Jaka antena do MUX-8?

Awatar użytkownika
Jingiel
Posty: 167
Rejestracja: 1 stycznia 2009, o 23:38
Odbiornik: SONY KLD 40U4000, SAMSUNG LE 37C650
Instalacja antenowa: Logarytmiczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra, św.Krzyż, Góra św. Marc

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Jingiel »

A próbowałeś czy tylko tak sobie wymyśliłeś? zresztą na razie się nie martw, bo na połowie kanałów są pasy łowickie.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: bogdanzieba »

bytom2009 pisze:
bogdanzieba pisze:Chciałbym kupić antenę kierunkową typu combo, bo będę miał odbiór MUX-8 także w polaryzacji poziomej, jaką polecacie? Może Maximum UHF-212?
----------------------------------------------------------------------------------------------------
na tym forum tylko 1 osoba się pochwaliła anteną-typu combo ze kupiła i mu działa
aż 1 osoba nie wiem czy to dużo czy mało jak myślisz
http://obrazki.elektroda.pl/8130065900_1482168174.jpg
Mam do nadajnika Tarnobrzeg/Machów województwo podkarpackie 13 km, myślicie, że antenka typu combo sobie nie poradzi z odbiorem MUX-8? Chciałbym uniknąć dodatkowych zwrotnic itp.
Ostatnio zmieniony 13 stycznia 2017, o 09:34 przez bogdanzieba, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jingiel
Posty: 167
Rejestracja: 1 stycznia 2009, o 23:38
Odbiornik: SONY KLD 40U4000, SAMSUNG LE 37C650
Instalacja antenowa: Logarytmiczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra, św.Krzyż, Góra św. Marc

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Jingiel »

Do którego nadajnika?

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: bogdanzieba »

Przepraszam zapomniałem napisać Tarnobrzeg/Machów województwo podkarpackie.

Awatar użytkownika
Jingiel
Posty: 167
Rejestracja: 1 stycznia 2009, o 23:38
Odbiornik: SONY KLD 40U4000, SAMSUNG LE 37C650
Instalacja antenowa: Logarytmiczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra, św.Krzyż, Góra św. Marc

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Jingiel »

Może być problem. Ja mam 50 km do tego nadajnika i na Yagi ze wzmacniaczem nie odbieram. Św. Krzyż mi załatwia sprawę o wiele lepiej

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: bogdanzieba »

Nie no ja z tego nadajnika MUX-1 i 3 odbieram bez problemów, tylko chciałbym zamontować antenkę combo i odbierać MUX-8 też z niego.

Awatar użytkownika
Jingiel
Posty: 167
Rejestracja: 1 stycznia 2009, o 23:38
Odbiornik: SONY KLD 40U4000, SAMSUNG LE 37C650
Instalacja antenowa: Logarytmiczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra, św.Krzyż, Góra św. Marc

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Jingiel »

Próbuj, to komin jest

sawo
Posty: 50
Rejestracja: 2 stycznia 2017, o 11:01
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: Philips 32PFS5823/12;
CryptoBox 752HD Combo
Instalacja antenowa: UHF ATV 21/21-45, ATV 27/21-26; VHF FESA 9 BV k. 6-8
Zwrotnica pasmowa ZWR-400
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec; TON Człuchów

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: sawo »

Witam,

Zainstalowałem antenę ATZ-5 /6-8/ firmy "Inel" do odbioru MUX-8 i podłączyłem do zwrotnicy VHF/UHF.
Do nadajnika w Trzeciewcu mam około 60 km w linii prostej, moc nadajnika 11,2 KW, kanał 8, pol. H.
Nadmieniam, iż pozostałe muxy odbieram z tego samego nadajnika z bardzo dobrą jakością na antenie log 21-69.
Z aplikacji Emimaps wynika, że jestem poza zasięgiem MUX-8.
Odbiór na tej antenie jest przeciętny, od czasu do czasu obraz zacina, jakość około 78%.
Mam pytanie do kolegów, czy jest sens zastosowania mocniejszej anteny np. CA-RTV 6 firmy "Buro"?
Czy poczekać na uruchomienie nadajnika w Człuchowie (12 km), który będzie pracował na tym samym kanale i polaryzacji?

