Jaka antena do MUX-8?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: K63 »

biopar pisze: 13 stycznia 2020, o 15:13 Mam do dyspozycji LG albo Phillipsa
LG pokazuje tylko procenty, a niektóre Philipsy w diagnostyce mają BER.
VAHANARA pisze: 13 stycznia 2020, o 15:54 Ale najlepsza byłaby kanałowa.
Emme Esse na k.8, długość ok. 1.7 m :!:
https://satsklep.pl/pl/p/Antena-VHF-Emme-Esse-6K8/35522
W razie potrzeby wzmacniacz na k. 6-12.
http://hollex.rzeszow.pl/wzmacniacze-an ... zefir.html
Dobrycel pisze: 13 stycznia 2020, o 18:59 Na Elce polecają anteny Olimpia B 1000
Dobrycel pisze: 13 stycznia 2020, o 18:59 Te olimpie na swoim rejonie tj miescie to juz 3 widziałem z urwanymi skrzydłami.
Po pierwsze podawany zysk VHF (14 dB) jest moooocno przesadzony, po drugie jakość bardzo wątpliwa.

biopar
Posty: 285
Rejestracja: 1 listopada 2010, o 21:03
Miejscowość: Dolna Grupa
Odbiornik: TV: Sony XR-55X90S
Instalacja antenowa: DIPOL 16/21-69 + LNA-177, Dipol 1RUZ B, ZA-106, SWE 40-01
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Kisielice/Iława

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: biopar »

Dzięki za podpowiedzi.
Znalazłem coś takiego: https://dvbsklep.pl/antena-vhf-ca-rtv-6-mux-8
niby z wykresu wychodzi, że zysk ma podobny do EMME, jednak nie tylko zestrojona na kanał 8, a także na inne. Będzie szansa, jak znów coś poprzestawiają, że nie będę musiał anteny wymienić :) Co o tym sądzicie?
Dodatkowe pytanie: czy do tego też wstawić LNA-177, czy to będzie za mocne? Na pewno muszę wymienić zwrotnicę na maszcie, bo tam tylko wisi taka FM + VHF :)

Extender
Posty: 10
Rejestracja: 4 listopada 2014, o 21:16
Odbiornik: LG-LA691ZA
Instalacja antenowa: Televes DAT 45 + WK-310 + rozgałężnik na 4 gniazda
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa"RASZYN"

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Extender »

Kolego do tej anteny co planujesz kupić nie możesz włożyć wzmacniacza LNA . Antena musi być z symetryzatorem na k 1-12 do tego zsumuj to z obecnymi antenami UHF i UKF zwrotnicą ZA-104Ms z AMS-a i powinno to zadziałać . Jeżeli ten zestaw się nie sprawdzi to chyba nic już nie pomoże. Dodatkowo jeżeli będziesz potrzebował wzmocnienia to możesz użyć zamiast zwrotnicy sumującej wzmacniacza masztowego ze zwrotnicą np ALCAD AM-487 . Oba rozwiązania sprawdzone na własnej skórze i sprawdzają się świetnie.
Z własnego doświadczenia mogę dodać że sygnał 40 dB/uV w paśmie VHF wprowadzony na odbiornik będzie wystarczający do poprawnego odbioru w UHF -ie tak jak chłopaki wyżej pisali bezpieczniej będzie jak przekroczysz granice 50dB/uV i mówimy tu o sygnale już wprowadzonym na odbiornik , nie mierzonym z samej anteny bezpośrednio przy niej. Mogę też Ci polecić aplikację na Androida DVB-T Finder, pokazuje ona parametry mux-ów w zasięgu których jesteś oraz odległość i kierunek do nadajnika, zawsze to trochę Ci ułatwi robotę bez miernika.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: DVB-T/S »

biopar jeśli chcesz antenę kanałową 6 elementową o zysku około 11dBi to pisz.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: K63 »

Test odbioru mux-8 na 13-tu antenach różnego typu. Jak radzą sobie z odbiorem z nadajników oddalonych o 7 i 34 km.
W teście mamy:
- Buro VHF CA-RTV-6
- jednokanałowa VHF na kanał 7
- jednokanałowa VHF na kanał 9
- Polkat VHF 12-elementowa (k.10-12)
- Dipol VHF 7/5-12
- Televes V Zenit MIX (combo)
- Olimpia BX 1000 Combo
- Telmor ASR 860 (stara wersja)
- Telmor ASR Classic (nowa wersja)
- Emme Esse LOG 560HVD (logarytmiczna)
- Polkat UHF 19/21-69 (yagi)
- antena siatkowa szerokopasmowa
- Telmor T-urbo-T COMBO Smart (combo)
https://www.youtube.com/watch?v=OsXOZZxIP9w

