Problem z instalacją antenową i odbiorem sygnału ze Św. Krzyża

GS_01
Posty: 1
Rejestracja: 19 marca 2018, o 20:34
Miejscowość: Kielce
Odbiornik: Maximum T-102
Instalacja antenowa: Telmor ASR-860
Nadajnik - obiekt nadawczy: Św. Krzyż | EC Kielce

Problem z instalacją antenową i odbiorem sygnału ze Św. Krzyża

Post autor: GS_01 »

Witam,
Posiadam instalację antenową, która była wykonana 12 lat temu i była przeznaczona do odbierania analoga. Od czasu wejścia cyfrowej telewizji naziemnej mam z nią same problemy. Schemat instalacji jak poniżej:

Obrazek

1. Antena Telmor ASR-860 Classic ze wzmacniaczem (20 lub 25 dB), przymocowana do komina na dachu około 11 m n.p.t.
2. 2x Splittery
3. Zasilacz 12V
4. Około 50-60 metrów kabla (60 % instalacji na kablu Triset)
5. 2x TV

Sygnał odbieram ze Św. Krzyża (33,6 km) oraz dociera do mnie dosyć mocny MUX 3 z ze stacji doświetlającej EC Kielce (7,3 km):

Obrazek

Profil terenu:
1) Św. Krzyż:

Obrazek

2) EC Kielce:

Obrazek

Niestety, z racji dość mocnego sygnału MUX 3 często występują przesterowania na telewizorze nr 1. Z drugiej strony, do drugiego TV idzie około 35 m kabla. Sprawdziłem poziom sygnału programem Prog Finder i przedstawia się następująco:
TV 1 – MUX 1 – 70%, MUX 2 – 67%, MUX 3 – 96%, MUX 8 – brak.
TV 2 – MUX 1 – 31%, MUX 2 – 28%, MUX 3 – 49%, MUX 8 – brak.

Na TV 2 pomimo niskiego poziomu sygnału nie występowały zakłócenia. W przeciągu tych 12 lat wymieniłem już chyba z 7 zasilaczy. Ostatni, który padł to wzmacniacz sygnału Televes PICOKOM 560542 12V z autoregulacją. Wcześniej używałem tanich marketowych zasilaczy do 20 zł. Obecnie zastanawiam się czy nie przerobić instalacji na typowo pasywną (anteny kierunkowe + symetryzatory). Moje największe obawy budzi jednak to, czy do TV nr 2 dotrze sygnał jeśli nie będzie wzmocnienia? Prosiłbym Was o wskazanie kierunku, w którym powinien iść. Czy da się jakoś przerobić obecną instalację (bez zmiany anteny) aby nie występowało przesterowanie sygnału oraz abym mógł odbierać również MUX 8. Jeśli nie to jakie propozycje zmian sugerujecie? Jaką antenę/anteny, zwrotnicę itp. W internecie znalazłem antenę logarytmiczną DIGILOG (Barczak), która najbardziej odpowiadałaby charakterystyce odbioru sygnału w moim miejscu - warto?
http://www.barczak.com.pl/oferta/anteny ... 21-69.html

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Pormblem z instalacją antenową i odbiorem sygnału ze Św. Krzyża

Post autor: K63 »

GS_01 pisze:2x Splittery
Jakie?
GS_01 pisze:Sprawdziłem poziom sygnału programem Prog Finder i przedstawia się następująco:
TV 1 – MUX 1 – 70%, MUX 2 – 67%, MUX 3 – 96%, MUX 8 – brak.
TV 2 – MUX 1 – 31%, MUX 2 – 28%, MUX 3 – 49%, MUX 8 – brak.
Istotniejsze jest to co pokazują odbiorniki - szczególnie jeżeli chodzi o jakość.
GS_01 pisze:Czy da się jakoś przerobić obecną instalację (bez zmiany anteny) aby nie występowało przesterowanie sygnału oraz abym mógł odbierać również MUX 8
Tutaj masz trochę informacji o ASR, łącznie ze sposobem na przeróbkę do odbioru mux-8 w pol. pionowej.
GS_01 pisze:W internecie znalazłem antenę logarytmiczną DIGILOG (Barczak)
Do Twoich warunków odbiorczych to raczej 2LOG HV lub podobna..

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Pormblem z instalacją antenową i odbiorem sygnału ze Św. Krzyża

Post autor: poxipol »

Taki sam problem występuje,jak w temacie poniżej u kol. @Yacenty.
Problem to synchronizacja nadajników MUX-3 na 47 kanale.
Jak zauważyłeś przy osłabionym k47 ,nie występują już zakłócenia.
Jest to podyktowane tym że sygnał zakłócający jest słabszy.
Przesterowanie sygnału,raczej tu nie występuje.Stosując jakikolwiek przedwzmacniacz antenowy,tylko dodatkowo wzmacnia te zakłócenia.

Jeżeli instalacja ma być zmodernizowana,to w pierwszej kolejności antena UHF o wąskim kącie promieniowania ,aby jak najbardziej zmniejszyła negatywny wpływ EC Kielce.

Zablokowany