Multiswitch pasywny

akm97
Posty: 2
Rejestracja: 30 września 2016, o 09:23
Odbiornik: Sony KD-55X8505C (wbudowany dekoder)
Instalacja antenowa: Antena Digired (nazwana przez sprzedawcę następcą anteny AX1000), multiswitch
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jemiołów

Multiswitch pasywny

Post autor: akm97 »

Witam. Mam zakupiony konwerter quattro, antenę telewizji naziemnej zewnętrzną Digired oraz multiswitch aktywny 5x8. Wszystko działa ok.
Dla telewizji naziemnej sygnał ma parametry: siła 70%, jakość 90% (obecnie przy jednym odbiorniku TV).
Zastosowany multiswitch ma parametry: tłumienie naziemnej 5 db +-2, tłumienie satelitarnej 4db +-2.
Nie daje mi spokoju, czy sprawdził by się u mnie multiswitch pasywny, tzw. "zero watt" firmy ankaro lub opticum. Ma jednak o wiele gorsze parametry: tłumienie satelitarnej ok. bo również 4 db +- 2, ale tłumienie naziemnej aż 18 db +-2. Moja instalacja nie będzie zbyt duża, maks. 2-3 odbiorniki telewizji naziemnej, maks. 2 odbiorniki satelitarnej w domu jednorodzinnym. Przy podłączeniu anteny naziemnej bezpośrednio do telewizora, sygnał jest praktycznie taki sam jak przez multiswitch aktywny., tzn. siła 70%, jakość 90%. Producent anteny podaje, że zysk energetyczny anteny, to: VHF 6-8dB / UHF 12-18dB. Nie znam się, ale tłumienie multiswitcha pasywnego 18 db wydaje się wartością znaczącą.
Może ktoś ma podobny multiswitch pasywny i może się wypowiedzieć, na ile tłumi on sygnał tv naziemnej?
Czy dobrze rozumiem, że w jego przypadku im więcej odbiorników, tym bardziej siła sygnału spada?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Multiswitch pasywny?

Post autor: poxipol »

Konwertery Quatro stosuje się do zbiorczej instalacji multiswitchowej z użyciem wzmacniaczy.( osprzęt ma spore tłumienie )
Obecnie można zrobić pasywną instalację w połączeniu z naziemnym odbiorem.
W tym przypadku stosuje się zwrotnice.
Dla czterech niezależnych odbiorników stosuje się konwertor Quad
Zwrotnicę np.
http://www.hollex.pl/akcesoria/zwrotnic ... -dse-soc-4
Można pominąć gniazda RTV-SAT i zastosować zwrotnicę
http://www.hollex.pl/akcesoria/zwrotnic ... ca-maximum
Na tych elementach zrobiłem kilka takich instalacji i wszystko ładnie hula bez grzania wzmacniaczy.
Ostatnio do jednej z nich dołożyłem 5 el.VHF połączoną zwrotnicą pasmową z ATX-51
Wskazania nawet nie drgnęły.
Każdy element pasywny ma jakieś tłumienie.
Istotnym czynnikiem jest parametr MER ,czyli trochę rezerwy sygnału.
Jeżeli w miejscu odbioru natężenie sygnału jest dobre,to wystarczy nawet antenka o zysku minus 1 dB.

akm97
Posty: 2
Rejestracja: 30 września 2016, o 09:23
Odbiornik: Sony KD-55X8505C (wbudowany dekoder)
Instalacja antenowa: Antena Digired (nazwana przez sprzedawcę następcą anteny AX1000), multiswitch
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jemiołów

Re: Multiswitch pasywny?

Post autor: akm97 »

Dziękuję za odpowiedź, ale w sumie nie o to pytałem. Posiadam już konwerter quattro, którego nie chcę zmieniać, antenę DVB-T o zysku jak podałem i multiswitch aktywny 5/8. Jak podałem wszystko działa. Sygnał DVB-T, siła 70%, jakość 90%. Chcę być jednak bardziej "eco" i zamienić multiswitch na pasywny. O sygnał z konwertera się nie boję, bo oba multisiwitche mają jego takie same tłumienie. Jednak tłumienie sygnału DVB-T w multisiwtchu pasywnym jest moim zdaniem znaczące, bo 18 db, a w aktywnym, który obecnie posiadam - 5 db. Nie wiem, czy to duża różnica, więc pytam o ile orientacyjnie spadnie mi siła sygnału DVB-T. Czy obsłuży ok. 3 telewizory? Obecnie siła i jakość sygnału DVB-T są takie same, przy podłączeniu bezpośrednio do telewizora, jak i przez multiswitch.
Aha instalacja w domu jednorodzinnym.

Zablokowany