Antena H/V

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Antena H/V

Post autor: belliash »

Witam,

Potrzebuje zakupic antene ktora pozwoli mi odebrac wszystkie MUXy. Niestety MUX-8 jest u mnie nadawany w innej polaryzacji niz pozostale. Z anten ktore umozliwiaja taki odbior widzialem np. jakiegos Opticuma, ale nie jestem przekonany do jakosci jego wykonania. Zastanawiam sie czy nie kupic Fuba DAT903 Combo LTE albo Televes DAT HD BOSS 790 Mix. Sek w tym, ze obie te anteny dzialaja w jednej polaryzacji.

Orientujecie sie, czy ktoras z nich umozliwia obrocenie tego tylnego elementu odpowiedzialnego za VHF? Ew. jezeli jest on demontowalny - moze wystarczy nawiercic z boku otwor, aby mozna bylo go zamontowac pionowo? Sama tak modyfikacja anteny nie wydaje sie nadwyraz skomplikowana i chyba nie powinno miec to negatywnego wplywu na dzialanie anteny?

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Antena H/V

Post autor: VAHANARA »

A wszystkie mux-y odbierasz z jednego kierunku? Bo comba mają sens tylko w takim przypadku - przy różnych nadajnikach to może być różnie.

Nie kombinowałbym z przeróbkami, bo anteny mogą stracić na zysku i w VHF-ie, i w UHF-ie. Gdyby zmiany polaryzacji modułu VHF były możliwe i sensowne, to by je sami producenci wprowadzili.

Z Opticuma to Olympia BX-1000 combo ma przestawianą polaryzację HV, podobno działają. Ale ja obchodzę z daleka wszystko na O czy AX

Jest Fuba DAT-913 (wymaga dodatkowej zwrotnicy). Marka dobra.

Jest też T-urbo-T COMBO Smart Telmora (wymaga dodatkowej zwrotnicy). Ta będzie solidna.

Solidny będzie log DVBT 2LOG HV Barczaka.

Cała metalowa: Dipol 28/5-12/21-60 DVB-T

Jeśli odbierasz w tej chwili już mux-1...3 to najprościej i najlepiej byłoby dołożyć po prostu zwrotnicę z dodatkową antenę na VHF. Ma to tą zaletę, że można na maxa wyciągnąć jakość sygnału na obu pasmach. W takim przypadku masz ekranowaną zwrotnicę, a przy combach zwrotnice wbudowane zwykle są nieekranowane (poza DAT-ami i kilkoma innymi drogimi antenami).

Pamiętaj - w twoim wypadku combo lub antena VHF powinny być montowane na bocznym wysięgniku (~1 metr) w stosunku do masztu -

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Antena H/V

Post autor: belliash »

MUXy 1,2,3,8 odbieram z tego samego nadajnika - RTCN Sleza. Odbior jest lekko utrudniony ze wzgledu na blokowisko. MUX-L4 odbieram wewnatrz mieszkania na byle czym.

Fube DAT913 widzialem, ale jest za dluga z tylu.
Ta antena Telmora to jakas droga lipa. Ma bardzo malo elementow i przez to maly zysk. Podobnie logarytmiczna barczaka.

Szukam czegos z trzema direktorami na UHF. Idealna bylaby DAT913, ale za bardzo odstaje z tylu. Ewentualnie ten Televes HD BOSS MIX. Nawet bylby lepszy moim zdaniem, bo moglbym ew. skorzystac z MRD. Jedyny problem to odbior VHF w innej polaryzacji niz UHF.


https://www.televes.com/pl/downloadfile ... -RU-PT.pdf - antena przeznaczona jest do samodzielnego montazu. Jedyna roznice jaka zauwazam pomiedzy nia a takim AX1000, to brak otworow aby ten tylny element do dbioru VHF zamontowac pionowo. Na prawde sa jeszcze jakies roznice w budowie tych anten, ktore moga uniemozliwiac przelozenie tego elementu?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena H/V

Post autor: K63 »

BOSS MIX jest do odbioru tylko pol. poziomej.
Model umożliwiający odbiór pol. H/V to Televes V Mix H/V Combo.

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Antena H/V

Post autor: belliash »

K63 pisze: 23 grudnia 2019, o 12:30 BOSS MIX jest do odbioru tylko pol. poziomej.
Model umożliwiający odbiór pol. H/V to Televes V Mix H/V Combo.
I czym te 2 anteny sie realnie roznia, poza dodatkowym otworem umozliwiajacym obrocenie tylnego elementu o 90*?

