Jaka antena do MUX-8?

wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: wiertolot »

@Mundek,
ta moc nadawania tego MUX-8 jest za mała i te druty jak i każda inna antena nie pomoże jak tego nie zwiększą, u mnie tylko 10 kW, gdzie MUX-3 jest nadawany z mocą 10-razy większą 100 kW,
MUX-1 jest nadawany u mnie z mocą tylko 20 kW i na każdej antenie mi tnie jakiej bym nie zastosował, odległość 30 km. od nadajnika......................... :evil:

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

kshycho pisze:
dvbtowiec pisze: Pytanie powinno brzmieć nie czy antena zaszadziała i czy uchwyt zardzewiał, ale czy dobrze odbiera MUX 1,2,3.
Jeśli tak, to po co chcesz cokolwiek z tą anteną robić?
Oczyść uchwyt z rdzy, pomaluj i po kłopocie.

Rozdzielacz który przepuszcza napięcie/lub nie, stosuje się w tym samym celu.
A więc jeśli separator zasilania będzie przed rozdzielaczem, a za rozdzielaczem masz wzmacniacz zasilany po kablu koncentrycznym, to wtedy stosujesz rozdzielacz przepuszczający napięcie.

W Twoim przypadku kiedy masz instalacje pasywne, dobór rozdzielacza jest bez znaczenia.
Separatora nie stosujesz.
Ja oglądam TV na komputerze przez kartę tv Hauppauge. Ona widzę potrzebuje jednak trochę lepszy sygnał niż np TV.
Ostatnio trochę nagrywam z MUX1 i 2 - z tego co widzę po nagraniach i np sprawdzeniu ich przy pomocy programu TS Doctor to jest ok, może raz na jakiś czas coś tam się pojawi jakieś nagranie z małym błędem, ale może być związek też z czymś innym.
Co do anteny - nie tylko mocowanie jest zardzewiałe ale też łączone elementy, oglądnę to jeszcze raz jak wyjdę na dach, pewnie w tym tygodniu. Z tego co widziałem ciężko będzie chyba ją rozkręcić bo naprawdę nie za fajnie to wyglądało. A muszę ją przenieś w inne miejsce na kominie z uchwytem do anteny. Majątek nie kosztuje, uda się to się uda coś z nią zrobić, nie to nie.
O rozdzielacze i separatory - zapytałem się dlatego bo chodzi mi o to, czy mogą występować jakieś np zakłócenia, przepięcia przy podpinaniu kabla, tv jakieś tam napięcie daje do kabla, komputer itd...
Nie wdając się w wyjaśnienia,zaopatrz się w taki zestaw
http://inel.sklep.pl/pl/p/ANTENA-ATZ-16-21-60/403
http://inel.sklep.pl/pl/p/ANTENA-ATZ-5-6-8/195
http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_anten ... _C0342.htm

Antena ATZ-16 ma większy zysk np. od 19el Dipola w dwóch rodzajach różniące się parametrami.
Powinien nieco wzrosnąć poziom sygnału ,zważywszy że masz jeden rozgałęźnik w kaskadzie.
Zwrotnica zapewni dodatkową separację pasma VHF-L FM
Zastosowana antena zapewni separację negatywnego oddziaływania cyfrowego radia i zwiększenie zysku w kanale roboczym 7
Zastosowanie szerokopasmowej anteny np.Dipol 4/5-12 ma odwrotny skutek i w zależności od miejsca odbioru dochodzą dodatkowe koszty związane z filtracją ( wyrównywanie poziomów sygnału )
Popatrz na dachach domów w Krakowie gdzie jest multum tego rodzaju zastosowań,jeszcze za czasu niedawnego analogu

Rozsądny
Posty: 124
Rejestracja: 1 sierpnia 2016, o 23:32

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Rozsądny »

Jak chcesz wszystko z tego sklepu z antenami (jedna przesyłka) to i zwrotnicę mają
http://inel.sklep.pl/pl/p/ZWROTNICA-BAD ... 221-60/247

Samą antenę to przeszlifować - najważniejsze styki na dipolu - tam gdzie symetryzator/wzmacniacz.
Gruba warstwa tlenku i masz rezystor/diodę na łączeniu.
"Amelinium" :lol: malować nie ma sensu.
Same directory i reflektor mogą sobie być "zaśniedziałe" i dopóki nie odpadną/powyginają się to nie będzie problemu.

