Jaka antena do MUX-8?

egon64
Posty: 19
Rejestracja: 23 października 2016, o 01:40
Odbiornik: LG 40LF6309
Instalacja antenowa: Antena siatkowa ze wzmacniaczem, dach domu piętrowego - sztyca
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Dęblin-Ryki

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: egon64 »

Witam Was ponownie,

Udało mi się znaleźć antenę Log2-65:

http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemne ... a-log-2-65

Zakupiłem też rozdzielacz sygnału, żeby go podzielić na 2 telewizory:

https://dvbsklep.pl/pl/p/Rozgaleznik-TV ... Signal/122

Niestety o ile bez podłączenia rozgałęźnika sygnał jest na poziomie 50-60% (co też nie jest rewelacją przy odległości 15km) o tyle po podłączeniu go wynosi 30-40%. Od czasu do czasu pojawiają się też błędy. Obraz zaczyna skakać. Próbowałem regulować antenę, ale bezskutecznie. Duży plus jest taki, że złapałem bez problemu MUX-8 i mnóstwo testowych kanałów. Czy zakup wzmacniacza LG2 lub LG1 może cokolwiek pomóc ?

http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemne ... znych-15db

http://satsklep.pl/pl/p/Wzmacniacz-LG-2/762

P.S. Jeśli chodzi o siatkówkę to nawet z symetryzatorem nie dawała sobie rady z MUX-3 :(

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: dvbtowiec »

Poziom sygnału na odbiorniku niewiele mówi, bo to takie atrapy, zwłaszcza w odbiornikach STB (lepsze wskazania są w markowych telewizorach). Masz dużo błędów bez rozdzielacza? Jeśli nie, to wzmacniacz może pomóc. Jeśli błędów bez wzmacniacza jest dużo, to po jego dołożeniu wzmocnisz błędy także. Ważne aby w takim przypadku dać wzmacniacz przy maszcie, przed rozdzielaczem.
Na pewno coś pomoże, szukaj wzmacniacza z regulowanym stopniem wzmocnienia.

Ale osobiście polecałbym rozwiązania pewne, czyli:
UHF i VHF osobno, spięte zwrotnicą aktywną, lub pasywną.
Każda inna kombinacja może w różnych porach roku i pogodzie oznaczać niespodzianki.
Anteny uniwersalne niestety mają to do siebie, że sprawdzają się w dobrych warunkach odbioru.
Ja osobiście jestem z tych co uważają, że jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego, jak to mawiała jedna dawna reklama :D

egon64
Posty: 19
Rejestracja: 23 października 2016, o 01:40
Odbiornik: LG 40LF6309
Instalacja antenowa: Antena siatkowa ze wzmacniaczem, dach domu piętrowego - sztyca
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Dęblin-Ryki

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: egon64 »

Mam 2 telewizory LED Samsung kupione 2 i 5 lat temu. Bez rozdzielacza nie mam błędów. To on powoduje duży spadek siły sygnału - ok. 15-20%. Myślę czy z niego nie zrezygnować. Założyłem na antenę symetryzator 21-60, ale było jeszcze gorzej. Siła sygnału spadła do 15-20%. Dziwi mnie, że bez rozdzielacza mam tak słaby sygnał - 50-60%.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: dvbtowiec »

Skoro nie masz błędów bez rozdzielacza, to wzmacniacz powinien pomóc, lub zastąp rozdzielacz pasywny, rozdzielaczem aktywnym.

Ta antena nie wymaga symetryzatora, więc go nie stosuj.
Generalnie jak pisałem ja nie jestem zwolennikiem takich uniwersalnych anten, ale skoro nie masz błędów bez rozdzielacza, to powinno być ok ze wzmacniaczem.

