antena na teren górski

wojteksie
Posty: 3
Rejestracja: 27 czerwca 2018, o 21:26
Miejscowość: Bukowina Tatrzańska

antena na teren górski

Post autor: wojteksie »

Witam
Jestem tu nowy i bardzo proszę o pomoc i porady jeżeli zrobię coś źle.
Problem mój jest następujący mieszkam na terenach górskich do nadajnika mam około 20km w linij prostej, nadajnik zasłania mi góra która przewyższa budynek o jakieś 100m i kilka drzew. Jak nie było MUX8 to jeszcze było znośnie czasem tylko na wiosnę i na jesień musiałem wyregulować antenę, teraz nawet aby oglądać MUX 1,2,3 muszę regulować antenę raz w tygodniu,albo nawet przenosić ją w inne miejsce najczęściej jest to sygnał z odbić a MUX 8 muszę całkiem przekręcić antenę ale nie odbieram pozostałych programów. Posiadam antenę Telmor digital optima iq sprawdzałem antenę siatkową i było tak samo, dane nadajnika MUX 1,2,3 20 kW polaryzacja pionowa Mux 8 0,5kW pionowa. Czy możecie doradzić jaką antenę kupić, nie muszę odbierać Mux 8 ale żeby pozostałe chodziły bez potrzeby regulacji, co sądzicie o antenach dookólnych?
Pozdrawiam i dzięki wszelkie rady

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: antena na teren górski

Post autor: K63 »

wojteksie pisze:dane nadajnika MUX 1,2,3 20 kW polaryzacja pionowa Mux 8 0,5kW pionowa
Mux 1-3 mają raczej polaryzację poziomą. To zapewne Gubałówka.
wojteksie pisze:Posiadam antenę Telmor digital optima iq sprawdzałem antenę siatkową i było tak samo
Obydwie anteny nie nadają się w Twojej lokalizacji do równoczesnego odbioru mux 1-3 i mux-8 ze względu na różne polaryzacje. Do mux-8 potrzebna Ci dodatkowa antena VHF zamontowana do odbioru pol. pionowej.
wojteksie pisze:aby oglądać MUX 1,2,3 muszę regulować antenę raz w tygodniu,albo nawet przenosić ją w inne miejsce najczęściej jest to sygnał z odbić a MUX 8 muszę całkiem przekręcić antenę ale nie odbieram pozostałych programów
Próbowałeś zmieniać wysokość montażu anteny? Teoretycznie antena powinna być jak najwyżej, ale czasem obniżenie o kilkanaście, kilkadziesiąt centymetrów może poprawić sygnał.
Jaką masz siłę sygnału? Nie ma w pobliżu jakiegoś BTS-a LTE?
wojteksie pisze:co sądzicie o antenach dookólnych?
Drogi gadżet- kawałek drutu ze wzmacniaczem.
Obrazek

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: antena na teren górski

Post autor: poxipol »

Teoretycznie antena z dookólną charakterystyką promieniowania ( izotropowa ) to prosty drut o długości odpowiadającej długości fali.

Jeżeli mamy przed sobą wysoką górę,to jesteśmy w strefie niskiego lub wysokiego cienia.
Osłabiony sygnał jest podatny na zmienną propagację,warunki pogodowe.
Jeżeli góra jest zalesiona dodatkowe utrudnienia to pokrycie drzew liśćmi,padający deszcz-śnieg,gwałtowne porywy wiatru.
Wszystko to przy uzyskanym słabym poziomie sygnału,skutkuje niestabilnym odbiorem.
W takich sytuacjach najlepiej będzie sobie radziło pasmo VHF w polaryzacji pionowej

Jeżeli sygnał jest bardzo słaby należy go wzmocnić poprzez antenę z możliwie dużym zyskiem energetycznym i trafić w najmocniejszy-opcjonalny punkt odbicia.
Wzmacniacz może jedynie zrekompensować straty na kablu.

wojteksie
Posty: 3
Rejestracja: 27 czerwca 2018, o 21:26
Miejscowość: Bukowina Tatrzańska

Re: antena na teren górski

Post autor: wojteksie »

Bardzo przepraszam za pomyłkę K63 zgadza się wszystko nadajnik to Gubałówka i polaryzacja Mux 1-3 pozioma. Bts jest niedaleko ale jakieś 2km odchylony od linii prostej do nadajnika. Obniżyłem antenę z dachu na balkon zaraz po zimie i zanim drzewom wyrosły liście było dobrze.
Czy możecie podesłać jakieś propozycje anten?
Bardzo dziękuje za pomoc

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: antena na teren górski

Post autor: poxipol »

Podaj swoją lokalizację odbioru.
Niewykluczone że możesz odbierać na tych samych kanałach Luboń Wielki,co przy synchronizacji tych nadajników mogą być utrudnienia w odbiorze pasma UHF.
Możesz być również w zasięgu innych nadajników.

Odbiór sygnału ze szczytu wzniesienie nie ulega odbiciu,a dyfrakcji-ugięciu.
Im niższa częstotliwość nadawania,tym sygnał ulega mniejszemu tłumieniu.

Obrazek

wojteksie
Posty: 3
Rejestracja: 27 czerwca 2018, o 21:26
Miejscowość: Bukowina Tatrzańska

Re: antena na teren górski

Post autor: wojteksie »

Moje współrzędne 49°20'59.8"N 20°06'00.4"E
Wnioskuje z tego że antena kierunkowa o dość dużym zysku powinna mi pomóc?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: antena na teren górski

Post autor: poxipol »

Nie tyle co o dużym zysku,a o możliwie wąskim kącie promieniowania.
Uwaga ta dotyczy synchronicznych nadajników na tych samych kanałach.Jeżeli jesteśmy w miejscu negatywnego oddziaływania tych nadajników,to traktowane jest to jako zakłócenia.Sprostać temu może jedynie odpowiednia antena,jej filtracja i rodzaj stosowanego odbiornika.
http://www.sat-charts.eu/nadajniki.php? ... EmNG1qZzc=
Do odbioru pasma UHF z dobrych anten profesjonalnych to ATV 21/21-45
Zysk 15-16,5 dBd szerokość wiązki H/V 17/18 stopni przód/tył 28 dB

Dla pasma VHF antena występująca pod nazwą
Antena MUX-8 DAB+ VHF III Symetryzator Hirschmann 9-elementowa Kanały 6-8 o zysku 10 dBd cena 79 zł dostępna na Allegro.

Zablokowany