-----------
egon64 pisze:@Robert03 Atena skierowana jest na nadajnik. No chyba, że ten zmienił swoje położenie, ale jest to mało prawdopodobne, bo co jakiś czas obok niego przejeżdżam. Kable stosowałem raczej dobre - Triset 113 żelowany. Złączki podobnie. Antena znajduje się na strychu domu piętrowego. Od świata zewnętrznego dzieli ją ściana z cegły. Niestety nie udało mi się jej wyrzucić na dach, bo nie mam odpowiednich uchwytów. Czy ściana może tłumić aż 50% sygnału przy założeniu, że podłączony jest 1 telewizor ?
Czyli masz antenę wewnętrzną :)
Jak najbardziej.
Testowałem ostatnio anteny samoróbki.
U mnie np. pasywny dipol zrobiony pod MUX8 (Kalisz Chełmce) przestaje działać jak jest w mieszkaniu i dzieli go "tylko" podwójna szyba termiczna. (Co to za domieszki w szkle... tłumi jak płyta metalu. Do tego zmykasz się w klatce i masz odbicia od ścian a taki dipol bez directorów odbiera dookolnie). Na zewnątrz - 100%/95% (STB Mediatech 4162).

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: dvbtowiec »

wiertolot pisze:@Mundek,
ta moc nadawania tego MUX-8 jest za mała i te druty jak i każda inna antena nie pomoże jak tego nie zwiększą, u mnie tylko 10 kW, gdzie MUX-3 jest nadawany z mocą 10-razy większą 100 kW,
MUX-1 jest nadawany u mnie z mocą tylko 20 kW i na każdej antenie mi tnie jakiej bym nie zastosował, odległość 30 km. od nadajnika......................... :evil:
Nie porównuje się nigdy mocy samych nadajników. Fale radiowe w paśmie VHF mają znacznie większy zasięg przy mniejszych mocach nadajników.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: dvbtowiec »

mundek pisze:Strasznie sie podniecacie tym MUX 8 a nic cieekawego tam nie nadają zapowiada sie że będzie to najgorszy ze wszystkich multipleksów.
Kupowanie nowej anteny jest kompletnie bezsensu, ten cały szum jest tylko zwykła zagrywką marketingową niczym więcej. Nie dajcie sie nabrać.
Ja odbieram MUX8 na zwykła antenie kierunkowej 21/69 o polaryzacji H poziomej, przymocowałem tylko dwa proste druty o dł 50cm do tej anteny w pionie i tyle, działa bez problemu, sygnał 70% bez żadnych zakłuceń, nie mam zamiaru wydawać kasy na nowe nie potrzebne anteny tylko dlatego że jest teraz na to nowa moda.

Czasem warto pomyśleć a nie od razu leciec do sklepu.
Bardzo mnie bawi gdy ktoś wypowiada się o całym MUX, podczas gdy dotychczas nadaje tylko 1 kanał.
Nikt nie spodziewa się że będzie tam coś z najwyższej półki, ale po co rezygnować na własne życzenie z jego odbioru? Przecież dodatkowa antena + zwrotnica to raptem 60zł. Czy to aż tak dużo, żeby tak krytykować? :D

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

dvbtowiec pisze:
wiertolot pisze:@Mundek,
ta moc nadawania tego MUX-8 jest za mała i te druty jak i każda inna antena nie pomoże jak tego nie zwiększą, u mnie tylko 10 kW, gdzie MUX-3 jest nadawany z mocą 10-razy większą 100 kW,
MUX-1 jest nadawany u mnie z mocą tylko 20 kW i na każdej antenie mi tnie jakiej bym nie zastosował, odległość 30 km. od nadajnika......................... :evil:
Nie porównuje się nigdy mocy samych nadajników. Fale radiowe w paśmie VHF mają znacznie większy zasięg przy mniejszych mocach nadajników.
Nie da się ukryć III zakres dużo lepiej propaguje,a I i II jeszcze bardziej.
Tak mi się przypomniało gdzie trochę czasu temu za namową spragnionych polskich pracowników w Pradze,na hotelu zamontowałem dwie anteny 12 el.połączone synfazowo o całkowitym zysku 13 dB..
Co ciekawe przy odległości 186 km do Ślęży,odbiór na K 12 z mocą 165 kW był możliwy,a na K 25 z mocą 1000 kW niemożliwy..

mundek
Posty: 5
Rejestracja: 1 listopada 2016, o 20:53
Odbiornik: SAMSUNG LE 32 D
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna 21/69 DVBT UHF Kierunkowa polaryzacja H
Nadajnik - obiekt nadawczy: Such Góra Krosno-Rzeszów

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: mundek »

Raz jeszcze powtórze, nie ma najmniejszego sensu wydawać kasy na kolejne anteny, zwrotnice itd itp.., większośc ludzi z pewnością posiada zwykłą kierunkową antenę 21/69, wystarczy kupić sobie metrówkę prostego drutu wygiąć go w kształcie litery U i przymocować karabińczykami w pozycji pionowej bedzie działać bez problemu.

