Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: m@rtops »

wszystko wg jego charakterystyki
Wzmocnienie
K6-K12 - dB - 16 do 20 narastające

K21-K54 - dB - 24 do 30 narastające

K54-K69 - dB - 30 do 19 opadające

werysoft

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: werysoft »

Czy do tunera na usb MT-4171 i anteny własnej roboty biquad do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej nadaje się jakiś wzmacniacz?

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: plecho1 »

Tak, np. tego typu:
http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ante ... _B4033.htm
lub wszystkie inne przelotowe na impedancję 75 omów i z zasileniem 12V lub takie z zasileniem 5V które można zrealizować z portu USB.

werysoft

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: werysoft »

A jak podłączyć wzmacniacz i do tego wzmacniacza zasilanie 12V? Tunera i anteny używam z laptopem.

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: plecho1 »

Potrzebny jest zasilacz z separatorem na odpowiednie napięcie, na jakie pracuje wzmacniacz czyli najczęściej 5V lub 12V np taki:
http://www.dipol.com.pl/zasilacz_wzmacn ... _D0011.htm lub lub sama taka wtyczka separująca z przewodem podłączona do portu USB jeśli wzmacniacz jest na napięcie 5V.

Galaxy_R
Posty: 14
Rejestracja: 31 października 2012, o 20:43
Odbiornik: Kruger 186 oraz ML2441
Instalacja antenowa: siatkowa + wzm. 30dB
przy ścianie bloku, 1 p., 200m do drzew. No i jest ból!
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chotycze

Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: Galaxy_R »

Witam wszystkich. Mam pytanie dotyczące wzm. ant. Ze względu na duże różnice w sygnale pomiędzy muxami chciałem dać wzmacniacz pasmowy regulowany. Co byście mogli zaproponować tym temacie. Obecnie na samym symetryzatorze i Yagi mam tylko mało przyzwoity sygnał Muxa 2. Róznica w mocach nadajników jest duża. Odległość 60km. Jeszcze rozgałęzić na 3 odbiorniki. Co z tym fantem zrobić? Możliwie niskim kosztem.
Pozdrawiam.

alex_777
Posty: 175
Rejestracja: 9 marca 2012, o 13:41
Odbiornik: ARIVA T-65
Instalacja antenowa: siatkowa,wzm.LNA, pasywny rozdzielacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przemyśl MUX 1-2-3

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: alex_777 »

przy antenie zamontuj zwykły wzmaczniacz dopuszkowy klasy LNA (15 zł razem z regulowanym zasilaczem), a w domu daj zwykły, pasywny rozgałęznik na 3 TV (5 zł)



jak to rozwiązanie nie zadziała to pisz który MUX ile ma procent na pasku sygnału w tunerze

davis

Problem z wzmacniaczem ax-w11

Post autor: davis »

Panowie mam maly problem.
Chcialem ulepszyc swojego opticuma ax1000 wyposazajac go we wzmacniacz ax-w11,poniewaz wk-1 łapal mi slabo muxa-2.
Po zalożeniu jakie bylo moje zdziwienie...siła mniejsza,a jakosc tragiczna.Prawie wszystkie programy pikselowaly.A muxa-2 wcale nie zlapał.
Zasilacz mam taki z regulacja i aby rozkrecony na maxa cos tam zlapał.Podlączajac go z zasilania tunera byl aby brak sygnalu...

Czyzby to znaczylo o uszkodzeniu wzmacniacza....?

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Problem z wzmacniaczem ax-w11

Post autor: m@rtops »

używałem W-11 i nie było problemu z nadajnikiem z ok 90km :oops:
1 - zdemontowałeś WK-1?
2 - nie masz czasem po drodze rozdzielacza który nie przepuszcza napięcia? - nie wiadomo w jakim punkcie był "rurkowy"
3 - ja zasilałem z dekodera 5v i działał - wymieniłeś wtyczkę na "zwykłą" czy zostawiłeś tę od zasilacza z "separatorem"? - należy zmienić :D

davis

Re: Problem z wzmacniaczem ax-w11

Post autor: davis »

Oczywiscie zdemontowalem WK-1
Jak zrobiłem zasilanie z dekodera to zalożylem normalnie na sama wtyczkę.
Dopiero jak podlączylem pod zasilacz z regulacja to użylem tej od zasilacza...

A i rozdzielacza nie mam,tam gdzie byl rurkowy to poprostu podlączylem pozostalym przewodem do tunera.Bo mialem ten metr zapasu.

_chris_

Re: Problem z wzmacniaczem ax-w11

Post autor: _chris_ »

A daleko masz do nadajnika? I gdzie ta antena wisi - na dachu czy pod strychem?

Jeśli dekoder pokazał zmniejszenie siły sygnału po założeniu wzmacniacza to oznacza to może to oznaczać (i zwykle oznacza) przesterowanie wejścia głowicy dekodera zbyt dużymi sygnałami...

davis

Re: Problem z wzmacniaczem ax-w11

Post autor: davis »

_chris_ pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum
Od nadajnika mam w lini prostej ok 60km.Antena wisi sobie na strychu...
Czyli jak to ugryźć...?
Troche dziwne,bo niby ten W11 ma 20dB,a WK-1 ma 15dB.I gdy znowu założylem wk1 wszystko wróciło do normy.A mam ustawiony z nim zasilacz na maxa(a spokojnie dziala na polowie regulacji,tyle ze wtedy nie lapie jednego muxa).
A ten W11 by sie przesterowal 5V z dekodera...?ze byl calkowity brak sygnalu..?
I by cos zlapac musialem potem zasilacz z regulacja ustawiac na maxa...?

