Jaka antena do MUX-8?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

sawo pisze:Witam,

Chciałbym dokupić antenę VHF na 8 kanał w polaryzacji poziomej.
W sprzedaży są anteny na kanały 6-8 i 8-10.
W związku z tym mam pytanie: Na jaką grupę kanałów wybrać antenę?
Anteny te są z dawnego podziału kanałów OIRT.
Przy obecnym CCIR K 8 jest podzielony prawie w połowie.
Przy strojeniu anten maksymalny zysk osiąga się przy najwyższej częstotliwości jej pasma pracy.
W paśmie VHF dobry rezonans to 15% tego III zakresu.
Antena 8-10 ma mniejsze wymiary.
W twoim przypadku lepiej będzie wybrać 6-8

Waldek1968
Posty: 142
Rejestracja: 15 września 2011, o 21:04
Odbiornik: Panasonic TX-46GT30
Instalacja antenowa: DIPOL 44/21-69 Tri Digit pasywna (UHF),TELMOR-Turbo-T pasywna (VHF)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Waldek1968 »

sawo pisze:Witam,

Chciałbym dokupić antenę VHF na 8 kanał w polaryzacji poziomej.
W sprzedaży są anteny na kanały 6-8 i 8-10.
W związku z tym mam pytanie: Na jaką grupę kanałów wybrać antenę?

Rozumiem, że antena logarytmiczna, którą masz obecnie nie sprawdza się dla MUX-8 w twojej lokalizacji?

wolfcreek
Posty: 49
Rejestracja: 28 października 2016, o 12:51
Odbiornik: TV LG42PW451
Instalacja antenowa: Antena LOGARYTMICZNA DVB-T UniLine Emme Esse 5-60 UHF/VHF Zamontowana na dachu
Nadajnik - obiekt nadawczy: Żagań / Wichów , Zielona Góra / Jemiołów

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: wolfcreek »

bytom2009 pisze:wolfcreek niedawno pisałeś ze ta antena zdała egzamin u ciebie
http://www.barczak.com.pl/oferta/anteny ... 69-hv.html
coś nie tak tę anteną
Antena miniLog zdała egzamin , i działa jak dotąd bez problemów , ale potrzebuje teraz siatki do innego tv, i nie w moim domu , tam antena jest pod dachem , więc jak znalazłem taką z dipolem to zastanawiam się czy warto , próbowałem ta logarytmiczną pod dachem ,ale kiepsko się sprawdza , mux 8 wcale nie odbiera , a stara siatka odbiera z zakłóceniami . Kierunkowa antena montowana pod dachem to nie ma raczej szans z tego co widzę , jedynie siatka .

wolfcreek
Posty: 49
Rejestracja: 28 października 2016, o 12:51
Odbiornik: TV LG42PW451
Instalacja antenowa: Antena LOGARYTMICZNA DVB-T UniLine Emme Esse 5-60 UHF/VHF Zamontowana na dachu
Nadajnik - obiekt nadawczy: Żagań / Wichów , Zielona Góra / Jemiołów

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: wolfcreek »

AdamP pisze:
wolfcreek pisze: czy mogę zastosować taki rozgałęźnik do podłączenia anteny ......... na dwa tv http://www.sklep.firmaelcon.pl/rozgaleznik-f-3xgn.html .
Nie wiem, dlaczego to coś zostało nazwane rozgałęźnikiem :shock: (wprowadzanie klienta w błąd). Do rozprowadzenia sygnału na dwa TV potrzebujesz prawdziwy rozgałęźnik (spliter) np. Telmor RM-2F czy Signal R2.
Dzięki za radę , kupiłem to coś w bricomarche , tam pisze że to rozgałęźnik na tv . To chyba się jednak nie sprawdzi , ale podłącze z ciekawości to pod antenę log. zobaczę jak będzie z odbiorem na telewizorach .

wooy11
Posty: 64
Rejestracja: 24 grudnia 2016, o 21:02
Odbiornik: jakiś tani Bloow ;)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż - Kielce

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: wooy11 »