Nie dajcie sie nabrać na marketing który teraz ruszył, warto uruchomić myślenie.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Robert03 »

egon64 pisze:@Robert03 Atena skierowana jest na nadajnik. No chyba, że ten zmienił swoje położenie, ale jest to mało prawdopodobne, bo co jakiś czas obok niego przejeżdżam. Kable stosowałem raczej dobre - Triset 113 żelowany. Złączki podobnie. Antena znajduje się na strychu domu piętrowego. Od świata zewnętrznego dzieli ją ściana z cegły. Niestety nie udało mi się jej wyrzucić na dach, bo nie mam odpowiednich uchwytów. Czy ściana może tłumić aż 50% sygnału przy założeniu, że podłączony jest 1 telewizor ?
Ściana może tłumić 50% sygnału. Dodatkowo ściana sygnał odbija i zniekształca. Nie ma więc mowy o polaryzacji i kierunku nadajnika. Odbiór jest przypadkowy. Stosowane kable i antena mają w tej sytuacji drugorzędne znaczenie.

Marek 3
Posty: 119
Rejestracja: 15 października 2016, o 19:10
Odbiornik: LG LED TV 42LB617V
Instalacja antenowa: Antena UHF Fracarro Sigma 6, VHF ATZ 5/6-8 + dookólna FM UKF na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Marek 3 »

mundek pisze:Raz jeszcze powtórze, nie ma najmniejszego sensu wydawać kasy na kolejne anteny, zwrotnice itd itp.., większośc ludzi z pewnością posiada zwykłą kierunkową antenę 21/69, wystarczy kupić sobie metrówkę prostego drutu wygiąć go w kształcie litery U i przymocować karabińczykami w pozycji pionowej bedzie działać bez problemu.

Nie dajcie sie nabrać na marketing który teraz ruszył, warto uruchomić myślenie.
Marketing to jest na anteny które mają niby wszystko i wszędzie odbierać, na to trzeba uważać. Natomiast tu się proponuje rozwiązanie które sprawdzało się od lat antena VHF + UHF + zwrotnica. A przypadki odbioru są różne jednemu wystarczy jedna antena na wszystko, drugi odbierze na drucie a trzeci będzie musiał zastosować wspomniany wcześniej zestaw.

Awatar użytkownika
maciek_p
Posty: 136
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków/Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: maciek_p »

mundek pisze:Raz jeszcze powtórze, nie ma najmniejszego sensu wydawać kasy na kolejne anteny, zwrotnice itd itp..
Mieszkam w Krakowie w niewielkim bloku gdzie jest instalacja zbiorcza. Obecnie do odbioru MUX 1,2,3 jest zastosowana pasywna antena typu AX 1000. Nie ma możliwości odbioru pasma VHF i MUX 8. W ubiegłym tygodniu testowałem kilka anten min. CA-RTV 3 https://dvbsklep.pl/antena-vhf-ca-rtv-3-mux-8 - eksperymentalnie zarówno w polaryzacji poziomej jak i pionowej.
Wynik są tutaj: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 40#p218118
Nawet przy takiej niewielkiej antenie VHF sygnał był wystarczający do poprawnego odbioru MUX 8 w całym bloku.

Przetestowałem również popularną antenę AX 1000 Combo zarówno w wersji oryginalnej (jedna polaryzacja pozioma) jak i poprzez obrócenie elementów VHF o 90 st. Wyniki okazują się zdecydowanie gorsze niż dla małej anteny VHF podłączonej przez zwrotnicę.

Na pewno nie każdy potrzebuje dodatkowej anteny ale jak widać nawet w odległości jedynie 13 km od nadajnika przy instalacji zbiorczej antena tylko na pasmo UHF może nie być wystarczająca.

