Antena MUX (1,2,3,8)

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Antena MUX (1,2,3,8)

Post autor: DVB-T/S »

Tysiące ludzi zabija innych ludzi, tysiące ludzi kradnie i popełnia przestępstwa. Czy i ja mam tak robić?

To może skrajne drastyczny przykład ale pokazuje jak błędne masz wyobrażenie.
Są lepsze i gorsze anteny i siatki należą do tych gorszych.

Jak montuję ludziom anteny to daję wyłącznie yagi które są tańsze, trwalsze i co najważniejsze bezawaryjne. Zero plastiku (poza puszką antenową) - wszystkie krokodyle po 3-4 latach się rozlatują a kosztują astronomiczne sumy.
Zasilacze antenowe w tym regulowane to samo zło. Nawet 40m kabla (oczywiście odpowiedniego) nie powoduje zepsucia (osłabienia) sygnału aby był bardzo silny i stabilny na pasywnej antenie.

Problemy wynikają z tego że pseudo instalatorzy, mający mgliste pojęcie próbują doradzać. Aby coś dobrze zrobić trzeba mieć:
- wiedzę
- sprzęt
- klienta który ceni niezawodność ponad koszta

Z tym trzecim bywa różnie ale przeważnie klient rozumie że trzeba wydać parę groszy więcej aby zapomnieć o problemach z odbiorem.

I jeszcze jedno. Na TV da się ustawić poprawnie antenę ale to się nie zawsze udaje i wtedy zaczyna się łańcuszek głupoty. Kupowanie zasilaczy, wzmacniaczy i innych rzeczy które są niepotrzebne.

Nie lepiej od razu wezwać fachowca? Oczywiście to kosztuje ale jak się nie ma ani wiedzy ani sprzętu to inaczej się nie da.

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: Antena MUX (1,2,3,8)

Post autor: Kolor »

Są lepsze i gorsze anteny i siatki należą do tych gorszych.
Nie zgodzę się z tak postawioną opinią. Stawiasz zarzuty wykonaniom tych anten, czy idea tych anten jest z gruntu najgorsza? Zapominasz, że jednak są lokalizacje gdzie siatka rozwiązuje pewne problemy. Dla każdej lokalizacji należy indywidualnie dobrać właściwą antenę i w większości będzie to po twojemu. Część, jeśli nawet to niewielki odsetek, załatwi z powodzeniem siatka. Choćby takie Pabianice, są tu setki takich anten. Nie chcę wdawać się w dyskusję i polemizować dalej, pisano tu na tym forum setki razy i nadal te same spory.
Z resztą wypowiedzi się zgadzam.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Antena MUX (1,2,3,8)

Post autor: DVB-T/S »

Siatki zdobyły kosmiczną popularność w czasach analogu gdzie dało się odbierać np. ze Ślęży TVP1 z k.12 (VHF) oraz TVP2 k.25, Regionalny Wrocław k.42 oraz Polsat k.59 (także TVN z Żórawiny k.56).
Wtedy miałem siatkę bo byłem bardzo młody i moja wiedza opierała się na tym co mi powiedział sprzedawca w sklepie RTV.
Kilka lat temu kupiłem antenę jak w opisie i TVN odbierało niemal idealnie bez wzmacniacza - siatka wymagała wzmacniacza a obraz i tak był mocno zaśnieżony.
Po zamontowaniu kilkudziesięciu anten w różnych miejscowościach stwierdzam że wzmacniacz to najlepszy sposób na pikselozę, a siatka ma rację bytu tylko bardzo blisko nadajnika. Oczywiście zakup nowej siatki mija się z celem bo są lepsze anteny w tej cenie.

Nigdy nie miałem problemów z doborem miejsca montażu jak i odbioru w dłuższym czasie. Wykonując pomiary trzymając antenę w ręku da się stwierdzić co i jak.

Jak czytam zastosuj regulowany zasilacz to działa to na mnie jak płachta na byka. Równie dobrze można napisać wyrzuć dyszkę do śmieci :lol:

wooy11
Posty: 64
Rejestracja: 24 grudnia 2016, o 21:02
Odbiornik: jakiś tani Bloow ;)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż - Kielce

Re: Antena MUX (1,2,3,8)

Post autor: wooy11 »

jak bedziesz tak biegał z antenami w ręku po dachach to bądź ostrożny i nie zaplącz się w kabel :lol:

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Antena MUX (1,2,3,8)

Post autor: DVB-T/S »

I po co ten sarkazm? Nie napisałem że biegam po dachu ale zawsze musisz pajacować :evil:

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Antena MUX (1,2,3,8)

