Wzmacniacz do odbioru DVB-T

tomekogg

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: tomekogg »

No teraz to palnąłeś strasznie. Jak daleko masz do nadajnika? Jak masz blisko i dobry profil terenu, to nie ma się co dziwić, że ci wzmacniacz niepotrzebny. Co prawda nie próbowałem, ale mogę się założyć, że na mojej siatce z symetryzatorem nic bym nie złapał.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: Anduraki »

Ale słuchaj, bo na pewno źle mnie zrozumiałeś. Wzmacniacz powinien podbić siłę sygnału, a w moim przypadku siła była identyczna na antenie pasywnej jak i na antenie ze wzmacniaczem. Przypominam, że rolą wzmacniacza jest podbicie siły.

Czyli wzmacniacz nie działał - po prostu przenosił sygnał nie wzmacniając go ... Trafiają się takie buble zwłaszcza w przypadku starych wzmacniaczy typu SWA. Kiedyś będę musiał pobawić się i poprzerabiać je na symetryzatory, bo do użytku się nie nadają.
ale mogę się założyć, że na mojej siatce z symetryzatorem nic bym nie złapał.
Przegrałbyś, na symetryzatorze na wsi z odległości 55km(siła 83), a nawet 105km odbieram - Ty masz 40 km do nadajnika

tomekogg

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: tomekogg »

Do Katowic mam 50 km, do Krakowa 54 km, do Skrzycznego (z którego aktualnie odbieram) 94 km. Kiedyś popróbuje z symetryzatorem, ale u mnie jest bardzo kiepski sygnał z Katowic, nawet analogi odbierały mocno zaśnieżone mimo silnego wzmacniacza. Odbieram Skrzyczne, gdyż podczas konserwacji Skrzycznego sygnał z Katowic miał mniejszą siłę i jakość. Skrzyczne jest silne i wszystkie muxy mam 100%. Kraków też silny i jakość na maxa.

Nie mniej jednak nie wyobrażam sobie odbioru Czechów na symetryzatorze, zwłaszcza kanału 54 :D

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: hadam »

I wzmacniacz i symetryzator mają swoje wady i zalety. Wzmacniacz wzmacnia sygnał ale nie poprawia jakości a jeszcze dodatkowo tranzystory w nim wbudowane wprowadzają tzw. szumy własne.Przykład:
2) WSPÓŁCZYNNIK SZUMÓW
- Pasmo III k6-k12 (174 MHz – 230MHz) ≤ 4,5dB
- Pasmo IV, V k21-k69 (470 MHz – 862MHz) ≤ 3,5dB
http://sat.sklep.pl/wzmacniacz-antenowy-lna-101.html Oprócz potrzebnego sygnału wzmacnia także niepotrzebne śmieci, ale w niektórych przypadkach jest on niezbędny w przypadku niewystarczającej siły sygnału, trzeba go dobrać odpowiednio do potrzeb ale zawsze warto sprawdzić czy nie jest wystarczający odbiór na symetryzatorze.

Z kolei symetryzator także ma swoje wady, producenci rzadko podają że tłumi sygnał około 1,7dB Przykład: http://www.hurt.com.pl/symetryzator-ant ... 11018.html co w połączeniu z długom kablem np. 20 metrów tłumienie około 1dB a jeszcze niejednokrotnie niesprzyjających warunków odbioru, może nie dać pozytywnych rezultatów.
Kolejny paradoks to wspomniana długość kabla z jednej strony im krótszy tym lepiej, a z drugiej strony antena im wyżej tym lepiej, nie zawsze się da to pogodzić zwłaszcza w domach jednorodzinnych.

_chris_

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: _chris_ »

ObywatelDVB-T pisze:Kolejny paradoks to wspomniana długość kabla z jednej strony im krótszy tym lepiej, a z drugiej strony antena im wyżej tym lepiej, nie zawsze się da to pogodzić zwłaszcza w domach jednorodzinnych.
W typowych warunkach odbioru poziom sygnału przy wynoszeniu anteny wzwyż (a w ślad za poziomem odstęp S/N, czyli w następstwie jakość sygnału) rośnie dużo, ale to naprawdę dużo, szybciej niż tłumienie wnoszone przez kabel antenowy.

Do tego czym antena wyże jest, tym pole elektromagnetyczne staje się bardziej jednorodne - zanik oddziaływania ziemi - stąd m.in. owo 'mityczne' 10m wysokości anteny w wymogach (rekomendacjach GE06).

