Jaka antena do MUX-8?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

W zasadzie sterczące anteny wrosły już w nasz pejzaż
Pewnie każdy chciałby mieć coś ładnego estetycznego,spełniającego wymogi elektryczne.
Ceny anten różnie można postrzegać.
Istotną sprawą jest też jakość jej wykonania,aby w zmieniających się okresach pór roku nie traciła swych parametrów.
Nieraz można zauważyć że w okresie zimowym komuś się pogorszył odbiór.
Stosowanie odpowiednich materiałów,zapobiega jej oblodzeniu,zwłaszcza elementom czynnym gdzie jest izolacja powietrzna.
Mróz też daje popalić,jeżeli chodzi o rozszerzalność materiałów ,zwłaszcza w coraz bardzie popularnych połączeniach typu " F "
Gorszej jakości takie złącze może powodować przerwy,gdzie nieraz się zdarzała konieczność zastąpienia ich połączeniem lutowanym,bądź tradycyjnym skręceniem połączeń..
.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: AdamP »

Coś tu nie pasuje z tymi Ikusi. Reflektor, dipol i 7 direktorów (Compact) daje 13dB a reflektor + dipol (Nano) daje 12dB - coś tu jest oszukane.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Marketingowcy też gubią się w swoich kombinacjach.
Znane firmy, obecnie też różnie kombinują,zawyżając parametry,chociażby podając w innych jednostkach.
Co do odbioru VHF to mamy pojedynczy dipol bez reflektora i elementów pobudzających.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: K63 »

AdamP pisze:Coś tu nie pasuje z tymi Ikusi. Reflektor, dipol i 7 direktorów (Compact) daje 13dB a reflektor + dipol (Nano) daje 12dB - coś tu jest oszukane.
Importem tych anten zajmowała się nieistniejąca już firma Abovio (Vector) z Gdyni. Byłem na ich szkoleniu przed ok. 3 laty. Przedstawiciele Abovio twierdzili że cała tajemnica tak wysokiego zysku tych antenek tkwi w specjalnie skonstruowanym i opatentowanym dipolu typu "W", którego ponoć nikt inny nie produkuje.
Niestety nie miałem okazji przekonać się o tym w praktyce.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: AdamP »

Chodziło mi o to, że obydwa modele (sądząc po zdjęciach) mają identyczne reflektory i dipole. Compact wygląda jak Nano z dołożonymi 7 direktorami, a dołożenie 7 elementów nie zwiększy zysku zaledwie o 1dB. Wg. mnie Nano ma mooocno przesadzony zysk ;)

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

K63 pisze:
AdamP pisze:Coś tu nie pasuje z tymi Ikusi. Reflektor, dipol i 7 direktorów (Compact) daje 13dB a reflektor + dipol (Nano) daje 12dB - coś tu jest oszukane.
Importem tych anten zajmowała się nieistniejąca już firma Abovio (Vector) z Gdyni. Byłem na ich szkoleniu przed ok. 3 laty. Przedstawiciele Abovio twierdzili że cała tajemnica tak wysokiego zysku tych antenek tkwi w specjalnie skonstruowanym i opatentowanym dipolu typu "W", którego ponoć nikt inny nie produkuje.
Niestety nie miałem okazji przekonać się o tym w praktyce.
Tutaj kolega ma rację.jeżeli chodzi o dipol.
Nie wdając się w zawiłości tech.
Dipol jest anteną linearną tj.utworzoną z odcinków przewodu,przez które przepływa prąd wysokiej częstotliwości.
Własności elektryczne dipola,zależą między innymi od
długości względnej odniesionej od długości fali
odwrotności grubości względnej,czyli jego smukłości.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: bogdanzieba »

bogdanzieba pisze:A co myślicie o takiej antenie Ikusi FlasHD Compact Vhf 6dB i Uhf 13dB albo Ikusi FLASHD NANO.
Czyli co nie warte są te anteny?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Ja bym proponował koledze takie rozwiązanie.
Zaopatrzyć się w jakiś profesjonalny miernik ( może kol.K63 coś doradzi, tak żeby cena nie powaliła )
Podać np.parametry MER,BER,widmo kanału czy przypadkiem coś nie bruździ,a wtedy dobierzemy taką antenkę że mucha nie siada.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: bogdanzieba »

