Domowa sieć DVB-T i satelitarna SAT

Matteo87

Domowa sieć DVB-T i satelitarna SAT

Post autor: Matteo87 »

Zamierzam zrobić instalację antenową naziemno-satelitarną tak aby na 4 telewizorach móc odbierać tv naziemną i satelitarną. Potrzebuję kanały zarówno z hotbirda jak i z astry i czy w związku z tym mogę wykorzystać taki sumator sygnału? tzn czy on obsługuje również konwertery quad monoblock czy tylko quad "pojedyncze"?
http://www.dipol.com.pl/sumator_swe_4-0 ... R85248.htm

i drugie moje pytanie: jak zapewnić zasilanie wzmacniacza przy antenie. Dotychczas każdy TV miał osobną antenę i przy każdym TV między końcówką kabla a telewizorem był zasilacz. Teraz to musi wyglądać inaczej, tylko jak? Antenę mam siatkową, ale odbiera nienagannie czeskie dvb-t więc jak uruchomią ślężę, która jest 3 razy bliżej to też myślę, że będzie działać, więc anteny bym nie chciał wymieniać. Jakby ktoś kto się zna był tak miły to czy mógłby odpowiedzieć na te dwa pytania?

armax

Re: Pytanie dot. instalacji antenowej

Post autor: armax »

witam proponuje http://www.dipol.com.pl/multiswitch_mp- ... 944804.htm jam mam tak zrobione i slicznie chodzi tylko konwentery muszą byc QUATRO pozxdrawiam

Demon

Re: Pytanie dot. instalacji antenowej

Post autor: Demon »

@Matteo87, możesz użyć konwertera quad monoblock oraz wskazany przez siebie sumator. Zakładam, że sumator umieścisz gdzieś pod dachem i tam też najlepiej będzie doprowadzić zasilanie do wzmacniacza (umieszczonego przed sumatorem) i przedwzmacniaczy (w antenach). Zalecam nie stosować szerokopasmowych anten np. siatek, ale 2 lub 3 anteny (VHF-III, UHF-V/VI, FM) oraz zwrotnicę.

Pamiętaj jednak że urządzenia odbiorcze satelitarne muszą mieć obsługę przełącznika DiSEqC.

Przy każdym odbiorniku musisz zainstalować rozgałęźnik R/TV/SAT lub analogiczne gniazdo R/TV/SAT.

Matteo87

Re: Pytanie dot. instalacji antenowej

Post autor: Matteo87 »

Dziękuję, jeszcze takie pytanie mi się nasuwa, czy zamiast gniazda RTV mogę kabel podłączyć do tunera SAT z przelotką i wyjście z tunera podłączyć drugim kablem wprost do telewizora?

Demon

Re: Pytanie dot. instalacji antenowej

Post autor: Demon »

Matteo87 pisze:Dziękuję, jeszcze takie pytanie mi się nasuwa, czy zamiast gniazda RTV mogę kabel podłączyć do tunera SAT z przelotką i wyjście z tunera podłączyć drugim kablem wprost do telewizora?
Nie jestem ekspertem od sprzętu. Nie wiem, jaki masz tuner sat. W instrukcji powinni coś o tym napisać. Technicznie możliwe by było rozdzielenie sygnału w odbiorniku sat. Zastosowanie takiego rozwiązania byłoby nawet logiczne.

Ja u siebie zastosowałbym gniazdko R/TV/SAT końcowe.

Matteo87

Re: Pytanie dot. instalacji antenowej

Post autor: Matteo87 »

Jeszcze raz dzięki za wszystko

danielmat

Re: Pytanie dot. instalacji antenowej

Post autor: danielmat »

Demon pisze:
Matteo87 pisze:Dziękuję, jeszcze takie pytanie mi się nasuwa, czy zamiast gniazda RTV mogę kabel podłączyć do tunera SAT z przelotką i wyjście z tunera podłączyć drugim kablem wprost do telewizora?
Nie jestem ekspertem od sprzętu. Nie wiem, jaki masz tuner sat. W instrukcji powinni coś o tym napisać. Technicznie możliwe by było rozdzielenie sygnału w odbiorniku sat. Zastosowanie takiego rozwiązania byłoby nawet logiczne...
Coś takie powinno być możliwe. Ja mam tak zrobione z nagrywarką DVD tzn. kabel antenowy jest podłączony do nagrywarki a następnie wyjście z nagrywarki idzie do telewizora. Nagrywarka DVD działa jak rozdzielacz i wszystko hula więc podejrzewam, że Twój tuner będzie działał analogicznie.

