Jaka antena do MUX-8?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Metoda znana już z lat 70-tych
Robił je nawet Polkat typu ATZ-2
Są to tzw.anteny dwukanałowe lub w grupie kilku sąsiadujących ze sobą kanałów,wśród których znajdują się dwa kanały robocze.
W skład takiej anteny wchodzi dodatkowo krótki element bierny,umieszczony symetrycznie względem zacisków wejściowych dipola pętlowego lub otwartego ( nie może być dipol o zasilaniu bocznikowym ),o długości równej połowie długości fali dla częstotliwości środkowej kanału roboczego.
Długość i odległość elementu biernego od dipola jest wymiarem krytycznym i dobiera się go metodą pomiarową.

W biblii krótkofalowców mamy w tym przypadku dwie częstotliwości.
W paśmie telewizyjnym UHF występuje konieczność zastosowań szerokopasmowych.
Dla zastosowań szerokopasmowych można stosować jeden dipol z zastosowaniem dławików.
Krótkofalowcy również to wykorzystują.
Można spotkać rozwieszone linki wzdłuż bloków oddzielone dławikami w celu wykorzystania różnych częstotliwości.

Leon1
Posty: 11
Rejestracja: 26 listopada 2016, o 19:20
Odbiornik: Samsung UE40J6200 SmartTV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kłodzko Czarna Góra

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Leon1 »

Marek 3 pisze:http://www.dipol.com.pl/profesjonalny_z ... _A2810.htm

Czy w przypadku takiego zestawu też wystąpi jakiś uszczerbek na pasmach? jedno w drugie nie będzie ingerować?
Zakupłem taką antenę i nie działa w polaryzacji V na MUX8 pozostałe muxy 1,2,3 H na UHF działają ok sygnał i jakośc na 100%. Czy przyczyną tego może być symetryzator w antenie od 21-69 ?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Określenie tego mianem Profesjonalny Zestaw,ma się niczym piernik do wiatraka.
Taka typowa komercja.

Antena VHF jest nieco okrojona -brak elementu pobudzającego.Jest tylko element dopasowujący za blisko pionowych elementów UHF.

Są dwa rodzaje ze wzmacniaczem i bez,który posiadasz ?

Marek 3
Posty: 119
Rejestracja: 15 października 2016, o 19:10
Odbiornik: LG LED TV 42LB617V
Instalacja antenowa: Antena UHF Fracarro Sigma 6, VHF ATZ 5/6-8 + dookólna FM UKF na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Marek 3 »

W tym zestawie z tego co jest napisane to w wersji z wzmacniaczem przedwzmacniacz jest tylko w antenie UHF. Leon1 upewnij się czy aby emisja jest z tego samego obiektu co MUX-8, ewentualnie jeszcze sprawdź czy gdzieś nie popełniłeś błędu np. połączenia kabli antenowych.

Leon1
Posty: 11
Rejestracja: 26 listopada 2016, o 19:20
Odbiornik: Samsung UE40J6200 SmartTV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kłodzko Czarna Góra

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Leon1 »

poxipol pisze:Określenie tego mianem Profesjonalny Zestaw,ma się niczym piernik do wiatraka.
Taka typowa komercja.

Antena VHF jest nieco okrojona -brak elementu pobudzającego.Jest tylko element dopasowujący za blisko pionowych elementów UHF.

Są dwa rodzaje ze wzmacniaczem i bez,który posiadasz ?
Mam tą bez wzmacniacza nadajnik jest ok.7 km od mojego miejsca zamieszkania a sprawdzałem na antenie siatkowej to odbierało moc sygnału była średnia.