Nie no dobry miernik to chyba kupę kasy kosztuje.... Jakby ktoś z forum był z Warszawy lub okolic i dysponował takim miernikiem i czasem to bym skorzystał... No i flachę bym postawił.

marekns
Posty: 92
Rejestracja: 9 września 2015, o 18:51
Instalacja antenowa: ATX-107 + SWA 6000/6T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków Chorągwica 75 km

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: marekns »

DPM GT-961 ktos miał doczynienia? Podobno wbudowany wzmacniacz ale zero informacji: jaki wzmacniacz? Jaki zysk anteny i wzmacniacza?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Za te pieniądze to możesz wykupić cały asortyment anten.
Nieraz można trafić na ogłoszenie typu Profesjonalna Firma dysponująca profesjonalnym miernikiem.Gdzie nieraz bywa że instalator mając go w ręku,nie wie czym go się je.

DPM GT 961 to taki miniaturowy krokodylek z jednym dipolem półfalowym VHF o zysku 0 dB

marekns
Posty: 92
Rejestracja: 9 września 2015, o 18:51
Instalacja antenowa: ATX-107 + SWA 6000/6T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków Chorągwica 75 km

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: marekns »

No tak a ktos zna jeszcze jakąś płaską antene, alternatywe dla siatki o nieco wiekszym zysku tak żeby można bylo ją zawiesić na balokonie na barierce i nie urwał jej spadajacy z dachu śnieg czyli tak odatajaca max 40-50 cm. Znalazłem tą DPM, Telmor ASR, Sowar Reflekta. Zależy mi żeby zysk w paśmie UHF anteny był wiekszy niż w przypadku siatki bo jesli jest chodzby równy to nie ma sienad czym zastanawiac.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: K63 »

Jeszcze w nawiązaniu do anten Ikusi. Tak sobie poszperałem w sieci i taka ciekawostka. Okazuje się że tylko na stronach polskich sprzedawców jest info że te dwie antenki (Flashd Compact, Flashd Nano) posiadają możliwość odbioru VHF. Sprawdzałem m.in w katalogach producenta i tam podane są parametry tylko dla k.21-60! :o
Compact, Nano
poxipol pisze:Zaopatrzyć się w jakiś profesjonalny miernik ( może kol.K63 coś doradzi, tak żeby cena nie powaliła )
No cóż - nawet za używkę która pokaże MER i BER parę stóweczek trzeba zapłacić. Także za takie ustrojstwo które ponoć pokazuje C/N, BER. No, ale przy okazji sat-kę możemy sobie ustawić. :)
marekns pisze:DPM GT-961 ktos miał doczynienia? Podobno wbudowany wzmacniacz ale zero informacji: jaki wzmacniacz? Jaki zysk anteny i wzmacniacza?
Tutaj masz podobną.
marekns pisze:ktos zna jeszcze jakąś płaską antene, alternatywe dla siatki o nieco wiekszym zysku
O większym zysku to nie bardzo, ale o podobnym. Pytanie tylko, czy te zyski podawane przy polskich siatkach są prawdziwe.
Televes, Maximum, Fuba lub panelówka Blue LIne

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Duże dzięki koledze za sporo trudu.

W krótkich słowach zacznę od siatek.
Widać w nich zdecydowaną różnicę w porównaniu z naszym rzemiosłem.
Przede wszystkim poprawny ich zakres pracy czyli pasmo UHF zgodny z pierwotnym założeniem.
Wstępnie można prognozować gdzie w analogu przy 20 krotnej większej mocy nadawczej, przy odbiorze pasma VHF było więcej kłopotów jak pożytku to w obecnych realiach lepiej uzupełnić nią ubytki w ogrodzeniu niż męczyć się z odbiorem tego pasma.

