Jaka antena do MUX-8?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

@harnas81
Wszystko się zgadza.Siatka w takich warunkach dobrze sobie radzi.
W miarę spory zysk przy szerokim kącie jej promieniowania.
Najlepsze jej parametry to górne pasmo UHF.
Tak ją zaprojektowano ,ze nawet lepszą ma separację innych pasm niż typowe YAGI
W wątku MUX-8 Warszawa jest nawet wpis że odbiór na pokojowej-teleskopowej VHF jest możliwy ,a na siatce na zew.szczątkowy.
W takich sytuacjach aby nie pogorszyć sobie istniejącego odbioru,można przyczepić do niej nawet pojedynczy dipol VHF,spięty zwrotnicą pasmową.
W twoim przypadku do dolnej części reflektora w odległości co najmniej 30 cm.w polaryzacji poziomej.
Można też zastosować inną antenę,najlepiej typu LPD.

harnas81
Posty: 4
Rejestracja: 3 stycznia 2017, o 11:18

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: harnas81 »

Ok, czyli wszystko jest ok? A jak będę miał zwrotnice to będę musiał ręcznie coś przełączać aby wybierać kanały pomiędzy MUX a a innymi? Jak założę drugą antenę to też będzie potrzebna zwrotnica? Czy jest sens kupować jedną antenę która obsłuży wszystkie MUX-y?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

W wielkomiejskiej zabudowie różnie z tym bywa.
Wszystko zależy od konkretnej lokalizacji.
Nieraz wymiana anteny może poprawić wszystko,albo pogorszyć odbiór UHF
Z PKIN ma być zwiększona moc nadajnika.
Nawet jak będzie możliwy wtedy odbiór z twojej siatki,to i tak na pewno jakość tego sygnału nie będzie miała poprawnych parametrów i będzie bardziej narażona na zakłócenia.
Jeżeli lubisz się trochę pobawić to można w prosty sposób zrobić sobie taki dipol z kawałka drutu o odpowiednich wymiarach z podpiętym symetryzatorem
Oczywiście dużo tu zależy od natężenia sygnału na K7

harnas81
Posty: 4
Rejestracja: 3 stycznia 2017, o 11:18

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: harnas81 »

Hehehe jakbym miał jakiś manual to czemu by nie :) na jakiej zasadzie działa zwrotnica?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Zwrotnica jest po prostu urządzeniem umożliwiającym połączenie dwóch lub więcej anten, odbierających sygnały na różnych częstotliwościach i przesłanie wszystkiego jednym kablem do odbiornika.

harnas81
Posty: 4
Rejestracja: 3 stycznia 2017, o 11:18

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: harnas81 »

poxipol pisze:Zwrotnica jest po prostu urządzeniem umożliwiającym połączenie dwóch lub więcej anten, odbierających sygnały na różnych częstotliwościach i przesłanie wszystkiego jednym kablem do odbiornika.
Ale jak się wybiera zatem konkretny MUX (program)?
OK, już wiem co i jak :) Czy jest jakaś różnica w modelach zwrotnic bo rozpiętość cenowa jest spora, czy te najtańsze są ok czy nie warto na to patrzeć?
W jakiej odległości zamontować antenę VHF poniżej czy powyżej siatki (jak rozumiem pionowo)?
Ostatnio zmieniony 3 stycznia 2017, o 14:22 przez harnas81, łącznie zmieniany 1 raz.

Lord_PRO
Posty: 17
Rejestracja: 3 stycznia 2017, o 13:56
Odbiornik: Ferguson Ariva t650i
Instalacja antenowa: w przebudowie
Nadajnik - obiekt nadawczy: Płock Rachocin

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Lord_PRO »

Hej,

chciałbym zapytać o dobór anteny do MUX 8 na działce :-)

Aktualnie posiadam antenę Dipol A2670. Ponieważ pojawił się już MUX 8 na nadajniku Rachocin i akurat będę dokładał kabel antenowy dla drugiego TV to mógłbym od razu założyć dodatkową antenę.