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: DVB-T/S »

Najlepiej wypadła jednokanałowa ode mnie :)

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Dobrycel »

Ja proponuje przez internet zakupić antene Logarytmiczną :) Jak sie nie spisze, zawsze mozna odesłać.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: DVB-T/S »

Co to za dziwna porada

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: hadam »

K63 pisze: 13 kwietnia 2022, o 12:58 Test odbioru mux-8 na 13-tu antenach różnego typu. Jak radzą sobie z odbiorem z nadajników oddalonych o 7 i 34 km.
[....]
https://www.youtube.com/watch?v=OsXOZZxIP9w
Gdybym wcześniej obejrzał taki test, to właśnie tylko i wyłącznie przez wzgląd, że Olimpia BX 1000 Combo jest przereklamowana, to bym jej nie kupił. Za to czytałem na jej temat mnóstwo pochlebnych opinii od innych użytkowników i to mnie w głównej mierze przekonało, aczkolwiek u mnie działa dobrze. Parametry w opisie tej anteny na oko wydawały mi się zawyżone, jednak sącząc po i tak dosyć sporych jej gabarytach nie myślałem że aż tak.
Miałem porządny zestaw 3 anten na 3 metrowym maszcie o czym wiesz, bo wklejałem tu zdjęcia i działało to bardzo dobrze, jednak wystraszyłem się silnych wiatrów które ostatnimi czasy są często i dlatego zmieniłem na coś mniej okazałego, teraz odbieram tylko z jednego kierunku.
Anteny combo to pewien kompromis, utarło się takie powiedzenie, że „jak jest coś do wszystkiego, to jest do niczego” ale coś za coś.
Gdybym miał lepsze warunki odbioru to odbierałbym wszystkie MUX’y łącznie z ósmym na byleczym a tak musiałem kombinować, aby było coś nie za dużego a praktycznego i chociaż to się sprawdza u mnie, to jednak nie lubię oszustów.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: K63 »

Oczywiście nie jest tak, że Olympia kompletnie nie nadaje się do odbioru mux-8, bo są miejsca gdzie radzi sobie całkiem dobrze. Ale w większości przypadków (im gorsze warunki odbiorcze i dalej od nadajnika) nie zdaje egzaminu. Szczególnie gdy mux-8 nadawany jest w polaryzacji pionowej. U mnie na pięć dostępnych nadajników, stabilny sygnał tego mux-a odebrała tylko z jednego - oddalonego ok. 8 km (pol. H). Z nadajników oddalonych 35-55 km sygnał był bardzo słabiutki i marnej jakości. Zastosowanie wzmacniacza podniosło tylko poziom sygnału, bo jakość pozostała na nikim poziomie, co uniemożliwiło stabilny odbiór.
hadam pisze: 14 kwietnia 2022, o 08:23 wystraszyłem się silnych wiatrów które ostatnimi czasy są często i dlatego zmieniłem na coś mniej okazałego
Właśnie ze względu na gabaryty i stosunkowo niską jakość użytych materiałów, obawiałbym się że ta antena może nie przetrwać silnych podmuchów wiatru.

zyggi
Posty: 91
Rejestracja: 27 maja 2021, o 08:12
Miejscowość: Toruń
Odbiornik: WIWA H265.MAXX
Instalacja antenowa: Emme Esse 560HVD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Konin "Żółwieniec"

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: zyggi »

