Instalacja antenowa w domku jednorodzinnym.

Awatar użytkownika
roni11
Posty: 3
Rejestracja: 20 maja 2013, o 22:03
Odbiornik: Ferguson Ariva T650i

Instalacja antenowa w domku jednorodzinnym.

Post autor: roni11 »

Witam Szanownych forumowiczów.

Może zacznę od odległości od nadajników:
MUX1/2/3 - odległość 9 km
MUX 8 - odległość 28 km

Będę prowadził instalacje w domu piętrowym.
Chciałbym żeby od anten (lub anteny) wychodziły dwa przewody (po jednym na każde piętro) a w środku każdy przewód chciałbym podzielić na kolejne dwa.

Myślałem, żeby zrobić to tak:
Antena do MUX1/2/3:
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A0315.htm
Antena do MUX8:
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1911.htm
Zwrotnica do połączenia tych dwóch anten:
Tutaj wlasnie nie wiem czym sie kierowac w wyborze.
Przewód (wg was mogę zastosować go na zewnątrz oraz wewnątrz budynku?)
http://www.dipol.com.pl/przewod_koncent ... 1015_1.htm
Rozgałęźnik na każdym piętrze:
http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_ind ... _E2094.htm

Przyznam, ze jestem zielony w tym temacie i chętnie wysłucham opinii oraz porad.

Z góry dziękuję,
Mateusz.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Instalacja antenowa w domku jednorodzinnym.

Post autor: poxipol »

W profesjonalnym wykonaniu dzieląc sygnał na dwa tory z wykorzystaniem rozgałężników lub gniazd abonenckich stosuje się odpowiedni odgałęźnik nie rozgałęźnik.Taki odgałęźnik jest szerokopasmowym sprzęgaczem kierunkowym o tłumieniu sygnału w kierunku zaporowym do 50 dB w celu ewentualnych zakłóceń od jakiegoś odbiornika,lub włączenia czegoś w tor wysokiej częstotliwości.
Poza tym odgałęźnik ma równo rozdzielić sygnał aby na wejściu każdego odbiornika poziom sygnału był w granicach 47-74 dBuV.
Wadą takiego odgałęźnika jest większe tłumienie-za lepszą separację płaci się większym tłumieniem.
Tego typu wykonanie stosuje się w większych instalacjach zbiorczych.

Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zastosować rozgałęźnik czterodrożny.
Wyjdzie więcej kabla,cenowo nawet taniej w porównaniu z zakupem dodatkowego drogiego osprzętu.
Mając takie rozwiązanie dużo łatwiej jest rozbudować instalację np.o SAT.

Antena do MUX-8 to nie taka antena.
Jeżeli chcemy rozdzielać sygnał,to stosuje się anteny o dobrych parametrach-w miarę mocne,aby jeżeli się da nie grzać wzmacniaczy.

Najpierw to montaż anten i uzyskanie parametrów.
Powinieneś podać miejscowość odbioru,względnie jaki nadajnik MUX-8

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Instalacja antenowa w domku jednorodzinnym.

Post autor: hadam »

Ponieważ temat nurtuje mnie od dłuższego czasu, to mam pytanie do osób zawodowo zajmujących się montażem instalacji.
A konkretnie: czy jest możliwe aby blaszany dach działał jak ogromny direktor i tym samym poprawiał efektywność anteny?
Ustawienie jednej z moich anten w instalacji przedstawiłem na rysunku (zdjęciu), dodam tylko, że antena nie leci pod kontem 90 stopni, czyli prostopadle do szczytu dachu, lecz jest lekko odchylona w prawo tak około 10 stopni.
Przy takim ustawieniu uzyskałem najlepsze parametry, ale nie wiem co jest tego przyczyną, bo kiedy antena była z drugiej strony dachu, czyli szczyt miała za plecami to były duże problemy z odbiorem.
Tak więc odbierałem z różnych kierunków tylko nie z Kosztowych bo uznałem, że nie ma sensu, bo po tej stronie dach będzie przeszkadzał. Aż w końcu w chwili desperacji kiedy miałem kilkumiesięczne problemy z odbiorem z Wręczycy od niechcenia obróciłem antenę w stronę dachu i proszę, jakie pozytywne zaskoczenie. Nie byłem pewien czy to, że dobrze działa to przypadkiem nie efekt pogody, ale teraz po kilku miesiącach nie mam wątpliwości, tylko zastanawiam się czy to dach poprawił odbiór czy to zwykły przypadek, że akurat w tym miejscu jest lepiej.
Podobna sytuacja jest z radiem DAB+ najlepiej działa kiedy pochylę antenę w stronę rurki od centralnego, która choć jest zabudowana to leci w ścianie od podłogi do sufitu.



