Antena MUX (1,2,3,8)

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena MUX (1,2,3,8)

Post autor: poxipol »

Waldek1968 pisze:A co sądzisz o antenie HIRSCHMANN FESA 309 AN K6 ? Czytałem na tym forum pozytywne opinie ja jej temat. Ograniczona jest ona do kanału 6, ale jeśli byłby ten kanał akurat u mnie, to brałbym ją pod uwagę.
https://www.kupsito.sk/i/5125430542/Ant ... AB__Warsaw
Jest to struktura dipolowa z elementem dopasowującym do znamionowej impedancji falowej,gdzie w odróżnieniu od klasycznej Yagi nie posiada elementów promieniujących ( direktorów ) oraz reflektora.
Duży.zysk energetyczny tej anteny uzależniony jest od smukłości tych dipoli i odbioru na konkretnym kanale.

Odbiór jej w pol.V wymaga stosowania wysięgnika masztowego,aby stosunek promieniowania głównego do wstecznego nie spadł poniżej wartości granicznej 12 dB

Jak już wspominałem Hirschmann nie zajmuje się już antenami.
Wszystko co związane z antenami przejął Triax.
W ich reklamach antena to jest dedykowana do DAB+ ,co nie oznacza że nie sprawdzi się w odbiorze telewizyjnym.
Jak to będzie wyglądać,wszystko okaże się w praniu.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena MUX (1,2,3,8)

Post autor: poxipol »

Znając budowę anten,nietrudno się domyśleć z jakiej anteny pod UHF,coś tam można złapać na VHF
Do takiej grupy anten należy np.ATX gdzie zastosowano dwa dipole całofalowe połączone równolegle.
W antenach siatkowych zastosowano również dipole całofalowe,jednak ich synfazowe połączenie bardzo degraduje jakość sygnał na VHF.
Nawet nieźle sobie radzi pojedynczy dipol z siatki,gdzie w połączeniu ze wzmacniaczem,można w miarę oglądać wszystkie MUX-y w warunkach pokojowych.w zależności od warunków..

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Antena MUX (1,2,3,8)

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Apel do kupujących anteny - czyli grochem o ścianę.

Ostatnio pojawiło się w sklepach wiele produktów antenopodobnych, przyciągających wzrok kolorem, opakowaniem, dużymi napisami w krzykliwych kolorach, reklamowanych jako najlepsze, najmocniejsze, odbierające telewizję FullHD, 3D, specjalnie zaprojektowanych dla DVB-T i DVB-T2. (Będąc złośliwym powiedziałbym, że się nie nadają bo nie odbierają HEVC i HDR ;) )

Nie dajmy się zwariować. Nie ma anten uniwersalnych. Nie ma "najlepszych". Za mocna też jest zła.
Antena powinna być dostosowana do lokalizacji, w której będziemy odbierać sygnał, a nie oferty lokalnego sklepu i premii od sprzedaży.

Przy doborze anteny należy kierować się wiedzą (warto poczytać poradniki, choćby te na naszej stronie www) i specyfikacją techniczną produktów, a nie tylko emocjami wywołanymi przekazem marketingowym. Taka "krzykliwa" antena w wielu lokalizacjach świetnie się sprawdzi, ale nie wszędzie i warto o tym pamiętać inwestując w rozbudowę instalacji antenowej.

:idea: Poradniki EmiTela
:idea: Jak odbierać MUX-8

Dlaczego o tym piszę? Bo znów zwiększa się ilość osób, które w ten, czy inny sposób szukają pomocy po zakupie "super anteny", która w tych konkretnych warunkach okazała się bardzo nie super i wiem, że to nie wiele da, bo Pan Ekspert w sklepie (w opisie, na aukcji,...) powiedział (albo napisał), że ta antena jest lepsza "bo ma LTE" (albo podobne bzdury).

robert1968
Posty: 1
Rejestracja: 2 września 2016, o 12:27
Odbiornik: Ferguson Ariva Combo 250; Opticum HD Sloth Combo Plus
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa Log 2-65
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec

Re: Antena MUX (1,2,3,8)

Post autor: robert1968 »

Witam,

Posiadam antenę szerokopasmową Log 2-65, na której odbieram wszystkie multipleksy z Trzeciewca. Odbiór na tej antenie jest bardzo dobry (siła: 96%; jakość 100%).
Odległość od nadajnika ok. 60 km w linii prostej.
Chciałbym się poradzić, czy ta antena będzie się nadawała do odbioru 8 multipleksu prawdopodobnie w polaryzacji pionowej z w/w nadajnika?