Obrazek

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: dvbtowiec »

Dokładnie @maciek_p

Jeśli ktoś chce się bawić w druty i psuć sobie obecną antenę na UHF z niewiadomym skutkiem, oczywiście można.
Ale wykonanie porządnej instalacji antenowej UHF+VHF+zwrotnica, to sprawdzona metoda i zaowocuje stabilnym odbiorem.

Ostrzegać to raczej należy przed wykonywaniem prowizorek i kupowaniem anten tzw. uniwersalnych.
Oczywiście w niektórych warunkach takie rozwiązania mogą się sprawdzić, ale pytanie czy jest sens podejmować ryzyko finansowe, czasowe i ewentualnego niezadowolenia, wyważać otwarte drzwi, podczas gdy dodanie zwrotnicy i anteny na pasmo VHF, to koszt max 60zł.
Czy jest o co kruszyć kopie?

Awatar użytkownika
Acid
Posty: 308
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 17:54
Odbiornik: Philips PUS8303 / Sharp HI3422E
Instalacja antenowa: Dipol-16/21-60 / Dipol-4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: RE: Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Acid »

Obrazek[/quote]

Bardzo rzetelny test biorąc pod uwagę, że dipol pozostał w polaryzacji poziomej. Jak widać osoba prowadząca ten sklep nie zna podstawowych zasad działania anteny. Swoją drogą osiągi na pozostałych muxach słabiutke przy tej odległości.

Rozsądny
Posty: 124
Rejestracja: 1 sierpnia 2016, o 23:32

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Rozsądny »

(ninjaed)

Ale reflektor jest w pionowej! ;)

Ale eksperyment ma sens - tylko wygnij te z przodu (na dipolu).
Chociaż najlepiej (?) było by je zdemontować i dosztukować dłuższe/przewiercić puszkę i tak ukształtować y jak najbardziej był "prosty" w jednej linii.

Awatar użytkownika
maciek_p
Posty: 136
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków/Chorągwica

Re: RE: Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: maciek_p »

Acid pisze: Bardzo rzetelny test biorąc pod uwagę, że dipol pozostał w polaryzacji poziomej. Jak widać osoba prowadząca ten sklep nie zna podstawowych zasad działania anteny. Swoją drogą osiągi na pozostałych muxach słabiutke przy tej odległości.
Oczywiście masz rację, a ja zapomniałem dodać istotną informację :) Takie rozwiązanie chcą stosować osoby, które kupują tą antenę mając MUX 8 w polaryzacji pionowej i wydaje im się, że obrócenie części anteny o 90 stopni, która na obrazku z pudełka oznaczona jest VHF przyniesie efekt. Niestety nie da się obrócić dipola - dlatego efekt jest taki jaki jest czyli - marny.

Obrazek

Awatar użytkownika
Acid
Posty: 308
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 17:54
Odbiornik: Philips PUS8303 / Sharp HI3422E
Instalacja antenowa: Dipol-16/21-60 / Dipol-4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Acid »

Co poniektórzy pewnie wpadną na pomysł aby dipol wygiąć do pionu ale w opticumie elementy aluminiowe są tak cienkie, że skończy się to tylko zniszczeniem anteny :)

mamrot1993
Posty: 22
Rejestracja: 12 marca 2013, o 10:12
Odbiornik: tv LG
Instalacja antenowa: DIPOL 19 21/69+ symetryzator, rozgałęźnik 3 tv
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: mamrot1993 »

Witam wszystkich, bardzo proszę o udzielenie jakiś rad lub wskazówek odnośnie odbioru MUX 8.
Aktualnie posiadam antenę Dipol 19 21/69 + symetryzator i rozgałęźnik na 3 tv skierowaną na Suchą Górę w odległości około 60 km. Odbiór muxów 1,2,3 siła około 50% (zależy od muxa), jakość oscyluje między 80/100%.
Przymierzam się do odbioru mux 8 również z Suchej Góry.Czy w moim przypadku zmiana anteny na jakąś COMBO rozwiązała by problem z odbiorem owego muxa?? Czy może jakaś dokładka do aktualnej anteny żeby odebrała pasmo VHF wystarczy?? Jeśli mux 1,2,3 nadają z siła 100kW a mux 8 z 18kW to jestem w stanie odebrać to na symetryzatorze czy będzie potrzebny wzmacniacz?? Czy odbierał ktoś już z okolic Gorlic mux8 i z jakim efektem??