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Antena H/V

Post autor: VAHANARA »

Pamiętaj, że antena to tylko jeden z elementów instalacji, z reguły mało krytyczny. Jeśli sygnału jest przy mało, to 3...4 dBi więcej w antenie nie wystarczy - stosuje się wtedy wzmacniacz i po sprawie.
Dobry kabel antenowy o wysokim współczynniku ekranowania jest co najmniej tak ważny, jak sama antena. Dobry wzmacniacz również.

Z antenami trójramiennymi jest dla mnie obecnie taki problem, że widać, iż w zasadzie wszystko to chińczyki, brandowane niestety również przez niektóre markowe firmy. Skutek jest taki, że widać już, jak jedzie się po kraju, poobrywane reflektory takich anten (czego wcześniej praktycznie nie było), a ich parametry to w większości kreatywny marketing albo pobożne życzenia. Televesy, 913 Fuby - to dobre anteny (chociaż do Fuby nie mam niestety też do końca przekonania).

Anteny logopreiodyczne w stylu Barczaka mają typowo na UHF około 10dBi -a nie licz, że części UHF comb trójramiennych będą miały realnie więcej niż 12...14dBi - no, może poza Televesem i 913-tką. Na VHF logi prawdopodobnie mogą mieć nawet więcej niż większość tych wynalazków comb.

A co do tego 'składaka' z Televesa - jak najbardziej, zwłaszcza, że ma BOSS, extra sprawa prawie zawsze. Pytanie podstawowe - jaki jest przekrój nośnika, na którym jest montowana część VHF - nie miałem jej w ręku, ale podejrzewam, że niestety przekrój jest prostokątny. Więc z przekręceniem reflektora VHF mógłby być kłopot z mocowaniem.
Natomiast dipol VHF to te dwa proste pręty w środku dipola UHF - je wystarczyłoby wygiąć po prostu do pionu, o ile nie są zgrzane z dipolem UHF.
Oczywiście, zmieniłaby się charakterystyka anteny i na UHF i na VHF - najprawdopodobniej padłby zysk na VHF-ie, na UHF mogło by się też coś zmienić.

Zdaje się, że to antena na balkon - może po prostu taki zestaw:

antena: https://www.dipol.com.pl/antena_telewiz ... _A0060.htm
wzmacniacz (jeśli potrzebny): https://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ca- ... R90461.htm

'Siatka' na balkon to zwykle najlepsze rozwiązanie - a i realne zyski masz niewiele mniejsze niż przy większości 'trójramiennych'...

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena H/V

Post autor: K63 »

belliash pisze: 23 grudnia 2019, o 12:33 I czym te 2 anteny sie realnie roznia, poza dodatkowym otworem umozliwiajacym obrocenie tylnego elementu o 90*?
Tylny element to nie wszystko. Zwróć uwagę że w BOSS MIX dipol VHF jest na stałe w poziomie, a w V MIX można zamontować go w pionie.
Obrazek
VAHANARA pisze: 23 grudnia 2019, o 12:53 dipol VHF to te dwa proste pręty w środku dipola UHF - je wystarczyłoby wygiąć po prostu do pionu, o ile nie są zgrzane z dipolem UHF.
Zgrzane lub znitowane. :?:
W w/w modelu V MIX, element poziomy (C) prawdopodobnie można zastąpić elementem pionowym (D) - jak w innym modelu Televes - EDGE MIX.

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Antena H/V

Post autor: belliash »

W linku ktory wkleilem, w PDFie widac ze tam sa zwykle srubki z nakretkami. Tylko wyglada to tak, jakby te 2 'preciki' zapewnialy dodatkowo polaczenie dipola z symetryzatorem / MRD. Pewnie daloby sie je odkrecic i zamontowac pionowo, ale w obudowie nie ma zapewne otworow przez ktore mozna byloby je wyprowadzic.

Co w takim wypadku mozecie polecic?
Widzialem tez inne konstrukcje, w ktorych cala antena znajdowala sie z tylu i miala osobny symetryzator. Czy sa zatem anteny VHF, ktore mozna umiescic fizycznie za antena UHF? Moglbym wtedy zakupic np DAT45 na UHF i za nia jakas antene do VHF, a pod nimi zwrotnice.

Moze bym wtedy sobie jeszcze dokupil antenke FM i calosc polaczyc poprzez Terra MA080L.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Antena H/V

Post autor: VAHANARA »

Układ comba z masztem pomiędzy sekcjami UHF i VHF przy VHF w pol. V to nie najlepszy pomysł, o czym pisałem wyżej.

Jeśli to balkon ze złymi warunkami odbioru to j.w. - siatka z dipolem VHF (pol. V) + CA-215 Alcada.