Siatka z dipolem zdaje egzamin jak najbardziej, przynajmniej w okolicy gdzie mieszkam czyli około 70 km od nadajnika ( mux 123 100 KW i mux8 10 kW )

stelark1
Posty: 4
Rejestracja: 2 stycznia 2017, o 12:20

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: stelark1 »

poxipol pisze: Taka ciekawostka.
Dzisiaj spotkałem pewnie z pierwszych seryjnych anten VHF z lat 60.
Nie było wtedy emisji w paśmie UHF,a odbiorniki posiadały tylko 12 kanałów.
Jak na swój wiek ponad 50 lat, to nawet nieźle trzyma się w całości.
Ciekawa jest tu smukłość dipola.Im większa tym mniejsza szerokość pasma i zarazem lepsze parametry.
[...]
[wątek historyczny] W Kielcach, do około pierwszej połowy lat 60. (zanim uruchomiono Centrum na Św. Krzyżu) używano zestawu bardzo podobnych anten, tylko w układzie piętrowym, do odbioru Katowic, bądź Chorągwicy. Charakterystyczny potrójny dipol (wówczas uznawany za lepszy od pętlowego) i anteny maksymalnie pięcio-elementowe. Na Katowice potrzebne były cztery takie anteny (przyrost zysku teoretycznie o 6 dB), na Kraków wystarczały dwa piętra. Tak w ogóle to sygnał z kanału 10 był w Kielcach bardzo przyzwoity, w późniejszych czasach często korzystano z niego w przypadku silnych odbić z Św. Krzyża, albo problemów z uzyskaniem kanału 3-go w przywożonych telewizorach z Zachodu (epoka przed-kablowa).

Awatar użytkownika
jan-pedałko
Posty: 51
Rejestracja: 4 listopada 2016, o 07:48
Odbiornik: SAMSUNG UE49KU6400
Instalacja antenowa: DIPOL 44/21-60
Tri Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Jemiołów

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: jan-pedałko »

wolfcreek
zanim wlazła na nasze dachy tv cyfrowa to ja miałem tak
Obrazek
i przed 2 lata wszytko grało dopiero po 2 latach pojawili się problemy
i wtedy wszytko wymieniłem na nowe od anteny po kabel jak ściągnąłem siatkę dachu to się rozsypała
na dłoni ze starości antena siatkowa jak antena poszło się do żelaznego sklepu i się kupowało
a jeśli chodzi o rozgałęźnik to był dokładnie taki sam jak ten
http://www.alleshop.pl/product-pol-1142 ... itter.html

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Robert03 »

sawo pisze:Witam,

Chciałbym dokupić antenę VHF na 8 kanał w polaryzacji poziomej.
W sprzedaży są anteny na kanały 6-8 i 8-10.
W związku z tym mam pytanie: Na jaką grupę kanałów wybrać antenę?
Tu wypisałem optymalny zestaw dla odbioru z Trzeciewca.
Jeśli log. ci się sprawdza dla UHF to go zostaw, dokup tylko zwrotnicę i antenę VHF.
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 7&start=40

wolfcreek
Posty: 49
Rejestracja: 28 października 2016, o 12:51
Odbiornik: TV LG42PW451
Instalacja antenowa: Antena LOGARYTMICZNA DVB-T UniLine Emme Esse 5-60 UHF/VHF Zamontowana na dachu
Nadajnik - obiekt nadawczy: Żagań / Wichów , Zielona Góra / Jemiołów

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: wolfcreek »

jan-pedałko pisze:wolfcreek
zanim wlazła na nasze dachy tv cyfrowa to ja miałem tak
Obrazek
i przed 2 lata wszytko grało dopiero po 2 latach pojawili się problemy
i wtedy wszytko wymieniłem na nowe od anteny po kabel jak ściągnąłem siatkę dachu to się rozsypała
na dłoni ze starości antena siatkowa jak antena poszło się do żelaznego sklepu i się kupowało
a jeśli chodzi o rozgałęźnik to był dokładnie taki sam jak ten
http://www.alleshop.pl/product-pol-1142 ... itter.html
No ok. dokupię porządny rozgałęźnik , bo mam w domu jeszcze dwa tv kineskopowe z dekoderami wiwa hd90 . I jak podłączyłem ten niby rozgałęźnik z brico to zaczęło się wszystko zakłócać na obydwu tv. mux 8 znika na amen, a inne kanały gubią sygnał . Ale gdy odepnę jeden dekoder to odbiór się poprawia .
Jak na razie to przetestowałem dwie anteny logarytmiczne vhf / uhf minilog i tą http://satsklep.pl/pl/p/Antena-DVB-T-Un ... Esse/23027, obie sprawdzają się wyśmienicie na moim 3 tv LG, i co najlepsze że nie potrzebuje już żadnego zasilacza i wzmacniacza do odbioru wszystkich kanałów , a mux8 ma 100% na 100%

Awatar użytkownika
jan-pedałko
Posty: 51
Rejestracja: 4 listopada 2016, o 07:48
Odbiornik: SAMSUNG UE49KU6400
Instalacja antenowa: DIPOL 44/21-60
Tri Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Jemiołów

