Antena MUX (1,2,3,8)

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Antena MUX (1,2,3,8)

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Inny przykład z życia wzięty, instalować wolno, ale poszycie dachowe jest na gwarancji. Każda ingerencja narusza gwarancję. Chcesz, instaluj, ale płacisz za naprawę wszystkich przecieków. Żeby było weselej pokrycie elewacji budynku tez jest na gwarancji.
W takich sytuacjach często naprawdę pozostaje balkon...
Można tez pisać do administracji i ewentualnie przy odrobine szczęścia w drodze uchwały spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej za 2, 3 lata mieć instalację zbiorczą, albo i nie.

Awatar użytkownika
jarek_seweryn
Posty: 23
Rejestracja: 19 maja 2012, o 14:53
Miejscowość: Włocławek
Odbiornik: Samsung
Instalacja antenowa: Brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Rachocin; Żółwieniec, Włocławek

Re: Antena MUX (1,2,3,8)

Post autor: jarek_seweryn »

Panowie bardzo dziękuję za wypowiedzi aczkolwiek oddalamy się od meritum sprawy. nie chcę podawać powodów gdyż jest ot temat na inny wątek nie związany bezpośrednio w tematyką tego forum. \
Chciałem prosić o podpowiedź dot. anteny i może skupmy się na tym zagadnieniu... ;)

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Antena MUX (1,2,3,8)

Post autor: DVB-T/S »

Jak musisz męczyć się z anteną na balkonie napisz na którym mieszkasz piętrze oraz ile pięter ma blok.

Awatar użytkownika
jarek_seweryn
Posty: 23
Rejestracja: 19 maja 2012, o 14:53
Miejscowość: Włocławek
Odbiornik: Samsung
Instalacja antenowa: Brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Rachocin; Żółwieniec, Włocławek

Re: Antena MUX (1,2,3,8)

Post autor: jarek_seweryn »

Wszystko masz w linku który już podawałem tutaj

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Antena MUX (1,2,3,8)

Post autor: DVB-T/S »

Nie ma tam informacji o które pytam.

wooy11
Posty: 64
Rejestracja: 24 grudnia 2016, o 21:02
Odbiornik: jakiś tani Bloow ;)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż - Kielce

Re: Antena MUX (1,2,3,8)

Post autor: wooy11 »

ake widać tam blok w którym mieszka kolega i widać ze to nie jest drapacz chmur ;)

Awatar użytkownika
jarek_seweryn
Posty: 23
Rejestracja: 19 maja 2012, o 14:53
Miejscowość: Włocławek
Odbiornik: Samsung
Instalacja antenowa: Brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Rachocin; Żółwieniec, Włocławek

Re: Antena MUX (1,2,3,8)

Post autor: jarek_seweryn »

Ech... widzę, że jak nie pokażę paluchem to nie da rady.... ;)
Informacja o wysokości anteny podana jest w pozycji "Wysokość twojej anteny nad poziom gruntu [m]" na początku zestawienia, piętro podałem w swoim pierwszym poście z 9 lutego. Jak zauważył kolega wooy11 nie jest to drapacz chmur - po cieniu da się wywnioskować, ze ma on więcej niż 4 piętra a dokładnie 11. A jakie znaczenie ma ilość pięter - przecież i tak instaluję antenę na balkonie?

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Antena MUX (1,2,3,8)

Post autor: DVB-T/S »

Jak by różnicy nie było to na gówno mówilibyśmy tort :lol:
Jak mieszkasz na ostatnim piętrze to masz najlepsza sytuację, jak na pierwszym to nie za ciekawie.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Antena MUX (1,2,3,8)

Post autor: AdamP »

Z wcześniejszych informacji wynika (jeśli dobrze odczytałem), że antena odbiorcza ma być 9m na poziomem terenu, czyli trzecie/czwarte piętro ;)

wooy11
Posty: 64
Rejestracja: 24 grudnia 2016, o 21:02
Odbiornik: jakiś tani Bloow ;)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż - Kielce

Re: Antena MUX (1,2,3,8)

Post autor: wooy11 »

DRUGIE piętro...pisał Jarek w pierwszym poście

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Antena MUX (1,2,3,8)