Słabe wskazania bez rozdzielacza to może być wina kiepskiej jakości pomiarów siły sygnału w odbiorniku. Nie przywiązuj się do tego tak bardzo.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Antena LOG-2-65 nie jest zgodna z odbieraną polaryzacją.
Przy stosowaniu rozgałęźnika indukcyjnego przy małym poziomie sygnałów,istotne znaczenie ma stosowanie kabli o tych samych parametrach
Alternatywą może być stosowanie rozgałęźnika rezystorowego -lepsze dopasowanie,separacja,ale trochę większe tłumienie.
Istotnym znaczeniem jest poprawne podłączenie kabla z anteną,zgodnie z instrukcją.
Dla poprawy odbioru VHF można go przerobić -odpowiednie dipole będące w rezonansie pasma VHF do pionu

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Robert03 »

egon64 pisze:
Niestety o ile bez podłączenia rozgałęźnika sygnał jest na poziomie 50-60% (co też nie jest rewelacją przy odległości 15km) o tyle po podłączeniu go wynosi 30-40%.
Jeżeli antena nie jest w piwnicy albo wewnątrz budynku to wynik jest gorzej niż zły. Chyba że ustawiłeś antenę w przeciwnym kierunku niż nadajnik lub odbierasz z kilku odbić.
Przy takiej odległości od nadajnika poziom sygnału 95-100% conajmniej przy jednym telewizorze i 85-90% przy 1-5 telewizorach przy instalacji pasywnej.
Jesteś pewien że masz wszystko dobrze podłączone ? Nie ma zwarć, kabel koncentryczny przy antenie właściwie podłączony ? Ja mam wątpliwości. Taki wynik otrzymuje się na kawałku drutu przy takiej odległości od nadajnika.
Osobiście nie mam zaufania do anten log. Pomimo wielu pozytywnych opinii na forum nie kupiłbym takiej anteny w żadnym wypadku. Jednak skoro innym działa to Tobie też powinna.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: dvbtowiec »

Na tak, ale wszystko przy założeniu że jego odbiorniki pokazują dobrze wskazania poziomu i jakości.
W instalacji zbiorczej, którą sobie wykonaliśmy u mnie w bloku, tylko telewizory Sony i nowe Samsungi pokazują dokładnie 100%, czyli tak jak miernik.

Pozostałe odbiorniki mają od 70% do prawie 100%.
Zwłaszcza odbiorniki STB naziemne, lub combo mają wskazania poniżej 100%, czyli w okolicy 70%.

kshycho
Posty: 16
Rejestracja: 2 września 2009, o 13:57
Miejscowość: Kokotów
Odbiornik: DVBSky DVB-T2 Dual
GiGaBlue UHD QUAD 4K
Instalacja antenowa: OLYMPIA BX1000 COMBO
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: kshycho »

Witam,
Mam zamontowaną antenę DIPOL 16/21-69 DVB-T przy kominie na domie, do nadajnika w Krakowie z mapy mam około 10km. Z dachu widzę nadajnik.
Na strychu mam rozdzielacz na 3 TV, z czego 2 linie idą od razu do 2x TV Samsung, a trzecia idzie piętro niżej do drugiego rozdzielacza 2 TV, który sygnał idzie do komputera dvb-t i TV Samsung.
Co prawda na MUX1-3 jest ok, sygnał na TV 100%, na komputerze tak od 85-100%.
Co ciekawe, na MUX8 telewizory po pierwszym rozdzielaczu mają sygnał około 80-90% ale pasek z błędami skacze tak od 0 do 20.
Na TV po drugim rozdzielaczu sygnał około 60% i błędy do 1000 - ale obraz nawet nie zacina, może sporadycznie.
Na komputerze z dwa dni temu dało się oglądać, wczoraj w ogólne w nocy szatkował lub znikał obraz. Sygnał był około 85% ale jakość około 0-4% - wcześniej było około do 30%. Dziś w ogóle na komputerze nic nie idzie, a jakość 0%.

