Domowa sieć DVB-T i satelitarna SAT

b.jurek
Posty: 25
Rejestracja: 11 sierpnia 2014, o 14:59
Odbiornik: SL 80
Instalacja antenowa: dachowa,szerokopasmowa, siatkowa oraz ATX-107 + LNA-169
Nadajnik - obiekt nadawczy: Berlin, Helpterberg, Kołowo z tyłu

Re: Połączenie anten satelitarnej i DVB-T

Post autor: b.jurek »

Temat już istnieje viewtopic.php?f=39&t=2935

no właśnie piszę w tym dziale...ale większość wcześniejszych postów dotyczy instalacji rozbudowanych na kilka wejść i kilka wyjść...a tak jak moje zapytanie to nie było...
Dzięki, pozdrawiam

b.jurek
Posty: 25
Rejestracja: 11 sierpnia 2014, o 14:59
Odbiornik: SL 80
Instalacja antenowa: dachowa,szerokopasmowa, siatkowa oraz ATX-107 + LNA-169
Nadajnik - obiekt nadawczy: Berlin, Helpterberg, Kołowo z tyłu

Re: Połączenie anten satelitarnej i DVB-T

Post autor: b.jurek »

OK, nabyłem już takie gniazdo końcowe i sumator...trochę inny, ale też na TV + TV SAT.

Mam tylko jedno pytanie/problem....antena siatkowa jest ze wzmacniaczem zasilanym z zasilacza przy wejściu do dekodera DVB-T...a Satelita jest zasilana z odbiornika po kablu...i jak to wszystko będzie grać ?

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Połączenie anten satelitarnej i DVB-T

Post autor: adac »

Nie będzie. Problem należy opisać na początku a nie na końcu.
Teraz najlepiej będzie pociągnąć osobny kabel.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Połączenie anten satelitarnej i DVB-T

Post autor: K63 »

b.jurek pisze:OK, nabyłem już takie gniazdo końcowe i sumator...trochę inny, ale też na TV + TV SAT.
Ale jaki to sumator ? Są sumatory do sumowania anten pasywnych z blokadą zasilania anteny TV (DC-bloc), ale są też z przejściem napięcia (DC-pass) do wzmacniacza. Te ostatnie są zasilane z gniazda sat tunera. Wadą takiego rozwiązania jest to, że aby oglądać dvb-t, musi być włączony tuner sat. Chyba że masz tuner combo.
adac pisze:Problem należy opisać na początku a nie na końcu.

b.jurek
Posty: 25
Rejestracja: 11 sierpnia 2014, o 14:59
Odbiornik: SL 80
Instalacja antenowa: dachowa,szerokopasmowa, siatkowa oraz ATX-107 + LNA-169
Nadajnik - obiekt nadawczy: Berlin, Helpterberg, Kołowo z tyłu

Re: Połączenie anten satelitarnej i DVB-T

Post autor: b.jurek »

Nie bardzo rozumiem co tu było pisać na początku skoro wiadomo, że kabel anteny sat jest zasilany po kablu z dekodera a antena na DVB-T z zasilacza sieciowego też po kablu.
Musi więc być to sumator/zwrotnica który będzie przepuszczać napięcie do anten...
Nabyłem konkretnie sumator SWE 20-01/Q chyba firmy axing ...jeszcze go nie używałem, nie wiem czy taki się do tego celu nadaje..

Sumator sygnału RTV + SAT AXING SWE 20-01
Urządzenie pozwala zsumować sygnał z pojedyńczego tunera ( Single )
i z anteny naziemnej. Tak zsumowane sygnały można przesyłać jednym kablem.
Po stronie odbiorczej dokonujemy procesu odwrotnego,
czyli rozdzielenia sygnałów na dwa niezależne TV i SAT ( SVE 20-01 ).
Zakres częstotliwości sygnału TV naziemnej: 5 - 862 MHz
Zakres częstotliwości sygnału SAT: 950 - 2450 MHz
Tłumienie w obu torach: < 2,5 dB

Sygnał z kabla idzie do gniazda RTV-SAT gdzie dokonuje się proces odwrotny...pytanie , a co z zasilaniem kabla z dekodera ??? jak to połączyć aby była synchronizacja...