armax

Re: Pytanie dot. instalacji antenowej

Post autor: armax »

panowie jesli chodzi a sygnal tv to sie zgodze ,ale sat to sie z monoblokiem nie uda wystarczy jak podlaczy drugi dekoder i przy zmiananie kanałow zmmieni sie polarycja to w pirwszym nic nie obejzy niestety ,nie powiem 3 i 4tym jezelo bedeziesz mial powyzej jednego obiornika sat to multiswith

Demon

Re: Pytanie dot. instalacji antenowej

Post autor: Demon »

Nie masz racji. Konwerter Quad to taki, który działa jak cztery osobne. Więc jakiekolwiek cztery urządzenia podłączysz, to każdy będzie tak działał, jak z osobną anteną. Problemik może pojawić się z zezem, ale tylko w ramach odbiornika. Jeżeli jest wyposażony w system przełączania DiSEqC to będzie można używać dwóch satelit. Sumator o którym pisaliśmy dzieli sygnał TV na cztery (rozgałęźnik) a następnie dodaje (4 sumatory) do poszczególnych linii satelitarnych.

Do multiswitcha stosuje się konwerter Quattro, który działa jak cztery niezależne konwertery, ale każdy z nich ustawiony jest na konkretne pasmo i polaryzację.

Więc jest OK.

@danielmat, oczywiście w DVD masz wejście TV i wyjście TV z dodanym zmodulowanym sygnałem tego, co DVD nadaje. Co innego jest z sygnałem SAT. Być może odbiornik satelitarny nic nie zrobi z zakresem telewizji naziemnej, ale nie jest powiedziane, że urządzenia nie wytną go. Poza tym co z energią lecącą z konwertera na wysokich częstotliwościach, które wpadną do telewizora? Może jakieś problemy się zrobią w pierwszym stopniu demodulacji... Jak już budować, to dobrze i zgodnie z zasadami. Ktoś to przeliczył, przetestował i należy mu zaufać, że zrobił to dobrze.

wachcio

Czy taka instalacja sprawdzi się w DVB-T

Post autor: wachcio »

Witam

Posiadam dość rozbudowaną instalację RTV.
W jej skład wchodzą.
Antena satelitarna 90 Triax, dwa konwertery, multiswich Multiswitch TMS 9x8p TRIAX (http://tels.pl/multiswitchtms9x8ptriax- ... be747b18dd)
Od strony naziemnej antena radiowa Dipol 1RUZ PM B (http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_ ... _A0221.htm), telewizyjna UHF Dipol 37/21-69 Tri Eco Digital (http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A2682.htm). Z nich sygnał zsumowany za pomocą zwrotnicy antenowej ZA 4M 1-5/6-12/21-69/75 (http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_anten ... _C0340.htm) i wzmocniny wzmacniaczem CA-215 szerokopasmowym Alcad (http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ca-2 ... R90461.htm). Dalej sygnał naziemny i satelitarny wchodzą do multiswicha i na pokoje.
Mieszkam w miejcowości Rypin. W tej chwili naziemną TV odbieram z nadajnika w Trzeciewcu który jest oddalony około 90 km ale mam możliwość odbierać również programy z RTCN Rachocin w odległości ok 25 km.

Pytanie jest takie czy w kwietniu będę mógł bez przeróbek instalacji bez problemu odbierać DVB-T z Trzeciewca lub ewentualnie z rachocina jeśli ten w ogóle będzie nadawał cyfrowo?

Demon

Re: Czy taka instalacja sprawdzi się w DVB-T

Post autor: Demon »

Najprawdopodobniej tak, ale pod jednym, wielkim warunkiem: że od kwietnia zaczną nadawać :? . Jednak dopiero w praktyce wyjdzie prawda na 100%. Musisz ubrać się w cierpliwość.

wachcio

Re: Pytanie dot. instalacji antenowej

Post autor: wachcio »

Myślicie że mógłbym odbierać cyfrówkę ze śremu czyli ok 200 km. Poznańskie radio Merkury na dookólnej radiowej odbiera bardzo dobrze

Miszal

DVB-T i DVB-S z jednego kabla?

