Jaka antena do MUX-8?

Awatar użytkownika
akoss22
Posty: 99
Rejestracja: 18 września 2016, o 18:29
Miejscowość: Osiedle
Odbiornik: AMIKO Mini 4K Combo
Instalacja antenowa: Antena log 5-69 HV pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Przusucha 53km Góra Kamieńsk 72 km

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: akoss22 »

Przerobiłem swoją antenę log. na pasmo V, ale trochę jestem zawiedziony, ponieważ poziom błędów na Arivie waha się od 20 do 120 :/ Zdecydowanie lepiej wypadł dipol przedstawiony wyżej. Do zacisków dołożyłem symetryzator i wystawiłem za okno - poziom błędów 0. Może odrobinę skrócić pręty przy log?

wolfcreek
Posty: 49
Rejestracja: 28 października 2016, o 12:51
Odbiornik: TV LG42PW451
Instalacja antenowa: Antena LOGARYTMICZNA DVB-T UniLine Emme Esse 5-60 UHF/VHF Zamontowana na dachu
Nadajnik - obiekt nadawczy: Żagań / Wichów , Zielona Góra / Jemiołów

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: wolfcreek »

No dobra , ale jeszcze jedno mnie trapi co w takim razie z antenami szerokopasmowymi ?? czy kupując taki zestaw mam szansę odebrać mux8 http://[nie podajemy linków do serwisów aukcyjnych]/antena-wzmacniacz-lna ... 76270.html ?? Pasmówka + taki wzmacniacz może dać radę ? Czy to kolejny chwyt marketingowy ?? Już dawno pozbyłem się takiej anteny , a teraz ta niedoceniona antena wraca .

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Kolor »

wolfcreek pisze:to lipa , nic trzeba czekać na wysyp anten vhf-uhf jak już mux8 ruszy na całego, bo jak na teraz to te anteny combo na allegro to jakaś podpucha , one ściągają vhf ale w polaryzacji poziomej a ja mam w pionie.
To nie jest podpucha, niemożliwe jest zrobienie jednej anteny do jednoczesnego odbioru polaryzacji pionowej i poziomej. Do tego mamy dwa różne, bardzo oddalone od siebie pasma UHF i VHF. Do tego u mnie nadajniki UHF i VHF są z przeciwnych kierunków.
Dziwi mnie fakt, że żaden z fachowców, nie założył do tej pory tematu szeroko opisującego poprawną instalację do odbioru MUX1, 2, 3 i MUX8. Szkoda, bo można by odsyłać pytających do poradnika, bez bicia niepotrzebnej piany w tym wątku.
Ostatnio zmieniony 29 października 2016, o 16:37 przez Kolor, łącznie zmieniany 1 raz.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

W zasadzie powinno się stworzyć kącik radości twórczych,polegający na zasadzie byle jak na byle czym Najważniejsze że coś się pojawiło na ekranie i nikt nie ma prawa się czepiać.

Co do anten odbierających w dwóch polaryzacjach w miarę z jednego kierunku,to jest wiele tego rodzaju anten.
LPD
Obrazek
Bardzo mocne anteny helikalne z polaryzacją kołową z dodatkową spiralą VHF,rzadko u nas spotykane.
Obrazek

bytom2009
Posty: 39
Rejestracja: 27 października 2016, o 17:08
Odbiornik: UE40H6400AWXXH
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-60 Tri Digit DVB-T UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Żagań-Wichów

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: bytom2009 »

wolfcreek tym się zgadzam trzeba czekać na anteny vhf-uhf a nie robić masztu choinkę mam antane dipola uhf
jestem bardzo zadowolony moc sygnału i jakość sygnału mam 100% i myślałem ze mam antenę na wieki
dopóki nie wlazł na nadajnik mux-8 ze swoim wypierdkiem ..tvzoom.. i się narobiło szumu bo nasze anteny nie
odbierają vhf pisałem do dipola o anteny VHF+UHF to odpisał ze mają być anteny produkcji dipol do 2 tygodni

nie wiem ile to prawdy ale co tam trzeba czekać i tak jest tylko na razie tvzoom

Awatar użytkownika
akoss22
Posty: 99
Rejestracja: 18 września 2016, o 18:29
Miejscowość: Osiedle
Odbiornik: AMIKO Mini 4K Combo
Instalacja antenowa: Antena log 5-69 HV pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Przusucha 53km Góra Kamieńsk 72 km

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: akoss22 »

poxipol dorzucę jeszcze jeden wynalazek :D Tym razem dipol półfalowy z pełnego pręta aluminiowego ;)
Obrazek
Obrazek
Wyniki są autentyczne.