Lokalizacja:
Obrazek

Poczytałem trochę i wybrałem takie elementy:
- Zwrotnica antenowa ZA-104Ms http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_anten ... _C0340.htm
- Rozgałęźnik http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_tv_ ... R60102.htm
- Antena http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A0710.htm

Czy to ma szansę zadziałać? Mapa pokazuję zasięg w polu "odbiór utrudniony" :-(

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: AdamP »

Nic nie piszesz o antenie FM - jeśli nie planujesz jej montowania, to wybierz zwrotnicę z dwoma wejściami (1xUHF, 1xVHF). Ta antena ma dla k.12 zysk ok.7-7,5 dBi. Skoro jesteś w polu "odbiór utrudniony", to ta antena VHF może nie wystarczyć - potrzebowałbyś jakiejś o większym zysku.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Jeżeli mamy nieco utrudnione warunki odbioru VHF,to raczej nie polecał bym uniwersalnej szerokopasmówki Dipola.
Dużo korzystniejsza będzie taka.http://inel.sklep.pl/pl/p/ANTENA-ATZ-8-10-12/512
http://inel.sklep.pl/pl/p/SYMETRYZATOR- ... K.1-12/300

Jeżeli nie mamy anteny UKF FM to w zupełności wystarczy taka zwrotnica,lub na złącza F Acad
R-2 jest dobry.
http://inel.sklep.pl/pl/p/ZWROTNICA-BAD ... 221-60/247

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3510
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Krosnoludek »


poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Obecnie mamy różne wykonania zwrotnic różnych firm.Nie odbiegają one znacząco parametrami od siebie.
Przy tych częstotliwościach nie muszą być w ekranie.
Pod względem ich trwałości to już inna sprawa.
Pod względem łączenia ich z kablem,pewniejsze i trwalsze są tradycyjne skręcane.
Złącza typu F - mamy różne wykonania lepsze i gorsze.
Jednak w warunkach zew.szybciej tracą dobry styk.
Zwrotnica nie może być za szczelna,a dodatkowe zabezpieczenie jej typu worek foliowy powoduje jej krótszą żywotność.

AlecClaire
Posty: 10
Rejestracja: 3 listopada 2015, o 08:56
Odbiornik: LG 47LB671V
Instalacja antenowa: Kierunkowa (kan. 21-69), przewód Triset-113PE
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż, Kielce

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: AlecClaire »

Witam

Kupiłem wczoraj zestaw do modernizacji MUX-8 (działa jak należy). Warunki odbioru - blokowisko 40 KM od RTCN Święty Krzyż, sygnał zbierany kierunku bezpośredniego jednak zastawiony przez inne budynki. Oto i zestaw, jak i spostrzeżenia:

Antena:

Antena telewizyjno-radiowa DIPOL 7/5-12 DVB-T DAB http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A0710.htm.

1. Rozmiar anteny jest ogromny w porównaniu ze standardowymi "kierunkowymi o dużym zysku". To akurat mnie dziwi.
2. W środku jest wątpliwej jakości symetryzator starego typu (bez gniazda F), tj. "zaczepy" w kształcie litery U co przysparza więcej problemów w instalacji, gdyż w zestawie do pomocy są tylko dwie podkładki, a dwie dla łatwości zamontowania i niezniszczenia super giętkiego sym. trzeba sobie dołożyć.
3. Puszka to jakaś kpina. Bardzo nieszczelna zwłaszcza w pozycji V po krawędzi. Dla pewności lepiej użyć silikonu do zas. zew..
4. Konstrukcja samej anteny to lichota i podda się jakieś wronie czy krukowi po kilku razach. Pełna jest opiłków po wierceniu otworów.

Ogólnie antena spełnia swoją funkcję (o czym poniżej) jednak w stosunku jakości do ceny, montażu od zera i ogólnego wrażenia to lepiej dołożyć stówkę do Televesa, którego chętnie bym przetestował. Nie polecam tej anteny ze względu na jej lichość, cenę, te opiłki. Natomiast jeżeli mówimy o odbiorze to się sprawdzi.