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: jan-pedałko »

no to ile ludzi mieszka swoim domu ze tego co zrozumiałem ze masz 5tv u mnie jest 2 tv na 4 osoby

wolfcreek
Posty: 49
Rejestracja: 28 października 2016, o 12:51
Odbiornik: TV LG42PW451
Instalacja antenowa: Antena LOGARYTMICZNA DVB-T UniLine Emme Esse 5-60 UHF/VHF Zamontowana na dachu
Nadajnik - obiekt nadawczy: Żagań / Wichów , Zielona Góra / Jemiołów

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: wolfcreek »

Ja mam tv Lg z dekoderem wbudowanym i wszystko już śmiga bez problemów na ant. log . . Rodzice maja dwa tv , problem jest teraz u nich z podłączeniem dekoderów do jednej anteny , bo jak pisałem wcześniej po podłączeniu tego rozgałęźnika z marketu robią się zaniki sygnału i spada jakość.

bytom2009
Posty: 39
Rejestracja: 27 października 2016, o 17:08
Odbiornik: UE40H6400AWXXH
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-60 Tri Digit DVB-T UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Żagań-Wichów

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: bytom2009 »

takim razie piszesz ze ta antena http://satsklep.pl/pl/p/Antena-DVB-T-Un ... Esse/23027
odbiera mux-8 wyśmienicie to do ilu tv jest podłączona ta antena i jaki rozgałęźnik używać przy tej antenie jeśli jest
podłączona do więcej niż 1 tv

delusdb
Posty: 5
Rejestracja: 30 października 2016, o 10:30

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: delusdb »

Panowie mam pytanie.
posiadam taką antenę
http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemne ... ss-790-mix
niestety odbiór kanałów z mux 8 nie jest możliwy :(
czy mogę jakoś przerobić tą antenę, żeby odbierała mux 8?
Odległość od nadajnika w linni prostej < 60km
Nadajnik z Siedlce/Łosice MUX 1 2 3 polaryzacja Pozioma a MUX 8 Pionowa.
Powiem tylko, że w elementy od anteny VHF wkładałem druty aluminiowe i grało ładnie, nawet odbierało sygnał odbity z Lublin/Piaski (wszystkie muxy polaryzacja pozioma) z lepszym sygnałem niż z Łosic. Ale druty wypadły i skończyło się oglądanie. chciałem zrobić coś bardziej profesjonalnego i trwalszego.
Z góry dzięki za pomoc.

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Kolor »

Po co kupowałeś antenę za blisko 300zł, jeśli w Twojej lokalizacji mux8 jest w odmiennej (pionowej) polaryzacji, niż reszta muxów? Dokup jakąś jagę do VHF i zwrotnicę, ja nie widzę sensu przerabiania tego. Tym bardziej, że skoro się tak wykosztowałeś to jeszcze te parę złoty dasz radę wysupłać, a efekt będzie najlepszy. Inna sprawa, że sprawdził bym, jak ta antena pracuje obrócona do polaryzacji pionowej na mux8.

wooy11
Posty: 64
Rejestracja: 24 grudnia 2016, o 21:02
Odbiornik: jakiś tani Bloow ;)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż - Kielce

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: wooy11 »

delusdb pisze:Panowie mam pytanie.
posiadam taką antenę
http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemne ... ss-790-mix
niestety odbiór kanałów z mux 8 nie jest możliwy :(
czy mogę jakoś przerobić tą antenę, żeby odbierała mux 8?
Odległość od nadajnika w linni prostej < 60km
Nadajnik z Siedlce/Łosice MUX 1 2 3 polaryzacja Pozioma a MUX 8 Pionowa.
Powiem tylko, że w elementy od anteny VHF wkładałem druty aluminiowe i grało ładnie, nawet odbierało sygnał odbity z Lublin/Piaski (wszystkie muxy polaryzacja pozioma) z lepszym sygnałem niż z Łosic. Ale druty wypadły i skończyło się oglądanie. chciałem zrobić coś bardziej profesjonalnego i trwalszego.
Z góry dzięki za pomoc.
Nie jestem pewny ale ta antena CHYBA przystosowana jest do odbioru kanałów z pasma VHF ale w polaryzacji poziomej a Ty MUX 8 masz w pionie. Zobacz w moim opisie instalacji ( link ) masz pokazane na czym polega przeróbka anteny zeby odbierać MUX 8 w polaryzacji VHF. Chodzi o ustawienie cześci służącej do odbioru MUX 8 w PION

delusdb
Posty: 5
Rejestracja: 30 października 2016, o 10:30

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: delusdb »

Antenę kupiłem ponad rok jak było tylko wiadomo że będzie mux 8 ale nikt nie wiedział, że z tego samego nadajnika będą nadawać w różnych polaryzacjach. Zastanawiałem się nad opcją obrucenia całej anteny o 90° ewentualnie wygiąć same druty od dipola VHF jeden do góry a drugi do dołu. Chciałem mieć jedną dobrą antenę podłączoną do multiswitcha 5 + 8.