Jeśli ktoś ma jakieś dobre rady w tej sprawie to bardzo proszę o wskazówki...

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Połączenie anten satelitarnej i DVB-T

Post autor: K63 »

Dlatego że warianty sumowania mogą być różne, istotne było dokładne opisanie problemu na początku.
Załóżmy że masz antenę naziemną pasywną z symetryzatorem, a zakupiłeś sumator TV-SAT z możliwością przejścia zasilania w torze VHF/UHF. Zasilałbyś wówczas symetryzator powodując zwarcie. Konieczny jest wówczas sumator z blokadą DC.
Używając anteny ze wzmacniaczem możesz zastosować dwa warianty. Pierwszy to sumator z przejściem zasilania na tor VHF/UHF (tv naziemna działa tylko przy włączonym tunerze SAT). Drugi - sumator z blokadą zasilania VHF/UHF, ale między sumator a antenę dvb-t wstawiasz zasilacz z separatorem (naziemna działa niezależnie od tunera SAT).
Wygląda na to zakupiona przez Ciebie zwrotnica SWE 20-01/O nie przepuszcza napięcie do wzmacniacza dvb-t, chociaż opisy są czasami sprzeczne :
http://sklep.satserwis.pl/zwrotnica-swe ... ]zwrotnica umożliwia przejście składowej stałej napięcia do LNB i wejścia antenowego;[/quote]
http://tunery.tv/176,tunerytv-axing-swe-20-01.html]
Przepuszcza zasilanie z tunera satelitarnego do konwertera, izolując jednocześnie od zasilania tor telewizji naziemnej.
Przy zastosowanym wzmacniaczu firma Axing przewidziała dla SWA 20-01 m.in takie rozwiązanie. Osobiście wzmacniacz zastosowałbym zaraz przy antenie, a nie w środku instalacji. Ale wówczas niezbędny jest dodatkowy zasilacz.
Zsumowany sygnał rozdzielasz na gnieździe końcowym TV/SAT lub na drugim SWA 20-01.

b.jurek
Posty: 25
Rejestracja: 11 sierpnia 2014, o 14:59
Odbiornik: SL 80
Instalacja antenowa: dachowa,szerokopasmowa, siatkowa oraz ATX-107 + LNA-169
Nadajnik - obiekt nadawczy: Berlin, Helpterberg, Kołowo z tyłu

Re: Połączenie anten satelitarnej i DVB-T

Post autor: b.jurek »

Do Kol. K-63

Z "takiego rozwiązania" rozumiem, że musiałbym wywalić z puszki anteny wzmacniacz i wstawić symetryzator a podłączyć ten wskazany SVS 2-02 jak najbliżej anten ( na maszcie ? 1-2 m od anten ? ) i liczyć na zasilanie tego wzmacniacza tylko od włączonego SAT-Receiver ?

To jak rozumieć tą sugestię ; Osobiście wzmacniacz zastosowałbym zaraz przy antenie, a nie w środku instalacji. Ale wówczas niezbędny jest dodatkowy zasilacz. ....gdzie konkretnie i jak go zainstalować ?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Połączenie anten satelitarnej i DVB-T

Post autor: K63 »

Zasadnicze pytanie, czy do stabilnego odbioru faktycznie potrzebujesz wzmacniacza. Jeżeli tak, to nie wywalaj go z puszki. Sugerowane przez Axing-a rozwiaząnie ze wzmacniaczem przelotowym co prawda wyklucza stosowanie dodatkowego zasilacza, ale umożliwia odbiór dvb-t tylko przy włączonym receiver-ze sat zasilającym równocześnie konwerter i wzmacniacz.
Samo przeniesienie SVS 2-02 bliżej anteny nic nie da, gdyż wejście VHF/UHF sumatora nie przepuści do niego zasilania z tunera (idzie tylko na konwerter). Zastosowanie wzmacniacza dopuszkowego czy tez liniowego w pobliżu anteny (między sumatorem a anteną) wymaga dodatkowego zasilania. Zasilacz z separatorem montujesz na wejściu VHF/UHF sumatora za pomocą takiej przejściówki. Możesz zastosować także tego typu separator + taki zasilacz. Jeżeli natomiast w pobliżu sumatora nie masz możliwości włączenia zasilacza do prądu, pozostaje Ci rozwiązanie sugerowane przez Axinga lub podłączenie naziemnej i satelitarnej dwoma oddzielnymi kablami.