Zwrotnica:

Zwrotnica antenowa ZA-204Ms. http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_anten ... _C0342.htm

No jest to najlepsza zwrotnica tego producenta. Moim zdaniem nie ma co kupować niższych modeli żeby zaoszczędzić 10 zł. Ta ma wejścia UHF, VHF, FM i na każdym jest w stanie automatycznie podawać zasilanie ze wzmacniacza do anteny jeżeli jest. Sama budować ma taki minus, że nie osłania dostatecznie wejść i wyjścia. Ale pracuje bardzo ładnie, sygnał się wręcz poprawił.

Sygnał:

Przed dołożeniem anteny
- telewizor LG 47LB671V -
MUX-1 i 2 - 62% i 100%; MUX-3 - 96% i 100%, MUX-8 - 14% i 17% (no i tutaj tuner tylko okazyjnie za dnia były zgrzyty sygnału, przy gorszej pogodzie w godzinach wieczornych czasami nie było wcale)
- tele-monitor też LG, ale o dużo słabszym tunerze -
MUX-1 i 2 - 49% i 100%; MUX-3 - 78% i 100%, MUX-8 - 4% i 1%

Po dołożeniu anteny:
- telewizor LG 47LB671V -
MUX-1 i 2 - 66% i 100%; MUX-3 - 95% i 100%, MUX-8 - 58% i 100%
- tele-monitor też LG, ale o dużo słabszym tunerze -
MUX-1 i 2 - 10-14% i 100%; MUX-3 - 70% i 100%, MUX-8 - 14% i 100%

Dodam tyle, że po znamieniu miejscami odbiorników moce i jakości są takie same. Póki co wszystko działa.

delusdb
Posty: 5
Rejestracja: 30 października 2016, o 10:30

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: delusdb »

wooy11 pisze:
delusdb pisze:Panowie mam pytanie.
posiadam taką antenę
http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemne ... ss-790-mix
niestety odbiór kanałów z mux 8 nie jest możliwy :(
czy mogę jakoś przerobić tą antenę, żeby odbierała mux 8?
Odległość od nadajnika w linni prostej < 60km
Nadajnik z Siedlce/Łosice MUX 1 2 3 polaryzacja Pozioma a MUX 8 Pionowa.
Powiem tylko, że w elementy od anteny VHF wkładałem druty aluminiowe i grało ładnie, nawet odbierało sygnał odbity z Lublin/Piaski (wszystkie muxy polaryzacja pozioma) z lepszym sygnałem niż z Łosic. Ale druty wypadły i skończyło się oglądanie. chciałem zrobić coś bardziej profesjonalnego i trwalszego.
Z góry dzięki za pomoc.
Nie jestem pewny ale ta antena CHYBA przystosowana jest do odbioru kanałów z pasma VHF ale w polaryzacji poziomej a Ty MUX 8 masz w pionie. Zobacz w moim opisie instalacji ( link ) masz pokazane na czym polega przeróbka anteny zeby odbierać MUX 8 w polaryzacji VHF. Chodzi o ustawienie cześci służącej do odbioru MUX 8 w PION
Gdzie można można kupić dipol?

wooy11
Posty: 64
Rejestracja: 24 grudnia 2016, o 21:02
Odbiornik: jakiś tani Bloow ;)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż - Kielce

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: wooy11 »

Pytaj w sklepach gdzie można kupić anteny, powinni mieć oryginalne stosowane do szerokopasmówek. Dipol wysokości 64 cm ( większy bo na niższe częstotliwości ) Mozna go w sumie zrobić samemu mając aluminiowa rurke. http://mikrokoszalin.pl/images/9020582.jpg

switomek
Posty: 4
Rejestracja: 31 października 2016, o 11:40
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: switomek »

switomek pisze:Witam.
Kupiłem niedawno dwie anteny do odbioru pasma VHF i UHF:
19/21-60 i 4/5-12/. Połączyłem je zwrotnicą ZA-6B 1-12/21-69.
Niestety obraz, szczególnie na mux-8 często się tnie. Czy można wzmocnić odbiór poprzez zmianę płytek w antenach na aktywne? Czy trzeba wtedy zmienić zwrotnicę, bo ta chyba nie przepuszcza napięcia 5V?
Witam ponownie.
Niestety na powyższego posta nie otrzymałem odpowiedzi.
W specyfikacji zwrotnicy znalazłem, że przepuszcza napięcie do przedwzmacniacza po zwarciu zworki.
Proszę o pomoc (całkowity ze mnie lamer)
1. Wzmacniacz i przedwzmacniacz to to samo (płytka w puszce antenowej)?
2. Czy mogę zmienić płytki symetryzatora na wzmacniające sygnał?
3. Jeśli tak, to czy mógłbym prosić o podpowiedź jakie?

