Antena radiowa 300OHm

szejker
Posty: 4
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 19:44
Odbiornik: Media-Tech MT4167
Instalacja antenowa: Dual BiQuad
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice/Kosztowy

Antena radiowa 300OHm

Post autor: szejker »

Potrzebuję kupić lub wykonać antenę pokojową 87,5MHz - 108MHz do wieży Sharp System 7700. Jest tam tylko gniazdo starego typu 300ohm. Czytałem już informacje, jak wykonać taką antenę, lecz i tak najpierw muszę zaopatrzyć się w odpowiedni kabel symetryczny. Szukając kabla na aukcjach internetowych natknąłem się na gotowe anteny Hama 00122482 i Vivanco/Teccus T 711-N (30238). Na jakiej zasadzie wykonane są te anteny, że pasują pod 75ohm? Może są to anteny 300ohm z wtyczką pod 75ohm (symetryzator we wtyczce lub po prostu antena zrobiona najtańszym kosztem i sprzedawana z wtyczką pod nowe radia na anteny 75ohm)?
Uświadomcie mnie, czy warto kupić taką antenę za 20zł i wywalić z niej okrągłą wtyczkę, czy może muszę kupić jednak kabel symetryczny 300ohm i za jego pomocą wykonać antenę. Mieszkanie w bloku z widokiem tylko na zachód (Czechy), a nadajniki znajdują się w Bielsku i Szczyrku (na południe) i okolicach Katowic, Gliwic, itd. (na północ), 20-30km w linii prostej, więc nie ma sensu wysuwać anteny za okno bo i tak widok na nadajniki jest zasłonięty. Ale taka antena i tak będzie sporo lepsza niż wetknięcie w jedną dziurkę zwykłego kabla ;)

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: Antena radiowa 300ohm

Post autor: Kolor »

Dziwna sprawa, normalnie to bym wydłubał z symetryzatora transformator i podłączył do tego gniazda 300 ohm. Z drugiej strony tego transformatora dał antenę 75 ohm. Kiedyś można było kupić takie przelotowe symetryzatory, czy teraz są dostępne, to nie wiem. Inna sprawa, to zajrzał bym do środka tego sprzętu. W tunerze powinien być taki transformator przed wejściem na głowicę UKF. Jeśli by mi zależało na podłączeniu anteny 75 ohm, wywalił bym ten transformator. No ale tu troszkę umiejętności trzeba. Jeszcze jest możliwość podłączenia anteny 75 ohm masą do obudowy tunera i gorącą żyłę do jednego z wejść gniazda 300 ohm.

Zablokowany