Post autor: AdamP »

wooy11 pisze:Nie przetestował wszystkiego
Na pewno nie zrobił kilku podstawowych rzeczy. Skoro już chcecie stosować takie rozwiązanie, i ma to mieć szansę działać, to trzeba zrobić kilka rzeczy:
1) pionowy dipol musi być w odległości 35cm przed reflektorem (ok. 25cm przed dipolami UHF) - bez tego cała modyfikacja nie ma sensu
2) w puszce UHF musi być symetryzator 21-69
3) w puszce dipola VHF musi być taka zwrotnica http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_anten ... _C0410.htm
4) kabel z symetryzatora UHF podłączyć do wejścia UHF zwrotnicy
Dopiero potem można kombinować z ewentualnym wzmacniaczem, ale odpadają wzmacniacze dopuszkowe.
To co widać na zdjęciu Anprela, to jakiś kiepski żart.

wooy11
Posty: 64
Rejestracja: 24 grudnia 2016, o 21:02
Odbiornik: jakiś tani Bloow ;)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż - Kielce

Re: Antena MUX (1,2,3,8)

Post autor: wooy11 »

Przedstawiłeś to tak jak książka pisze :) W sobote znalazłem na strychu starą zdezelowaną antene siatkową, jeszcze z czasów wczesnej TV analogowej, wywaliłem z niej skorodowaną "siatke" założyłem jakiś wzmacniacz, nawet nie wiem o jakim wzmocnieniu, podpiąłem pionowy dipol zgodnie z tym co napisałeś jezeli chodzi o odległość od dipola U, wpiąłem go bezpośrednio na wzmacniacz bez zwrotnic, dodatkowo ta pseudoantena ma urwany jeden "wąs" V-łki, antena oparta o futryne w oknie na strychu i wszystkie muxy są odbierane z silnymi sygnałami na 3 TV. http://freedisc.pl/nie-istnieje,f-81691 ... atki-4-jpg
Nie korzystam z tego ;) ale to też działą ;)

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Antena MUX (1,2,3,8)

Post autor: AdamP »

Nie wiem co pisze w książce - nie widziałem opisu takiej konstrukcji. To co podałem nakazuje logika, fizyka i ogólne zasady budowy/działania anten.

Awatar użytkownika
eXte77
Posty: 272
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:44
Odbiornik: Sony Bravia
Instalacja antenowa: Dipol 11/21-60 (symetryzator)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Wisła Skrzyczne

Re: Antena MUX (1,2,3,8)

Post autor: eXte77 »

Czy ktoś próbował zastosować symetryzator szerokopasmowy k.1-60 w antenie typu Yagi? Posiadam taką antenę w odległości 46 km od nadajnika. Obecny symetryzator UHF wytłumia mi sygnał na k.7. Mux 8 da się odbierać ale wolałbym, aby sygnał był mocniejszy jednocześnie nie montując dodatkowej anteny VHF ze względu na jej gabaryty. Stąd zrodził się pomysł z symetryzatorem. Jakich mogę spodziewać się efektów?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena MUX (1,2,3,8)

Post autor: K63 »

eXte77 pisze:Jakich mogę spodziewać się efektów?
Niestety nikt nie udzieli Ci jednoznacznej odpowiedzi, tym bardziej że chcesz odbierać na antenie dedykowanej na inne pasmo. Praktycznie jest to możliwe przy stosunkowo niewielkiej odległości od nadajnika i zgodnej polaryzacji mux-ów (Skrzyczne nadają mux-8 pionowo). Teoretycznie powinno byc lepiej, ale musisz sprawdzić sam. To wydatek zaledwie kilku złotych.
Mimo wszystko - jeżeli nawet będzie trochę lepiej - przy takiej odległości nie spodziewaj się rewelacyjnych parametrów.
Tutaj ciekawa dyskusja m.in na ten temat.
Dlaczego nie odbierasz z pobliskich Mysłowic?

Awatar użytkownika
jarek_seweryn
Posty: 23
Rejestracja: 19 maja 2012, o 14:53
Miejscowość: Włocławek
Odbiornik: Samsung
Instalacja antenowa: Brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Rachocin; Żółwieniec, Włocławek

Re: Antena MUX (1,2,3,8)

Post autor: jarek_seweryn »

Witam,
po dość długiej walce udało mi się w końcu osiągnąć kompromis. Dla porządku opisuję co po kolei się wydarzyło.
Wymiana przewodów antenowych i końcówek poprawiła odbiór zaledwie o kilka procent. Po dokonaniu pomiarów i przetestowaniu kilku anten (w tym także polecaną przez DVB-T/S antenę za 25,60 zł) najlepiej zdała egzamin antena Tri Digit w trybie pasywnym.
Odbiór muxów 2 i 3 na poziomie 95%, mux 1 80%. Włożyłem symetryzator 1-69 i złapałem również mux 8 bez przycinek. Wiem, że nie jest to zbyt profesjonalne rozwiązanie lecz mi wystarcza.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Antena MUX (1,2,3,8)

Post autor: DVB-T/S »

Kod: Zaznacz cały

Odbiór muxów 2 i 3 na poziomie 95%, mux 1 80%
Czyli jakim?
I te poziomy to czego?

darko79
Posty: 3
Rejestracja: 25 kwietnia 2017, o 20:20

Re: Antena MUX (1,2,3,8)

Post autor: darko79 »

Witajcie.

