Wzmacniacz do odbioru DVB-T

dario9678
Posty: 145
Rejestracja: 12 października 2010, o 16:02
Odbiornik: Samsung UE32D6500
Instalacja antenowa: Tri Digit 44/21-69 LNA-177+DIPOL-4/5-12 symetryzator + zwrotnica ant. ZA-104Ms
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kielce Święty Krzyż

Wzmacniacz Televes

Post autor: dario9678 »

Witam

Po podłączeniu wzmacniacza Televes 4 + 1 wyjść do anteny Tri Digit 44/21-69 mam brak sygnału w tv Samsung.Co może być przyczyną braku sygnału?

Awatar użytkownika
karol12_124
Posty: 99
Rejestracja: 11 lutego 2012, o 15:16
Odbiornik: 1.WIWA HD-90
2.WIWA HD-50
3.LV5T Delux
Instalacja antenowa: Tri Digit ECO(symetryzator), Triset-113 PE,Signal R-2 - 12m. nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha/Kozłowiec ~18km

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: karol12_124 »

Mam pytanie ;) Czy zmiana wzmacniacza na AP-109M lub AP-107M (obecnie LNA-177 5V) pomogłoby wyeliminować zakłócenia od samochodów, skuterów czy szlifierek? Najgorzej pikseluje w południe (słońce?). Wzmacniacz mógłby być tak ok 1,5 metra od anteny pod dachem. Jakby to miało pomóc to nawet owinę go folią aluminiową :lol:

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: kb997 »

To nie wzmacniacz łapie ci zakłócenia od skuterów, on je tylko wzmacnia. Syf zbiera wszystko po kolei: antena, kiepski kabel, źle zarobione połączenia. U Ciebie może pomóc wymiana na słabszy wzmacniacz, możesz spróbować też podnieść "nos" anteny w górę tak, żeby dolny bom był równolegle do podłoża. "Krokodyle" niestety "ciągną" z dołu sygnał też.

Awatar użytkownika
karol12_124
Posty: 99
Rejestracja: 11 lutego 2012, o 15:16
Odbiornik: 1.WIWA HD-90
2.WIWA HD-50
3.LV5T Delux
Instalacja antenowa: Tri Digit ECO(symetryzator), Triset-113 PE,Signal R-2 - 12m. nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha/Kozłowiec ~18km

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: karol12_124 »

A podniesienie nosa anteny powoduje spadek jakości?? Bo jeśli tak to za kolorowo nie będzie bo MUX-2 z Raszyna w ciągu dna ma skoczną jakość 60%-100%. Podejrzewam, że to przez TVP1 na kanale 47 z Przysuchy. A na mniejszy to z dopuszkowych jaki? LNA-101 chyba za słaby.. ew. LNA-169 ale to tylko 6db mniej niż LNA-177. Aktualnie zasilam 5V i chciałbym przy tym zostać. Jeszcze jakieś propozycje?

Pozdrawiam!

Muniek
Posty: 128
Rejestracja: 17 lutego 2012, o 18:06
Odbiornik: UE32EH5450
Ferguson Ariva T65
Instalacja antenowa: Stara siatka
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC-4

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: Muniek »

Powiem Ci, że jak zasilałem wzmacniacz z tunera to też miałem cuda czasami. Gdy podłączyłem zasilacz antenowy moje problemy zniknęły.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: adac »

karol12_124 pisze: Jeszcze jakieś propozycje?
- ustawić się na Przysuchę (2x50 kW, 19km), zdemontować wzmacniacz i dać sobie spokój z tym eksperymentalnym odbiorem.