_chris_

Re: Problem z wzmacniaczem ax-w11

Post autor: _chris_ »

davis pisze:Od nadajnika mam w lini prostej ok 60km.Antena wisi sobie na strychu...
Czyli jak to ugryźć...?
No, tak. Antena na strychu, może być dowolnie. Najlepsza rada - wynieść antenę na zewnątrz.
davis pisze:A mam ustawiony z nim zasilacz na maxa(a spokojnie dziala na polowie regulacji,tyle ze wtedy nie lapie jednego muxa).
Jak nie ma jednego mux-a, to znaczy, że przy połowie napięcia zasilania wzmacniacz nie działa poprawnie.
davis pisze:A ten W11 by sie przesterowal 5V z dekodera...?
Oczywiście, że nie, bo ten wzmacniacz przystosowany jest do napięć zasilających w zakresie 5...24V, bez zmiany parametrów.
davis pisze:ze byl calkowity brak sygnalu..?
Zasilania nie miał, jest uszkodzony, albo coś źle robiłeś podłączając go.

cardcaptorsakura

Charakterystyka wzmacniaczy antenowych.

Post autor: cardcaptorsakura »

Dlaczego produkowane niegdyś wzmacniacze antenowy dawały wzmocnienie rzędu 38dBi, natomiast te współcześnie produkowane, ekranowane dają wzmocnienie co najwyżej rzędu 28dBi? W moim przypadku poprawny odbiór naziemnej telewizji cyfrowej możliwy jest dopiero po zastosowaniu starego typu wzmacniacza antenowego o wzmocnieniu ok. 38dBi, w związku z czym najprawdopodobniej będę musiał kupić na zapas stare wzmacniacze aby w raznie potrzeby można było dokonać ich wymiany.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: K63 »

Kupić możesz, ale po ASO i po przejściu nadajników na docelowe kanały i moce, mogą okazać się za mocne. Wówczas może wystarczą te słabsze, albo symetryzator.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: Charakterystyka wzmacniaczy antenowych.

Post autor: cyber »

cardcaptorsakura pisze:Dlaczego produkowane niegdyś wzmacniacze antenowy dawały wzmocnienie rzędu 38dBi, natomiast te współcześnie produkowane, ekranowane dają wzmocnienie co najwyżej rzędu 28dBi? W moim przypadku poprawny odbiór naziemnej telewizji cyfrowej możliwy jest dopiero po zastosowaniu starego typu wzmacniacza antenowego o wzmocnieniu ok. 38dBi, w związku z czym najprawdopodobniej będę musiał kupić na zapas stare wzmacniacze aby w raznie potrzeby można było dokonać ich wymiany.

Z jakiej miejscowości odbierasz sygnał NTC?

Galaxy_R
Posty: 14
Rejestracja: 31 października 2012, o 20:43
Odbiornik: Kruger 186 oraz ML2441
Instalacja antenowa: siatkowa + wzm. 30dB
przy ścianie bloku, 1 p., 200m do drzew. No i jest ból!
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chotycze

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: Galaxy_R »

Witam. Po problemach z antenami Yagi oraz wzmacniaczami regulowanymi powiesiłem antenę siatkową z dopuszkowym ekranowanym wzm. 30 dBi i mam wreszcie wszystkie MUXy w odległości od nadajnika ponad 60km i z drzewami w tle. Fakt że bezlistnymi ;-). Polecam więc wypróbowanie różnych rozwiązań, czasami nawet wbrew logice. Jedynie jest mankament o który chcę zapytać. W górnej części obrazu pojawiają się czasami przebarwienia, najczęściej koloru niebieskiego. Co jest powodem? Przesterowanie czy odbicia?
Pozdrawiam.

dardian

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: dardian »

Witajcie mądre głowy

Mam problemy ze stabilnym odbiorem antena w opisie. Nie mogę zmienić miejsca zawieszenia anteny i jest to miejsce optymalne. Miałem siatkę z różnymi przedwzmacniaczami i było tylko gorzej. Pół roku temu zmieniłem na "krokodylka z symetryzatorem" i było ok choć z małymi wyjątkami. Przy gorszej pogodzie czasem bez przyczyny obraz rwie i pojawiają się pikselki zaniki obrazu i dźwięku. Nie chciałbym rozbierać mojej anteny i montować tam przedwzmacniacza bo i nie wiem czy byłoby to wykonalne bez uszkodzeń mechanicznych.

Wpadłem więc na pomysł by zastosować jakiś wzmacniacz delikatny i o małym szumie własnym. Chciałem coś tunelowego ale znalazłem takie coś:
http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ante ... _B1216.htm

Proszę o opinie czy zastosowanie tego wzmacniacza może wpłynąć na stabilność odbioru. Jestem na granicy odbioru w tych warunkach( gęste blokowisko, sąsiedztwo ruchliwej dwupasmowej drogi, nisko antena) Siła/jakość na moim Maximum t-102 przy stabilnym odbiorze ok 90% przy rwaniach spada do 60% lub widoczne są znaczne wachania od 20% do 80%

Pozdrawiam i z góry dziękuję za sugestie.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: kb997 »

Możesz wypróbować ten o którym piszesz. Możesz też spróbować FTE LG100. To wzmacniacz o wzmocnieniu 10dB zasilany 12V lub FTE LG105 zasilany 5V o takim samym wzmocnieniu. Cena to ok 25zl.

Awatar użytkownika
glasser
Posty: 87
Rejestracja: 28 lipca 2011, o 09:17

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: glasser »

Wzmacniacz ma to do siebie, że wzmacnia wszystko co antena wyłapuje. Jeśli masz dużo zakłóceń dookoła, dołożenie wzmacniacza znacznie pogorszy odbiór.
W DVB-T wzmacniacza używa się tylko w specyficznych sytuacjach.

Zablokowany