Jaka antena do MUX-8?

egon64
Posty: 19
Rejestracja: 23 października 2016, o 01:40
Odbiornik: LG 40LF6309
Instalacja antenowa: Antena siatkowa ze wzmacniaczem, dach domu piętrowego - sztyca
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Dęblin-Ryki

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: egon64 »

@Rozsądny Antenę TRI DIGIT chciałbym wykorzystać jako główną do odbioru MUX-1-3. Myślałem o zakupie Yagi 19, ale jeden ze sprzedawców doradził mi tri digit. Poza tym bardzo dużo pozytywnych opinii znalazłem na jej temat. Zysk ten sam, ilość elementów podobna:

http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1911.htm

Siatkówkę natomiast miałbym w pogotowiu na czas uruchomienia MUX-8. Szkoda mi się jej pozbywać, ponieważ dopiero ją zakupiłem.
Czy jest szansa, że na tri digit złapię MUX-8 i nie będę musiał się już bawić z siatkówką ? Czy może wymienić symetryzator w niej na 6-60 ? Gdzieś czytałem, że wszystko zależy od odległości i siły nadawania. Zastanawiam się też nad polaryzacją, ponieważ MUX-1-3 mam pionową zaś MUX-8 będzie pozioma.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: TLW/SZA »

TriDigit to antena przystosowana pod pasmo UHF.
Odległość co prawda do masztu nadawczego Masz niewielką.
Prędzej na tej siatce odbierzesz wszystkie MUX-y.
Co do emisji to kolega zapewne miał na myśli że MUX-8 poleci w polaryzacji pionowej,a pozostałe nadają w poziomej.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

egon64 pisze:@Rozsądny Antenę TRI DIGIT chciałbym wykorzystać jako główną do odbioru MUX-1-3. Myślałem o zakupie Yagi 19, ale jeden ze sprzedawców doradził mi tri digit. Poza tym bardzo dużo pozytywnych opinii znalazłem na jej temat. Zysk ten sam, ilość elementów podobna:

http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1911.htm

Siatkówkę natomiast miałbym w pogotowiu na czas uruchomienia MUX-8. Szkoda mi się jej pozbywać, ponieważ dopiero ją zakupiłem.
Czy jest szansa, że na tri digit złapię MUX-8 i nie będę musiał się już bawić z siatkówką ? Czy może wymienić symetryzator w niej na 6-60 ? Gdzieś czytałem, że wszystko zależy od odległości i siły nadawania. Zastanawiam się też nad polaryzacją, ponieważ MUX-1-3 mam pionową zaś MUX-8 będzie pozioma.
Mieszasz anteny i polaryzacje odbioru.
Sprzedawcy w sklepie raczej nic konkretnego nie doradzą,a potrafią wcisnąć wszystko.
Wszystkie przedstawione anteny pracują w paśmie UHF K 21-60 /69/
MUX-8 to inne pasmo VHF.W twoim przypadku to kanał 7 w polaryzacji pionowej.
Przy niewielkiej odległości z jednej można zastosować np.wspomniany LOG 5-69 Antena to nie wymaga stosowania symetryzatora.
Jak na razie nie ma jeszcze w sprzedaży tego typu anten V/H i konieczna jest mała przeróbka.
Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie dwóch anten połączonych wspomnianą zwrotnicą.
Do odbioru 7 K najlepiej jest zastosować antenę z symetryzatorem SA I-III.http://inel.sklep.pl/pl/p/ANTENA-ATZ-5-6-8/195
Do odbioru pasma UHF nie polecam anten typu TRI Digit,gdyż mają kiepskie parametry i często zastępowane są klasycznymi Yagi lub nawet siatkami.
Do nich powinno się stosować symetryzator SA IV-V K 21-60 nie K 21-69

egon64
Posty: 19
Rejestracja: 23 października 2016, o 01:40
Odbiornik: LG 40LF6309
Instalacja antenowa: Antena siatkowa ze wzmacniaczem, dach domu piętrowego - sztyca
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Dęblin-Ryki

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: egon64 »

@poxipol Pokręciły mi się rzeczywiście polaryzację. H kojarzyła mi się z pionem :) W sklepach rzeczywiści poziom wiedzy o antenach pod DVB-T jest mizerny. Widać to po zakupie zakupie siatkówki ze wzmacniaczem przy odległości 15km od nadajnika.
Czy mam rozumieć, że najlepszym rozwiązaniem będzie zakup Yagi 19:

http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1911.htm

oraz połączenie je zwrotnicą z anteną pod VHF jak np:

https://dvbsklep.pl/Antena-DVB-T-VHF-MUX-8

lub zakup jednej anteny:

http://www.barczak.com.pl/oferta/anteny ... -5-69.html

?