Awatar użytkownika
Jingiel
Posty: 167
Rejestracja: 1 stycznia 2009, o 23:38
Odbiornik: SONY KLD 40U4000, SAMSUNG LE 37C650
Instalacja antenowa: Logarytmiczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra, św.Krzyż, Góra św. Marc

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Jingiel »

Dołóż wzmacniacz z regulowanym zasilaczem o ile zwrotnica ma możliwość włączania zasilania dla poszczególnych pasm.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Jaki zysk powinna posiadać antena przy tej odległości.
W odbiorze analogowym przy śr.mocach nadawczych 200 kW ,powinna to być antena o zysku 10-12 dB - teren o małym pofałdowaniu 50-70 km od stacji nadawczej.
W odbiorze cyfrowym pozom sygnału może być nieco mniejszy.
ATZ-5 jest anteną wąskopasmową z reflektorem kątowym o zysku na 8 K 7 dB.
Wspomniana antena to takie uniwersalne zastosowanie i jej max.zysk ma w k 11-12 ok 7,5 dB i maleje w dół.Pozostałe parametry ma dużo gorsze,a zwłaszcza właściwości dyskryminacyjne od zakłóceń - brak reflektora kątowego.
Jeżeli poziom sygnału jest wystarczający,to pogarszająca się jakość sygnału powodowana jest zakłóceniami.
W takich sytuacjach zastosowanie wzm. może tylko pogorszyć odbiór.
Osłabienie sygnału o ile to możliwe przy zastosowaniu tłumika lub filtra często daje dobre efekty.
Myślę że lepiej poczekać trochę niż teraz coś kombinować

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: qwerty »

Ja bym spróbował tą antenę:
http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemne ... a-log-2-69

Jakby nie pomogło (albo nie chcesz eksperymentować) to kupuj od razu Hirschmann FESA 312
Nie słuchaj tych głupot, żeby kupić wzmacniacz.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: K63 »

Po co wydawać kasę, skoro ma dobrą antenę. Wystarczy trochę poczekać, aż ruszy bliższy nadajnik.
poxipol pisze:Myślę że lepiej poczekać trochę niż teraz coś kombinować
Ja obecnie mam możliwość odbioru mux-8 z dwóch nadajników (30-50 km), ale przy użyciu dodatkowej anteny. Jednak cierpliwe poczekam do kwietnia, kiedy ma ruszyć "mój" nadajnik (8 km) z którego odbiorę wszystko na jednej antenie.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Robert03 »

sawo pisze:Witam,

Zainstalowałem antenę ATZ-5 /6-8/ firmy "Inel" do odbioru MUX-8 i podłączyłem do zwrotnicy VHF/UHF.
Do nadajnika w Trzeciewcu mam około 60 km w linii prostej, moc nadajnika 11,2 KW, kanał 8, pol. H.
Nadmieniam, iż pozostałe muxy odbieram z tego samego nadajnika z bardzo dobrą jakością na antenie log 21-69.
Z aplikacji Emimaps wynika, że jestem poza zasięgiem MUX-8.
Odbiór na tej antenie jest przeciętny, od czasu do czasu obraz zacina, jakość około 78%.
Mam pytanie do kolegów, czy jest sens zastosowania mocniejszej anteny np. CA-RTV 6 firmy "Buro"?
Czy poczekać na uruchomienie nadajnika w Człuchowie (12 km), który będzie pracował na tym samym kanale i polaryzacji?
Zmiana anteny nic Tobie nie da. Poczekaj na Trzeciewiec w pełnej formie. Na razie nie nadają tak jak trzeba. Sygnał idzie z rezerwy, anteny są nisko i moc inna niż w pozwoleniu. Zacinki obrazu to nie wina Twojej instalacji, to idzie z nadajnika. Poza tym skoro jesteś poza zasięgiem a odbierasz to znaczy że jest to bardzo dobra antena :-). Jak ruszy Człuchów to obrócisz antenę i będziesz wstawiał tłumik sygnału (żartuję :-)).

