Jaka antena do MUX-8?

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: AdamP »

Zmiana symetryzatora na symetryzator niczego nie zmieni. Najpierw sprawdzasz odbiór na antenie z symetryzatorem, jeśli jest jakiś nawet słaby sygnał to możesz włożyć wzmacniacz, ale nie koniecznie od razu 30dB ;)
Zasada jest prosta - jeśli już musi być wzmacniacz, to możliwie najsłabszy dla Twojej lokalizacji.
Jeśli mówimy o Bytomiu Odrzańskim, to do nadajnika masz ok. 24km, czyli niedaleko i dobry profil terenu. Antena 5 dBi pasywna powinna spokojnie wystarczyć.

P.S.
Oczywiście antena VHF musi być zamontowana do właściwej polaryzacji, w Twoim przypadku do pol. V.

siuks
Posty: 3
Rejestracja: 23 listopada 2016, o 13:07
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: siuks »

Witam. Ja sobie zrobiłem coś takiego.
Obrazek
Antena 19 elementowa na UHF. Do tego pionowy pręt długości 73cm przyczepiony z boku do dipola w pionie na trzy trytytki. Przed tym zabiegiem 0 sygnału MUX-8, po modyfikacji siła 90% jakość 100%, wszystkie pozostałe muxy odbierają bez zmian 100/100. Odległość od Świętego Krzyża 27km w linii prostej. Antena odbiorcza nie widzi się z anteną nadawczą.

bytom2009
Posty: 39
Rejestracja: 27 października 2016, o 17:08
Odbiornik: UE40H6400AWXXH
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-60 Tri Digit DVB-T UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Żagań-Wichów

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: bytom2009 »

AdamP pisze:Zmiana symetryzatora na symetryzator niczego nie zmieni. Najpierw sprawdzasz odbiór na antenie z symetryzatorem, jeśli jest jakiś nawet słaby sygnał to możesz włożyć wzmacniacz, ale nie koniecznie od razu 30dB ;)
Zasada jest prosta - jeśli już musi być wzmacniacz, to możliwie najsłabszy dla Twojej lokalizacji.
Jeśli mówimy o Bytomiu Odrzańskim, to do nadajnika masz ok. 24km, czyli niedaleko i dobry profil terenu. Antena 5 dBi pasywna powinna spokojnie wystarczyć.

P.S.
Oczywiście antena VHF musi być zamontowana do właściwej polaryzacji, w Twoim przypadku do pol. V.

dzięki to chciałem wiedzieć :D :D :D ;)

siuks
Posty: 3
Rejestracja: 23 listopada 2016, o 13:07
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: siuks »

Kolejny pacjent zrobiony na szybko. Yaga UHF 16 elementów.
Obrazek
Obrazek
Przed było tak:
Obrazek
Po jest tak ;)
Obrazek

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Tylko po co stwarzać sobie w miejscu odbioru gabinet rentgena i narażać się np.sąsiadom.
Niestety kłania się brak podstaw teorii anten.

mamrot1993
Posty: 22
Rejestracja: 12 marca 2013, o 10:12
Odbiornik: tv LG
Instalacja antenowa: DIPOL 19 21/69+ symetryzator, rozgałęźnik 3 tv
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: mamrot1993 »

Jakiej długości pręty powinna mieć antena VHF na kanał 6???? i jakiej długości dipol??

Awatar użytkownika
Fotodetektor
Posty: 49
Rejestracja: 7 grudnia 2014, o 14:23
Odbiornik: VU+ ULTIMO 4K
VU+ SOLO 2
Instalacja antenowa: Mabo 150
Diora 90
Televes Q90AL
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Fotodetektor »


poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Nie w każdych warunkach sprawdza się takie uniwersalne zastosowanie,pomijając kłopot w montażu jej w pol.pionowej

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: a.d. »

mamrot1993 pisze:Jakiej długości pręty powinna mieć antena VHF na kanał 6???? i jakiej długości dipol??
  • Wymiary dla anteny YAGI 3-elementowej Kanal-6(184.500KHz)
ObrazekObrazek

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

trójelementowa Yagi to taka baza wyjściowa do dalszej rozbudowy anteny.

Obrazek

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: dvbtowiec »

@siuks te anteny na kolejnych zrzutach, to nie za blisko siebie czasami? ;)

siuks
Posty: 3
Rejestracja: 23 listopada 2016, o 13:07
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: siuks »

Według książki może i za blisko ale i sąsiadce i mi wszystko śmiga. Taki jest maszt tak musi byc. Nie obchodzi mnie jaki to ma SWR, nie nadaje z tego przecież tylko odbieram. Jak ktos mieszka niezbyt daleko nadajnika i ma tylko antene na UHF polecam spróbować ten myk. Można zaoszczędzic 50zł :)
@ SAT-COM chętnie zobacze jak to na mierniku wygląda. U mnie nie dało się oglądać, teraz śmiga bez żadnych zacięć.
Profil terenu wygląda u mnie tak
Obrazek
Ostatnio zmieniony 24 listopada 2016, o 08:08 przez siuks, łącznie zmieniany 1 raz.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: dvbtowiec »

Jasne, pytanie było oczywiście w kategoriach żartu, bo na zdjęciach fajnie wyglądają te zachodzące na siebie anteny (czyli przesłania antenę sąsiadom).
Ale fakt nie zawsze się da. Wysokości masztu nie przeskoczymy w niektórych przypadkach.
Najważniejsze że odbiera, choć ciekaw jestem czy w każdych warunkach atmosferycznych się sprawdzi. W każdym razie gratuluję;)

Awatar użytkownika
Iveck
Posty: 34
Rejestracja: 22 listopada 2012, o 12:34
Miejscowość: RRS
Instalacja antenowa: UHF Dipol 19/21-60, UHF Dipol 19/21-48, VHF Magura ATZ-5/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Iveck »

Kolego poxipol, co to za książka? Pytam, bo często umieszczasz skany/screeny w swoich postach. Chętnie bym się zaopatrzył w takową.
poxipol pisze:Tylko po co stwarzać sobie w miejscu odbioru gabinet rentgena i narażać się np.sąsiadom.
Możesz rozwinąć dalej swoją wypowiedź? Czy promieniowanie jest aż tak szkodliwe w takiej konfiguracji anten?