Wolałbym jakaś jedną antenę, z tego co czytałem nie ma jeszcze takich, czy czekać na coś ciekawego czy zastosować coś innego, myślałem o tej LOG 2-65? ale ona nie jest jak rozumiem na polaryzację V?
Czy wymiana rozdzielaczy na jakieś markowe coś pomoże?
Czy ma znaczenie jakieś odległość mocowania anteny od blachy dachu, wysokość od niej?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Anteny tego typu mają się pojawić niebawem.
Jednak kalkulując zakup innej anteny jest równoznaczny z zakupem odpowiedniej drugiej anteny+zwrotnica.
Z uwagi na nieraz pojawiające się mankamenty w odbiorze K7,nie polecam stosowania anteny szerokopasmowej 5-12 a coś takiego http://inel.sklep.pl/pl/p/ANTENA-ATZ-5-6-8/195.i można uniknąć pojawiających się zakłóceń.
Jest to pod każdym względem najlepsza opcja,nawet pod względem wykonania korekty ustawień anten z jednego nadajnika.
Zastosowanie lepszej klasy osprzętu (selektywność )może pogorszyć lub uniemożliwić odbiór.
Odległość od metalowego pokrycia dachu jest uzależniona od wielu czynników.Powinno wystarczyć jak dasz 1,6m

bytom2009
Posty: 39
Rejestracja: 27 października 2016, o 17:08
Odbiornik: UE40H6400AWXXH
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-60 Tri Digit DVB-T UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Żagań-Wichów

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: bytom2009 »

kshycho pisze:Witam,
Mam zamontowaną antenę DIPOL 16/21-69 DVB-T przy kominie na domie, do nadajnika w Krakowie z mapy mam około 10km. Z dachu widzę nadajnik.
Na strychu mam rozdzielacz na 3 TV, z czego 2 linie idą od razu do 2x TV Samsung, a trzecia idzie piętro niżej do drugiego rozdzielacza 2 TV ...
na pisałeś ze masz antenę od dipola poczekaj do dnia 04.11.2016 niby maję być nowe anteny od dipola
wolfcreek tak piszę a jeśli chodzi o rozdzielacz na 3 TV ja ci nie pomogę bo kiedyś siedziałem na dachu cały
dzień i nic nie wydziałem ja na 1 TV miałem 98% sygnału to na 2 TV było 6 % nie ma to jak kabel idzie prosto od TV do anteny i nie ma po drodze przerwy ale to jest moje zdanie jeden + ze masz tak blisko nadajnik nie to co ja 77 km

kshycho
Posty: 16
Rejestracja: 2 września 2009, o 13:57
Miejscowość: Kokotów
Odbiornik: DVBSky DVB-T2 Dual
GiGaBlue UHD QUAD 4K
Instalacja antenowa: OLYMPIA BX1000 COMBO
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: kshycho »

Dzięki za wyjaśnienia. To poczekam do 4 listopada co w Dipolu będą mieć. Chcę kupić jedną bo tą co mam chcę i tak wymienić, co prawda jest aluminiowa ale całe mocowanie i co nie jest aluminiowe zardzewiało już. I tak bym musiał dwie anteny kupić więc jakby coś było, aby można było odebrać na jednej to tak bym wolał, no chyba że się nie uda.
Na stronie widziałem taki model, ale chyba nie można kupić jej jeszcze, Antena zewnętrzna DVBT 6-69 HV - ma 8dB wzmocnienia, moja chyba ma 12dB.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Dipol ma produkować siatki z dołączonym szerokopasmowym dipolem VHF,połączony zwrotnicą.
Czyli taki uniwersalny zestaw o kiepskich parametrach dla zbajerowanych maniaków siatkowych.
Odpowiedni bajer marketingowy,dobrze służy komercji.
T już nie ten Dipol co dawniej.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: dvbtowiec »

kshycho pisze:Dzięki za wyjaśnienia. To poczekam do 4 listopada co w Dipolu będą mieć. Chcę kupić jedną bo tą co mam chcę i tak wymienić, co prawda jest aluminiowa ale całe mocowanie i co nie jest aluminiowe zardzewiało już. I tak bym musiał dwie anteny kupić więc jakby coś było, aby można było odebrać na jednej to tak bym wolał, no chyba że się nie uda.
Na stronie widziałem taki model, ale chyba nie można kupić jej jeszcze, Antena zewnętrzna DVBT 6-69 HV - ma 8dB wzmocnienia, moja chyba ma 12dB.
Nie sugeruj się podpowiedziami @bytom2009.
Z całym szacunkiem do kolegi, ale z różnych wypowiedzi naszego przyjaciela wynika że nie zna kompletnie tematu ;)