Post autor: DVB-T/S »

Drugie piętro a blok ma ich (chyba 4) więc sprawa przejegrana. Bez walki z administracją się nie uda.

wooy11
Posty: 64
Rejestracja: 24 grudnia 2016, o 21:02
Odbiornik: jakiś tani Bloow ;)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż - Kielce

Re: Antena MUX (1,2,3,8)

Post autor: wooy11 »

..a jak blok ma 11 pięter ? bo tyle ma o czym Jarek konkretnie pisał wcześniej "ma on więcej niż 4 piętra a dokładnie 11" to sprawa chyba jeszcze bardziej tragiczna heheh Wydaje mi sie że jak chce sie komuś pomóc to powinno się czytać w miare dokładnie to co się do nas pisze a Jarek akurat bardzo dokładnie wszystko opisał.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena MUX (1,2,3,8)

Post autor: K63 »

Blok jest 10-piętrowy i widzę że w okolicy jest kilka takich. Co prawda drzewa są, ale chyba stanowią mniejszy problem niż okoliczne budynki. Niełatwo coś doradzić bo warunki odbiorcze są trudne. Stosowanie wzmacniacza niewskazane chociażby na nieodległy ok. 200 m BTS LTE (blok nr 89). Stąd też możliwość zakłóceń odbioru mux-2 (k.57) z Płocka lub mux-2 (k.45) i mux-1 (k.55) z Konina. Włocławek leży praktycznie na krańcach zasięgu obydwu tych nadajników, stąd zapewne lokalne doświetlenia mux-3 i mux-8, które co prawda masz niedaleko, ale po drugiej stronie bloku. Pawilon przed Twoimi oknami wydaje się być na tyle niewysoki ze nie powinien przeszkadzać w odbiorze Konina, ale zasłania go znajdujący się po drugiej stronie ulicy 10-piętrowiec nr 102. Osobiście próbowałbym odbioru Płocka i lokalnych nadajników z odbicia od północnej ściany bloku nr 90. Odbiór na jednej antenie może być problematyczny ze względu na zróżnicowanie natężenia pola i odmienną polaryzację mux-8. Eksperymenty prowadź na programowaniu ręcznym na poszczególnych kanałach. Zacznij od symetryzatora III-V w antenie i ewentualnie zaopatrz się w zasilacz regulowany do posiadanego wzmacniacza. Co prawda do dyspozycji masz zapewne tylko balkon, ale trzeba sprawdzić każde miejsce na nim. W ostateczności pozostaje doświadczony instalator z dobrym miernikiem i kilkoma antenami. Zapewne wyjdzie taniej niż wydatki na zakup kolejnych anten i osprzętu do nich.
Tak na marginesie, to na Twoim bloku nie za bardzo widać innych anten niż satelitarne.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Antena MUX (1,2,3,8)

Post autor: AdamP »

Skoro ma być jedna antena zdolna odebrać wszystkie mux'y (również mux 8 pol.V) to największe szanse powodzenia będą z taką anteną: https://satsklep.pl/pl/p/Antena-DVB-T-U ... Esse/23027, w dodatku jest na k.5-60 co ograniczy problem nadajników LTE. Siatka na 99% nie poradzi sobie.

wooy11
Posty: 64
Rejestracja: 24 grudnia 2016, o 21:02
Odbiornik: jakiś tani Bloow ;)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż - Kielce

Re: Antena MUX (1,2,3,8)

Post autor: wooy11 »

Siatka na 100 % radzi sobie z wszystkimi muxami nawet jeśli sa nadawane w pasmach U i V , polaryzacje V załatwia ten mieszczesny dipol montowany w pionie, nawet jeśli naukowo nie jest to udowodnione to w praktyce działa ;) . Szerokopasmówka czy siatka jak kto woli jest antena właśnie szerokopasmowa na pasmo U i V Tak jak antena zaproponowana przez Ciebie i to jest dobra antena ale wydaje mi sie ze jeżeli na niej kolega da rade wszystko odebrać to siatka tez da rade ;) Kol K63 wspomniał o regulowanym zasilaczu, wg mnie to jest bardzo ważne, znajomy sprzedaje anteny i ma bardzo dużo zwrotów bo czesto jakiś mux nie działa, wszystkie zestawy maja zasilacze bez regulacji, wtedy daje takiemu klientowi zasilacz z regulacja napięcia i po obniżenie ( zawsze ) wszystko działą. Regulacja tym bardziej jest potrzebna w sytuacji gdzie ma sie z jednej strony silny sygnał a z drugiej słaby, regulacja ustawić można taki poziom WZMOCNIENIA że mocny sygnał nie bedzie przesterowany a słaby na tyle wzmocniony że będzie możliwy w odbiorze....tak czy siak jest to teoria, reszte trzeba sprawdzić ;)