b.jurek
Posty: 25
Rejestracja: 11 sierpnia 2014, o 14:59
Odbiornik: SL 80
Instalacja antenowa: dachowa,szerokopasmowa, siatkowa oraz ATX-107 + LNA-169
Nadajnik - obiekt nadawczy: Berlin, Helpterberg, Kołowo z tyłu

Re: Połączenie anten satelitarnej i DVB-T

Post autor: b.jurek »

W tej sytuacji to chyba jednak pociągnięcie drugiego kabla będzie najtańszym i najlepszym rozwiązaniem....

pawel334

jak polaczyc tv satelitarna i naziemna

Post autor: pawel334 »

Zwracam się do was z prośbą o pomoc bo z tematu instalacji antenowych wypadłem kilka lat temu :)

Są dwa mieszkania: jedno oddalone jest od dachu o 15 metrów, a drugie o 25 metrów (mniej więcej).
W mieszkaniu pierwszym jest telewizja naziemna z anteny kierunkowej znajdującej się na dachu kupionej rok temu o zysku 14dBi. Telewizja działa idealnie bez wzmacniaczy.
W mieszkaniu numer 2, które jest na parterze odbiór telewizji naziemnej odbywa się za pomocą anteny typu saturn ze wzmacniaczem. Odbiór zależy od godziny...
Istnieje poprowadzony kabel antenowy między jednym a drugim mieszkaniem o długości około 20 metrów, który pozostał po telewizji satelitarnej (Hotbird, konwerter twin tak, żeby oba mieszkania miały tv sat).
Dodam jeszcze z istotnych informacji, że odległość od nadajnika tv naziemnej wynosi ok 8km, a z dachu jest bezpośrednia widoczność nadajnika. Antena na dachu posiada symetryzator.
Gdy kiedyś chciałem sprawdzić czy antena z dachu zadziała gdy połącze kable za pomocą tzw beczki w drugim mieszkaniu to niestety sygnał był za słaby.
W mieszkaniu na parterze nie da się zainstalować na zewnątrz ani anteny naziemnej albo tv sat (zły kierunek)

Co chciałbym zrobić?
Chciałbym, żeby oba mieszkania miały dostęp do tv naziemnej i tv satelitarnej.
Antenę tv sat mogę zamontować albo przy oknie pierwszego mieszkania albo na dachu. Jaka antena i jaki konwerter to wiem :) Problem jak to połączyć i to jest pytanie do was

1. Czy mogę wymienić symetryzator w antenie tv naziemnej na dachu na wzmacniacz typu lna-177 i dalej rozdzielić tą antenę spliterem na dwa kable - jeden istniejący do mieszkania numer jeden, a drugi NOWY KABEL do mieszkania na parterze. Czy wtedy przy oby dekoderach tv naziemnej potrzebuje wzmacniacza na prąd? Czy sygnał idący do mieszkania pierwszego nie będzie za mocny i nie trzeba będzie go tłumić?
2. Czy zamiast wymieniać symetryzator nie dołączyć po prostu splitera, którym kabel z anteny rozdziele na dwa kable, a do tego idącego do mieszkania na parterze dołoże wzmacniacz na kabel typu fte lg105 albo dse tla-100? Po to ten zabieg by jedno mieszkanie nie miało za silnego sygnału, który trzeba tłumić o ile w ogóle dobrze kombinuje, że siła będzie za mocna :)
Choć cenowo taniej wyjdzie wymienić symetryzator na lna-177
3. Czy istnieje rozwiązanie, które pozwoli mi nie ciągnąc nowego kabla? Rozdzielić w pierwszym mieszkaniu tv naziemną i przesłać sygnał do mieszkania na parterze korzystając z istniejącego kabla po instalacji tv sat? np. dodanie lna-177 zamiast symetryzatora żeby sygnał był mocniejszy i rozdzielenie spliterem w pierwszy mieszkaniu?
4. To samo co w opcji numer 3 ale plus reaktywacja tv satelitarnej tj. puszczenie jednym kablem sygnału tv naziemnej i tv satelitarnej z mieszkania pierwszego do mieszkania na parterze