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Czy tłumik antenowy to żart.
Wbrew pozorom nawet obecnie szersze zastosowanie mają tłumiki czy filtry korekcyjne dla poprawy jakości odbioru niż nie uzasadnione stosowanie wzmacniaczy na wszystkie dolegliwości.
U siebie do tej pory mam w antenie 12 el 10-12 z lat 80-tych tłumik 20 dB ,wykonany z rezystorów w celu poprawy jakości odbioru.
Nawet teraz przy odbiorze w odmiennej polaryzacji wskazania są bardzo dobre.

-=pUnIsHeR=-

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: -=pUnIsHeR=- »

Czytam wątek i zastanawiam się, która antena sprawdziłaby się u mnie, tj. w SŁupsku? Niby odległość od Gołogóry, z której odbieram Mux-1 i Mux-2 jest identyczna, ale moc nadawcza Mux-8 jest znacznie mniejsza.
Co polecicie?
I jeszce jedno pytanie. Aktualnie mam w instalacji antenowej podpiętą zwrotnicę masztową MM-407 BI/FM-BIII-UHF-UHF na złączach F ALCAD (http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_maszt ... 902044.htm) z Dipola. Mam do niej podpięte 2 anteny UHF oraz antenę FM (radiowa). Jak wpiąć/dołożyć antenę VHF? Polecicie jakiś inny model zwrotnicy, który posiadałby dodatkowo wejście pod taką antenę?
Myślałem o antenie Televes DAT HD Boss Mix 790 LTE VHF / UHF (https://dvbsklep.pl/Televes-DAT-HD-Boss ... TE-VHF-UHF), ale czy ja mógłbym wpiąć pod wejście UHF w w/w zwrotnicy?
Poradźcie proszę.

Awatar użytkownika
Jingiel
Posty: 167
Rejestracja: 1 stycznia 2009, o 23:38
Odbiornik: SONY KLD 40U4000, SAMSUNG LE 37C650
Instalacja antenowa: Logarytmiczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra, św.Krzyż, Góra św. Marc

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Jingiel »

No nie, bo ta zwrotnica nie przepuści sygnału z mux 8 na wejściu uhf.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Przecież w zwrotnicy masz jeszcze jedno wolne wejście pasma VHF-H BIII i wystarczy dokupić tylko odpowiednią antenę do tego pasma, biorąc pod uwagę korzystny kanał roboczy.

-=pUnIsHeR=-

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: -=pUnIsHeR=- »

poxipol pisze:Przecież w zwrotnicy masz jeszcze jedno wolne wejście pasma VHF-H BIII i wystarczy dokupić tylko odpowiednią antenę do tego pasma, biorąc pod uwagę korzystny kanał roboczy.
No właśnie. Czyli prosta sprawa?
Jaką więc antenę polecisz - odległość do nadajnika jakieś 70 km.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Przy tych odległościach,czy trudnych warunkach odbioru,stosowano anteny profesjonalne typu ATV-12 / 8-9 /
Jeżeli to nie wystarczało ,łączono anteny w układy synfazowe.
Niekiedy stosowano też przedwzmacniacze kanałowe z dwuobwodowymi filtrami ze względu na zakłócenia intermodulacyjne i modulację skrośną.

marekns
Posty: 92
Rejestracja: 9 września 2015, o 18:51
Instalacja antenowa: ATX-107 + SWA 6000/6T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków Chorągwica 75 km

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: marekns »

Mam pytanie odnośnie zwrotnicy UHF-UHF-VHF. W takiej zwrotnicy sygnał z dwóch anten UHF jest zapewne sumowany i później łączony z pasmem VHF. I tu jest moje pytanie skoro w zwrotnicy jest sumator to czy w przypadku gdy chcemy zastosować jedynie dwie anteny UHF nie lepszym pomysłem będzie zastosowanie zwykłego sumatora które tłumienie jest ok 4 db?
Zwrotnice UHF+UHF+VHF w torach UHF posiadają tłumienie przekraczające 5 db zapewne dlatego gdyż sygnał z anten UHF jest dwa razy sumowany.

Zablokowany