Osobiście odradzam "uniwersalną" antenę. Będziesz miał z tym więcej kłopotu niż pożytku.
Nie spodziewam się niczego rewelacyjnego po antenie "uniwersalnej" Dipolu.
Kup drugą na pasmo VHF i zastosuj zwrotnicę.
DIPOL 16/21-69 DVB-T to bardzo dobre rozwiązanie na pasmo UHF - nie rezygnuj z niego, mocowanie wyczyść, potraktuj odrdzewiaczem, zaminiuj i będzie jak nowe ;)

Ad: "Antena zewnętrzna DVBT 6-69 HV - ma 8dB wzmocnienia" - nie łapcie się panowie na tanie chwyty marketingowe. Ta antena może mieć takie wzmocnienie jedynie na pasmo UHF, w paśmie VHF jest sam dipol, co sprawia że to charakterystyka do okólna. Same kłopoty z tego będą ;)

kshycho
Posty: 16
Rejestracja: 2 września 2009, o 13:57
Miejscowość: Kokotów
Odbiornik: DVBSky DVB-T2 Dual
GiGaBlue UHD QUAD 4K
Instalacja antenowa: OLYMPIA BX1000 COMBO
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: kshycho »

No to jednak jaką antenę dokupić, tą co poleca @poxipol czy inną i jaka zwrotnica najlepsza?

Co do anteny Dipol 16/21 - zależy co uda mi się z nią zdziałać bo dym z komina trochę też ją zniszczył, i tak chcę przenieś anteny na inną ściągnę komina więc całość od nowa będę montował. Najwyżej kupię nowa.

Czy powinno się stosować jakiś separator napięcia jeśli jest kilka tv podpiętych tak jak u mnie, czy ma znaczenie rozdzielacz który przepuszcza napięcie lub nie. W instalacji nie ma wzmacniacza.

egon64
Posty: 19
Rejestracja: 23 października 2016, o 01:40
Odbiornik: LG 40LF6309
Instalacja antenowa: Antena siatkowa ze wzmacniaczem, dach domu piętrowego - sztyca
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Dęblin-Ryki

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: egon64 »

@Robert03 Atena skierowana jest na nadajnik. No chyba, że ten zmienił swoje położenie, ale jest to mało prawdopodobne, bo co jakiś czas obok niego przejeżdżam. Kable stosowałem raczej dobre - Triset 113 żelowany. Złączki podobnie. Antena znajduje się na strychu domu piętrowego. Od świata zewnętrznego dzieli ją ściana z cegły. Niestety nie udało mi się jej wyrzucić na dach, bo nie mam odpowiednich uchwytów. Czy ściana może tłumić aż 50% sygnału przy założeniu, że podłączony jest 1 telewizor ?

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Robert03 »

kshycho pisze:Dzięki za wyjaśnienia. To poczekam do 4 listopada co w Dipolu będą mieć. Chcę kupić jedną bo tą co mam chcę i tak wymienić, co prawda jest aluminiowa ale całe mocowanie i co nie jest aluminiowe zardzewiało już.
To niedobra droga. Nie dosyć że nie osiągniesz sukcesu z MUX-8 to jeszcze popsujesz sobie pozostałe MUX'y które odbierasz dziś. Chorągwica nadaje MUX-8 w polaryzacji pionowej a pozostałe muxy w poziomej. Dlatego potrzebne są dwie anteny. Każde inne rozwiązanie to prowizorka. Jeśli chcesz mieć problemy i co drugi dzień zadawać pytania na forum w stylu: "Dlaczego dziś nie odbiera a wczoraj odbierało?" kup wynalazek "dwa w jednym". Wrażenia gwarantowane.
Masz bardzo dobra antenę, nie wymieniaj jej na wart funta kłaków wynalazek. Nie ma anteny uniwersalnej dla pasma VHF i UHF. Te które tak marketingowcy nazwali to kompromisowe konstrukcje. To że uchwyt zardzewiał nie stanowi problemu, przecież antena działa i jesteś z niej zadowolony. Wyczyść go, przemaluj i posłuży kolejne 20 lat.
Telewizja ma odbierać. Szkoda życia na eksperymenty i wywarzanie otwartych od dawna drzwi.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: dvbtowiec »