Awatar użytkownika
karol12_124
Posty: 99
Rejestracja: 11 lutego 2012, o 15:16
Odbiornik: 1.WIWA HD-90
2.WIWA HD-50
3.LV5T Delux
Instalacja antenowa: Tri Digit ECO(symetryzator), Triset-113 PE,Signal R-2 - 12m. nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha/Kozłowiec ~18km

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: karol12_124 »

@Muniek Na zasilaczu to samo. Sprawdzałem
@adac Zrobiłbym to dawno ale teraz ten TVP2 HD kusi :( Przysuche widze z okna na strychu i z dachu również 8-) .Ewentualnie symetryzator i zostaje EC-4 (TVP INFO Łódź), Przysucha lub Św. Krzyż

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: adac »

Ze Św. Krzyża (76 km) będziesz miał to samo co z Przysuchy więc nie bardzo widzę sens.
Na odbiór z miejskich nadajników mux-3: Łódź, Kielce też za bardzo bym nie liczył.
Próbowałeś dalekiego odbioru z Raszyna, ale ten zestaw: Tri Digit ECO + LNA177 na 5V raczej nie do tego). Choć w sumie to niezły zestaw do dvb-t ;)
RTON Przysucha z mocą 500 kW (all tv) będzie w takich próbach mocno przeszkadzał.
Ostatnio zmieniony 12 lipca 2012, o 09:54 przez adac, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
karol12_124
Posty: 99
Rejestracja: 11 lutego 2012, o 15:16
Odbiornik: 1.WIWA HD-90
2.WIWA HD-50
3.LV5T Delux
Instalacja antenowa: Tri Digit ECO(symetryzator), Triset-113 PE,Signal R-2 - 12m. nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha/Kozłowiec ~18km

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: karol12_124 »

@adac Z Przysuchy lecą 4 analogi po 100kW i dwa MUXy po 50kW
Teraz nawet Łódź dobija mi sie bokiem anteny (kanał 24,46) i Św.Krzyż również ale tylko kanał 36. Do Łodzi mam bardzo ładny profil :)

hiszpan2403

AB011 Terra - wzmacniacz masztowy DVB-T

Post autor: hiszpan2403 »

Mam pytanko, ale najpierw naświetle sprawę...
Do nadajnika mam 40 km ale antena (Yaga 16el) jest na drugim piętrze pod balkonem sąsiada z góry i waruki trudne ponieważ blok jest w dolinie, przed nim w kierukku nadajnika jakiś kilometr wolnej przestrzeni ale nadajnik dalej zasłonięty przed żelbetonowe osiedle na górce. Odbierałem wszystko na symetryzatorze ale raz lepiej, a raz gorzej. Kupiłem wzmacniacz AB011 terra i zrobiłem próbę - sygnał wzrósł znacznie z 40, 45 do ponad 90 przy wzmocnieniu 14dB. I jest pięknie! Ale próbe robiłem gdy wzmacniacz był przed samym telewizorem a kabel najpierw idzie do gniazda antenowego i dopiero z niego do symetryzatora. Moje pytanie- czy wzmacniacz można zamontować zaraz przy wejsciu antenowym telewizora, czy muszę go zamontować przy samej antenie na maszcie- jak zaleca producent. Dwa- to jak mam podać napięcie, jeśli byłby na maszcie a na drodze jest gniazdo antenowe- myślę o podaniu napięcia z wewnątrz mieszkania gdyż na zewnątrz niebardzo to jest możliwe. To takie pytanko instalacyjne trochę, bo ogólnie ze wzmacniacz jestem zadowolony, gdyż potrzebuję go do obsługi kilku gniazd antenowych ale na razie próba jest na jednym... Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: AB011 Terra - wzmacniacz masztowy DVB-T

Post autor: m@rtops »

hiszpan2403 pisze:czy wzmacniacz można zamontować zaraz przy wejsciu antenowym telewizora, czy muszę go zamontować przy samej antenie na maszcie- jak zaleca producent
zalecany jest montaż takich wzmacniaczy jak najbliżej anteny ale jeśli ci wygodniej wewnątrz to nic się nie stanie ;)
hiszpan2403 pisze:jak mam podać napięcie, jeśli byłby na maszcie a na drodze jest gniazdo antenowe- myślę o podaniu napięcia z wewnątrz mieszkania gdyż na zewnątrz niebardzo to jest możliwe.
wzmacniacz ten wzbudza się już po podaniu napięcia 5v (np.z dekodera STB) więc zwykły zasilacz wystarczy (najlepiej regulowany) - taki
http://www.dipol.com.pl/za...a_D0015.htm
hiszpan2403 pisze:na drodze jest gniazdo antenowe
we wtyczce takiego zasilacza jest separator który puszcza napięcie do wzmacniacza po kablu i blokuje jego przepływ do tv co mogło by spowodować spalenie układów wewnątrz tv

hiszpan2403

Re: AB011 Terra - wzmacniacz masztowy DVB-T

Post autor: hiszpan2403 »