Każdy przypadek jest inny i najlepszą radą, o ile nie jest to rada od sąsiada z posesji obok. jest kupuj i testuj, jak nie działa oddawaj. U mnie wieloletni AX 1000 czyli prostsza wersja BX odbierała sygnał z Konina oddalonego o 70 km ode mnie i odbierała dobrze, nawet nadajnik o mocy 15kW na 522 Mhz. Niestety typowo kierunkowa antena musi być ustawiona bardzo precyzyjnie więc tu może być problem. Drugi to taki że kiepsko zbiera sygnał z odbić właśnie przez swoją kierunkowość więc jak jest się w zasięgu kilku nadajników to będzie problem z odbiorem innych. Dlatego też z moich doświadczeń mogę powiedzieć że porada odnośnie zakupu anteny logarytmicznej ma sens, oczywiście pod warunkiem możliwości zwrotu. Po zamianie na EE 560HVD nadal z oddalonego o 70 km Konina mam dobry odbiór, dodatkowo z pozycji na Konin odbieram nadajniki z Trzeciewca których na AX 1000 nie dało rady odbierać.
No i ze względu na dużo większy poziomy kąt wiązki na tej antenie udaję się bez problemu złapać odbicie Trzeciewca z niskich budynków.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: hadam »

K63 pisze: 14 kwietnia 2022, o 09:32 Oczywiście nie jest tak, że Olympia kompletnie nie nadaje się do odbioru mux-8, bo są miejsca gdzie radzi sobie całkiem dobrze. Ale w większości przypadków (im gorsze warunki odbiorcze i dalej od nadajnika) nie zdaje egzaminu. Szczególnie gdy mux-8 nadawany jest w polaryzacji pionowej.
Tą antenę można też zamontować tak, aby tylna część VHF była w pionie.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: K63 »

Oczywiście tak była zmontowana do testów. Nawet sprawdzałem ją na poziomym wysięgniku bocznym 60 cm. Niestety nie było poprawy sygnału. Poprawnie odbierała tylko po zmontowaniu do pol. H z nadajnika oddalonego o 8 km. Zresztą sygnał z niego jest tak mocny, że odbierała poprawnie po zamontowaniu sekcji VHF do pionu. Mam gdzieś zarchiwizowane pomiary, więc jak znajdę to później wrzucę.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: hadam »

No cóż może mogłem kupić lepszą, ale z drugiej strony nie była przesadnie droga i u mnie działa, nie mam zakłóceń, wszystko z Kosztów idzie płynnie, nie wiem pewnie też zależy od lokalizacji.
Wcześniej na próbę w tym samym miejscu powiesiłem siatkową i wszystkie multipleksy na UHF odbierała na zbliżonym poziomie, natomiast MUX-8, kanał 6 z Kosztów ani śladu, za to całkiem bokiem 90 stopni, łapała mi choć z niewielkimi problemami kanał 9 z Wręczycy. Działo się tak zapewne za sprawą pionowych połączeń dipoli w siatce, bo Wręczyca nadaje MUX-8 w pol. V.
Combo wybrałem także dlatego, żeby mieć możliwość przestrojenia jej na H lub V w razie potrzeby.
Poprzedni zestaw usunąłem jak pisałem ze względu na wiatr, bo maszt był długi i niestabilny, ale też dlatego, że przy tak dużym i ciężkim zestawie musiałem korzystać z pomocy innych, bo o czym nie wspomniałem, jestem osobą niepełnosprawną.
Teraz mam antenę na krótkiej nierdzewnej rurce na kominie, tuż obok wyłazu na dach, co bardzo ułatwia mi sprawę.
Jeśli sugerować się opiniami różnych użytkowników, a jest ich naprawdę sporo na różnych stronach, to ta antena jest bardzo chwalona za jakość odbioru, ale trochę osób krytykuje za wykonanie i właściwie ja też mógłbym się pod tym podpisać, niemniej ten test trochę zaburzył mój tok myślenia o jej ocenie.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: K63 »

Pomiary sygnału na Olympia BX1000 (maj 2020 r.).
Legenda: zielona kropka to kanały z nadajnika na który ustawiona jest antena, wartości na czerwonym polu są poniżej przyjętych norm dla DVB-T (min. MER - 30 dB).
- nadajnik Gorlice-Maślana Góra / dipol VHF w pol. H / odl. ok. 8 km (antena pasywna, pod kątem ok. 45 st. na tych samych kanałach dolatuje sygnał mux 1,2,3,8 z nadajnika Szczawnica /Przehyba)
Obrazek
- nadajnik Krosno-Sucha Góra / dipol VHF w pol. V / odl. ok. 50 km (antena pasywna, pomiary dokonane były gdy mux-1 nadawany był jeszcze na k.52, antena pod kątem 90 st. odbiera dosyć mocny sygnał na k.7,34,36,45 z nadajnika Gorlice/MG)
Obrazek
- Krosno /Sucha Góra (j.w. + do anteny podłączony został wzmacniacz szerokopasmowy APL-103, zauważalny wzrost poziomu sygnału mux-8 na k.6 bez poprawy jakości, nieźle radzi sobie w paśmie UHF - zarówno w wersji pasywnej jak i ze wzmacniaczem)
Obrazek

XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: XmuX »

K63 pisze: 13 kwietnia 2022, o 12:58 Test odbioru mux-8 na 13-tu antenach różnego typu. Jak radzą sobie z odbiorem z nadajników oddalonych o 7 i 34 km.
W teście mamy:
- Buro VHF CA-RTV-6
- jednokanałowa VHF na kanał 7
- jednokanałowa VHF na kanał 9
- Polkat VHF 12-elementowa (k.10-12)
- Dipol VHF 7/5-12
- Televes V Zenit MIX (combo)
- Olimpia BX 1000 Combo
- Telmor ASR 860 (stara wersja)
- Telmor ASR Classic (nowa wersja)
- Emme Esse LOG 560HVD (logarytmiczna)
- Polkat UHF 19/21-69 (yagi)
- antena siatkowa szerokopasmowa
- Telmor T-urbo-T COMBO Smart (combo)
https://www.youtube.com/watch?v=OsXOZZxIP9w
Jednym słowem: tragedia
Niczego innego nie można było się spodziewać.
"Najlepszą" anteną jest E-E LOG 560HVD, co nie jest cudem, biorąc pod uwagę, że jest to antena LPDA o długości czynnej 0,5 m w zakresie VHF i 0,6 m w zakresie UHF. W ten sposób staje się jasne, czym są te wszystkie inne bzdury.
A pomiar został wykonany w T przy 64AQM, w T-2 byłoby jeszcze gorzej.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: hadam »

Antena Olimpia BX 1000 Combo w tej konfiguracji tzn. wszystko w H niczym się nie wyróżnia od podobnych tego typu anten combo. Nieco słabsze parametry w pomiarach, prawdopodobnie wynikają z tego, że ma wbudowany filtr LTE.
Ponieważ na działce u sąsiada jest maszt Play, to w poprzedniej instalacji stosowałem dodatkowy filtr LTE na kablu, teraz go wymontowałem.
Jednak to wszystko nie zmienia faktu, że pomimo wszystko antena nie ma parametrów jakie podaje producent.
Więcej w tym marketingu niż anteny, to też prawda. Z drugiej strony siatkową też wszyscy krytykowali, łącznie ze mną, a tymczasem przetrwała, ma się dobrze i w wielu przypadkach okazuje się lepsza niż jakakolwiek inna, a krytyka ucichła.
poxipol pisze: 13 maja 2019, o 20:50 Jakieś tam Filtry LTE,to poniekąd bajer marketingowy.
Jeżeli nie ma konkretnego uzasadnienia jego zastosowania,to mając go zyskujemy dodatkowe osłabienie sygnału.
Każdy bierny element instalacji powoduje tłumienie sygnału.
Każde nieuzasadnione użycie przedwzmacniacza powoduje wzrost zakłóceń i wnoszenie szumów własnych.
Taki profesjonalny Filtr LTE to około 300zł.
Naturalny Filtr LTE to antena o stosownych parametrach,w zastosowaniu do istniejącej dywidendy cyfrowej.
Typowy krokodyl wyklucza te możliwości
Co zaś się tyczy zmiany polaryzacji VHF na V, no to tu rzeczywiście przekombinowali. Nie testowałem tego ustawienia, bo puki co nie mam potrzeby, bo Kosztowy nadaje MUX-8 w V. ale zmiana położenia (miejsca montażu) dipola względem reflektora, może mieć duże znaczenie.
poxipol pisze: 11 maja 2019, o 22:05 Sprawa samej anteny.
Do typowego krokodyla UHF nie można mieć zastrzeżeń.
Natomiast sposób zmian polaryzacji anteny VHF,budzi zastrzeżenia.
Obrazek
Jest tu karygodne niedociągnięcie producenta,w tym inny sposób montażu jej w pol.V
Jaka jest tu fuszerka,oceńcie sami.
Ma to duży wpływ na parametry odbioru VHF.
poxipol pisze: 13 maja 2019, o 20:50 Wracając do dołożonej anteny VHF w antenę UHF.
Dla producenta jak widać nie ma znaczenia jaka jest odległość dipola od reflektora w odmiennych polaryzacjach odbioru.
Pomijając prawa fizyki, elementy VHF przy zmianie polaryzacji są rozmieszczane w sposób aby nie kolidowały z elementami anteny UHF.
Niezależnie od odbieranej polaryzacji,odległość pomiędzy reflektorem a dipolem powinna wynosić 180mm ( dot.anten 5-12 )
Przy tej konstrukcji anteny,powinien być jeszcze dodatkowy direktor reflektora,umieszczony pomiędzy dwoma istniejącymi direktorami.
Odległość powinna się wtedy wydłużyć o dodatkowe 120mm.