Z góry dziękuję za pomoc :-)

wooy11
Posty: 64
Rejestracja: 24 grudnia 2016, o 21:02
Odbiornik: jakiś tani Bloow ;)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż - Kielce

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: wooy11 »

ad 1 TAK to to w puszcze antenowej
ad 2 TAK - możesz to zamienić
ad 3 nie pamietam jaki mam wzmacniacz ;) kupiłem pierwszy z brzegu ;) taki do przykrecenia kabla na tgz eFke

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Kolor »

switomek pisze: Witam ponownie.
Niestety na powyższego posta nie otrzymałem odpowiedzi.
W specyfikacji zwrotnicy znalazłem, że przepuszcza napięcie do przedwzmacniacza po zwarciu zworki.
Proszę o pomoc (całkowity ze mnie lamer)
1. Wzmacniacz i przedwzmacniacz to to samo (płytka w puszce antenowej)?
2. Czy mogę zmienić płytki symetryzatora na wzmacniające sygnał?
3. Jeśli tak, to czy mógłbym prosić o podpowiedź jakie?

Z góry dziękuję za pomoc :-)
Z mapy wynika, że masz nie całe 40km do nadajnika, stawiałbym raczej na błędy w postawieniu anteny. Pierwsze co bym zrobił to postawić tylko antenę na VHF w pionie i bezpośrednio kablem do odbiornika podłączył. Ponieważ ta antena wymaga wysięgnika poziomego, należy dodatkowo zakupić i dołożyć do masztu, nawet wtedy gdybyś ją montował za koniec. Jeśli nadal wynik będzie mało ciekawy, raczej wymienił bym antenę na bardziej zyskowną. Wzmacniacz to ostatnia ostateczność.

@delsub, kup normalną antenę na VHF i zwrotnicę, zepsujesz parametry drogiej anteny którą masz. Dodatkowo może się okazać, że pojedynczy dipol nie będzie w stanie prawidłowo odbierać mux8

switomek
Posty: 4
Rejestracja: 31 października 2016, o 11:40
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: switomek »

Dzięki za pomoc.
Tak, mam około 40 km do Ślęzy, ale moja miejscowość leży w dolinie, a dodatkowo musiałem użyć około 20 metrów kabla. Nie uśmiecha mi się wymieniać niedawno zakupionych anten, spróbuję więc zmienić płytki.
Znalazłem parę wzmacniaczy, o różnej sile (od 15 do 35 decybeli). Które powinienem kupić?
Ostatnio zmieniony 3 stycznia 2017, o 19:16 przez switomek, łącznie zmieniany 1 raz.

wooy11
Posty: 64
Rejestracja: 24 grudnia 2016, o 21:02
Odbiornik: jakiś tani Bloow ;)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż - Kielce

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: wooy11 »

Jak będziesz kupował zasilacz do zasilania to kup taki z regulowanym napieciem ( na obudowie będzie gałka potencjometru ) Jeśli sie okaże że sygnał po wzmocnieniu będzie za silny, zawsze mozesz zmniejszyć zasilanie aby zmniejszyć wzmocnienie. Objawy zbyt silnego wzmocnienia są takie same jak za słabego sygnału czyli pixeloza lub ciemność na ekranie tv ;)

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Kolor »

A co z wysięgnikiem poziomym do anteny VHF? Ze wzmacniaczami nie pomogę, jestem przeciwnikiem ich stosowania do momentu kiedy wiadomo, że są niezbędne. Wzmacniaczy na pasmo VHF na konkretny kanał jeszcze nie robią. Najlepiej należałoby wykonać pomiar sygnału, jeśli już jakiś wzmacniacz dobierać. Podłączenie jednej tylko anteny, też już nie kosztuje więcej kasy, trochę czasu...

Zablokowany