Odbiór MUX-8 na antenie pokojowej

Artur912
Posty: 155
Rejestracja: 23 kwietnia 2016, o 13:19
Odbiornik: Cabletech
Instalacja antenowa: Antena siatkowa na zewnątrz z lna-177
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wisła Jesenik Ostawa Opawa Klimkovice

Odbiór MUX-8 na antenie pokojowej

Post autor: Artur912 »

Mam problem z odbiorem MUX-8 na antenie pokojowej. Antena zewnętrzna siatkowa odbiera mux-8 na symetryzatorze bo przy wzmacniaczu tłumiła sygnał i odbiera wszystkie 4. Mój najbliższy nadajnik to Góra Św. Anny mam 31 km. Pokojowa muxy 1-3 odbiera bez problemu. Zastanawia mnie tylko skoro jest tak silny sygnał że musiałem wymienić wzmacniacz antena pokojowa tego nie odbiera.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Odbiór MUX-8 na antenie pokojowej

Post autor: poxipol »

Ten wzmacniacz w antenie nie tłumił sygnału MUX-8,tylko nadmierne wzmocnienie UHF powodowało jego zakłócenie.
Po prostu nieodpowiedni wzmacniacz.

Artur912
Posty: 155
Rejestracja: 23 kwietnia 2016, o 13:19
Odbiornik: Cabletech
Instalacja antenowa: Antena siatkowa na zewnątrz z lna-177
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wisła Jesenik Ostawa Opawa Klimkovice

Re: Odbiór MUX-8 na antenie pokojowej

Post autor: Artur912 »

No dobra, ale mimo wszystko antena pokojowa też powinna odebrać mux-8 a nie odbiera nic

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Odbiór MUX-8 na antenie pokojowej

Post autor: poxipol »

Wystaw tą antenę pokojową na zewnątrz,a przekonasz się co jest warta.
Poza tym to już chyba każdy wie, że odbiór wew.będzie zawsze osłabiony.

C7_4K
Posty: 99
Rejestracja: 6 lipca 2009, o 23:26
Odbiornik: Samsung b650
Instalacja antenowa: NIE WIEM jakaś stara zardzewiała
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznan (UHF) /Śrem (UHF,VHF)

Re: Odbiór MUX-8 na antenie pokojowej

Post autor: C7_4K »

Bo to antena pokojowa a nie kierunkowa sygnał z mux 8 jest słaby musisz mieć kierunkową wycelowaną w antenę nadawczą (poczujesz się przez chwilę jak snajper)

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Odbiór MUX-8 na antenie pokojowej

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Nie napisałeś co to za antena pokojowa. Trudno się więc do tego odnieść.

Typowa antena pokojowa z reguły ma znikomy zysk i ogromny wzmacniacz. Trzeba mieć naprawdę dobre warunki odbioru by działała stabilnie. W pomieszczeniu sygnał jest znacznie słabszy, jest pełno przypadkowych odbić i zakłóceń od rożnych urządzeń. Niewielki zysk anteny i silny wzmacniacz, wzmacniający wszystko, łącznie z zakłóceniami, to nie jest recepta na sukces.

Najpierw zgodnie z poradą @poxipol sprawdź, czy uda się uzyskać odbiór, gdy antena jest blisko okna albo za oknem. Sprawdź kilka miejsc, czasem niewielkie przesunięcie anteny daje duże zmiany jakości sygnału. To da odpowiedź, czy na tej antenie w ogóle da się odbierać sygnał. Być może w paśmie VHF (MUX8) ma ona znacznie gorsze parametry niż w UHF (MUX1,2,3).

Jeśli to antena ze wzmacniaczem warto też sprawdzić inny zasilacz. Z czasem parametry zasilacza mogą się pogorszyć (wysychają kondensatory), a to powoduje stopniową degradację jakości sygnału odbieranego z anteny. Spotkałem się też z przypadkiem, w którym dołączony do anteny zasilacz miał od nowości tak koszmarne parametry, że próby stabilnego odbioru sygnału z góry skazane były na niepowodzenie. Po zmianie zasilacza antena działa do dziś.

Korzystanie z anten pokojowych to loteria. Czasem działa, czasem jest z tym duży problem.
Z zasady antenę dobiera się do warunków odbioru, trudno trafić na odpowiednią pokojową, szczególnie, że decydując się na taką antenę chcielibyśmy by była ustawiona nie w miejscu, gdzie jest szansa na dobry odbiór, a raczej by wkomponowała się wystrój mieszkania.
Warto też pamiętać, że MUX8 działa w innym paśmie częstotliwości. Różnice w propagacji sygnału VHF i UHF dają się szczelnie odczuć w przypadku odbioru wielodrogowego (wielu odbić sygnału). Dlatego zalecamy anteny zewnętrzne i jeśli jest taka możliwość osobną na pasmo UHF i osobną na VHF. Taka konfiguracja jest najlepszą receptą na sukces.

Zablokowany