Post autor: Miszal »

Witam,
Chciałbym się upewnić w pewnej kwestii. Otóż moi rodzice są obecnie na etapie budowy domu, znaczną cześć prac prowadzimy systemem gospodarczym, samodzielnie. Obecnie ojciec kończy z elektryką, chce jeszcze przed tynkowaniem zamontować gniazdko antenowe i poprowadzić kabel na poddasze do ewentualnej satelity. Jednak myślę, że dobrze by było nie ograniczać się do możliwości jedynie sygnału satelitarnego, zwłaszcza mając na uwadze rychłe wejście DVB-T pod strzechy.
Dlatego bardzo bym prosił o upewnienie mnie, że poniższe rozwiązanie ma sens i nie będzie żadnych komplikacji.

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Taka instalacja byłaby zrobiona na trwałe, zarówno przewody jak i rozgałęziacz/odgałęziacz znajdowałyby się pod tynkiem. Ten drugi mam zamiar umiejscowić w puszcze (która znalazłaby się oczywiście również pod tynkiem). Dlatego chciałbym być pewien na 100% co do tego, że taka instalacja umożliwiłaby:
1)po podpięciu do gniazdka antenowego na parterze dekodera, odbiór sygnału z Cyfry/N/Polsatu
2)po podpięciu do gniazdka antenowego bezpośrednio odbiornika TV (rzecz jasna z tunerem MPEG-4), odbiór NTC

Druga bardzo istotna rzecz, to zastosowanie odpowiedniego połączenia na poddaszu, w puszce. Znalazłem coś takiego, spora lista http://www.dipol.com.pl/tv-tv-sat-osprzet-tv,4435.htm Mniemam, że w mojej sytuacji powinienem zakupić któryś z odgałęźników, tak? I czy z czysto technicznego punktu widzenia, rożni się on czymś od rozgałęźników? Bo wydaje mi się że można je traktować jako substytuty.

Generalnie chodzi o to, czy jakikolwiek obecny lub przyszły dekoder / tuner TV nie będzie miał problemów z wychwyceniem odpowiedniego źródła sygnału w przypadku takiej instalacji - czyli czy antena kierunkowa nie będzie deformować sygnału docierającego do dekodera z satelity, albo czy talerz sat. nie będzie powodował żadnych zakłóceń dla sygnału DVB-T "mającego dotrzeć" do TV z anteny.
Z góry dzięki za pomoc!:)

kowal801
Posty: 167
Rejestracja: 21 października 2009, o 12:11

Re: DVB-T i DVB-S z jednego kabla?

Post autor: kowal801 »

Coś takiego będzie działać;)
Taką zwrotnice musisz kupić > http://www.dipol.com.pl/sumator_sygnalo ... R85300.htm ,oraz gniazdko końcowe >> http://www.dipol.com.pl/gniazdo_gar-bg- ... R62195.htm , warto jeszcze zaopatrzyć sie w przełącznik Diseqc (na dwie satelity)
Ps.Pomyśl jeszcze o antenie radiowej
Ostatnio zmieniony 13 lipca 2010, o 08:06 przez kowal801, łącznie zmieniany 5 razy.

tolus
Posty: 292
Rejestracja: 2 marca 2009, o 17:33
Odbiornik: 32B350, 40H5500, 40KU6000
Instalacja antenowa: ATX 55 GOLD ALL-ANT / symetryzator - 570 m n.p.m, 29 m.n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: wszystkie w promieniu ok 100km...

Re: DVB-T i DVB-S z jednego kabla?

Post autor: tolus »

troche zle nazywasz "odgaleznik", musisz zakupic "http://www.dipol.com.pl/multiswitch_mp- ... 944504.htm", ja osobiscie go uzywam, do recordera N i polsatu, oraz przed nim mam zzsumowany sygnal z dwoch anten TV za pomoca zwrotnicy

Kafar

Re: DVB-T i DVB-S z jednego kabla?