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Połączenie anten satelitarnej i DVB-T

Post autor: K63 »

Najprostsze rozwiązanie, ale wymagające zamontowania talerza i anteny tv obok siebie i pociągnięcie dwóch oddzielnych kabli do obydwu mieszkań -> konwerter Twin + dvb-t. W pokojach montujesz gniazda końcowe TV/SAT... i już. Przy takim rozwiązaniu wystarczy zapewne antena z symetryzatorem. Jeżeli nie, to antena o większym zysku.

wolnez-arty
Posty: 8
Rejestracja: 29 grudnia 2013, o 14:18

Re: Połączenie anten satelitarnej i DVB-T

Post autor: wolnez-arty »

Podłączę się.

Chciałbym pociągnąć dvb-t po kablu sat do jednego pokoju.
Dodam, że obecnie nie mam anteny do dvb-t, ale na samym kablu mam jakość dla MUX1 na 100%, dla MUX2 na 80%, a MUX3 - 60%.
Antenę miałem zamiar dopiero dokupić.

Pogrzebałem w pudełkach z różnościami i znalazłem dwa sumatory. Stwierdziłem, że zanim pójdę na zakupy po antenę i inne niezbędne rzeczy, to najpierw sprawdzę czy to w ogóle działa.
Podłączyłem sumatory i prawie się ucieszyłem.

Sygnał dvb-t przechodzi bez problemu i to bez spadku jakości.
Niestety zdziwiłem się, że jakość sygnału satelitarnego spadła o połowę.
Wiedziałem, że jakiś spadek będzie, ale aż takiego się nie spodziewałem.
Oczywiście po odłączeniu sumatorów sygnał sat wraca na bardzo wysoki poziom.

Do łączenie i rozdzielenia sygnału użyłem takich sumatorów:
Obrazek

Trochę poczytałem i zauważyłem, że jeśli ktoś miał podobny problem, to dotyczyło to dvb-t i tam sugerowano założenie wzmacniacza.

Czy analogicznie - u mnie pomógłby wzmacniacz satelitarny?
Jeśli tak, to jaki i gdzie powinien być zamontowany.
A może to wina sumatorów? Może powinienem zastosować inny?
Czy gdyby cała operacja się udała, to można by jeszcze podzielić sygnał dvb-t na dodatkowy odbiornik.

Proszę także o wybaczenie, jeśli moje pytania są banalne.

Zależy mi przede wszystkim na sygnale sat, dlatego pytam czy w ogóle jest sens się za to zabierać.
Niestety pociągnięcie osobnego kabla nie jest możliwy.

airwolff
Posty: 5
Rejestracja: 9 października 2016, o 14:47

Połączenie tv sat, naziemnej i radio.

Post autor: airwolff »

Witam. Mam prośbę do użytkowników takiej kombinacji. Mam Polsat dekoder z możliwością nagrywania. Obecnie mam tylko tv sat na dwóch przewodach. Planuję rozbudowę o tv naziemną oraz radio. Wszystko z anten zewnętrznych. W pokojach mam dwa gniazdka sat radio tv. Chciał bym doprowadzić do wszystich pokoii tv sat radio i naziemną. Natomiast w salonie musi być dwa przewody tv sat dekoder z możliwością nagrywania.
Jakie elementy muszę zakupić, jaki konwerter do anteny satelitarnej aby to wszystko zadziałało. Może ktoś dysponuje takim schematem z potrzebnymi elementami i jak co gdzie wpiąć. Z góry dziękuję wszystkim za pomoc w tym temacie.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Połączenie tv sat, naziemnej i radio.

