Spadek siły sygnału wraz ze wzrostem częstotliwości

Awatar użytkownika
karolek1513
Posty: 26
Rejestracja: 28 maja 2012, o 18:31
Odbiornik: WIWA HD-90
WIWA HD-50
Instalacja antenowa: Tri Digit > Symetry > Zab. przepięć Signal > Terra HS-013 > Odgałęźnik Signal 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gubałówka Zakopane

Spadek siły sygnału wraz ze wzrostem częstotliwości

Post autor: karolek1513 »

Witajcie !
Dawno mnie już tutaj nie było :)
Jako że nie znam większej skarbnicy wiedzy o DVB-T niż to forum chciałbym "zapytać".
Zaobserwowałem spadek siły sygnału wraz ze wzrostem częstotliwości.
Do rzeczy. RTON Gubałówka > Poronin 5 km w linii prostej.
(Instalacja antenowa opis profilowy)

MUX-3 k.34
Siła: 92%
Jakość: 100%

MUX-2 k.36
Siła: 90%
Jakość: 100%

MUX-1 k.43
Siła: 78%
Jakość: 44%

Czy jest ktoś w stanie mi wyjaśnić dlaczego tak się dzieje ?
Kabel koncentryczny lipny ?
Czekam na odpowiedź.
Pozdrawiam !

PS !
Już przy ustawianiu anteny i bezpośrednim połączeniu Antena > TV nie można było uzyskać 100% jakości na wszystkich MUX'ach.
Jeśli na MUX 1 i 2 było 100% jakości to na MUX 3 było około 60% jakości i na odwrót. Jeśli na MUX 3 było 100% jakości to na pozostałych było nieciekawie.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Spadek siły sygnału wraz ze wzrostem częstotliwości

Post autor: poxipol »

Z podstawowych praw fizyki - im wyższa częstotliwość tym fale są bardziej tłumione.
Między innymi pod tym względem anteny szerokopasmowe stroi się ,że zysk energetyczny wzrasta w funkcji częstotliwości.

Tak bliski odbiór od nadajnika ma swoje plusy i minusy.
Można przesterować sygnał na pasywnej antence.
Największym mankamentem jest wielodrogowość,czyli mocny sygnał odbity przesunięty w czasie wpływający na jakość odbioru.
Jeżeli mamy na drodze przeszkodę to tak jak w optyce sygnały docierają pod różnymi kątami.jeżeli ustawimy na jeden dobry to inne mogą ulec pogorszeniu lub na odwrót.
Dla zminimalizowania tych niedogodności dobiera się antenę o odpowiednich parametrach.nawet z zastosowaniem tłumika antenowego przed wzmacniaczem,który jest konieczny do wykonania mini zbiorczej instalacji.
Anteny typu Tri Digit należą do najgorszych z możliwych jeżeli chodzi o tego typu mankamenty.
Składa się ona z trzech anten Yagi pobudzanych synfazowo,promieniująca w trzech różnych kierunkach w płaszczyźnie pionowej.

W opisie masz za wzmacniaczem odgałęźnik czyli odgałęzienia na poszczególne piony.może jest to rozgałęźnik ,a to zasadnicza różnica.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Spadek siły sygnału wraz ze wzrostem częstotliwości

Post autor: K63 »

karolek1513 pisze:RTON Gubałówka > Poronin 5 km w linii prostej
Tutaj masz podobny problem z Gubałówką.

Awatar użytkownika
karolek1513
Posty: 26
Rejestracja: 28 maja 2012, o 18:31
Odbiornik: WIWA HD-90
WIWA HD-50
Instalacja antenowa: Tri Digit > Symetry > Zab. przepięć Signal > Terra HS-013 > Odgałęźnik Signal 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gubałówka Zakopane

Re: Spadek siły sygnału wraz ze wzrostem częstotliwości

Post autor: karolek1513 »

poxipol pisze:Z podstawowych praw fizyki - im wyższa częstotliwość tym fale są bardziej tłumione.
Między innymi pod tym względem anteny szerokopasmowe stroi się ,że zysk energetyczny wzrasta w funkcji częstotliwości.