Obrazek

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Instalacja antenowa w domku jednorodzinnym.

Post autor: poxipol »

Dach,ścianę należy traktować jako przeszkodę.
Antena typu Tri-Digit ze względu na jej budowę skuteczne zbiera tzw.szumy z ulicy i negatywne oddziaływanie gruntu.
W tym przypadku dach pełni rolę ekranu.
W niektórych przypadkach dach może powodować dyfrakcję fali i przesłać sygnał do niższej kondygnacji wewnątrz budynku.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Instalacja antenowa w domku jednorodzinnym.

Post autor: hadam »

poxipol pisze:W tym przypadku dach pełni rolę ekranu.
To może tak być, tym bardziej, że z drugiej strony mam drogę wojewódzką, choć nie sądziłem, że grunt może mieć tak duże znaczenie. Dom mam piętrowy i antena jest wysoko.
poxipol pisze:Antena typu Tri-Digit ze względu na jej budowę skuteczne zbiera tzw.szumy z ulicy i negatywne oddziaływanie gruntu.
Tu nie do końca jestem przekonany. Mam też inne anteny na maszcie (jak w opisie mojego profilu). Nie żebym bronił krokodyli, ale próby przynajmniej z przodu od strony ulicy robiłem na 19-sto elementowej yagi i na siatce, na każdej z nich efekt był ten sam, czyli grunt oddziaływał podobnie (zakładając, że to on był przyczyną).
Co więcej, dwa razy była u mnie ekipa z Emitela na pomiarach. Pierwszy raz specjalnym samochodem z wysuwanym automatycznie masztem i anteną coś w rodzaju logarytmicznej tylko z grubszych elementów.
Natomiast ostatnio byli wozem terenowym i zmontowali ręcznie długi maszt z kilku aluminiowych rurek a na nim taką antenę.
Wiele poważnych firm robi rożnego rodzaju krokodyle i wielu fachowców ich używa to chyba nie są takie złe z technicznego punktu widzenia. Aczkolwiek zgodzę się, że jest to przerost formy nad treścią, też złapałem się na marketing bo efektownie wygląda, choć nie jest lepsza od zwykłej yagi odpowiednio długiej a cena nieporównywalna.
Zauważyłem w kilku Twoich postach, że jesteś raczej sceptycznie nastawiony do tego typu anten.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Instalacja antenowa w domku jednorodzinnym.

Post autor: poxipol »

Stwierdzenie że tego typu anteny zbierają szumy z dołu i góry nie jest moim wymysłem.
Stwierdził to Televes w badaniach laboratoryjnych,co nieraz zaznaczał w opisach swoich tego typu antenach.
Dla poprawy ich parametrów są widoczne trzy anteny pobudzane synfazowo różnych ich długości.
Dla poprawnych testów powinno się stosować anteny profesjonalne,względnie półprofesjonalne.Przedstawiona antena Televesa nie spełnia tych wymogów.

W zależności od rodzaju gruntów,taką wysokością zawieszenia anteny jest 10m.przy założeniu że pole jest w miarę jednorodne ( wg.tego założenia wykonuje się między innymi mapki pokrycia terenu )
W niesprzyjających warunkach odbioru,wysokość tą można pominąć,stosując antenę o odpowiednich parametrach.

Zablokowany