Kłopot z instalacją w domu jednorodzinnym

forresty
Posty: 23
Rejestracja: 8 listopada 2012, o 10:02

Kłopot z instalacją w domu jednorodzinnym

Post autor: forresty »

Mam taki problem. Nadajnik jest w odległosci 30km (Sławoborze). W domu mam rozprowadzoną instalację. Antena na dachu, kabel 3m do splittera pod dachem prowadzącego na 4 pokoje. Od zawsze były jakies problemy. Najpierw miałem antenę siatkową na analoga - ciągle coś śnieżyło. Potem kupiłem dwie 19/21-60 dipola - jedna na sławoborze druga na kołowo. Też coś wiecznie się cięło. Teraz w końcu kupiłem antenę dipol tridigit 44/21-60 znów mam problem.
Na próbę rozłożyłem ją na strychu a nie na dachu - ze wzmacniaczem lna177. Podłączyłem do jednego tunera na jeden telewizor z pominięciem całej instalacji - czyli prosto do odbiornika z pominięciem splittera. Łapie wszystko idealnie bez wynoszenia na dach. Jakość praktycznie maksymalna. Nic nie tnie. Jak tylko podłączyłem do instalacji to w pokojach nie ma sygnału.Coś tam pokazuje się na pasku moc/jakość ale praktycznie nie pokazuje nic. Sprawdziłem połączenia od anteny przez gniazdo zasilacza i do splittera - wszystko wydaje się być ok.
I teraz mam pytanie, co prawda nie wynosiłem tej anteny jeszcze na dach bo pogoda dziś beznadziejna, ale czy ilość rozgałęzień na splitterze ma jakieś znaczenie dla siły sygnału? Skoro działa mi na tym jednym odbiorniku to myślałem że to nie ma kłopotu aby działało na reszcie. Może ten splitter jest jakiś felerny? Gniazda mam sprawdzać czy instalator czegoś gdzieś nie schrzanił przy montowaniu gniazdek i jest może zwarcie? Nie mam pojęcia w czym jest problem. Czyba nie w przesterowaniu skoro działa mi perfekcyjnie na jednym odbiorniku. W poniedziałek wyniosę ją może na dach, ale nadziei wielkich nie mam.
Ktoś ma jakiś pomysł?
edit: Dodam jeszcze że rozdzielacz to telmor RM-4F. Więc cały układ wygląda tak. Antena z LNA177. Zasilacz przed rozdzielaczem, rozdzielacz na 4 pokoje i na jednym wyjściu do salonu za rozdzielaczem dodatkowo zwrotnica sat/naziemna. I to wszystko. Na jednym odbiorniku działa, po właczeniu do instalacji domowej nie. Tłumi coś?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Kłopot z instalacją w domu jednorodzinnym

Post autor: K63 »

forresty pisze:Nadajnik jest w odległosci 30km (Sławoborze)
A gdzie miejsce odbioru? Jakieś przeszkody? Jesteś pewien że musi być wzmacniacz? Instalacja pasywna to mniej kłopotów.
forresty pisze:czy ilość rozgałęzień na splitterze ma jakieś znaczenie dla siły sygnału?
Tak, ilość wyjść ma wpływ na siłę sygnału - im jest ich więcej, to tłumienie większe. W wypadku tego Telmora jest to ok. 7 dB.
forresty pisze:zwrotnica sat/naziemna
Jaka?

forresty
Posty: 23
Rejestracja: 8 listopada 2012, o 10:02

Re: Kłopot z instalacją w domu jednorodzinnym

Post autor: forresty »

Miejsce? Wysiedle k.Łobza. Przeszkody? Tu generalnie płasko jak stół, choć wieś w dolince. jakichś przeszkód nie ma. natomiast co do tej zwrotnicy to na niej nie ma oznaczeń niestety. Sat działa bez problemu ale naziemna to do salonu niestety nigdy za dobrze nie dochodziła, ale niewiele to się różniło od tego co w górnych pokojach. Nie przyjrzałem się tez oznaczeniom na kablu ale z tego co zauważyłem instalator zastosował wszędzie ten sam rodzaj kabla - i do sat i naziemnej.natomiast co do wzmacniacza to kiedyś próbowałem na symetryzatorze odebrać ze Sławoborza na 19/21-60 dipola i nie dało rady więc raczej wzmacniacz będzie. Znajomy kilka domów dalej ma też taką antenę trigit i u niego działa bez problemu, ale kompletnie nie wiem jaką on ma instalację i na ile pokoi on to rozdziela.
Musze jednak chyba spróbowac na dachu bo nic innego nie wymyślę, tylko zaczynam się zastanawiać czy aby jednak coś z ta instalacją jest coś nie tak.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Kłopot z instalacją w domu jednorodzinnym

Post autor: poxipol »

W twojej sytuacji powinno się zastosować taką zwrotnicę.http://www.hollex.pl/akcesoria/zwrotnic ... -dse-ssc-4
Podpina się do niej sygnały sat z konwertora oraz sygnały z naziemnej.Wbudowany jest w niej rozgałęźnik,który umożliwia podłączenie jednym kablem do czterech punktów odbioru.
Na końcach stosuje się klasyczne gniazda RTV-SAT albo zwrotnice.
Z odbiorem sat raczej nie ma problemów.
Jeżeli odbiór naziemny jest wystarczający na pasywnych antenach to można pominąć wzmacniacze.Ja się okaże że sygnał z naziemnej po jego rozdzieleniu jest za niski,podpina się szerokopasmowy wzmacniacz na wejściu zwrotnicy RTV-SAT -nie przedwzmacniacz.
Jeżeli odbiór z pojedynczych anten naziemnych do odbioru jest za słaby,wtedy można do nich podpiąć odpowiednie przedwzmacniacze antenowe jak najbliżej zacisków wejściowych anten.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Kłopot z instalacją w domu jednorodzinnym

Post autor: K63 »

forresty pisze:Sat działa bez problemu ale naziemna to do salonu niestety nigdy za dobrze nie dochodziła
Może zwrotnica TV/SAT uległa uszkodzeniu, albo ten model przesyła zasilanie do toru tv naziemnej i na splitterze masz zwarcie.
Sprawdź odbiór naziemnej w dwóch wariantach
- po wyłączeniu zasilania dekodera satelitarnego
- z pominięciem tej zwrotnicy
Kol. @poxipol podał Ci przykład zwrotnicy dzięki której możesz mieć zsumowany sygnał TV/SAT w czterech pomieszczeniach. Ale wówczas potrzebny Ci jest konwerter Quad, np. taki

forresty
Posty: 23
Rejestracja: 8 listopada 2012, o 10:02

Re: Kłopot z instalacją w domu jednorodzinnym

Post autor: forresty »

Wszystko jest już ok. Sprawdziłem podłączając dodatkowy wzmacniacz na próbę między rozdzielaczem a separatorem zasilacza. bez wynoszenia na dach anteny jest już dość dobry sygnał. W poniedziałek wyeksportuję ją na dach i zobaczymy jak to bedzie wyglądać. W każdym bądź razie oglądam Powrót Króla bez zacięć, ale nie wszystkie kanały tak odbierają wiec sygnał jest zapewne trochę przesterowany . Pozbędziemy się tego wzmacniacza a sygnał z dachu powinien być mocniejszy chyba

Zablokowany