wooy11
Posty: 64
Rejestracja: 24 grudnia 2016, o 21:02
Odbiornik: jakiś tani Bloow ;)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż - Kielce

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: wooy11 »

jak obrócisz to mux 8 zagada ale pozostałe muxy pewnie nie

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: AdamP »

delusdb pisze: ewentualnie wygiąć same druty od dipola VHF jeden do góry a drugi do dołu.
Tak można zrobić w antenach log-per, ale nie w Twojej. Musiałbyś również obrócić o 90 stopni tylny reflektor ale wtedy między dipolem a reflektorem będziesz miał dodatkowy pionowy element (rura masztu), który rozstroi pasmo VHF. Najprostsze wyjście, to dołożyć zwrotnicę i antenę VHF w pol. V a przewód z wyj. zwrotnicy podłączyć do multiswitcha.

harnas81
Posty: 4
Rejestracja: 3 stycznia 2017, o 11:18

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: harnas81 »

Przepraszam ale podepnę się do tematu. Mam nadzieję, że tu znajdę poradę :)
Mam problem w postaci braku odbioru kanałów z MUX 8. Trochę dziwna historia gdyż w momencie testowania ich miałem je jako testowe, nawet jakimś cudem były kanały z czarną planszą i napisem test. Nawet powiem więcej zaczęły swoje nadawania choć w kiepskiej jakości. Teraz ich nie mam. Na TV pojawił się komunikat o aktualizacji kanałów. Zrobiłem ją i niestety po tym owszem wyczyściło się ładnie ale już nie pojawiły się kanały nadawane z MUX 8. I teraz pytanie dlaczego? Mam antenę siatkową. Mieszkam ok 12 km od nadajnika w Warszawie PKiN. Owszem mam problem gdyż okno mam od wschodniej strony bloku a nadajnik od zachodu, ale mieszkanko mam narożne więc antenę wystawiłem za obrys bloku. Wyczytałem że siatka jest dobra na takie coś bo zbiera fale odbite od innych bloków. Ogólnie większość kanałów mam o sile 74-98%, HD nawet 100% :) I cały czas się zastanawiam dlaczego nie ma MUX 8? Kręciłem anteną na rożne katy i nic :(

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

delusdb pisze:Antenę kupiłem ponad rok jak było tylko wiadomo że będzie mux 8 ale nikt nie wiedział, że z tego samego nadajnika będą nadawać w różnych polaryzacjach. Zastanawiałem się nad opcją obrucenia całej anteny o 90° ewentualnie wygiąć same druty od dipola VHF jeden do góry a drugi do dołu. Chciałem mieć jedną dobrą antenę podłączoną do multiswitcha 5 + 8.
Żeby cokolwiek pokombinować z anteną,konieczna jest znajomość jej budowy i zasady jej działania.
Jest to antena zintegrowana ze wzmacniaczem,gdzie jej praca w trybie pasywnym przy najwyższych częstotliwościach ma tłumienie do ok 12 dB.
W niektórych złożonych warunkach odbioru ,zastosowany w niej inteligentny wzmacniacz nieraz głupieje,a ma za zadanie wyrównać poziomy sygnałów.

Składa się z trzech anten Yagi pobudzanych synfazowo dla pasma UHF.
Aperiodyczny reflektor UHF,rezonansowy reflektor VHF.
Reflektory te służą do wytłumienia sygnałów wstecznych i bocznych.
Niestety mamy tu wspólny element czynny dla dwóch pasm posiadający odpowiednie dopasowanie do znamionowej impedancji falowej.
Można wykonać wspólny dipol bez uszczerbku dla dwóch pasm ,pod warunkiem że jest zgodna polaryzacja jak na przykładzie dipola półfalowego.
Obrazek

Dokładanie czegokolwiek powoduje całościową deformację jego charakterystyki promieniowania
Rozwiązaniem może tu być jedynie zastosowanie dipola pierścieniowego.
.Wychodzi wtedy polaryzacja kołowa.Wadą tego rozwiązania jest spadek zysku energetycznego o połowę i z tego względu nie stosuje się tego typu rozwiązań.Do tego dochodzi jeszcze odpowiednia separacja polaryzacji jak np w przypadku SFN

Na twoim miejscu korzystna może być sprzedaż tej anteny i zakup dużo lepszych anten łącznie z osprzętem ,a cena nie przekroczy 80 zł.
Dodatkowo odpadnie montaż wiatrołapu,aby nie odpadały elementy.

.

Zablokowany