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Kolor »

Gdzie tu jest wynalazek? To podstawowy element czynny anteny Yagi. Żadna rewelacja. To podstawowa antena dla Warszawy, kiedy TV analogowa nadawała na kanale 2 OIRT, z nią fonia na częstotliwości 65,75mhz odbieraną na UKF. Fajne rozmiary były tej antenki.
Co do anten odbierających w dwóch polaryzacjach w miarę z jednego kierunku,to jest wiele tego rodzaju anten.
To przede wszystkim zespoły dwóch anten, natomiast helikalne... cóż, jak na obrazku widać też nie rozwiąże problemu. Największy problem nie dotyczy polaryzacji, bardziej upierdliwy jest inny kierunek orientacji anteny na nadajnik.
Ostatnio zmieniony 29 października 2016, o 17:35 przez Kolor, łącznie zmieniany 2 razy.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Ależ to nie jest wynalazek,tylko odnośnik do parametrów rozbudowanych anten Yagi.gdzie w porównaniu do hipotetycznej anteny izotropowej można dokładniej określić parametry anteny.
Antena izotropowa w warunkach ziemskich wykazuje kierunkowość.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: BiTCity »

@akoss22
Ja zamierzam odbierać MUX-8 za pomocą 2 anten teleskopowych takich jakie mam do radia FM. DAB+ z Solca Kujawskiego odbierają na poziomie 25 dB SNR to myślę, że Trzeciewiec też powinny odbierać, chociaż to dwa inne kierunki a instalację mam w mieszkaniu z widokiem na zachód, a Trzeciewiec jest na północny-wschód więc liczę na odbicie sygnału od bloków naprzeciw mnie. Dodam, że te anteny potrafią odebrać przy większym tropo nawet Koszalin, Płock czy Iławę a nawet Olsztyn w paśmie UHF poza bliższym obiektem Wągrowiec/Chojna z którymi praktycznie dawać radę powinny tylko anteny wieloelementowe.

robinssson
Posty: 2
Rejestracja: 29 października 2016, o 18:14
Odbiornik: ARIVA 220
Instalacja antenowa: Antena siatkowa ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: robinssson »

Witam wszystkich!
Ja odbieram wszystkie trzy muxy na zwykłej starej antenie siatkowej ze wzmacniaczem - czyli wniosek - nie wyrzucać starych anten, jeszcze się mogą przydać. W moim przypadku na siatkówce działa polaryzacja V i H.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
akoss22
Posty: 99
Rejestracja: 18 września 2016, o 18:29
Miejscowość: Osiedle
Odbiornik: AMIKO Mini 4K Combo
Instalacja antenowa: Antena log 5-69 HV pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Przusucha 53km Góra Kamieńsk 72 km

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: akoss22 »

Wynalazek powinno być w cudzysłowie. Kompletną ofertę NTC można odbierać stabilnie na prostych antenach, wolnych od marketingowego bełkotu, w dodatku wyssanego z palca. Zdaję sobie sprawę, że są lokalizacje, zwłaszcza tereny górzyste, gdzie są problemy i bez konkretnej anteny nie da rady. Nie pakujcie się w koszty związane z super antenami, bo możecie przysporzyć sobie bólu głowy i posępnego spojrzenia żony :o

@BiTCity tego rozwiązania nie sprawdzę, bo obecnie nie mam takich anten, ale wydaje mi się, że będzie ok. Krótkofalowcy pewnie udzielą ci konkretnej odpowiedzi czego możesz się spodziewać ;)
Ostatnio zmieniony 29 października 2016, o 19:51 przez akoss22, łącznie zmieniany 1 raz.

bytom2009
Posty: 39
Rejestracja: 27 października 2016, o 17:08
Odbiornik: UE40H6400AWXXH
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-60 Tri Digit DVB-T UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Żagań-Wichów