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: K63 »

tomekogg pisze:Ktoś jeszcze potwierdza, że wzmacniacze na kabel nie działają?
Nie potwierdzam. Obecnie stosuję APL-109, szczególnie do wzmocnienia sygnału ze Słowacji. Np. na LNA-177 nie byłem w stanie uzyskać takiego odbioru, jak na 109-ce.

_chris_

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: _chris_ »

Z liniowymi APL-ami mam bardzo różne doświadczenia. Wygląda, że są bardzo wrażliwe na antenę i kabel antenowy. Generalnie, staram się ich nie używać, chyba, że sygnał wejściowy jest w miarę dobry i mogę nie kłaść Alcada lub Terry.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: Anduraki »

Co z tego, że na 10 metrów stracisz 1 DB zysku(na kablu) jak zyskasz na tym parę DB (na wysokości) i lepszy BER (oczywiście nie zawsze, ale przeważnie).

Generalnie symetryzator powinien wystarczyć jak na polskie warunki do kilkudziesięciu km załóżmy 60-70km, który sieje XX DB przy normalnym profilu terenu. Jak chcesz Czechy odbierać dajesz zwrotnicę z przenoszeniem zasilania na jednym wyjściu i dajesz pionowo kierunek na Czechy, oczywiście na polskie nadajniki antenka z symetryzatorem do portu bez przenoszenia napięcia.

tomekogg

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: tomekogg »

Ale to wtedy sie chyba jakieś filtry daje czy coś? No zsumowanie sygnałów w taki sposób mogłoby chyba tylko pogorszyć sprawę, bo załóżmy że jedna antena odbiera jakiś kanał dobrze, a druga źle i wtedy ten zły sygnał zakłóci dobry, czyż nie?

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: Anduraki »

Zależy co masz na myśli pod pojęciem dobrze i źle. Jeśli na jednej odbierasz zakłócenia na częstotliwości na której odbierasz drugą program to może być problem i najlepiej wyciąć to pasmo z anteny która zakłóca. Ale równie dobrze na jednej antenie masz odbiór A, na drugiej masz ciszę na częstotliwości A wtedy nic nie zakłóca odbioru A.
Generalnie sumowanie sygnału to fajna sprawa i trzeba trochę pokombinować aby uzyskać oczekiwany wynik.

Czasami nawet do polskich nadajników trzeba użyć wzmacniacz - wtedy stosujesz wzmacniacz liniowy. To ogólnie jest temat rzeka.

Generalnie problem zaczyna być gdy chce się odebrać jednocześnie bardzo mocny sygnał z bliska i z tego samego kierunku słaby sygnał z daleka. Jak dasz pasywnie to złapiesz to co jest z bliska, jak dasz wzmacniacz to to co blisko jest przesterowane, a to co z daleka daje się oglądać - wtedy trzeba wycinać na antenie ze wzmacniaczem pasmo na którym są programy nadawane z bliska ...

Najlepiej jest wtedy "zamówić" zwrotnicę która jest już tak zestrojona z powycinanymi odpowiednimi kanałami - pasmami.

Szczerze to nie praktykowałem tego, ale z tego co czytałem w teorii tak to wygląda.

mARTi2613

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: mARTi2613 »

Witam
Jest możliwość aby wzmacniacz paro letni (chyba z 10 letni) był na inny zakres kanałów niż DVB-T? Bo w Warszawie nie odbiera mi mux-1(kanał 58) i TVN HD(kanał 53). Jakieś dwa czy trzy miesiące temu było ok. Kanały cyfrowego polsatu również mi zniknęły a one nadają na kanale 37. Pozosstałe dwa muxy w miarę dobrze działają. Antenę siatkową mam na dachu

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: K63 »

Do niedawna jeszcze można było dostać przedwzmacniacze płytkowe Telmor z serii PAP. Były bodajże takie:
- PAP-417 na pasmo IV (k.21-37),
- PAP-526 na pasmo V (k.38-69)
- PAP-626, 630, 633 na pasma IV/V
Natomiast większość była na pasma III-V.
Jak rozumiem pytanie nie dotyczy Twojej instalacji, bo odbierasz z Raszyna, a pytasz o PKiN. W profilu masz antenę Dipol i LNA-177, a piszesz o siatce. Czy w tej lokalizacji jest potrzebny wzmacniacz ? Może wystarczy symetryzator ?
W pierwszej kolejności trzeba zrobić dokładny przegląd instalacji. Przyczyna wcale nie musi tkwić we wzmacniaczu.

mARTi2613

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: mARTi2613 »

Tak to moja instalacja ale problem z siatką dotyczy rodziców. Z pekinu łapie mi TVN HD bo Halinów leży mniej więcej w linii Raszyn - Pekin. A skoro wcześniej działało to anteną nie kręciłem i zasięg mam ustawiony "na warszawę".

