www.anprel.sklep.pl/p99,antena-t ... a1013.html . Zastanawiam się czy zamontowana pod dachem da radę , do nadajnika 36km. I czy dobrym rozwiązaniem będzie podłączenie do niej takiego wzmacniacza http://www.anprel.sklep.pl/p55,wzmacnia ... w2002.html ??
I druga sprawa , czy mogę zastosować taki rozgałęźnik do podłączenia anteny logarytmicznej mini VHF/UHF na dwa tv http://www.sklep.firmaelcon.pl/rozgaleznik-f-3xgn.html .

bytom2009
Posty: 39
Rejestracja: 27 października 2016, o 17:08
Odbiornik: UE40H6400AWXXH
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-60 Tri Digit DVB-T UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Żagań-Wichów

Jaka antena do MUX-8?

Post autor: bytom2009 »

wolfcreek niedawno pisałeś ze ta antena zdała egzamin u ciebie
http://www.barczak.com.pl/oferta/anteny ... 69-hv.html
coś nie tak tę anteną

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: AdamP »

wolfcreek pisze: czy mogę zastosować taki rozgałęźnik do podłączenia anteny ......... na dwa tv http://www.sklep.firmaelcon.pl/rozgaleznik-f-3xgn.html .
Nie wiem, dlaczego to coś zostało nazwane rozgałęźnikiem :shock: (wprowadzanie klienta w błąd). Do rozprowadzenia sygnału na dwa TV potrzebujesz prawdziwy rozgałęźnik (spliter) np. Telmor RM-2F czy Signal R2.

sawo
Posty: 50
Rejestracja: 2 stycznia 2017, o 11:01
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: Philips 32PFS5823/12;
CryptoBox 752HD Combo
Instalacja antenowa: UHF ATV 21/21-45, ATV 27/21-26; VHF FESA 9 BV k. 6-8
Zwrotnica pasmowa ZWR-400
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec; TON Człuchów

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: sawo »

Witam,

Chciałbym dokupić antenę VHF na 8 kanał w polaryzacji poziomej.
W sprzedaży są anteny na kanały 6-8 i 8-10.
W związku z tym mam pytanie: Na jaką grupę kanałów wybrać antenę?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Jest to typowy mostek,dobre rozwiązanie do synfazowego łączenia anten.

Zgadza się że chodziło dobrze.Obecnie mamy bardzo dobrą propagację.
Negatywny obecny wpływ to SFN Żagań-Zielona Góra na tych samych kanałach i polaryzacji.
W takich sytuacjach zamiast wzmacniacza stosuje się tłumik antenowy,względnie antenę o możliwie wąskim kącie promieniowania.

Zablokowany