Czy warto ekranować symetryzator?

charper
Posty: 8
Rejestracja: 20 kwietnia 2017, o 18:54
Nadajnik - obiekt nadawczy: warszawa

Czy warto ekranować symetryzator?

Post autor: charper »

Witam, mieszkam przy ruchliwej drodze i prawidłwy odbiór jest u mnie zakłucany przez przejeżdżające samochody. W zasadzie wiem, że mój problem zostałby rozwiazany poprzez zakup dekodera STB zamiast korzystania z tunera na USB i ogladania telewizji na komputerze za pomocą Windows Media Center, jednak chciałbym jeszcze poeksperymentować, czegoś sie nauczyć i być może wywalczyć swoje.

Mam do dyspozycji dwustronny laminat taki jak do tworzenia płytek PCB. Z obu stron jest pokryty warstwą miedzi. Pomyślałem, żeby uformować z tego kostkę lutując krawędzie wewnątrz i na zewnątrz, umieścić w środku symetryzator, a uformowane ekranowanie podłączyć do masy. Pytanie, czy warto?
Mam obecnie ekranowany wzmacniacz, ale wcześniej testowałem symetryzator i również były problemy z odbiorem.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Czy warto ekranować symetryzator?

Post autor: poxipol »

Symetryzator jest elementem biernym i służy jedynie do desymetryzacji 300/75
Ekranowanie jego nie jest konieczne,gdyż nie wchodzi w rezonans z odbieranym sygnałem wysokiej częstotliwości.
Ekranowany symetryzator w postaci pętli wykonuje się na bardzo duże częstotliwości GSM.
Np w przedwzmacniaczach typu LNA ,na jego wejściu bez ekranowania jest miniaturowy symetryzator na rdzeniu ferrytowym.
Przedwzmacniacze SWA nie posiadają ekranowania.
Jeżeli chcemy coś samoczynnie ekranować,trzeba brać pod uwagę że jest to sygnał wysokiej częstotliwości i należy zachować odpowiednie odległości ekranu.
Kiedyś stosowano nieekranowane kable symetryczne gdzie bardzo ważne było jego ułożenie -do stalowego masztu izolatory dystansowe.
W popularnej antenie siatkowej transformator sprzęgający dipole ,również nie jest ekranowany.

Zablokowany