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Antena MUX (1,2,3,8)

Post autor: qwerty »

Jak będzie nadawane w innej polaryzacji to jak chcesz odbierać?

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Antena MUX (1,2,3,8)

Post autor: Drekan »

Na to jest patent, który przedstawił kolega poxipol. Polega on na wygięciu do pionu, dwóch ostatnich najdłuższych prętów odpowiadających za odbiór w paśmie VHF. Gdyby anteny logarytmiczno-periodyczne posiadały większy zysk w paśmie UHF, byłyby idealne. A tak pozostają dobrym rozwiązaniem w miejscach będących blisko nadajników, lub z bezpośrednią widocznością na nadajnik.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena MUX (1,2,3,8)

Post autor: poxipol »

Struktura LPD pozwala nawet przy wykorzystaniu wspólnego -symetrycznego toru zasilającego o znamionowej impedancji falowej 75 omów do wykorzystania dwóch polaryzacji na tych samych częstotliwościach.
Obrazek
Są rożne wykonania tych struktur w zależności od wykorzystywanych częstotliwości.
W zakresie III - pasmo VHF-H K 5-12 długość prętów ( szerokopasmowy dipol ) wynosi ok 395 mm i w zależności od potrzeb można go też zamontować w pionie.
Dla poprawy odbioru w III zakresie można też wykonać dipol kanałowy.

danielk102
Posty: 2
Rejestracja: 5 grudnia 2016, o 09:31

Re: Antena MUX (1,2,3,8)

Post autor: danielk102 »

Witam serdecznie wszystkich Użytkowników tego Forum.
U mnie w domu i u mojej mamy mam zamontowane anteny ATX-55 +LNA-177. Wszystko gra, jednakże ani u mnie, ani u mojej mamy w miejscowości obok nie mogę znaleźć nowych kanałów z MUX-8. Podejrzewam, że jest to wina anteny jednak wolę się upewnić wśród Was. W linii prostej do nadajnika w Jemiołowie mam 36 km. Pozdrawiam.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena MUX (1,2,3,8)

Post autor: poxipol »

Antenę istniejącą masz bardzo dobrą,nie wiem tylko po co ten mocny wzmacniacz w tej odległości do nadajnika.
Najkorzystniej jest zaopatrzyć się w wąskopasmową Yagi i ustawić ją w polaryzacji pionowej w połączeniu ze zwrotnicą.
Propozycja.
http://inel.sklep.pl/pl/p/ANTENA-ATZ-5-6-8/195
http://inel.sklep.pl/pl/p/ZWROTNICA-BAD ... 221-60/247
http://inel.sklep.pl/pl/p/SYMETRYZATOR- ... K.1-12/300

danielk102
Posty: 2
Rejestracja: 5 grudnia 2016, o 09:31

Re: Antena MUX (1,2,3,8)

Post autor: danielk102 »

Dziękuję za odpowiedź i podpowiedź. A czy tą antenę, którą zaproponowałeś to mam podłączyć równolegle z tamtą ATX czy ATX zdemontować? I dlaczego na tej nie odbiera MUX 8? Pozdrawiam.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena MUX (1,2,3,8)

Post autor: poxipol »

Antena ATX jest na pasmo UHF kanały 21-60 i masz ją ustawioną w polaryzacji poziomej ,zgodnie z nadawanymi kanałami.
ATX ma duży dipol,ale są to dwa dipole całofalowe połączone równolegle.

MUX-8 jest w innym paśmie - VHF, a twój nadajnik pracuje na kanale 8 w innej polaryzacji czyli pionowej..
Zaproponowana antena jest anteną wąskopasmową,gdzie w odróżnieniu od anten szerokopasmowych ( 5-12 ) ma dużo lepsze parametry odbioru i większy zysk.Zastosowany w niej reflektor kątowy nie wymaga jej montażu na dodatkowym wysięgniku,co znacznie obniża koszty.

Antenę należy zamontować obok ATX,w odległości min 60 cm w pionie lub poziomie i połączyć krótkimi kablami do wyszczególnionej zwrotnicy.