kshycho pisze:No to jednak jaką antenę dokupić, tą co poleca @poxipol czy inną i jaka zwrotnica najlepsza?

Co do anteny Dipol 16/21 - zależy co uda mi się z nią zdziałać bo dym z komina trochę też ją zniszczył, i tak chcę przenieś anteny na inną ściągnę komina więc całość od nowa będę montował. Najwyżej kupię nowa.

Czy powinno się stosować jakiś separator napięcia jeśli jest kilka tv podpiętych tak jak u mnie, czy ma znaczenie rozdzielacz który przepuszcza napięcie lub nie. W instalacji nie ma wzmacniacza.
Pytanie powinno brzmieć nie czy antena zaszadziała i czy uchwyt zardzewiał, ale czy dobrze odbiera MUX 1,2,3.
Jeśli tak, to po co chcesz cokolwiek z tą anteną robić?
Oczyść uchwyt z rdzy, pomaluj i po kłopocie.

Co do rozwiązań, trochę masz na ten temat tutaj http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 05#p217806

Do VHF może to być także ta antena http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A0140.htm
Zwrotnicę masz w poprzednim linku.

Kupujesz tylko 2 elementy: antena na VHF+zwrotnica, reszta zostaje jak jest i odbiór masz bardzo dobry na lata.

Nikt nie wymienia anten co 5 lat, tylko dlatego że zaśniedzieją, lub lekko zardzewieją.
Niektóre instalacje na antenach kierunkowych pamiętają jeszcze głęboką komunę i radzą sobie z odbiorem cyfrowym ;)

Separator zasilania stosujesz tylko wtedy kiedy chcesz zasilić wzmacniacz na maszcie antenowym, lub w puszce antenowej (zamiast symetryzatora) za pomocą kabla koncentrycznego.

Rozdzielacz który przepuszcza napięcie/lub nie, stosuje się w tym samym celu.
A więc jeśli separator zasilania będzie przed rozdzielaczem, a za rozdzielaczem masz wzmacniacz zasilany po kablu koncentrycznym, to wtedy stosujesz rozdzielacz przepuszczający napięcie.

W Twoim przypadku kiedy masz instalacje pasywne, dobór rozdzielacza jest bez znaczenia.
Separatora nie stosujesz.

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Kolor »

K63 pisze:Próbuj, ale przy okazji zacytuję jeszcze jedną opinię o przeznaczeniu "siatki"
_chris_ pisze:'Siatka' w oryginalnym projekcie to TYLKO pasmo V. Ponieważ ma jeszcze w miarę dobry zysk i dopasowanie w paśmie IV, przyjęto, że mozna ją wykorzystywać w całym UHF-ie. Ale, z pasmem IV, to już niektóre wykonania miewają problemy, biorące się z synfaowania - mogą się robić skokowe, lokalne (pojedyncze kanały) znaczne gradienty zmian dopasowania i zysku.
Dlatego zawsze piszę, że siatka nie jest ideałem, ale nadaje się do DVB-T.