Post autor: poxipol »

Najprostszą, najtańszą i niezawodną dla trzech głowic sat jest instalacja pasywna.
Niezbędne akcesoria.
-konwertor Quad
http://www.hollex.pl/konwertery-lnbs/quad-4-tunery/
-zwrotnica Twin
http://www.hollex.pl/akcesoria/zwrotnic ... -dse-ssc-2
-zwrotnica naziemna
http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_anten ... _C0340.htm
gniazdo RTV-SAT + PVR
http://www.dipol.com.pl/gniazdo_koncowe ... 694140.htm
Drugie gniazdo może być istniejące,o ile nie jest do instalacji multiswithowej.,ma mieć przejście prądowe do konwertora.

Podłączenia w zasadzie są proste.
Jak co ,to narysuje się schemat połączeń

airwolff
Posty: 5
Rejestracja: 9 października 2016, o 14:47

Re: Połączenie tv sat, naziemnej i radio.

Post autor: airwolff »

Dziękuję za odpowiedź. Jeśli można to poprosiłbym ten schemacik podłączeń. Mam jeszcze jedno pytanko cz to obejmuję tv sat i naziemną w wszystkich pokojach bo gdzieś czytałem że jest potrzebny multiswitch żeby to rozdzielić na pozostałe pokoje.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Połączenie tv sat, naziemnej i radio.

Post autor: poxipol »

Tak na kolanie.
Obrazek
Zwrotnicę naziemną,uzupełniłem nowszą.
Z odbiorem sat,nie ma najmniejszych problemów.
Do odbioru naziemnej DVB-T należy zaopatrzyć się w odpowiednie anteny,w zależności od lokalizacji.
Instalację typu Multiswitch stosuje się w instalacji zbiorczej i oparta jest na wzmacniaczach.
Dobrej klasy zestaw jest bardzo drogi.
Obecnie są już konwertory na 8 niezależnych odbiorników.

airwolff
Posty: 5
Rejestracja: 9 października 2016, o 14:47

Re: Połączenie tv sat, naziemnej i radio.

Post autor: airwolff »

Dziękuję bardzo za schemat. Mam rozumieć iż jest to tylko do jednego pokoju. I gdy będę chciał do pozostałych pokoi to muszę zdublować ten schemat? Nie jestem zorientowany w tych tematach tak że prosze o wytłumaczenie jeśli to n ie sprawi kłopotu. Co z pozostałymi pokojami?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Połączenie tv sat, naziemnej i radio.

Post autor: poxipol »

Jest to układ dla dwóch pokoi.
W salonie gniazdo sat +PVR do dekodera z dwoma głowicami,umożliwiające niezależne nagrywanie z innych transponderów,oraz RTV.
Drugi pokój jeden sat i RTV
Jeżeli ma być więcej pokoi jak dwa ,to zmieni się osprzęt.
Powinieneś określić ile docelowo ma być podłączeń - pokoi i do jakiego sprzętu.

airwolff
Posty: 5
Rejestracja: 9 października 2016, o 14:47

Re: Połączenie tv sat, naziemnej i radio.

Post autor: airwolff »

Ogólnie instalacja ma iść do 4 pokoi 2 pokoje tylko tv naziemna bezpośrednio do telewizora 1 pokój tuner tv sat i naziemna telewizor, 1 pokój ( salon) tuner tv sat z możliwością nagrywania + tv naziemna, radio.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Połączenie tv sat, naziemnej i radio.

Post autor: poxipol »

Jeżeli do czterech pokoi to należy zamienić zwrotnicę DSE SSC-2 na DSE SSC-4 http://www.hollex.pl/akcesoria/zwrotnic ... -dse-ssc-4
Opcjonalnie można pozostawić dwa klasyczne gniazda RTV-SAT.
Do salonu z konwertora drugi kabel wpięty bezpośrednio do drugiego gniazda sat w dekoderze.
Do dwóch pokoi,gdzie ma być tylko naziemna,można podpiąć kable bezpośrednio do odbiornika ze zwrotnicy DSE SSC-4 z ominięciem gniazd.

Zablokowany