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Antena H/V

Post autor: belliash »

Na balkonie mam maszt 2m do balustrady zlapany na dole i w polowie masztu na odciagach 50-60cm (nie pamietam dokladnie).
Na maszcie mam juz na dole antene LTE oraz stacje meteo. Nad nimi mam satelite z czasza 90. Na samej gorze zostaje miejsce na naziemna. Taka z 3 direktorami ma spora zalete w postaci mocowania na 1 cybant. Siatki wiesza sie na 2, wiec nie mam mozliwosci podniesienia jej ponad wysokosc masztu. Widok na nadajnik przeslania mi sasiedni budynek, wiec antena musi byc zamontowana wysoko. Dlatego szukam czegos pokroju opticuma, ale z drugiej strony czegos lepszego. Ew mogloby to byc 2-3 anteny (taka FM moge jeszcze zmiescic pod satelita). Natomiast VHF powinna byc mozliwie jak najwyzej, tak jak UHF.

Poprzednio mialem jakas chinska - Maximum UHF100 bodajze, mialem ja na samej gorze masztu skierowana na cybancie pod katem w gore. Zapewniala odbior na samym symetryzatorze. Opuszczenie jej w dol o kilka cm skutkowalo koniecznoscia korzystania ze wzmacniacza liniowego - bez niego w ogole nie bylo sygnalu. A poniewasz MUX 1,2,3,8 mam z tego samego RTCN, to z VHF bedzie pewnie podobny problem.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena H/V

Post autor: K63 »

belliash pisze: 23 grudnia 2019, o 15:15 Widzialem tez inne konstrukcje, w ktorych cala antena znajdowala sie z tylu i miala osobny symetryzator.
Dawniej Dipol robił taki kombajn do odbioru polaryzacji poziomej. To co robią teraz do H/V, to "uboższe" wersje. Sekcja VHF w pol. V zamontowana za masztem, może być przez niego zakłócana. Dlatego albo sekcja VHF w pol.V przed masztem, albo antena VHF na wysięgniku poziomym bocznym ok. 1m.
W ofercie Davbola jest antena TTV Turbo V5 Combo, do której można zamówić sekcję VHF pod odbiór konkretnego kanału. Niestety nie miałem okazji jej przetestować.

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Antena H/V

Post autor: belliash »

Taki kombajn, to tez wspomniana wczesniej Fuba. Tylko producent bardzo ja wydluzyl i odsunal czlon VHF od masztu w tyl. Pewnie ze wzgledu na wspomniane przez Ciebie zaklocenia ze strony samego masztu. Dla mnie taka antena byla by wrecz idealna... gdyby jednak byla nieco krotsza. W sumie, to bardzo duzo jest takich anten na rynku. Az dziwne ze tak niewiele z nich umozliwiaja obrocenie czlonu VHF. Az dziwne ze np Televes V MIX daje mozliwosc obrocenia tych elementow a np. HD MIX juz nie.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Antena H/V

Post autor: VAHANARA »

belliash pisze: 23 grudnia 2019, o 15:29Siatki wiesza sie na 2, wiec nie mam mozliwosci podniesienia jej ponad wysokosc masztu. Widok na nadajnik przeslania mi sasiedni budynek, wiec antena musi byc zamontowana wysoko.(...)
UHF-4 MAximuma - wygląda, że daje je się jeszcze kupić w Polsce (https://www.dmtrade.pl/p3486,maximum-uh ... r-lte.html. Ta antena ma mocowanie na jednym cybancie. To zawsze były jedne z najlepszych anten w ogóle, jakie miewałem w rękach (nie tylko 'siatek').
Tylko, że nie ma jej w wersji z dipolem VHF. Musiałbyś dodać antenę VHF + zwrotnica (lub wzmacniacz antenę VHF i ewentualnie wzmacniacz masztowy?z wbudowaną zwrotnicą).
belliash pisze: 23 grudnia 2019, o 15:29Poprzednio mialem jakas chinska - Maximum UHF100 bodajze, mialem ja na samej gorze masztu skierowana na cybancie pod katem w gore. Zapewniala odbior na samym symetryzatorze. Opuszczenie jej w dol o kilka cm skutkowalo koniecznoscia korzystania ze wzmacniacza liniowego - bez niego w ogole nie bylo sygnalu. A poniewasz MUX 1,2,3,8 mam z tego samego RTCN, to z VHF bedzie pewnie podobny problem.
Maximum to akurat nie do końca bywali byli Chińczycy, ale mniejsza z tym. To była, i jest, bardzo dobra marka. Wracając do tematu, w takim blokowisku mux-8 może chcieć być odbierany z zupełnie innego kierunku niż pozostałe mux-y, to zupełnie inne pasmo częstotliwości i inne odbicia.