Leon1
Posty: 11
Rejestracja: 26 listopada 2016, o 19:20
Odbiornik: Samsung UE40J6200 SmartTV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kłodzko Czarna Góra

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Leon1 »

Marek 3 pisze:W tym zestawie z tego co jest napisane to w wersji z wzmacniaczem przedwzmacniacz jest tylko w antenie UHF. Leon1 upewnij się czy aby emisja jest z tego samego obiektu co MUX-8, ewentualnie jeszcze sprawdź czy gdzieś nie popełniłeś błędu np. połączenia kabli antenowych.
Tak emisja jest z jednego obiektu nadawczego to Czarna Góra koło Stronia Śl. Antena była prawie złożona a symetryzator był już połączony kablem antenowym ze zwrotnicą pozostało tylko dokręcić kabe i gotowe.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Tak wygląda poprawnie wykonany zestaw anten na wspólnym nośniku - również Dipola.i można wtedy go określić zestawem półprofesjonalnym.
Dla odmiennych polaryzacji wystarczy mocowanie na poziomym wysięgniku i wykonanie konstrukcji nośnej reflektora UHF z dielektryka.

Obrazek

Awatar użytkownika
Kuba.G
Posty: 147
Rejestracja: 24 października 2016, o 21:05
Odbiornik: Panasonic TX-P42GT20E
Instalacja antenowa: UHF antena GSM ATK 20
Antena VHF 3 elementowa
Wzmacniacz MA082L Terra
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok "Krynice"

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Kuba.G »

@Leon1
Być może w Twojej lokalizacji bez wzmacniacza nie będzie działać mux8, musisz dokupić wzmacniacz,
u ciebie MUX-1.2,3 nadają z mocą 50 kW a mux8 tylko 7kW x 3= 21 kW zbyt duża różnica (29KW)

Ciekawi mnie jak ty te dwie anteny połączyłeś? chodzi mi o kabel , tak jak na fotce ?
Obrazek

Leon1
Posty: 11
Rejestracja: 26 listopada 2016, o 19:20
Odbiornik: Samsung UE40J6200 SmartTV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kłodzko Czarna Góra

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Leon1 »

Kuba.G pisze:@Leon1
Być może w Twojej lokalizacji bez wzmacniacza nie będzie działać mux8, musisz dokupić wzmacniacz,
u ciebie MUX-1.2,3 nadają z mocą 50 kW a mux8 tylko 7kW x 3= 21 kW zbyt duża różnica (29KW)

Ciekawi mnie jak ty te dwie anteny połączyłeś? chodzi mi o kabel , tak jak na fotce ?
Obrazek
Kabel z symetryzatora 21-69 połączony jest ze zwrotnicą a następnie kabel do tv. Wszystko było poskręcane tylko podłączałem kabel co idzie do telewizora.

Marek 3
Posty: 119
Rejestracja: 15 października 2016, o 19:10
Odbiornik: LG LED TV 42LB617V
Instalacja antenowa: Antena UHF Fracarro Sigma 6, VHF ATZ 5/6-8 + dookólna FM UKF na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Marek 3 »

Kuba.G, Ten zestaw ma wbudowaną zwrotnicę.
Ostatnio zmieniony 26 listopada 2016, o 21:50 przez Marek 3, łącznie zmieniany 2 razy.

Leon1
Posty: 11
Rejestracja: 26 listopada 2016, o 19:20
Odbiornik: Samsung UE40J6200 SmartTV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kłodzko Czarna Góra

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Leon1 »

Marek 3 pisze:Kuba.G, Ten zestaw ma wbudowaną zwrotnicę.
W antenie UHF jest symetryzator kanały 21-69 a w drugiej puszce jest zwrotnica nie ma tam symetryzatora tak mi się wydaje.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Tu nie ma co kombinować,tylko oddać bubel i zrobić coś normalnego.
W tej odległości wystarczy nawet dipol o zysku minus 4 dB,a wzmacniaczem to się ratuje jak się spierdzieli instalację.

Marek 3
Posty: 119
Rejestracja: 15 października 2016, o 19:10
Odbiornik: LG LED TV 42LB617V
Instalacja antenowa: Antena UHF Fracarro Sigma 6, VHF ATZ 5/6-8 + dookólna FM UKF na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Marek 3 »

A jak masz tą antenę zamontowaną? maszt jest pomiędzy antenami czy za nimi?