Post autor: Kafar »

Z doświadczenia powiem, że nie ma to jak dwa oddzielne kable: wrazie uszkodzenia jednego gdy będą na stałe i nie da się od nowa przeciągnąć, wtedy można się bawić w upychanie kilku sygnałów w jeden nośnik.
Estetą nie jestem i nasz dom był dawno budowany i nikt nie myślał wtedy gdzie kabel ma być doprowadzony i zrobiliśmy tak:
na dachu mamy to:
http://www.hollex.pl/akcesoria/przelacz ... -digiality
tylko ten przełącznik nie przepuszcza napięcia do przedwzmacniacza w puszce i zasilanie musi być wprowadzone przed wejściem do przełącznika, a nie przy TV. N wejście podany jest sygnał na Suchą Góre i Astra + HB z dwóch podwójnych konwerterów, trzeci port czeka na Astre 23/28 albo Thora, ale jakoś nikt nie ma weny aby zamontować.
a na wyjście musiało pójść to
http://www.hollex.pl/akcesoria/zwrotnic ... ca-maximum
działa w obie strony - ale tutaj z powrotem rozdziela sygnał, bo jak bezpośrednio wpiąłem przez zwykły trójnik do obu wejść tunera Combo to sygnały się zwalczały nawzajem.
Moc i jakość sygnału DVB-T nie straciła w stosunku to tej mierzonej przy bezpośrednim wpięciu do anteny na dachu, gorzej z satelitą, średnio po 10% dla obydwu pozycji - Astra jest troche wytrzymalsza, jak dodamy do tego gęste opady, tak jak w Boże Ciało to HD mogą nie działać, ale takowych z HB nie mam, tylko z Astry, ale tutaj jeszcze się nie zdarzyło.

Miszal

Re: DVB-T i DVB-S z jednego kabla?

Post autor: Miszal »

Wielkie dzięki za porady!;)
Byłem dzisiaj w sklepie, mieli taki oto sumator firmy maximum http://www.damixsat.pl/?id=pokaz_produkt&id_prod=60217 który też zakupiłem. Oprócz tego również gniazdko natynkowe podobne do tego, które jest w linku od kowala801.
Co do sumatora(zwrotnicy), to sprzedawca powiedział aby zamontować w jego pobliżu gniazdko 220V - do zasilacza do wzmacniacza antenowego. Rozumiem, że chodzi o coś takiego http://www.dipol.com.pl/zasilacz_wzmacn ... _D0010.htm I tutaj jestem powiem szczerze trochę w kropce, chodzi o złącze zasilacza które jest dostosowane do odbiornika tv. Natomiast 2 wejścia i wyjście sumatora są rzecz jasna przeznaczone do wpięcia w nie kabla koncetrycznego. Bo jeśli dobrze zrozumiałem sprzedawcę, to wzmacniacz musi się znaleźć przed sumatorem (czyli na tym rysunku chatki w pierwszym moim poście - na lewo od sumatora, oznaczonego tam jako kostka), z racji tego że sumator przepuszcza napięcie (chyba tak to było, o ile czegoś nie poknociłem). W opisach w necie tego sumatora też wzmiankują o tym, że przepuszcza zasilanie ale jak to się ma w praktyce przy wpięciu wzmacniacza - nie jestem pewien.. Wiem że to pewnie banalne, ale przystawiło mnie z tym :oops:

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: DVB-T i DVB-S z jednego kabla?

Post autor: kupon »

Przy takiej instalacji jak na rysunku,musisz wziąść pod uwagę fakt,że po podłączeniu tunera sat będziesz oglądać ten sam program na dwóch tv.

radiks
Posty: 30
Rejestracja: 28 czerwca 2010, o 15:37

Re: DVB-T i DVB-S z jednego kabla?

Post autor: radiks »

kupon pisze:Przy takiej instalacji jak na rysunku,musisz wziąść pod uwagę fakt,że po podłączeniu tunera sat będziesz oglądać ten sam program na dwóch tv.
Jak chcesz mieć lepiej czyli na każdym gniazdku mieć możliwość zainstalowania tunera sat. i oglądania róznych programów to potrzebna jest inwestycja w multiswitche.
Tu i w innych artykułach w bibliotece dipola jest sporo wyjaśnień w temaciehttp://www.dipol.com.pl/przyklady_insta ... hy_11m.htm

Miszal

Re: DVB-T i DVB-S z jednego kabla?

Post autor: Miszal »

Nie nie, obiornik TV będzie raczej tylko jeden, na parterze przy gniazdku antenowym, tak jak na rysunku;) Dlatego zrezygnowałem z zakupu multiswitcha i nabyłem sumator maximum, jak pisałem w poprzednim poście;)
Chodzi mi tylko o tę kwestię przyłączenia wzmacniacza, czy raczej zasilacza do niego, jak to rozwiązać...

Zablokowany