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Antena MUX (1,2,3,8)

Post autor: AdamP »

jarek_seweryn pisze: Wooy11 koncepcja z dipolem się niestety nie sprawdza. Po jego podłączeniu tracę jeden z muxów. Ustawiłem optymalnie antenę jednak w dalszym ciągu mam zakłócenia więc pytanie pozostaje aktualne. Jaką antenę zastosować?
Przecież już mu to radziłeś, a On to wypróbował, i w tej konkretnej lokalizacji to rozwiązanie nie zdaje egzaminu ;)
Ostatnio zmieniony 17 lutego 2017, o 13:46 przez AdamP, łącznie zmieniany 2 razy.

wooy11
Posty: 64
Rejestracja: 24 grudnia 2016, o 21:02
Odbiornik: jakiś tani Bloow ;)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż - Kielce

Re: Antena MUX (1,2,3,8)

Post autor: wooy11 »

Nie przetestował wszystkiego, nie próbował z regulowanym zasilaczem, nie był pewny czy właściwie podłączył dipol, rozmawiałem z nium na PW, na forum czasami szkoda sie odzywać bo zawsze znajdzie sie madry który tylko wyśmieje i skrytykuje...wystarczy ze pojawi sie antena siatka albo pionowy dipol i juz jest rechot a fakty sa takie że cała ta telewizja bedzie chodzić na siatkach i na antenach za ciężkie pieniadze.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena MUX (1,2,3,8)

Post autor: K63 »

Zastosowanie zasilacza regulowanego nie jest rozwiązaniem profesjonalnym, bo zmienia charakterystykę optymalnej pracy wzmacniacza. Ale do eksperymentów może być. Zapewne lepiej byłoby "pobawić się" ze wzmacniaczami o różnym stopniu wzmocnienia lub wzmacniaczami regulowanymi - oddzielnie na każde pasmo, a najlepiej na każdy kanał. Zapomniałem dodać że doświetlenie mux-3 nadawane jest we Włocławku na k.36 w polaryzacji PIONOWEJ (tak jak mux-8). W związku z tym - w wypadku użycia anteny typu LOG H+V - dobrym rozwiązaniem mogłoby być zastosowanie takiego patentu (wygięcie do pionu elementów odpowiedzialnych za odbiór danego kanału w pasmie UHF).

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Antena MUX (1,2,3,8)

Post autor: DVB-T/S »

[...ciach...] Siatka to najgorszy typ anteny. To że tobie łapie mux8 nie oznacza że każdemu.
Masz bliskość nadajników co sugeruje twoja [...ciach...] porada z regulacją napięcia przedwzmacniacza. Masz tak silny sygnał że musisz podać zaniżone napięcie (mniej niż 5V) aby zmniejszyć wzmocnienie poniżej przewidywanego przez producenta.
Mi z 65km siatka nie łapie nic.
Dopiero zastosowanie profesjonalnej anteny hirschmana pomogło. Oczywiście nie trzeba żadnych wzmacniaczy.


/od admina: ciachnąłem zbędny fragment.

wooy11
Posty: 64
Rejestracja: 24 grudnia 2016, o 21:02
Odbiornik: jakiś tani Bloow ;)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż - Kielce

Re: Antena MUX (1,2,3,8)

Post autor: wooy11 »

za takie posty admin tego forum chciał mnie zbanować , ciekawe jak bedzie w Twoim przypadku heheh Ja nie mam siatki, nie mieszkam blisko nadajników , tysiace ludzi korzysta z takich anten ....ehhh nie chce mi sie z toba gadać pa

Zablokowany