Sprawa montażu jej w sytuacji gdy VHF mamy w pol.V.
Uchwyt masztowy powinien znajdować się za reflektorem anteny VHF.
Gdy nie ma możliwości innego jego montażu to na dodatkowym poziomym wysięgniku.
Ma to istotny wpływ na stosunek promieniowania głównego do wstecznego,aby nie przekroczył wartości krytycznej poniżej 12 dB.
viewtopic.php?t=7998
Ostatnio zmieniony 15 kwietnia 2022, o 15:56 przez hadam, łącznie zmieniany 1 raz.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Szukając odniesienia do podanego zysku Olimpia BX 1000 na podstawie anteny combo Fesa 13 LK ( Hirschmann )
to zysk w paśmie VHF 5-12 kształtuje się od 2-3,5 dBd
Obydwie anteny posiadają szerokopasmowy dipol pętlowy oraz reflektor kątowy z dwóch direktorów
Poza tym antena Fesy nie posiada pomiędzy elementem czynnym a reflektorem aperiodycznego reflektora pasma UHF,co ma negatywny wpływ na odbiór pasma VHF

Na przykładzie anteny ATX-55 combo dla pasma UHF mamy reflektor rezonansowy.
Obrazek
Skąd się biorą takie kosmiczne parametry podawane w specyfikacjach ?
np.zysk podawany jest w dBi
Jest to odniesienie do anteny hipotetycznej dookólnej ( izotropowej ),która w warunkach ziemskich nie istnieje.
Takie odniesienia stosuje się dla GHz w odbiorze satelitarnym

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: hadam »

Osobiście nie mierzyłem parametrów tej combo, bo nie mam czym. Kiedyś u mnie robiła pomiary ekipa z Emitela na moim poprzednim zestawie antenowym Dipol 44/21-48 TRI DIGIT UHF na Kosztowy i Dipol 11/5-12 VHF w pol. V na wysięgniku na Św. Krzyż.
Sprawdzałem też oddzielnie w pol. H odbiór z kierunku Kosztowy na jednej antenie Dipol 11/5-12 VHF, różnica nieporównywalna.
Jednak to co oferuje mi BX 1000 w paśmie VHF jest wystarczającym kompromisem, nie muszę mieć wszystkich parametrów na full, ważne, że działa bez zakłóceń. Natomiast w paśmie UHF parametry są na porównywalnym poziomie, tu nic nie straciłem.
Pewnie gdybym podłączył profesjonalny miernik, to różnicę by pokazało, ale ważne dla mnie też były gabaryty.
Krótko mówiąc to taki kompromis na który mogłem sobie pozwolić.

Tak to wygląda teraz, ptak jest sztuczny jak by co :) trochę kiepsko wyszko, ale taka dzisiaj pogoda.

Obrazek
W tym miejscu na kominie robiłem też test ze siatkową anteną i kierunkową Diopl 19/21-60 UHF a także Dipol 7/5-12 w paśmie VHF, każda antena pracowała przecz jakiś czas i ją sprawdzałem. Tak więc choć nie mam miernika, to jakieś doświadczenie w kwestii własnej instalacji mam, i trochę tych anten na strychy u mnie leży.

Kilgore
Posty: 2
Rejestracja: 22 kwietnia 2022, o 15:38
Miejscowość: Międzychód
Odbiornik: Ariva760i
Instalacja antenowa: Siatka

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Kilgore »

Hej
Dołożyłem sobie takiego dipola do siatki i mux8 pojawił się. Odległość 44km. Jedynie zastanawiam się czy można by coś poprawić. Teraz moc jest na 86 a jakość skacze z 60 do 80. Jak na razie obraz stabilny. Pozostałe muxy bez zmian po 90%
Obrazek

Obrazek

Zablokowany