I tak VHF powinna pójść na wysięgnik, więc oddzielna antena byłaby chyba raczej pożądana - niezależnie od typu anteny na UHF.

A nie mógłbyś po prostu zostawić tej anteny, co to ją masz teraz dodając po prostu antenę do VHF?

W ogóle to bym zaczął od próby odbioru tego mux-8 na czymkolwiek, nawet jakiejś samoróbce DIY.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena H/V

Post autor: K63 »

VAHANARA pisze: 23 grudnia 2019, o 17:50 UHF-4 MAximuma - wygląda, że daje je się jeszcze kupić w Polsce (https://www.dmtrade.pl/p3486,maximum-uh ... r-lte.html
Raczej nie da się. Przy artykule jest info "Niedostępny. Prosimy o kontakt".
Można dostać natomiast UHF2 GRID - http://hollex.rzeszow.pl/dvb-t-uhf/853- ... -grid.html
Na jednym cybancie jest jeszcze FUBA DAT 920.

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Antena H/V

Post autor: belliash »

VAHANARA pisze: 23 grudnia 2019, o 17:50A nie mógłbyś po prostu zostawić tej anteny, co to ją masz teraz dodając po prostu antenę do VHF?
Pewnie bym mogl, tylko zadna mi sie pionowo nie zmiesci juz na maszcie, chyba z tylu od UHF.

Musze poszukac jakie wymiary ma Fesa 309. Moze udalo by mi sie ja wcisnac pionowo tuz pod Maximum UHF 200... Nawet jesli, bylby gorszy sygnal, to Terra MA080L umozliwilaby mi ustawienie wzmocnienia niezaleznie dla pasma UHF i niezaleznie dla VHF. Co o tym sadzicie?

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Antena H/V

Post autor: VAHANARA »

A, to taka kombinacja. Mógłbyś dać jakieś zdjęcie - byłoby łatwiej kombinować.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena H/V

Post autor: K63 »

belliash pisze: 23 grudnia 2019, o 19:50 jakie wymiary ma Fesa 309
Na k.6 (Ślęża) długość - 1480 mm, szerokość - 822 mm (o ile uda Ci się taką dostać).

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Antena H/V

Post autor: belliash »

Trochę szeroka, a raczej wysoka biorąc pod uwagę polaryzacje... :roll:

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Antena H/V

Post autor: Dobrycel »

Na innym forum polecaja jeszcze taka antene https://dvbsklep.pl/antena-bx1000-plus-olympia-combo Antena BX1000+ Olympia Combo VHF/UHF

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Antena H/V

Post autor: belliash »

Dobrycel pisze: 23 grudnia 2019, o 23:50 Na innym forum polecaja jeszcze taka antene https://dvbsklep.pl/antena-bx1000-plus-olympia-combo Antena BX1000+ Olympia Combo VHF/UHF
Myślę że DIY może być lepsza od niej. Sprawdziłem dokładnie i nie uda mi się zmieścić dwóch anten. Dlatego zakupie DAT HD MIX i spróbuję ja przerobić aby odbierala VHF w innej polaryzacji. A jeśli się nie uda, wymienie dipol na ten z zenita. Sprawdziłem dokładnie i cały element jest praktycznie taki sam, poza dipolem. W zenicie jest płaski, tak że można do niego przykręcić pionowo element odbierający VHF. Nawet jeśli będę musiał kupić 2 anteny i zrobić z nich jedna, to wyjdzie mnie taniej niż licząc osobę anteny i wzmacniacz masztowy. Tym bardziej że zenita miałbym z drugiej ręki dużo taniej.


Mam jeszcze jedno pytanie. Sygnał z satelity i naziemnej trafia do przełącznika diseqc który sumuje oba sygnały. Na końcu przewodu powinno być gniazdko które rozdziela sygnały dvbt i dvbs do oddzielnych gniazd. Ja jednak posiadam gniazda które zakończone są złączem F. Potrzebuję więc jakiś rozdzielacz sygnału dwu drozny, z tym że na jednym wyjściu potrzebuje dvbt a na drugim dvbs tak aby napięcie podane z tunera do konwertera sat nie przeszło do tunera dvbt. Polecicie coś zamiast takiego typowego gniazda? Najlepiej jakby oba wyjścia, tj dvbs i dvbt były zakończone w dalszym ciągu złączem F.

Zablokowany