Jaka antena do MUX-8?

AlecClaire
Posty: 10
Rejestracja: 3 listopada 2015, o 08:56
Odbiornik: LG 47LB671V
Instalacja antenowa: Kierunkowa (kan. 21-69), przewód Triset-113PE
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż, Kielce

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: AlecClaire »

à propos Opticum X1000 w wersji MUX-8 (normalna kierunkowa z reflektorem VHF), jeżeli chodzi o moc sygnału w praktyce, to da ona go więcej niż antena dedykowana na pasmo DAB+? W opisach zysku dla pasma VHF zazwyczaj pojawiają się bardzo zbliżone wartości.

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Kolor »

Przyznam, że nie rozumiem pytania. Nie chodzi o to, czy to jest DAB+, czy VHF dla TV. Chodzi o częstotliwość nadawania, a te leżą w paśmie VHF zarówno dla DAB+ jak i NTC. Nie może być różnicy w zysku dla konkretnej anteny, różnego dla obu emisji.

mamrot1993
Posty: 22
Rejestracja: 12 marca 2013, o 10:12
Odbiornik: tv LG
Instalacja antenowa: DIPOL 19 21/69+ symetryzator, rozgałęźnik 3 tv
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: mamrot1993 »

Panowie, jeśli odbieram bez problemów radio cyfrowe które nadaje z siła 10kW mimo dalekiej odległosci to odbiorę również bez problemów MUX 8, który jest mocniejszy na jakiejś słabej antenie na VHF ?? ?? Dodam że DAB+ odbieram na małym radyjku

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

maciek_p pisze:
poxipol pisze: Odbiór w wielkomiejskiej aglomeracji jest problematyczny, tak jak widać tu na zdjęciu,gdzie klasyczna Yagi montowana niżej nie stwarza problemów.
Krokodyl powyżej to już kombinacje alpejskie.
Zdjęcie zabawne ale nie masz pewności czy Yagi poniżej w ogóle jest w użyciu. Niektórzy zakładają kablówkę, a antena wisi i wisi. ;)
Antenka poniżej ma się dobrze i czeka na towarzyszkę,gdyż od ręki w Krakowie nie sposób jak na razie coś kupić dobrego.

Z krokodylami więcej jest problemów jak pożytku.
Televes nieco umniejszył ten mankament.
Podobnych sytuacji jest dużo np.negatywny wpływ stalowego pokrycia dachu

Obrazek

żyżej
Posty: 17
Rejestracja: 11 listopada 2016, o 00:15
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce-Święty Krzyż/Dobromierz

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: żyżej »

Dzień dobry!

Chciałem zapytać, bo nie jestem lotny w tych sprawach, ale czy zamiana wzmacniacza na symetryzator dałaby szansę na odbiór MUX8 na antenie siatkowej?
W tym momencie MUX1-3 działają na pełnej mocy (jakość: 58-70% - stabilny odbiór; moc - 99 (tylko MUX1), 100% (MUX2 i 3). MUX8 - jakość 0%, moc waha się od 94-96%.
Więc tak myślę, że może wymiana wspomnianych blaszek w puszce antenowej przyniosłaby pożądany skutek? Tym bardziej, że antena jest za szafą, wewnątrz budynku, a lokalizacja to centrum Kielc...

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: AdamP »

żyżej pisze:jakość: 58-70% - stabilny odbiór;.
Osłabiona jakość to zapewne skutek anteny wstawionej za szafę, spróbuj postawić ją na szafie.
żyżej pisze: moc - 99 (tylko MUX1), 100% (MUX2 i 3)..

Przy takich mocach powinieneś mieć jakość 100%.
żyżej pisze:MUX8 - jakość 0%, moc waha się od 94-96%.
Twój nadajnik nadaje Mux 8 w polaryzacji pionowej, odwróć antenę (wąsy skierowane góra, dół) i sprawdź jaki jest odbiór.

