Domowa sieć DVB-T i satelitarna SAT

dziki1971

Re: Instalacja antenowa

Post autor: dziki1971 »

@Marcin_ gniazdo TV-Sat przepuszcza oddzielnie czestotliwosc dla tv i sat wiec podłączasz pod wejscia odpowiednie i to tyle pzdr

Marcin_

Re: Instalacja antenowa

Post autor: Marcin_ »

Planuję w przyszłości rozbudowę tej instalacji o dodatkowe gniazdka z możliwością podłączenia neta. Może lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie jakiegoś multiswitcha niż sumatora?

sat17
Posty: 82
Rejestracja: 31 marca 2011, o 19:58

Re: Instalacja antenowa

Post autor: sat17 »

Do zsumowania tv z sat możesz użyć zwrotnicy axing SWE4-01,która posiada 4 wyjścia.W antenie możesz wtedy zastosować konwerter quad lub quad monoblock maximum.Zasilacz anteny naziemnej możesz umieścić przy zwrotnicy.Ciekawe gniazda ma Dipol,które mają wbudowane 2 rodzaje wejść, RJ11 i RJ45.

Marcin_

Re: Instalacja antenowa

Post autor: Marcin_ »

Mam do was jeszcze jedno pytani czy przy takich instalacjach z sumatorem lub zwrotnicą nie będzie zbyt dużych strat na sygnale?

_chris_

Re: Instalacja antenowa

Post autor: _chris_ »

Marcin_ pisze:Mam do was jeszcze jedno pytani czy przy takich instalacjach z sumatorem lub zwrotnicą nie będzie zbyt dużych strat na sygnale?
są dwie kwestie:
  1. strata na poziomie sygnału - zawsze jakaś strata sygnału będzie, niezależnie, czy jest to sumator czy gniazdo antenowe. Na multiswitchu też strata będzie, tyle, że w takich przypadkach, w zależności od konstrukcji multiswitcha, może wystąpić wzmocnienie sygnału TV. Tak czy inaczej, straty zwykle będą niewielkie (typowo rzędu 1,5...3dB na urządzenie), nie mając większego znaczenia dla odbioru DVB-T. Chyba, że jest się na krańcu zasięgu, gdzie każdy dB się liczy.
  2. strata na poziomie sygnału - w zależności od konstrukcji i warunków użycia (dla multiswitchy ze wzmocnieniem w torze TV) może być pomijana (typowo) lub uwidaczniać się (sporadycznie).

Marcin_

Re: Instalacja antenowa TV i SAT

Post autor: Marcin_ »

Mam jeszcze jedno pytanie. Czy stosując Sumator SWE 4-01 sygnału muszę od razy podłączyć konwerter quad, czy mogę tymczasowo pojedynczy? Pytam, gdyż nie będę od razu robił instalacji w całym domu tylko stopniowo a koszty też są istotne. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam

sat17
Posty: 82
Rejestracja: 31 marca 2011, o 19:58

Re: Instalacja antenowa TV i SAT

Post autor: sat17 »

Z pojedyńczym nie próbowałem.Zastosowałem quad monoblock po konsultacji z firmą Hollex.Z doświadczenia jednak wiem ,że oszczędzanie nie wychodzi na dobre .Często to co ma być za jakiś czas staje się faktem wcześniej,i wcześniejszy zakup powoduje wzrost kosztów, niż gdyby od razu kupić to co trzeba.Możesz spróbować z pojedyńczym. Przed zakupem zwrotnicy określ sobie liczbę pokoi(odbiorników).Musisz pamiętać że w przypadku tunera twin potrzebujesz podwójnego zasilania.Zrobiłem instalację z tą zwrotnicą na 3 pokoje z podwójnym zasilaniem dużego.Koszt zwrotnicy i konwertera wyniósł ok.300zł.W wtedy w tej cenie można było kupić multiswitch, 5/4 więc bez ASTRY.W dobrej cenie można kupić konwerter quad+ antena w Hollexie

Awatar użytkownika
Strzelb@
Posty: 117
Rejestracja: 1 października 2009, o 22:53
Odbiornik: SONY KDL-46Z4500
WIWA HD50
Instalacja antenowa: Tri Digit + LNA 101
85 m.n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: Instalacja antenowa

Post autor: Strzelb@ »

Marcin_ pisze:_chris_ nie wiem czy dobrze myślę? Zjeżdżając jednym kablem od sumatora w gniazdku ponownie nastąpi rozdział sygnału na satkę i naziemną dvb-t, a jak do tego podłączyć zasilanie anteny naziemnej? Tak jak do tej pory przy wpięciu w gniazdo telewizora?

Pozdrawiam
Marcin
Jeżeli jest problem z zasileniem przedwzmacniacza w puszcze anteny TV najlepiej zastosować rozgałęźnik/sumtor TV/Sat RS-01/DC. Podaje on napięcie do konwertera sat (14/18V), natomiast do anteny TV podaje 12V poprzez wbudowany stabilizator napięcia. Zasilanie obu anten jest z tunera SAT. Nie potrzebny jest dodatkowy zasilacz i separator.
U mnie chodzi jak talala z LNA-101 i z rekorderem n-ki.