Awatar użytkownika
Kuba.G
Posty: 147
Rejestracja: 24 października 2016, o 21:05
Odbiornik: Panasonic TX-P42GT20E
Instalacja antenowa: UHF antena GSM ATK 20
Antena VHF 3 elementowa
Wzmacniacz MA082L Terra
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok "Krynice"

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Kuba.G »

@Leon1
Kabel z symetryzatora 21-69 połączony jest ze zwrotnicą a następnie kabel do tv. Wszystko było poskręcane tylko podłączałem kabel co idzie do telewizora.
No dobra a antene (tą tylną) VHF masz podłączoną przewodem do tej wbudowanej zwrotnicy ?

Leon1
Posty: 11
Rejestracja: 26 listopada 2016, o 19:20
Odbiornik: Samsung UE40J6200 SmartTV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kłodzko Czarna Góra

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Leon1 »

Marek 3 pisze:A jak masz tą antenę zamontowaną? maszt jest pomiędzy antenami czy za nimi?
Maszt jest na koncu czyli za tymi pretami

Leon1
Posty: 11
Rejestracja: 26 listopada 2016, o 19:20
Odbiornik: Samsung UE40J6200 SmartTV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kłodzko Czarna Góra

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Leon1 »

Kuba.G pisze:@Leon1
Kabel z symetryzatora 21-69 połączony jest ze zwrotnicą a następnie kabel do tv. Wszystko było poskręcane tylko podłączałem kabel co idzie do telewizora.
No dobra a antene (tą tylną) VHF masz podłączoną przewodem do tej wbudowanej zwrotnicy ?
Z anteny uhf z symetryzatora z puszki pierwszej kabel eychodzi i idzie do drugiej puszki na antenie vhf i z tej puszki wychodzi kabel do tv i to wszystko

Marek 3
Posty: 119
Rejestracja: 15 października 2016, o 19:10
Odbiornik: LG LED TV 42LB617V
Instalacja antenowa: Antena UHF Fracarro Sigma 6, VHF ATZ 5/6-8 + dookólna FM UKF na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Marek 3 »

Tak jak napisał poxipol możesz zwrócić ten zestaw i zamienić go na dwie osobne anteny UHF i VHF połączone zwrotnicą, chyba że chcesz się posiłkować ze wzmacniaczem do anteny VHF. Myślę że pierwsze rozwiązanie było by lepsze.

Leon1
Posty: 11
Rejestracja: 26 listopada 2016, o 19:20
Odbiornik: Samsung UE40J6200 SmartTV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kłodzko Czarna Góra

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Leon1 »

Marek 3 pisze:Tak jak napisał poxipol możesz zwrócić ten zestaw i zamienić go na dwie osobne anteny UHF i VHF połączone zwrotnicą, chyba że chcesz się posiłkować ze wzmacniaczem do anteny VHF. Myślę że pierwsze rozwiązanie było by lepsze.
Bardzo dziękuję z pomoc pozdrawiam kolegów

neizwestny
Posty: 1
Rejestracja: 26 listopada 2016, o 22:46
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok/Krynice

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: neizwestny »

Antena podobna do tej podejdzie do MUX-8?
Obrazek

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Leon1 pisze:
Marek 3 pisze:Tak jak napisał poxipol możesz zwrócić ten zestaw i zamienić go na dwie osobne anteny UHF i VHF połączone zwrotnicą, chyba że chcesz się posiłkować ze wzmacniaczem do anteny VHF. Myślę że pierwsze rozwiązanie było by lepsze.
Bardzo dziękuję z pomoc pozdrawiam kolegów
Jeżeli antenka siatkowa coś tam odbiera MUX-8 , a odbiorem UHF jest dobrze to myślę że spokojnie można ją wymienić na włoską LPD H/V bez zwrotnicy i symetryzatorów. w cenie 59zł

Na chwilę obecną nie ma odpowiednich przedwzmacniaczy VHF,można spotkać rurkowy I-III ale to też nie jest odpowiedni.

Zablokowany