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: bytom2009 »

a gdzie jest 4 mux - nie wolno tak pisać ja musiałem zmienić bo to nie była antena tylko rdza a nie antena

wolfcreek
Posty: 49
Rejestracja: 28 października 2016, o 12:51
Odbiornik: TV LG42PW451
Instalacja antenowa: Antena LOGARYTMICZNA DVB-T UniLine Emme Esse 5-60 UHF/VHF Zamontowana na dachu
Nadajnik - obiekt nadawczy: Żagań / Wichów , Zielona Góra / Jemiołów

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: wolfcreek »

Widzę że problem anten vhf + uhf nie będzie dobrze wyjaśniony dopóki nie pojawią się jakieś nowe anteny na mux 8 . Ale może mi ktoś odpowie czy złapie ten cholerny mux8 w polaryzacji pionowej na zwykłej siatce + wzmacniacz - odległość 80 km. do nadajnika .

Awatar użytkownika
Jingiel
Posty: 167
Rejestracja: 1 stycznia 2009, o 23:38
Odbiornik: SONY KLD 40U4000, SAMSUNG LE 37C650
Instalacja antenowa: Logarytmiczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra, św.Krzyż, Góra św. Marc

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Jingiel »

Ja odbieram na obróconej siatce+wzmacniacz LNA, który wzmacnia też VHF.

Marek 3
Posty: 119
Rejestracja: 15 października 2016, o 19:10
Odbiornik: LG LED TV 42LB617V
Instalacja antenowa: Antena UHF Fracarro Sigma 6, VHF ATZ 5/6-8 + dookólna FM UKF na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Marek 3 »

Przy takiej odległości i tak i nie, trudno powiedzieć. Najlepiej jest to sprawdzić w praktyce. o ile się nie mylę to zwykła siatka odbiera zakresy VHF i UHF w polaryzacji H, za wyjątkiem takiej: http://www.anprel.sklep.pl/p100,antena- ... a1014.html

Ale przy takiej odległości to na siatce efekty mogą być mizerne albo może nie być ich wcale.

Swoją drogą jeżeli masz taką sporą odległość to rozważ dodatkową antenę VHF o dużym zysku.
Ostatnio zmieniony 29 października 2016, o 21:27 przez Marek 3, łącznie zmieniany 1 raz.

wolfcreek
Posty: 49
Rejestracja: 28 października 2016, o 12:51
Odbiornik: TV LG42PW451
Instalacja antenowa: Antena LOGARYTMICZNA DVB-T UniLine Emme Esse 5-60 UHF/VHF Zamontowana na dachu
Nadajnik - obiekt nadawczy: Żagań / Wichów , Zielona Góra / Jemiołów

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: wolfcreek »

Jak włączą mux8 w Żaganiu (wichów) to będę miał 40km. do nadajnika , więc zastanawiam się czy warto inwestować w anteny typu combo i potem się rozczarować , jak może siatka ściągnie mi ten zakres .

wolfcreek
Posty: 49
Rejestracja: 28 października 2016, o 12:51
Odbiornik: TV LG42PW451
Instalacja antenowa: Antena LOGARYTMICZNA DVB-T UniLine Emme Esse 5-60 UHF/VHF Zamontowana na dachu
Nadajnik - obiekt nadawczy: Żagań / Wichów , Zielona Góra / Jemiołów

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: wolfcreek »

http://www.anprel.sklep.pl/p100,antena- ... a1014.html ale na takim wynalazku to prędzej odbiorę mux8 + mux 1 2 3 ??

Marek 3
Posty: 119
Rejestracja: 15 października 2016, o 19:10
Odbiornik: LG LED TV 42LB617V
Instalacja antenowa: Antena UHF Fracarro Sigma 6, VHF ATZ 5/6-8 + dookólna FM UKF na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Marek 3 »

Z opisu wynika że tak. Pasmo VHF (MUX-8) w polaryzacji V a UHF (MUX 1,2,3) w H

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: ploomba »

zapytam tak czysto teoretycznie. Sa gdzieś dostępne anteny VHF przeznaczone specjalnie na kanał 7 (Chorągwica)?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »


Zablokowany