Na dole mam zwrotnicę do rozdziału sygnału.

Marcin_

Re: Instalacja antenowa TV i SAT

Post autor: Marcin_ »

Strzelb@ zrobiłem według Twojego opisu i działa rewelacyjnie

Awatar użytkownika
Strzelb@
Posty: 117
Rejestracja: 1 października 2009, o 22:53
Odbiornik: SONY KDL-46Z4500
WIWA HD50
Instalacja antenowa: Tri Digit + LNA 101
85 m.n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: Instalacja antenowa TV i SAT

Post autor: Strzelb@ »

Marcin_ pisze:Strzelb@ zrobiłem według Twojego opisu i działa rewelacyjnie
Cieszę się, że mogłem pomóc.

P.S.
Sprzedawca w sklepie ANTENA w Szamotułach stwierdził, że "TAKIEJ zwrotnicy na pewno nie ma i TAKIE rozwiązanie nie może w ogóle zadziałać."

ricken

Dvb-t i DVb-s (astra +hotbird)

Post autor: ricken »

Witam
Jak powinien wyglądac poprawny schemat instalacji na 2 telewizory, żeby możliwy był odbiór telewizji naziemnej i 2 sygnałów Astry i Hotbirda?

Wszelkie linki mile widziane....

Muniek
Posty: 128
Rejestracja: 17 lutego 2012, o 18:06
Odbiornik: UE32EH5450
Ferguson Ariva T65
Instalacja antenowa: Stara siatka
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC-4

Re: Dvb-t i DVb-s (astra +hotbird)

Post autor: Muniek »


Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Dvb-t i DVb-s (astra +hotbird)

Post autor: Anduraki »

Hehe Twój post jest tylko w temacie na temat ;] Czytałem na pewnym forum, że aby odbierać jednocześnie Astrę i Hotbird trzeba mieć "zeza" na tależu, czyli dwa konwertery na tym ramieniu i na tym moja wiedza na temat SAT się kończy ;]
Pozdro.

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Dvb-t i DVb-s (astra +hotbird)

Post autor: plecho1 »

Do satelitarnej można zastosować taki konwerter: http://www.dipol.com.pl/konwerter_satel ... A98254.htm lub taki: http://www.dipol.com.pl/konwerter_satel ... A98261.htm i sygnał dwoma lub czterema przewodami puścić do dwóch odbiorników. A jeśli chodzi o DVB-T, to podaj swoją lokalizację, to będzie można coś więcej doradzić.


yezior

Re: Połączenie anten satelitarnej i DVB-T

Post autor: yezior »

Witam. Dla chcących podaję instalkę 100% sprawną. Antena SAT 75cm zez Astra + HB, 2xTWIN, kabel za 1,20 (na dziadowskim sagemcom cyfry 75% jakość i sygnał; więcej nie wyciągnie, jest paczka TVP i TV Trwam o co mi chodziło), switch Axing SPU 52-00 (na tym nie zamierzałem oszczędzać), tania (tandetne mocowanie) antena kierunkowa (pasywna) z madiaeksperta (nawet nie ma jej nigdzie na necie), łączona bez zasilacza do Axing'a bezpośrednio oraz dwa końcowe duńskie gniazda (za 15 zł sztuka). Wszystko hula jak ta lala. Na TV pokazuje od 88-93 jakości sygnału (zależy od MUX'a), bez żadnych błędów. Do nadajnika w Rykach mam rzut beretem przez Wisłę (31km wg. znanej stronki co podaje charakterystykę terenu i inne przydatne info). To wszystko. Jeżeli pomogłem to Happy Me. Krytykę też przyjmę :lol:

b.jurek
Posty: 25
Rejestracja: 11 sierpnia 2014, o 14:59
Odbiornik: SL 80
Instalacja antenowa: dachowa,szerokopasmowa, siatkowa oraz ATX-107 + LNA-169
Nadajnik - obiekt nadawczy: Berlin, Helpterberg, Kołowo z tyłu

Sumowanie sygnału DVB-T i anteny satelitarnej

Post autor: b.jurek »

Witam,
proszę o poradę czy jest to możliwe i jak to wykonać...




edit/ Przeniesiono do właściwego wątku

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Sumowanie sygnału DVB-T i anteny satelitarnej

Post autor: systemlan »


b.jurek
Posty: 25
Rejestracja: 11 sierpnia 2014, o 14:59
Odbiornik: SL 80
Instalacja antenowa: dachowa,szerokopasmowa, siatkowa oraz ATX-107 + LNA-169
Nadajnik - obiekt nadawczy: Berlin, Helpterberg, Kołowo z tyłu

Re: Sumowanie sygnału DVB-T i anteny satelitarnej

Post autor: b.jurek »

Szukam jakiegoś tańszego rozwiązania ....na jedno wejście DVB-T, jedno anteny satelitarnej i jedno wyjście sumujące....
A to rozwiązanie to ponad 400 zł...taniej pociągnąć drugi kabel...

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Sumowanie sygnału DVB-T i anteny satelitarnej

Post autor: K63 »

Jeżeli na 1 tv, to możesz spróbować np. takiego sumatora. Sygnał rozdzielisz na takim gniździe.
Temat już istnieje http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=2935

Zablokowany