Natomiast, 'siatka' nigdy nie była i nie jest absolutnie anteną do pracy w paśmie VHF - nie ma tam ani zysku, ani dopasowań. Z racji szerokopasmowości użytych dipoli coś tam jeszcze jest w stanie odbierać, ale głównie to dzięki wzmacniaczowi
Kompletnie nie zgadzam się z tą opinią. Siatka bez wzmacniacza z symetryzatorem zawieszona na 5 metrach od poziomu gruntu odbiera bez problemów MUX 8 nadawany z RTCN Zygry, który to jest oddalony o blisko 60km. Lokalizacja odbiornika to miejscowość Justynów w województwie Łódzkim. Odbiornik Wiwa HD80. Z tej samej anteny odbieram bez zarzutu wszystkie pozostałe muxy z komina EC4. Wydawanie jakichkolwiek opinii na temat anten siatkowych, ale nie tylko, powinno odnosić się do konkretnych lokalizacji. Antena siatkowa użyta z "głową", jak najbardziej może być alternatywą dla innych rozwiązań, oczywiści nie dla wszystkich lokalizacji.

kshycho
Posty: 16
Rejestracja: 2 września 2009, o 13:57
Miejscowość: Kokotów
Odbiornik: DVBSky DVB-T2 Dual
GiGaBlue UHD QUAD 4K
Instalacja antenowa: OLYMPIA BX1000 COMBO
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: kshycho »

dvbtowiec pisze: Pytanie powinno brzmieć nie czy antena zaszadziała i czy uchwyt zardzewiał, ale czy dobrze odbiera MUX 1,2,3.
Jeśli tak, to po co chcesz cokolwiek z tą anteną robić?
Oczyść uchwyt z rdzy, pomaluj i po kłopocie.

Rozdzielacz który przepuszcza napięcie/lub nie, stosuje się w tym samym celu.
A więc jeśli separator zasilania będzie przed rozdzielaczem, a za rozdzielaczem masz wzmacniacz zasilany po kablu koncentrycznym, to wtedy stosujesz rozdzielacz przepuszczający napięcie.

W Twoim przypadku kiedy masz instalacje pasywne, dobór rozdzielacza jest bez znaczenia.
Separatora nie stosujesz.
Ja oglądam TV na komputerze przez kartę tv Hauppauge. Ona widzę potrzebuje jednak trochę lepszy sygnał niż np TV.
Ostatnio trochę nagrywam z MUX1 i 2 - z tego co widzę po nagraniach i np sprawdzeniu ich przy pomocy programu TS Doctor to jest ok, może raz na jakiś czas coś tam się pojawi jakieś nagranie z małym błędem, ale może być związek też z czymś innym.
Co do anteny - nie tylko mocowanie jest zardzewiałe ale też łączone elementy, oglądnę to jeszcze raz jak wyjdę na dach, pewnie w tym tygodniu. Z tego co widziałem ciężko będzie chyba ją rozkręcić bo naprawdę nie za fajnie to wyglądało. A muszę ją przenieś w inne miejsce na kominie z uchwytem do anteny. Majątek nie kosztuje, uda się to się uda coś z nią zrobić, nie to nie.
O rozdzielacze i separatory - zapytałem się dlatego bo chodzi mi o to, czy mogą występować jakieś np zakłócenia, przepięcia przy podpinaniu kabla, tv jakieś tam napięcie daje do kabla, komputer itd...

mundek
Posty: 5
Rejestracja: 1 listopada 2016, o 20:53
Odbiornik: SAMSUNG LE 32 D
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna 21/69 DVBT UHF Kierunkowa polaryzacja H
Nadajnik - obiekt nadawczy: Such Góra Krosno-Rzeszów

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: mundek »

Strasznie sie podniecacie tym MUX 8 a nic cieekawego tam nie nadają zapowiada sie że będzie to najgorszy ze wszystkich multipleksów.
Kupowanie nowej anteny jest kompletnie bezsensu, ten cały szum jest tylko zwykła zagrywką marketingową niczym więcej. Nie dajcie sie nabrać.
Ja odbieram MUX8 na zwykła antenie kierunkowej 21/69 o polaryzacji H poziomej, przymocowałem tylko dwa proste druty o dł 50cm do tej anteny w pionie i tyle, działa bez problemu, sygnał 70% bez żadnych zakłuceń, nie mam zamiaru wydawać kasy na nowe nie potrzebne anteny tylko dlatego że jest teraz na to nowa moda.

Czasem warto pomyśleć a nie od razu leciec do sklepu.

Zablokowany