Tak bliski odbiór od nadajnika ma swoje plusy i minusy.
Można przesterować sygnał na pasywnej antence.
Największym mankamentem jest wielodrogowość,czyli mocny sygnał odbity przesunięty w czasie wpływający na jakość odbioru.
Jeżeli mamy na drodze przeszkodę to tak jak w optyce sygnały docierają pod różnymi kątami.jeżeli ustawimy na jeden dobry to inne mogą ulec pogorszeniu lub na odwrót.
Dla zminimalizowania tych niedogodności dobiera się antenę o odpowiednich parametrach.nawet z zastosowaniem tłumika antenowego przed wzmacniaczem,który jest konieczny do wykonania mini zbiorczej instalacji.
Anteny typu Tri Digit należą do najgorszych z możliwych jeżeli chodzi o tego typu mankamenty.
Składa się ona z trzech anten Yagi pobudzanych synfazowo,promieniująca w trzech różnych kierunkach w płaszczyźnie pionowej.

W opisie masz za wzmacniaczem odgałęźnik czyli odgałęzienia na poszczególne piony.może jest to rozgałęźnik ,a to zasadnicza różnica.
Serdecznie dziękuje za odpowiedź.

Sygnał rzeczywiście może być z odbicia. Antena niby skierowana na Gubałówkę jednak przed nią spore wzgórze zarośnięte świrkami :) (Łosiówki)
Z tego co napisałeś domyślam się że problem ten można było by też rozwiązać dodatkową anteną ustawioną pod multipleks na którym występuje problem z sygnałem.

Gdyby w przyszłości przyszło mi wymienić antenę co możesz polecić do takich warunków jak u mnie ? Gdzie odległość jest bardzo mała natomiast sygnały dość mocno się odbijają i jest problem z poprawnym sygnałem na wszystkich MUX'ach ?

PS !
Sprawdziłem to odgałęźnik dokładnie ten:
http://www.dipol.com.pl/odgaleznik_tv_8 ... _R6028.htm
Poszedłem do sklepu i powiedziałem że mam wzmacniacz Terra HS-013 i że potrzebuje to rozdzielić na 9 TV. Dali taki i na tym koniec. Nie zauważyłem żeby ten element wprowadzał jakieś obniżenie jakości czy siły sygnału w porównaniu do bezpośredniego połączenia antena > TV. Teraz sam nie wiem czy to dobrze dobrany element mojej sieci tym bardziej że w żadnym z pomieszczeń nie ma gniazd abonenckich (jeśli to istotne). Tutaj też liczę na twoją opinie.

Pozdrawiam ! :D

Awatar użytkownika
karolek1513
Posty: 26
Rejestracja: 28 maja 2012, o 18:31
Odbiornik: WIWA HD-90
WIWA HD-50
Instalacja antenowa: Tri Digit > Symetry > Zab. przepięć Signal > Terra HS-013 > Odgałęźnik Signal 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gubałówka Zakopane

Re: Spadek siły sygnału wraz ze wzrostem częstotliwości

Post autor: karolek1513 »

K63 pisze:
karolek1513 pisze:RTON Gubałówka > Poronin 5 km w linii prostej
Tutaj masz podobny problem z Gubałówką.
Polecony przez ciebie temat przeczytany. Dziękuje !
Troszkę mi to pomogło w analizowaniu mojego przypadku.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
karolek1513
Posty: 26
Rejestracja: 28 maja 2012, o 18:31
Odbiornik: WIWA HD-90
WIWA HD-50
Instalacja antenowa: Tri Digit > Symetry > Zab. przepięć Signal > Terra HS-013 > Odgałęźnik Signal 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gubałówka Zakopane