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: TLW/SZA »

@poxipol minilogarytmy odbierające pasmo V/H są w sprzedaży,może w Twoich stronach sklepy nie są w nie zaopatrzone,ale np na Śląsku niema najmniejszego problemu aby je kupić,zarówno w wersji pasywnej jak i z przedwzmacniaczem.
W Gliwicach jest bardzo dobrze zaopatrzony sklep na ul. Dworcowej:

http://elektronik.pasaz24.pl/product/ML ... fferPage=2&

http://elektronik.pasaz24.pl/product/MI ... fferPage=1&


http://elektronik.pasaz24.pl/category/A ... Produktowa

Z tego co się orientuję to prowadzą też sprzedaż internetową.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

W sklepach w Krakowie takich antenek mini LOG jeszcze nie spotkałem,ale na giełdzie elektronicznej można już nabyć.
Jak pisał @K63 Barczak obiecał produkcję LOG 2-65 i 5-69 w H/V
Mini LOG w paśmie VHF ma zysk ok 2dB .tyle samo co LOG 5-69.
Jednak LOG 5-69 w paśmie UHF ma dużo większy zysk energetyczny ok.10dB.
Natomiast LOG 2-65 ma trochę większy zysk od pozostałych w paśmie VHF.

Taki mini LOG dobrze się sprawdził jako antenka pokojowa,co nie oznacza że wszędzie!

@egon64
Z tak niewielkiej odległości spokojnie powinna wystarczyć jedna antenka.
A zysk anteny VHF może być nawet minus 4dB przy zachowaniu odpowiednich innych istotnych parametrów.
Przedstawiona antenka dipola jest anteną szerokopasmową i w porównaniu z anteną wąskopasmową ma gorsze parametry - zysk,WFS,VRV

egon64
Posty: 19
Rejestracja: 23 października 2016, o 01:40
Odbiornik: LG 40LF6309
Instalacja antenowa: Antena siatkowa ze wzmacniaczem, dach domu piętrowego - sztyca
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Dęblin-Ryki

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: egon64 »

Czyli jedna antena powinna wystarczyć do odbioru wszystkich MUX-1,2,3,8 ?
Mam się pozbywać siatki czy może spróbować pokombinować jeszcze z symetryzatorami ? Szkoda mi trochę wydanych pieniędzy.
Mam dość długi kabel, bo ok. 20m. Czy jego tłumienie nie będzie miało dużego wpływu na odbiór ? TRISET 113 PE żelowy.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Najistotniejszym czynnikiem w tym wszystkim jest jakość sygnału.
Na antenie siatkowej,czy innej pod UHF,nawet jak się zapiszą programy,nie oznacza że jest dobrze.
Antena siatkowa ma katastrofalne inne parametry wpływające na jakość sygnału w paśmie VHF.Zysk to nie wszystko.
Powoduje to znaczną deformację sygnału co uwidacznia się jako duża bitowa stopa błędów.
Korektor błędów w odbiorniku może nie wyrabiać.Pomijając zmieniającą się propagację.,odbiornik może długo myśleć przy przełączaniu programów..Może być brak fonii lub jej przerywanie (w analogu było ręczne dostrajanie i przy kiepskiej jakości sygnału albo była fonia albo obraz )
Przy dynamicznych scenach też może być problem.

Kombinacja z symetryzatorami niewiele daje,a do anten VHF w trudnych warunkach odbioru stosuje się nawet symetryzator kanałowy.
Przy tym kablu to dopiero powyżej 100m stosuje się wzmacniacz,
Do lepszego odbioru na siatce VHF-u,lepiej jest pominąć symetryzator.Wtedy zrobi się nam dodatkowa antena z kabla o nie określonych parametrach w zależności od jego długości i ułożenia.

