Uziemienie a odgromówka

jojoro
Posty: 53
Rejestracja: 19 lipca 2012, o 22:26
Odbiornik: ADB-100T oraz Panasonic tx-p42st50e
Instalacja antenowa: DVBT:Dipol 94/21-69 Vena.Symetryzator.
Radio:Dipol AR9/CCIR/UKF-FM.Symetryzator.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC4

Uziemienie a odgromówka

Post autor: jojoro »

Czy ktoś może mi wytłumaczyć prostym językiem, a nie jak specjaliście od energetyki, ;p czym się różni uziemienie o odgromówki?
W budynku mam uziemienie - jest płaskownik wkopany w ziemię i elektryk z uprawnieniami zrobił pomiary, że jest OK.
Budynek ma 80 lat i nigdy nie miał instalacji odgromowej. Zresztą ciężko byłoy ją sensownie poprowadzić bo jest to budynek piętrowy bliźniaczy (coś w stylu kamienicy tylko mniejsze) tak więc gdybym chciał opasać go dookoła to chyba razem z sąsiadem (nierealne). Dodatkowo budynek ma kształt nieregularny z tarasem (beton wysokości 80cm przy części budynku itp.)
W związku z tym gdybym chciał np. uziemić multiswitcha to czy mogę go podłaczyć pod normalne uziemienie, czy lepiej w ogóle sobie darować. Czy uziemiać maszty antenowe (jak widać w profilu mam dużą antenę radiową na 3m maszcie nad dachem).

Instalacji odgromowej z prawdziwego zdarzenia raczej nie zbuduję. Kiedyś zawołałem jakiegoś elektryka to powiedział, że byłoby w moim domu mega trudno zrobić coś co miałoby sens, a koszt taki że pewnie taniej byłoby jakbym miał nowy sprzęt elektroniczny po przepięciu kupić.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Uziemienie a odgromówka

Post autor: poxipol »

Uziemienie podpina się do odgromówki.Dawniej w pralkach Frania był oddzielny kabel zakończony krokodylkiem,który podpinało się np.do stalowych rurek wodnych.
W osprzęcie antenowym można spotkać dodatkowy zacisk gdzie można podpiąć przewód uziemiający.
Sprawa zabezpieczenia anten,masztu.Dobrze jak jest wszystko połączone galwanicznie i możliwość podpięcia do istniejącej instalacji odgromowej.

Jeżeli nie ma,można samemu wykonać zabezpieczenie.W ziemi bednarka,szpila,przewód stalowy drut 10mm lub linka 12mm.z uwzględnieniem stosownych parametrów.
U mnie w bloku jest brak instalacji odgromowej i wykorzystałem stalowe rynny,rury spustowe , żeliwne w ziemi i odpukać nie miałem problemu z piorunami.

Dobrze że poruszyłeś ten temat.
Obecnie mamy coraz to większe anomalie pogodowe.
W tym tygodniu u mnie po konkretnych grzmotach,mieszkańcy liczą jeszcze straty.
Akurat piorun trafił w linię energetyczną i w zależności od odległości,zasilającej fazy,popaliły się telewizory i inne urządzenia.W jednym z mieszkań telewizor wytrzymał ,ale poszedł komputer,gdzie piorun znalazł sobie ujście poprzez osiedlową skrętkę.

Wszystkiego można było uniknąć gdyby były jakiekolwiek zabezpieczenia.U siebie mam wykonane odpowiednie zabezpieczenie,które się sprawdziło,odcinając zasilanie na całość.Decyduje tu ułamek sekundy.

Do instalacji antenowych są w sprzedaży różne zabezpieczenia.Można też wykonać samemu.Trzy kondensatory ceramiczne na wysokie napięcie o wartości 470 pF.Napięcie nie przejdzie,ale sygnał wysokiej częstotliwości przejdzie,bez pogorszenia znamionowej impedancji falowej.

jojoro
Posty: 53
Rejestracja: 19 lipca 2012, o 22:26
Odbiornik: ADB-100T oraz Panasonic tx-p42st50e
Instalacja antenowa: DVBT:Dipol 94/21-69 Vena.Symetryzator.
Radio:Dipol AR9/CCIR/UKF-FM.Symetryzator.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC4

Re: Uziemienie a odgromówka

Post autor: jojoro »

poxipol pisze:Uziemienie podpina się do odgromówki.Dawniej w pralkach Frania był oddzielny kabel zakończony krokodylkiem,który podpinało się np.do stalowych rurek wodnych.
Czyli podsumowując - czy mogę podpiąć multiswitcha który ma na obudowie specjalne złącze do kabla uziemiającego instalację elektryczna w gniazdkach?
Do tego jeśli nakręcę na wejścia multiswitcha (od strony konwertera) zabezpieczenia przepięciowe np axing lub signal to zda to egzamin?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Uziemienie a odgromówka

Post autor: poxipol »

Zapewne chodzi ci o gniazda elektryczne z bolcem.
Zabezpieczają one przed porażeniem prądem w przypadku dostania się fazy na metalową obudowę urządzenia.
Często spotyka się w takich gniazdach mostkowanie przewodu zerowego z bolcem.Nie ma wtedy uziemienia i jest brak spłynięcia gromadzonych się ładunków elektrycznych ( elektrostatyka )
Spotyka się też dodatkowy trzeci przewód uziemiający połączony z zerowym potencjałem ziemi.
Ostatnia sprawa -różnicówka, bardzo czuła,reagująca nawet na zmianę wilgotności-czasem upierdliwa,ale bezpieczeństwo jest ważniejsze.Brak połączenia z ziemią.

Przewód uziemiający musi mieć połączenie z ziemią.
Aby to sprawdzić należy dwa przewody-fazowy i uziemiający podłączyć do miernika,a wskazanie powinno pokazać 230 V

Do osprzętu antenowego,do jego masy-ekranu można podłączać uziemienie.
Przy wtykach antenowych można zastosować zabezpieczenia przeciwprzepięciowe.Nadmierna ich ilość powoduje osłabienie poziomu sygnału.
Najkorzystniejsze jest podłączenie uziomu na samym początku instalacji.
Może to nas uchronić przed szczątkowym wyładowaniem.Jak walnie centralnie,to już nie ma uproś.

pegelmesser
Posty: 13
Rejestracja: 5 czerwca 2013, o 11:41
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: Uziemienie a odgromówka

Post autor: pegelmesser »

poxipol pisze:Uziemienie podpina się do odgromówki.
???? Chyba nie boisz się prokuratora.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Uziemienie a odgromówka

Post autor: poxipol »

A co powie prokurator gdy ktoś ulegnie śmiertelnemu porażeniu w przypadku gdy nastąpi przebicie fazy na metalową obudowę urządzenia.
Zabezpieczenia różnicowe dotyczą nowych instalacji.
Jeżeli nie posiada się dodatkowych zabezpieczeń przed wyładowaniami atmosferycznymi,to typowa różnicówka nie uchroni przed uszkodzeniem włączonego urządzenia.
Owszem prokurator może się przyczepić, gdy uziom wykorzystywany jest do kradzieży prądu.

Zablokowany