PS. dodatkowa antena VHF + zwrotnica niestety nie wchodzą w grę...

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Acid pisze:Co poniektórzy pewnie wpadną na pomysł aby dipol wygiąć do pionu ale w opticumie elementy aluminiowe są tak cienkie, że skończy się to tylko zniszczeniem anteny :)
Kompromisowo można zastosować odpowiedni dipol pierścieniowy ,dla dwóch pasm.
Tego rodzaju zastosowanie nie stosuje się z różnych względów - spadek zysku o 3 dB,interferencje.

Awatar użytkownika
maciek_p
Posty: 136
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków/Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: maciek_p »

poxipol pisze:
Acid pisze:Co poniektórzy pewnie wpadną na pomysł aby dipol wygiąć do pionu ale w opticumie elementy aluminiowe są tak cienkie, że skończy się to tylko zniszczeniem anteny :)
Kompromisowo można zastosować odpowiedni dipol pierścieniowy ,dla dwóch pasm.
Tego rodzaju zastosowanie nie stosuje się z różnych względów - spadek zysku o 3 dB,interferencje.
Dlatego właśnie tego się nie da zrobić. :)
Może kolor zielony na tym obrazku w pierwszej chwili sugeruje, że ta zmiana coś dobrego wnosi ale jedynie chciałem wyraźnie zaznaczyć co się zmienia w układzie anteny między jednym zdjęciem, a drugim. Takie przeróbki nie mają sensu :)
Jak zauważył Acid nawet w UHFie ta antena ma słabe wyniki.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Robert03 »

maciek_p pisze: Jak zauważył Acid nawet w UHFie ta antena ma słabe wyniki.
Ma słabe wyniki bo jest rozstrojona tym poziomym dipolem-prętem VHF doczepionym do dipola UHF. On ma pewnie pełnić rolę elementu dostrojczego anteny. Ale jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego. Tu dostraja tam rozstraja :-).
W latach 80 w czasach kryzysu gospodarczego i braku osprzętu dla anten telewizyjnych na rynku (wzmacniaczy, symetryzatorów itp.), dla poprawy odbioru stosowano koło od roweru :-). Mocowano je w miejscu reflektora anteny Yagi. To miało poprawić odbiór z nadajnika małej mocy. Takie konstrukcje można było spotkać dość często. "Pomysłowe Dobromiry" tworzyły takie zabawne konstrukcje a obraz jak śnieżył tak śnieżył :-).
Jeszcze inne Dobromiry rozcinały obręcz koła rowerowego lub od motocykla WSK, demontowały szprychy i do dwóch końców tej obręczy podłączały symetryczny kabel telewizyjny. Całość na drewnianej żerdzi stawiano przy chałupie coby zdobił i przy okazji może coś odbierał :-).
Jak patrzę na te dzisiejsze "cudaki", te pomysły z drutami i "wąsami" do siatek, to przekręcanie reflektora w antenie (przecież reflektor nie odbiera sygnału, jest elementem biernym anteny) to przypominają mi się właśnie tamte czasy :-).
Tyle lat minęło a naród cały czas tak samo kombinuje pomimo że dziś antenę i osprzęt do niej kupić jest nieporównywalnie łatwiej a i podstawową wiedzę też można łatwo znaleźć, chociażby tu na forum.
PS. Może by tak spróbować odbioru MUX-8 na kole od WSK ? ktoś może spróbuje i podzieli się efektami na forum ?
mamrot1993 pisze: PS. dodatkowa antena VHF + zwrotnica niestety nie wchodzą w grę...
No to wybieraj, albo dodatkowa antena albo brak odbioru. Masz 60 km od nadajnika i jeśli chcesz mieć pewny odbiór to nie masz za bardzo wyjścia. Nawet prosta, jednoelementowa antena połączona zwrotnicą z anteną obecną będzie lepszym rozwiązaniem niż combo-cudak.
Powyżej masz przykład jak toto działa. 13km od nadajnika i już jest na granicy odbioru. Ty masz 60km i jeszcze chcesz podzielić sygnał na 3 TV. To nawet ze wzmacniaczem nie da rady. Z pustego i Salomon nie naleje.

tomcio94
Posty: 13
Rejestracja: 31 października 2016, o 12:14

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: tomcio94 »

Witam dołożyłem dwa druty do anteny siatkowej pionowo do dołu i proszę odbieram MUX8 jakość 100% siła 75%.

Zablokowany