Marek 3
Posty: 119
Rejestracja: 15 października 2016, o 19:10
Odbiornik: LG LED TV 42LB617V
Instalacja antenowa: Antena UHF Fracarro Sigma 6, VHF ATZ 5/6-8 + dookólna FM UKF na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Marek 3 »

Zwróć jeszcze uwagę na to czy nie masz czasami po drodze przeszkód terenowych bo to też może się okazać decydujące w odbiorze.

egon64
Posty: 19
Rejestracja: 23 października 2016, o 01:40
Odbiornik: LG 40LF6309
Instalacja antenowa: Antena siatkowa ze wzmacniaczem, dach domu piętrowego - sztyca
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Dęblin-Ryki

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: egon64 »

Patrzyłem na mapę ułożenia terenu i w linii prostej nie mam przeszkód, aby dobrze odbierać sygnał z nadajnika. Nad siatkówką w ogóle na początku się nie zastanawiałem. Czytam o niej opinie i ręce mi opadają przez to, że ona w ogóle jest w sprzedaży i wciąż się dobrze sprzedaje. Mimo to patrząc na bloki i budynki jednorodzinne bardzo dużo osób nadal je stosuje, więc chyba u nich działa jak należy :)
Popytałem w kilku miejscach i sporo osób zaczęło proponować mi Yagi 19 21-69. Potem znalazłem antenę, którą już przedstawiałem na forum:

https://dvbsklep.pl/pl/p/Antena-DVB-T-1 ... t-MINI/332

Sporo opinii pozytywnych na jej temat. Nie znalazłem tak właściwie negatywów. Pisząc to na forum dostałem odpowiedź, że jednak nie będzie najlepszym rozwiązaniem i lepiej coś innego, np. słynne Yagi 19.
Nie wiem sam co myśleć. W tej chwili zaczynam pomijać w ogóle MUX-8 i skupię się tylko na MUX-1,2,3. Chyba zdecyduję się na Yagi 19 z symetryzatorem i zakończę temat wywodów. Zakupię, podłączę, przetestuję i będę dalej pisał. Z czasem może jak wejdzie MUX-8 to spróbuję podłączyć do niej siatkę, zamienię w niej wzmacniacz na symetryzator 6-60 i spróbuję wyszukać dodatkowe kanały.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: TLW/SZA »

Jednym z najważniejszych czynników do poprawnego odbioru jest dostosowanie anteny do profilu terenu i odległości od nadajnika/przekaźnika.
Ja na Twoim miejscu bym tej siatki nie wyrzucał,a sprawdził na symetryzatorze jak sobie radzi.
Ja w instalacji mam dwie siatki i sprawdzają się wyśmienicie,nawet Yagi nie dawała rady poprawnie odebrać MUX-3,a na siatkach uzyskałem bardzo dobry odbiór.
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 00#p216509 W tym temacie umieściłem zdjęcia z paskami mocy i jakości sygnału MUX-8 z nadajnika Katowice/Kosztowy a odległość w linii prostej to około 78km.


Co do anten TriDigit i innych tzw "krokodyli" to szkoda wydawać kasy na ten szmelc,lepiej już kupić poczciwą sprawdzoną Yagi.

egon64
Posty: 19
Rejestracja: 23 października 2016, o 01:40
Odbiornik: LG 40LF6309
Instalacja antenowa: Antena siatkowa ze wzmacniaczem, dach domu piętrowego - sztyca
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Dęblin-Ryki

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: egon64 »

@TLW/SZA Skąd pomysł, aby połączyć 2 anteny siatkowe ?

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: TLW/SZA »

Stąd że na jednej odbieram kanały z nadajnika Kosztowy,MUX-1,2,3 (wersja TVP3 Katowice)+MUX TVS HD+Czeski MUX-1,a z drugiej odbieram wersję TVP3 Kielce z Dobromierza + wersję TVP3 Łódź z Kamieńska oraz MUX-L3 NTL Radomsko co daje w sumie 37 programów.
Odbiór jest stabilny.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

@egon64

Dalej popełniasz podstawowy błąd.
Nie patrzy się na modę lansowaną przez marketing,a na rzeczywiste parametry anteny.zwłaszcza jej pasmo robocze.
W jednym miejscu będzie poprawnie pracować w drugim katastrofa.