Wzmacniacz LNA w ATX najlepiej się pozbyć i zastąpić go symetryzatorem SA IV-V

Awatar użytkownika
Michał Bernacki
Posty: 62
Rejestracja: 3 października 2015, o 11:49
Odbiornik: GLOBO STB HD N2, GLOBO STB HD N3, PHILIPS 32PHH4200/88.
Instalacja antenowa: 2 anteny kierunkowe DPM SOLID HN51WK.
Kantówka na wysokości 2 piętra.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Lublin/Piaski, Zamość/Tarnawatka

Re: Antena MUX (1,2,3,8)

Post autor: Michał Bernacki »

Witam

Co myślicie o antenie VHF CA-RTV 6 MUX 8?
https://dvbsklep.pl/antena-vhf-ca-rtv-6-mux-8

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: Antena MUX (1,2,3,8)

Post autor: Kolor »

Jak wynika z profilu, to ta antena jak najbardziej jest dla Ciebie. Mux8 z Lublina/piaski lub Tarnawatki jest w polaryzacji poziomej, więc odpada problem wysięgnika do masztu. Z obu nadajników, przynajmniej teoretycznie powinieneś mieć dobry odbiór. Oba nadajniki mają sporą moc, proponuje na początek symetryzator (kanały 1-60) do anteny.

Awatar użytkownika
Michał Bernacki
Posty: 62
Rejestracja: 3 października 2015, o 11:49
Odbiornik: GLOBO STB HD N2, GLOBO STB HD N3, PHILIPS 32PHH4200/88.
Instalacja antenowa: 2 anteny kierunkowe DPM SOLID HN51WK.
Kantówka na wysokości 2 piętra.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Lublin/Piaski, Zamość/Tarnawatka

Re: Antena MUX (1,2,3,8)

Post autor: Michał Bernacki »

Symetryzator 1-60 już jest.
Czekam tylko na taki z F bo teraz mam taki jak na zdjęciu.
Nie jest on zamocowany stabilnie w puszce bo występują specyficzne problemy z MUX-8.
W najbliższym czasie kiedy będzie dostępny symetryzator z F planuję wymianę.
Zobaczę czy coś się polepszy.
W ostatnich dniach zauważyłem problemy ze stabilnym sygnałem przy wiatrach.
Stąd myśl o dodatkowej antenie VHF.
Obrazek

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: Antena MUX (1,2,3,8)

Post autor: Kolor »

I słusznie. W jednym z symetryzatorów wlutowałem gniazdo F, całość zatopiłem w puszcze antenowej. Wytrzymało 2 lata i zaczęło przeciekać.

wooy11
Posty: 64
Rejestracja: 24 grudnia 2016, o 21:02
Odbiornik: jakiś tani Bloow ;)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż - Kielce

Re: Antena MUX (1,2,3,8)

Post autor: wooy11 »

Ja przerobiłem istniejącą antene UHF ( MUX 1,2,3 ) w taki sposób, ze mam teraz antene "dwa w jednym" ;) Bez dodatkowych zwrotnic i anten ;) https://www.youtube.com/watch?v=xNzewcyzp5w

dudek
Posty: 1
Rejestracja: 29 grudnia 2016, o 20:41
Odbiornik: Philips android TV
Instalacja antenowa: HDA 5000
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN

Re: Antena MUX (1,2,3,8)

Post autor: dudek »

Witam
Od początku cyfrowej telewizji naziemnej mam antenę HDA 5000
https://dvbsklep.pl/pl/p/Antena-HDA-5000-Signal/180
Mieszkam w Ząbkach koło Warszawy. Antena skierowana wprost na PKiN . Odległość to max 15 km.
Jakość sygnału i siła na tej antenie to zawsze powyżej 90%.
Niestety nie mogę na niej złapać żadnego z nowych kanałów a z instrukcji wynika, że działa na dwóch zakresach VHF 47-230 MHz oraz UHF 470-860 MHz.
W czym jest problem?
Lepiej dodać drógą antenę czy kupić nową, która będzie działała na wszystkie MUX

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Antena MUX (1,2,3,8)

Post autor: AdamP »

dudek pisze: W czym jest problem?
W antenie. To jest klasyczny biquad ze wzmacniaczem, czyli antena jest tylko do zakresu UHF. Gdyby ta antena miała odbierać zakres 174-230MHz, to bok kwadratu miałby ok. 40cm a u Ciebie bok kwadratu to ok.10cm. Mux 8 masz w pol. H, czyli mógłbyś użyć jednej anteny typu Combo np. Maximum UHF 212 lub trochę mniejszej gabarytowo. Lepszą konstrukcję ma Fracarro Sigma 6HD Combo, ale to inne pieniądze.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Antena MUX (1,2,3,8)

Post autor: DVB-T/S »

Antena OPTICUM to totalny syf. Kosztuje bardzo dużo, dipole wykonane z rurek grubości papieru (da się ją ścisnąć palcami!) a jak by nie kombinować MUX8 nie odbiera.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Antena MUX (1,2,3,8)

Post autor: AdamP »

Opticum to producent - podaj o którym modelu piszesz.

Zablokowany