Moja lokalizacja to Żagań, więc do nadajnika Żagań-Wichów mam dosłownie kilka kilometrów w linii prostej. Muszę wymienić antenę bo mi się dotychczasowa skończyła ;)
Jaką powinienem kupić teraz by odbierać wszystkie MUXy (w tym MUX-8, który nadawany jest u nas w polaryzacji pionowej, a pozostałe w poziomej). W dotychczasowej antenie miałem wzmacniacz ale ona była z dość zamierzchłych czasów i domyślam się że teraz wzmacniacza raczej nie potrzebuje.
Czy taka antena będzie ok? Bo się pogubiłem czytając wątek.
http://www.barczak.com.pl/oferta/anteny ... -2-69.html
A może jakaś byłaby ze złączem FF?

Pozdrawiam Darek

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena MUX (1,2,3,8)

Post autor: K63 »

darko79 pisze:MUX-8, który nadawany jest u nas w polaryzacji pionowej, a pozostałe w poziomej
W tej w/w musiałbyś co najmniej 3 pary najdłuższych elementów wygiąć do pionu. Są anteny które już są do tego fabrycznie przygotowane, np. taka (ma gniazdo F). Także Barczak robi małą antenę, która mogłaby zdać u Ciebie egzamin - ze względu na niedużą odległość od mocnego nadajnika. Wszystko zależy od tego, jakie masz lokalne warunki odbiorcze.

darko79
Posty: 3
Rejestracja: 25 kwietnia 2017, o 20:20

Re: Antena MUX (1,2,3,8)

Post autor: darko79 »

Dzięki rozumiem, tak mała nie musi być. Rozumiem więc że ta będzie ok?
https://dvbsklep.pl/antena-dvbt-uni-lin ... -emme-esse
Sklep sprawdzony można tam kupować czy szukać na aledrogo?
Wzmacniacz będzie potrzebny wg Was czy nie?

Pozdrawiam
Darek

Awatar użytkownika
Jingiel
Posty: 167
Rejestracja: 1 stycznia 2009, o 23:38
Odbiornik: SONY KLD 40U4000, SAMSUNG LE 37C650
Instalacja antenowa: Logarytmiczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra, św.Krzyż, Góra św. Marc

Re: Antena MUX (1,2,3,8)

Post autor: Jingiel »

Nie sądzę żeby wzmacniacz bym potrzebny. Z tym, że ona powinna być chyba obrócona o 90° niż na zdjęciu.

Wysłane z mojego Redmi Pro przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Antena MUX (1,2,3,8)

Post autor: DVB-T/S »

Jak masz 5-10km do silnego nadajnika to taka antena się sprawdzi.

darko79
Posty: 3
Rejestracja: 25 kwietnia 2017, o 20:20

Re: Antena MUX (1,2,3,8)

Post autor: darko79 »

Nie, no raczej ok 15-20 km mam do nadajnika. Więc jaka?

Pozdrawiam Darek

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Antena MUX (1,2,3,8)

Post autor: DVB-T/S »

To się nada do MUX 1, 2, 3. Nie wiem jak z 8.

DieFohlen90
Posty: 2
Rejestracja: 18 maja 2017, o 14:35

Antena dla MUX 1,2,3,8 na trudne warunki

Post autor: DieFohlen90 »

Witajcie

Szukam anteny DVB-T na trudne warunki. Obecnie mam zamontowaną antenę Opticum AX900 Combo, na wysokości ok 3 m nad ziemią, w trudnych warunkach między blokami, i łapie MUX 1,3 a 2 zrywa (w aktualnym położeniu, a gdy przestawię ja w drugą stronę, to łapie MUX 1,2 a nie ma całkowicie 3). Chciałbym osiągnąć wszystkie MUX'y najlepiej z MUX'em 8. Odległośc nadajnika ok 25 km, w Katowicach Kosztowach.

Zależy mi aby antena była jak najmniejsza gdyż nie mam zbytnio miejsca na dużą antenę.

Myślę czy najlepsza nie będzie antena panelowa, dookólna.

Pozdrawiam i licze na Waszą pomoc :)

Zablokowany