Firmę Ikusi cenię za jej nowatorskie rozwiązania a zwłaszcza za nietypowy kształt krokodyla,który zdecydowanie przewyższa typowe rozwarte.

Antena Reflekta,może i dobra,tylko jak się czyta ten bełkot marketingowy to się robi niedobrze,typu kompatybilna z technologią HDTV,a z reflektora robi się antenę satelitarną.

marekns
płaskich anten do odbioru VHF nie robiono,chociaż można zrobić taką siatkę,tylko jej duże rozmiary poprzeczne mogły by odstraszać klientów.
Jednak jej parametry ze względu na wąskopasmowość były by zdecydowanie lepsze niż w szerokopasmowej UHF

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: bogdanzieba »

K63 pisze:Jeszcze w nawiązaniu do anten Ikusi. Tak sobie poszperałem w sieci i taka ciekawostka. Okazuje się że tylko na stronach polskich sprzedawców jest info że te dwie antenki (Flashd Compact, Flashd Nano) posiadają możliwość odbioru VHF. Sprawdzałem m.in w katalogach producenta i tam podane są parametry tylko dla k.21-60! :o
Compact, Nano
Zauważ, że w tych linkach są inne antenki, one nie mają tego charakterystycznego dipola w kształcie litery W, który właśnie odbiera pasmo VHF.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: DVB-T/S »

Chyba lepiej kupić takie coś.
http://www.dipol.com.pl/telewizyjny_zes ... _A2610.htm
Mimo że forma DIPOL go nie oferuje da się kupić.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: hadam »

Ja właśnie podzieliłem taką antenę, do puszek wstawiłem symetryzatory i przedniej części UHF używam jako drugi kierunek razem z anteną tri digit z kolei tylna część leży na strychu i czeka na MUX-8 bo jeszcze nie wiem z jakiego kierunku będę odbierał i w jakiej polaryzacji. Wszystko mam połączone Wzmacniaczem zwrotnicą Terra MX-062.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: K63 »

bogdanzieba pisze:Zauważ, że w tych linkach są inne antenki, one nie mają tego charakterystycznego dipola w kształcie litery W, który właśnie odbiera pasmo VHF.
A dokładnie przeglądnąłeś cały materiał pod tymi linkami? Anteny występują tam w obu wersjach - z dipolem zabudowanym i W. Antena Compact bez względu na dipol ma ten sam nr produktu (1803). Natomiast Nano różni się numerami (1800, 1791), ale parametry ma identyczne. Przy wszystkich jest nazwa COMPACT UHF TV RECEIVING ANTENNA i odbierają kanały 21-69.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: bogdanzieba »

Tak masz całkowitą rację, faktycznie w dalszej części są antenki z dipolem W i też podano zakres pracy k. 21-69..
Zauważyłem to później, ciekawe czy to wynika z błędu czy tak jest w rzeczywistości.
Z tego co ustaliłem to antenka jest w sklepie Kompsat w Warszawie, zaraz napiszę do Pana właściciela czy mógłby ją przetestować i wycelować na PKiN.

Tu też zakres kanałów 21-69: http://www.telstar.cat/flashd_compact.htm

edit: Mam zapewnienie, że serwisanci jednego sklepu, który oferuje antenkę Ikusi FlasHD Compact sprawdzą ją i podadzą czy odbiera dobrze na k. 7 z PKiN.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: AdamP »

Są pod UHF z prostego powodu, o którym wspomniał kol. poxipol. Dipole pod UHF mają 17-18 cm a dipole pod VHF mają 68-70 cm, dlatego siatka pod VHF miałaby szerokość ok. 150 cm i ok. 250 cm wysokości (4 dipole) ;)

Zablokowany