Pozdrawiam.

miekuz
Posty: 23
Rejestracja: 10 grudnia 2015, o 19:11
Odbiornik: DVB-T: LG55LV
Radio DAB: USB-stick NOT ONLYTV LV5DELUXE
Instalacja antenowa: -TV: TRI DIGIT 44/21-60;
-radio: dipol 1 el. FM-CCIR pol. V
Nadajnik - obiekt nadawczy: SKRZYCZNE, KOSZTOWY, ORNONTOWICE

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: miekuz »

Wszystkim zainteresowanym teorią i praktyką odbioru telewizyjnego polecam książkę janusza Batora "Anteny i instalacje antenowe" z serii "Odbiór TV". Pozycja ta ukazała się nakładem Wydawnictw Komunikacji i Łączności w 1981 roku (ISBN 83-206-0146-0) Obrazek

Awatar użytkownika
jan-pedałko
Posty: 51
Rejestracja: 4 listopada 2016, o 07:48
Odbiornik: SAMSUNG UE49KU6400
Instalacja antenowa: DIPOL 44/21-60
Tri Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Jemiołów

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: jan-pedałko »

dzisiaj byłem u kolegi ma podobną antenę co siuks i kolega wypróbował jego metodę taki jest wniosek ze nie warto cudować jest prawda ze antena złapała mux-8 ale nie da rade tego oglądać jakość sygnału skakało od 6 do 69 %

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: dvbtowiec »

Generalizować @jan nie warto, bo na pewno w niektórych miejscach takie rozwiązanie się sprawdzi. Co nie zmienia faktu że osobiście bym nie chciał oszczędzać 50zł na takim eksperymencie, bo jednak taką instalację robi się na lata. Rozwiązania nazwijmy je budżetowe, dziś mogą się sprawdzić, w innych warunkach pogodowych już mniej.
Ale jestem pełen uznania i szacunku dla kolegów że mają chęci eksperymentować.

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Kolor »

.
..bo jednak taką instalację robi się na lata.
Słyszałem, że najtrwalsze są prowizorki. U mnie MUX8 jest w polaryzacji poziomej, więc testować tego nie będę, nie mogę za to wyjść z podziwu, jak wielki opór jest przed stosowaniem dwóch anten i zwrotnicy. Nawet za komuny nie było problemu postawić 2 anteny, tylko dla 2 programów państwowej telewizji.

Marek 3
Posty: 119
Rejestracja: 15 października 2016, o 19:10
Odbiornik: LG LED TV 42LB617V
Instalacja antenowa: Antena UHF Fracarro Sigma 6, VHF ATZ 5/6-8 + dookólna FM UKF na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Marek 3 »

I ludzie z chęcią montowali te 2 anteny żeby mieć chociaż te 2 programy, jak widać każdy kombinuje na swój sposób i na swoje warunki odbioru.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Iveck pisze:Kolego poxipol, co to za książka? Pytam, bo często umieszczasz skany/screeny w swoich postach. Chętnie bym się zaopatrzył w takową.
poxipol pisze:Tylko po co stwarzać sobie w miejscu odbioru gabinet rentgena i narażać się np.sąsiadom.
Możesz rozwinąć dalej swoją wypowiedź? Czy promieniowanie jest aż tak szkodliwe w takiej konfiguracji anten?


Pozdrawiam.
Powinno być wznowienie tego wydania.
Książka jest dedykowana dla inżynierów i techników zajmujących się tymi zagadnieniami.
Od czasu panów Yagi i Uda wiele się nie zmieniło.
Czy fale elektromagnetyczne będą niosły sygnał cyfrowy lub analogowy,zagadnienia techniczne będą takie same.

O problemach nieodpowiedniego łączenia i przerabiania anten pisałem w tym wątku.
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 6&start=60
Wracając do tematu.
Dipol półfalowy.
Fala elektromagnetyczna biegnąca wzdłuż ramion dipola jest równa zero -( przy uwzględnieniu współczynnika skrócenia ) inaczej ma mniejszą prędkość niż w wolnej przestrzeni.
Ze względu na jego budowę całkiem poprawnie można wykonać taki dipolek na dwa pasma,bez żadnego uszczerbku dla różnych pasm.
Dodatkowo można wykonać też direktor..
Można spotkać wiele anten z tym zastosowaniem.
Osobiście zrobiłem kiedyś taki dipol jako antenka pokojowa.

Obrazek
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... &start=140

Dla odmiennej polaryzacji można wykonać dipol pierścieniowy z polaryzacją kołową,ale wtedy zysk energetyczny zmniejszy się nam o 2 dB
Każda nie uzasadniona ingerencja w antenę kończy się jej rozstrojeniem.
Żeby cokolwiek sprawdzić zwykły miernik tu nie wystarcza,konieczny jest miernik impedancji,pomijam tu wskazania odbiornika,które nie są adekwatne do rzeczywistości.

Można różnie kombinować,tylko czy mamy pisać tutaj o poprawnym odbiorze,czy na zasadzie byle jak na byle czym.

Zablokowany