żyżej
Posty: 17
Rejestracja: 11 listopada 2016, o 00:15
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce-Święty Krzyż/Dobromierz

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: żyżej »

AdamP pisze: Przy takich mocach powinieneś mieć jakość 100%.
To je Manta, tego nie ogarniesz. :P
AdamP pisze: Twój nadajnik nadaje Mux 8 w polaryzacji pionowej, odwróć antenę (wąsy skierowane góra, dół) i sprawdź jaki jest odbiór.
Odwrócenie anteny daje efekt, ale pozostałe MUXy (chyba poza MUX3, który jest naświetlony z Targowej) nie działają... więc tak źle i tak niedobrze. Nie mam możliwości wystawienia anteny na zewnątrz. Co do tej anteny NA szafie też nie mam jak - brak przestrzeni... mały pokój, więc to jak jest teraz to i tak jest cud, że coś działa. Tylko jak mówię - przypomniałem sobie, że tam jest wzmacniacz zastosowany (pomijając to że jest zasilacz przy wtyku antenowym do TV), więc może wymiana na symetryzator spowodowałaby odbiór 8-ki?... To jest tylko moje domniemywanie po wielu lekturach na tym i innych forach dedykowanym technice satelitarnej. Niemniej, dziękuję AdamP za odpowiedź. :) Pozdrawiam!

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: AdamP »

żyżej pisze:
Odwrócenie anteny daje efekt, ale pozostałe MUXy (chyba poza MUX3, który jest naświetlony z Targowej) nie działają
Więc masz odpowiedź ;) Potrzebujesz dwóch anten - jedna poziomo, druga pionowo. Sygnały masz w dwóch polaryzacjach, więc inaczej tego nie ogarniesz.

żyżej
Posty: 17
Rejestracja: 11 listopada 2016, o 00:15
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce-Święty Krzyż/Dobromierz

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: żyżej »

Tylko Adamie ja mam drugą antenę - BURO CA-RTV4, którą umieściłem w pionie, obie anteny połączyłem zwrotnicą (wcześniej próbowałem nawet sumatorem), ale gdy podłączyłem wszystko działała tylko antena UHF. Gdy wyłączyłem UHF i był podłączony VHF to antena VHF działała z mocą 30-paru procent i jakością od 45 do 65 w zależności jak umiejscowiłem antenę, ale dało się w miarę oglądać.
No ale nie grało wszystko jak powinno, więc się dość zniechęciłem bo coś mi zakłócało i zostałem przy UHFowskiej, która też wyłapuje moc 8-ki (jak pisałem 95% stabilnie, jakość 0)...
Tylko jak mówię/piszę, ja się na tym nie znam w sposób profesjonalny... może ten wzmacniacz (pieruński?) tłumił sygnał z VHFu, że nic nie grało, gdy się wszystko podłączyło?... Nie wiem. Im więcej myślę, tym popadam w większy marazm. :( No ale przynajmniej są te standardowe multipleksy i jak nic nie wymyślę innego, no to przy tym zwyczajnie zostanę. Nic na siłę.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: AdamP »

Skoro nie możesz mieć instalacji zewnętrznej to możesz jeszcze coś zrobić. Pożycz gdzieś drugą siatkę, jedną postaw pionowo a drugą poziomo i połącz je np. zwrotnicą (z przejściami do zasilania wzmacniaczy) ale zwróć uwagę na ważną rzecz. Długości przewodów antena - zwrotnica muszą mieć jednakową długość. To zdaje egzamin tylko w przypadku dwóch identycznych lub bardzo podobnych anten.

maker3
Posty: 49
Rejestracja: 29 kwietnia 2010, o 12:23

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: maker3 »

żyżej pisze:Tylko Adamie ja mam drugą antenę - BURO CA-RTV4, którą umieściłem w pionie, obie anteny połączyłem zwrotnicą (wcześniej próbowałem nawet sumatorem), ale gdy podłączyłem wszystko działała tylko antena UHF. Gdy wyłączyłem UHF i był podłączony VHF to antena VHF działała z mocą 30-paru procent i jakością od 45 do 65 w zależności jak umiejscowiłem antenę, ale dało się w miarę oglądać.
Napisz dokładny stan faktyczny, bo w kolejnych postach zdawkujesz istotne fakty.
Gdzie chcesz dać symetryzator?

Używasz zwrotu wyłączyć UHF, czyli wyłączasz zasilacz w prądu?

BURO CA-RTV4 ma chyba fabrycznie symetryzator. Puszczając prąd na zwrotnicę robiłeś zwarcie na antenie VHF.
Jeśli tak, to wsadzenie symetryzatora do anteny UHF i wywalenie zasilacza być może rozwiąże problem.
Gdyby antena UHF nie dawała rady bez wzmacniacza, to potrzebowałbyś zwrotnicy, w które można odciąć podawanie prądu na VHF np. Telmor ZWR-210

żyżej
Posty: 17
Rejestracja: 11 listopada 2016, o 00:15
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce-Święty Krzyż/Dobromierz

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: żyżej »

Symetryzator (k. 1-69) chciałem dać do anteny siatkowej, bo jak pisałem wyżej - moc 8-ki jest na 95%, zaś jakość na 0, więc może to przyniosłoby jakiś rezultat + dokładając jakieś druty pionowe do całej siatki.