Ok. wszystko jasne. wiem że 5V wystarcza ale chodzi o to , że jak podam przy wtyczce to napięcie przejdzie przez gniazdo antenowe, żeby zasilać ten wzmacniacz przy antenie na maszcie? Czy gniazda przepuszczają napięcie?
Dzięki za odpowiedzi :)

_chris_

Re: AB011 Terra - wzmacniacz masztowy DVB-T

Post autor: _chris_ »

Do tego wzmacniacza tylko zasilacz o stałym napięciu +12V lub +5V.

Typowe gniazda RTV nie przepuszczają napięcia zasilającego, choć zdarzają się wyjątki, jak np.: takie.

Jeśli twoje gniazdo RTV nie przepuszcza zasilania, to są dwa wyjścia - wymiana na takie gniazdo RTV, które przepuszcza (czyli np. na to z linku) lub wymiana na gniazdo RTV/SAT, np. takie. Wtedy zasilanie podaje się poprzez złącze F (SAT) w gnieździe. Zakładam, że masz zamontowane obecnie gniazdo końcowe RTV.

Ewentualnie wyjście trzecie, czyli założenie zwrotnicy zasilającej tam gdzie kabel antenowy wychodzi ze ściany i biegnie do wzmacniacza / anteny. Wtedy można / powinno się stosować tego typu separatory napięcia.

Z tym, że jeśli jakość odbieranego sygnału będziesz miał wysoką i stabilną oraz nie będzie sporadycznych artefaktów na ekranie (stop klatki, pikseloza, etc) to ja bym ten wzmacniacz zostawił przy TV.

hiszpan2403

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: hiszpan2403 »

OK. O to mi chodziło - teraz mam jasność. Czyli w grę wchodzi ewentualna wymiana gniazda.Z tego co narazie znalazłem, to moje gniazdo może przewodzić napięcie - mam TRIAXa - TOU - O1 , jeszcze muszę poszperać i doczytać w necie, a próbę też zrobię... Separator napięcia chyba się nie zmieści za gniazdem to niema co się męczyć , bo pozałamuję za bardzo kabel. Jakość obrazu jest stabilna ale zdarzają się przycięcia, zależne od pory dnia, itp... ale ponieważ na balkonie gdzie jest antena mam taki główny węzeł z kablami do każdego pokoju i w przyszłości sygnał pójdzie na parę gniazd to wolałbym wzmacniacz przy antenie a nie przed samym TV. Piszesz jeszcze o założeniu zwrotnicty zasilającej- jak to wygląda i o co z tym chodzi? Możesz coś powiedzieć więcej? Kiedy się to stosuje i do czego - do samego zasilania wzmacniaczy? Dzięki za szybkie odpowiedzi :)

chris18404

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: chris18404 »

mam pytanie co to może być za przyczyna gdy włączę mux2 który jest na kanale 32 jakość jest 0 przy sile 62%... i jak przełacze na kanał 31 i z powrotem na 32 i tak około 10razy to jakość podnosi się do 80%?

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: m@rtops »

chris18404 pisze:to jakość podnosi się do 80%?
i zostaje czy też spada do 0%? :?
Ostatnio zmieniony 26 lipca 2012, o 15:21 przez m@rtops, łącznie zmieniany 1 raz.

chris18404

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: chris18404 »

gdy oglądam caly czas mux 2 to jest stabilnie an 80% cały czas ale gdy przełącze na mux1 i wrócę na mux 2 to jakość jest 0

chris18404

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: chris18404 »

ponawiam:)

Mutango

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: Mutango »

To raczej niestety nie wygląda mi, żeby przyczyną były "anteny i systemy antenowe", tylko bardziej wygląda na uszkodzenie głowicy w tunerze (możliwe że układ syntezy częstotliwości).

krzysiek2134

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: krzysiek2134 »

Witam. Mam takie pytanie. Czy do dvb-t może być wzmacniacz uhf vhf ? Bo mam starą antenę która ma wzmacniacz i nie wiem czy mogę ją zastosować .

Zablokowany