Re: Spadek siły sygnału wraz ze wzrostem częstotliwości

Post autor: karolek1513 »

poxipol nie odzywa się. Szkoda :(

No nic trudno poczekam jeszcze i zamykam temat.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Spadek siły sygnału wraz ze wzrostem częstotliwości

Post autor: poxipol »

Tego typu problemy bardzo często zdarzają się również w gęstej zabudowie miejskiej.
Jeżeli stosujemy antenę o wąskim kącie promieniowania w płaszczyźnie poziomej,często się zdarza że nie ma możliwości wypośrodkowania anteny do poprawnego odbioru wszystkich kanałów.
W takiej sytuacji można zastosować antenę o szerszym kącie promieniowania, o w miarę dobrych parametrach.
Np.ASR bez wzmacniacza,lub popularna synfazówka - siatka.
Jak wszystkie anteny są one antenami kierunkowymi i jeżeli mamy duży kąt rozstawu kierunków, to może okazać się to zastosowanie niewystarczające.
Wtedy ostatecznym rozwiązaniem są dwie anteny UHF połączone zwrotnicą antenową.

Co do odgałęźników mają one inne zastosowanie od rozgałęźników.
powinieneś zastosować taki R-8
http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_tv_ ... R60108.htm

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Spadek siły sygnału wraz ze wzrostem częstotliwości

Post autor: K63 »

@karolek1513 - a jak u Ciebie z odbiorem z Rabki?

Awatar użytkownika
karolek1513
Posty: 26
Rejestracja: 28 maja 2012, o 18:31
Odbiornik: WIWA HD-90
WIWA HD-50
Instalacja antenowa: Tri Digit > Symetry > Zab. przepięć Signal > Terra HS-013 > Odgałęźnik Signal 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gubałówka Zakopane

Re: Spadek siły sygnału wraz ze wzrostem częstotliwości

Post autor: karolek1513 »

poxipol pisze:Tego typu problemy bardzo często zdarzają się również w gęstej zabudowie miejskiej.
Jeżeli stosujemy antenę o wąskim kącie promieniowania w płaszczyźnie poziomej,często się zdarza że nie ma możliwości wypośrodkowania anteny do poprawnego odbioru wszystkich kanałów.
W takiej sytuacji można zastosować antenę o szerszym kącie promieniowania, o w miarę dobrych parametrach.
Np.ASR bez wzmacniacza,lub popularna synfazówka - siatka.
Jak wszystkie anteny są one antenami kierunkowymi i jeżeli mamy duży kąt rozstawu kierunków, to może okazać się to zastosowanie niewystarczające.
Wtedy ostatecznym rozwiązaniem są dwie anteny UHF połączone zwrotnicą antenową.

Co do odgałęźników mają one inne zastosowanie od rozgałęźników.
powinieneś zastosować taki R-8
http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_tv_ ... R60108.htm
Dzięki za odpowiedź.

Co tu dużo mówić. Nie mam pytań :D
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
karolek1513
Posty: 26
Rejestracja: 28 maja 2012, o 18:31
Odbiornik: WIWA HD-90
WIWA HD-50
Instalacja antenowa: Tri Digit > Symetry > Zab. przepięć Signal > Terra HS-013 > Odgałęźnik Signal 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gubałówka Zakopane

Re: Spadek siły sygnału wraz ze wzrostem częstotliwości

Post autor: karolek1513 »

K63 pisze:@karolek1513 - a jak u Ciebie z odbiorem z Rabki?
Hej !
Wiesz co za czasów cyfry nie próbowałem choć nie ukrywam że chętnie bym spróbował. Jednak wyjść u mnie na dach to nie taka łatwa sprawa ech...
Natomiast kiedy był analog pamiętam że szło to całkiem ładnie jednak lista kanałów była wyjątkowo uboga (TVP1, TVP2).

Pozdrawiam !

Zablokowany