Ze zwrotem "wyłączyć UHF" chodziło mi o wykręcenie kabla łączącego antenę siatkową ze zwrotnicą. :)

Jak mówię, nie jestem specem pierwszorzędnym w tych sprawach, więc z góry przepraszam - maker3 - za robienie jakiegoś zamieszania. Sporo czytałem o doświadczeniach innych forumowiczów i chciałem tylko dopytać czy wymiana wzmacniacza na symetryzator (kanały 1-69) w antenie siatkowej pozwoliłby na odbiór nowego MUXa, utrzymując działanie dotychczasowych częstotliwości. :) Bo utrzymanie tego co jest plus nowa antena ze zwrotnicą powoduje to co powoduje, więc może po co sięgać daleko, skoro rozwiązanie tkwi w puszce antenowej siatki?

Waldek1968
Posty: 142
Rejestracja: 15 września 2011, o 21:04
Odbiornik: Panasonic TX-46GT30
Instalacja antenowa: DIPOL 44/21-69 Tri Digit pasywna (UHF),TELMOR-Turbo-T pasywna (VHF)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Waldek1968 »

A co szkodzi sprawdzić? Zakup symetryzatora to wydatek około 3,30 zł.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: K63 »

W ofercie Dipol-a ponownie pojawiła się antena DIPOL 7/5-12.
"Koszyk" na razie nie jest aktywny, więc nie można jej jeszcze zamówić.

Awatar użytkownika
jan-pedałko
Posty: 51
Rejestracja: 4 listopada 2016, o 07:48
Odbiornik: SAMSUNG UE49KU6400
Instalacja antenowa: DIPOL 44/21-60
Tri Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Jemiołów

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: jan-pedałko »

no to która jest lepsza
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A0710.htm
czy ta
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A0140.htm
mowa o odległość 80 km od nadajnika
polaryzacja pionowa

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: dvbtowiec »

Ta pierwsza ma ekran, więc w polaryzacji pionowej nie będzie trzeba stosować poprzecznego wysięgnika, aby wyeliminować straty wynikające z wpływu masztu na charakterystykę odbioru.
Poza tym różnic nie widzę.

Awatar użytkownika
jan-pedałko
Posty: 51
Rejestracja: 4 listopada 2016, o 07:48
Odbiornik: SAMSUNG UE49KU6400
Instalacja antenowa: DIPOL 44/21-60
Tri Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Jemiołów

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: jan-pedałko »

http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A0710.htm
ma się pojawić przyszłym tygodniu :mrgreen:
:mrgreen: :mrgreen:

fredos1994
Posty: 2
Rejestracja: 18 listopada 2016, o 21:10

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: fredos1994 »

Witam,

zakupiłem sobie nową antenę VHF, dokładnie CA-RTV 6. Kiedy podłączyłem przez zwrotnicę samą anten VHF wszystko działało, siła sygnału wynosiła 90 jakość około 60. Niestety po podłączeniu UHF do zwrotnicy sygnał mux8 zanika.

Moja instalacja:

Antena UHF:Dipol 44/21-60 Tri Digit ze wzmacniaczem dopuszkowym LNA 169
Antena VHF: CA-RTV 6 z symetryzatorem
*NASTĘPNIE*
ZWROTNICA AMS ZA-106MS VHF+UHF
*NASTĘPNIE*
Wzmacniacz antenowy wewnętrzny AWS-141S
*NASTĘPNIE*
odbiorniki TV


Może ktoś coś poradzić co może być tego przyczyną? (polaryzacja i podlaczenie anten pod zwrotnice jest poprawne)

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Separacja pasm w zwrotnicy-kwestia wyrównania poziomów sygnału.
Przedwzmacniacz typu LNA lub podobny nie nadaje się do tego typu układu.
Jeżeli jest już konieczny przedwzmacniacz dla pasma UHF to tylko 21-60,z konkretnym wycięciem częstotliwości poniżej 21 kanału.
Jeżeli chodzi o przedwzmacniacz VHF,to najlepiej kanałowy zawierający filtry dwuobwodowe pasmowo-przepustowe.

fredos1994
Posty: 2
Rejestracja: 18 listopada 2016, o 21:10

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: fredos1994 »

Wielkie dzięki za odpowiedź, postaram się poprawić instalację i zobaczymy co z tego wynikinie.

Zablokowany