Wskazania na odbiorniku nie są parametrami,a służą jedynie do w miarę poprawnego ustawienia anteny,zwracając szczególnie uwagę na jakość paska jakości.który niestety nie jest adekwatny do rzeczywistości.

egon64
Posty: 19
Rejestracja: 23 października 2016, o 01:40
Odbiornik: LG 40LF6309
Instalacja antenowa: Antena siatkowa ze wzmacniaczem, dach domu piętrowego - sztyca
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Dęblin-Ryki

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: egon64 »


Rozsądny
Posty: 124
Rejestracja: 1 sierpnia 2016, o 23:32

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Rozsądny »

15km to strasznie daleko ;)
Może coś takiego:
Obrazek

A tak na serio - raz piszesz, że szkoda ci wydanych pieniędzy a chcesz kupować komplet anten i zwrotnicę itd.
Jak chcesz super tanio - kup symetryzator, włóż do siatki na 99% złapiesz MUX8. Miernik na 100% nie będzie pokazywał świetnych wyników ale TV pewnie przełknie bez narzekania.
Jak nie to wtedy walcz. Po starcie MUX8 na rynku pojawią się pewnie nowe modele anten "combo".

Tu masz MUX8 z Łódź Zygry na siatce z 33km (wprawdzie polaryzacja pozioma ale w siatce i tak to raczej "druty" prowadzące VHF łapią i przy pionowej polaryzacji MUX8 może nawet złapać ciut lepiej...) Nie mam dostępu do miernika więc żyję w błogiej nieświadomości co do stopy bitowej błędów 8-)
Obrazek
Działa u rodzinki i dopóki się nie urwie z masztu grzebać dla sztuki nie będę.

Jak już bardzo chcesz mieć wszystko cacy kup logarytmiczno-periodyczną będzie taniej niż dwie osobne anteny + wszystko w jednym bez robienia choinki na maszcie.

egon64
Posty: 19
Rejestracja: 23 października 2016, o 01:40
Odbiornik: LG 40LF6309
Instalacja antenowa: Antena siatkowa ze wzmacniaczem, dach domu piętrowego - sztyca
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Dęblin-Ryki

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: egon64 »

Zaczynamy chyba wchodzić w jakąś dziwną polemikę. Temat jest prosty. Mam siatkówkę ze wzmacniaczem. Nie łapie w ogóle MUX-3 a jak już to rwie non-stop. Na reszcie kanałów poziom sygnału 30%. Odległość od nadajnika to 15km. Co chciałbym osiągnąć ? Sygnał na poziomie 70-80% i dodatkowo możliwość odbioru MUX-8. Krótko i na temat.

P.S. Koszt 30-40pln dodatkowo na nową antenę kierunkową nie jest dla mnie czymś nadzwyczajnym.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: DanielK »

@egon64
Do mux 1-3 antena kierunkowa typu "krokodyl", np.:
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A2550.htm
Na mux-8 któraś z tych:
http://www.dipol.com.pl/oferta-tv-sat-a ... f,4352.htm

egon64
Posty: 19
Rejestracja: 23 października 2016, o 01:40
Odbiornik: LG 40LF6309
Instalacja antenowa: Antena siatkowa ze wzmacniaczem, dach domu piętrowego - sztyca
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Dęblin-Ryki

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: egon64 »

@Daniel Kucharski Czyli jednak nie Yagi 19 ? :)

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: kupon »

@egon64
Po pierwsze wywal wzmacniacz i zasilacz na siatce.
Ja ok.25/30km osiedle jak w podpisie mam 1,2mux 100/100% a 3mux, 100/92/95%,8mux 100/100& Anteny jak w opisie.
Chorągwica całkowicie zasłonięta blokami.Całość pasywna.
Będę w domu to wrzucę fotki :)
Pozdrawiam:
kupon.

Zablokowany