_chris_

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: _chris_ »

@ mARTi2613: To nie sam wzmacniacz jako taki, bo gdyby był jakiś pasmowy, to i wcześniej miałbyś prawdopodobnie problemy.

Coś się stało z instalacją antenową:
  • "zdycha" zasilacz antenowy,
  • "zdycha" wzmacniacz w antenie,
  • "puściło" któreś ze złącz / wtyczek,
  • zamókł kabel antenowy,
  • przekręciła się antena
  • opadają liście z drzew... ;)
Trzeba po kolei eliminować potencjalne uszkodzenia.

Marcin D.
Posty: 4
Rejestracja: 3 stycznia 2014, o 18:45
Miejscowość: w pobliżu Tarczyna
Odbiornik: Ferguson Ariva T760i
Instalacja antenowa: Antena logarytmiczna bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Raszyn oraz PKiN

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: Marcin D. »

Jakie wzmocnienie ma wzmacniacz LNA 188 [32db] przy zasilaniu 5V, skoro słabszy o 2 db LNA 177 [30 db] przy tym napięciu ma około 15 db?

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: Anduraki »

Tego nie sprawdzisz i nie dowiesz się konkretnie jakie wzmocnienie będzie na 5v. Nie wiadomo czy wzmacniacz w ogóle zadziała na 5v.

Nie jest prawdą że zasilając przykładowo 5v zamiast 12v dostaniemy połowę czy też mniej niż połowę wzmocnienia - to jest nie do określenia, bo jeden wzmacniacz da nam tyle samo co na 12v a inny 1/3 jeszcze inny 3/4.
Wiem tyle, że LNA 101 daje dokładnie tyle samo wzmocnienia z 5v co 12v gdyż miałem okazję to sprawdzić - paski siły i jakości stały praktycznie tak samo w obu przypadkach.

Cyfrowy z Kotliny

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: Cyfrowy z Kotliny »

Witam
Chcę potwierdzić też przeprowadziłem taki sam test z LNA 101 nie zauważyłem żadnej zmiany 5v tak samo jak 12v.A dlatego tak zrobiłem bo liczyłem na poprawę w jakości odbioru.

MUX 1000
Posty: 195
Rejestracja: 10 grudnia 2011, o 14:15

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: MUX 1000 »

Witam
Mam zamiar kupić taki wzmacniacz :
http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ante ... B11585.htm
Czy ktoś miał z nim do czynienia ?
Mianowicie chodzi mi o to czy do wyjścia "test" mogę podłączyć drugi TV,czy raczej do wyjścia "out" zastosować rozgałęznik.?

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: Anduraki »

Najlepiej jak zapytasz sprzedawcy, ale po mojemu na wyjściu głównym idzie zasilanie, a wyjście test to odseparowane wyjście które można podłączyć bezpośrednio do telewizora(na tym wyjsciu chyba idzie sygnał bez wzmocnienia - po prostu zsumowany pasywny sygnał z wszystkich wejść) sądząc po -15 DB i po zdjęciu ze środka(nie widać połączenia z gniazdem OUT - czyli zapewne jest z drugiej strony podciągnięcie do "zwrotnicy" która sumuje wszystkie niewzmocnione sygnały). Pamiętaj że zasilacz do tego wzmacniacza musi być 250 mA, te popularnie stosowane zasilacze mają 100 mA.

MUX 1000
Posty: 195
Rejestracja: 10 grudnia 2011, o 14:15

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: MUX 1000 »

Dzięki za odpowiedz.
Zasilanie może być tak jak napisałeś przez kabel antenowy do wyjścia głównego "out" ale też może być przez osobne gniazdko u góry po lewej stronie.
Zasilacz jaki jest w zestawie daje 12V-250mA tak że z tym to nie ma problemu.
Ale może jeszcze ktoś się wypowie na ten temat.

Zablokowany