Antena H/V

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Antena H/V

Post autor: VAHANARA »

No, ale to właśnie standardowe gniazda RTV/SAT są po to, aby rozdzielić sygnały RTV i SAT, a tym samym separować tor TV od napięć sterujących LNB (wejścia dekoderów i TV są zabezpieczane od napięć stałych, więc tak czy inaczej no stress). Chyba, że masz gniazda w postaci tylko beczek F w plastiku, no to wtedy faktycznie trzeba zastosować (dodatkowe) gniazdo RTV/SAT albo zwrotnicę TV/SAT, ale o bezkierunkowym przesyle napięcia w torze SAT.

Gniazdo "na podłogę" -- > https://www.telmor.pl/Katalog-produktow ... -RTV-2xSAT, albo standardowe --> https://www.dipol.com.pl/gniazdo_koncow ... 694140.htm Co prawda, to gniazda do twina, ale to nie przeszkadza. Zwykłe możesz znaleźć i na jednego SAT.

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Antena H/V

Post autor: belliash »



Dokładnie tak. Mam gniazda w których jest zwykła beczka. Dzięki temu w jednym gnieździe mam 2 przewody koncentryczne i dwie beczki a w nich komplet sygnałów. Gdybym zastosował typowe gniazda, musiałbym mieć dodatkowa puszkę. A tak w ramce mieści mi się wszystko czego potrzebuje, zasilanie, Ethernet, RTV-Sat, HDMI, audio.

Dlatego potrzebuje teraz dwa rozgałęzniki które z każdej 'beczki' dadzą mi 1xdvbt i 1xdvbs... Nie potrzebuje gniazda, tylko jakby jego zawartość. Przy czym wolałbym aby wyjście z sygnałem dvbt również było zakończone złączem F, bo w typowych gniazdach jest złącze antenowe jak w TV. No i warunek konieczny - musi puszczać uhf i VHF tym samym wyjściem.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena H/V

Post autor: K63 »

belliash pisze: 27 grudnia 2019, o 15:13 Sygnał z satelity i naziemnej trafia do przełącznika diseqc który sumuje oba sygnały
Przełącznik DiseqC przełącza konwertery sat. Do sumowania sygnałów TERR+SAT służy raczej diplexer TV/SAT.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Antena H/V

Post autor: VAHANARA »

Moment, no ale to gniazdo to właśnie jest gniazdo SAT twin - dwa niezależne tory SAT --> Gniazdo końcowe Signal RTV-SAT + PVR

Pierwszy tor rozdziela sygnały RTV i SAT zawarte w pierwszym kablu na niezależne sygnału RTV i SAT, a drugi tor to po prostu "beczka", czyli odpowiednik tego co masz teraz. Montujesz Signala (albo inne tego typu) zamiast tego gniazda co masz teraz (2 x "beczka") i po sprawie.

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Antena H/V

Post autor: belliash »

K63 pisze: 27 grudnia 2019, o 16:20
belliash pisze: 27 grudnia 2019, o 15:13 Sygnał z satelity i naziemnej trafia do przełącznika diseqc który sumuje oba sygnały
Przełącznik DiseqC przełącza konwertery sat. Do sumowania sygnałów TERR+SAT służy raczej diplexer TV/SAT.
Posiadam Diseqc Axing 5/2 SPU 52-00 który dodatkowo posiada tor dvbt.

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Antena H/V

Post autor: belliash »

VAHANARA pisze: 27 grudnia 2019, o 16:30 Moment, no ale to gniazdo to właśnie jest gniazdo SAT twin - dwa niezależne tory SAT --> Gniazdo końcowe Signal RTV-SAT + PVR

Pierwszy tor rozdziela sygnały RTV i SAT zawarte w pierwszym kablu na niezależne sygnału RTV i SAT, a drugi tor to po prostu "beczka", czyli odpowiednik tego co masz teraz. Montujesz Signala (albo inne tego typu) zamiast tego gniazda co masz teraz (2 x "beczka") i po sprawie.
Ale po co mi to gniazdo, jeśli mam już gniazdo w puszcze podtynkowej z dwoma beczkami? Chciałbym z tego teraz po prostu wydzielić dvbt i dvbs jednocześnie separujące zasilanie dla lnb.

MI2-TS Telmora wygląda na demultiplexer jakiego potrzebuje.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Antena H/V

Post autor: VAHANARA »

belliash pisze: 27 grudnia 2019, o 17:09MI2-TS Telmora wygląda na demultiplexer jakiego potrzebuje.
Może być.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena H/V

Post autor: K63 »

belliash pisze: 27 grudnia 2019, o 17:07 Diseqc Axing 5/2 SPU 52-00
Ciekawe jakie tłumienie ma ten przełącznik w torze TERR, bo dla SAT Axing podaje 4 dB. Najczęściej w tego typu sumatorach tłumienie tv naziemnej jest wyższe niż sat. Podobny ma np. 8 dB.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Antena H/V

Post autor: VAHANARA »

K63 pisze: 27 grudnia 2019, o 20:01Ciekawe jakie tłumienie ma ten przełącznik w torze TERR, bo dla SAT Axing podaje 4 dB. Najczęściej w tego typu sumatorach tłumienie tv naziemnej jest wyższe niż sat
Specyfikują mu >4dB, więc będzie miał pewnie w realu w torze TV jakieś 4,5...5dB - rozdział na dwa plus zwrotnica. W torze SAT będzie pewnie jakieś 1...2dB straty.

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Antena H/V

Post autor: belliash »

K63 pisze: 27 grudnia 2019, o 20:01
belliash pisze: 27 grudnia 2019, o 17:07 Diseqc Axing 5/2 SPU 52-00
Ciekawe jakie tłumienie ma ten przełącznik w torze TERR, bo dla SAT Axing podaje 4 dB. Najczęściej w tego typu sumatorach tłumienie tv naziemnej jest wyższe niż sat. Podobny ma np. 8 dB.
Może w takim razie opiszę od początku jak wygląda moja instalacja.

Na maszcie mam 2 anteny: maximum uhf 200 oraz satelitę inverto 90 z dwoma konwerterami inverto black quad. Do mieszkania wchodzi 9 przewodów koncentrycznych. 8 z nich, z satelity podłączonych jest do dwóch przełączników diseqc Axing SPU 52-00.

Przewód anteny naziemnej z kolei podłączony jest do wzmacniacza liniowego APL-107e a następnie separator zasilania ze złączem mini Jack który jednocześnie doprowadza zasilanie do wzmacniacza. Dalej jest rozdzielacz sygnału Axing BVE20-01 i następnie wspomniany przełącznik diseqc.

Tak zsumowany sygnał trafia do 4 gniazdek, z czego obecnie z 2 odbieram dvbt i z dwóch dvbs. Docelowo, za gniazdkami będzie jeszcze pewnie MI2-TS, co pozwoli mi podłączyć 4 odbiorniki dvbs oraz 4 odbiorniki dvbt.

Lokalizacja pozwala mi na odbior na samej antenie z symetryzatorem, ale pojawia się od czasu do czasu pikseloza. Po zastosowaniu wzmacniacza, odbiór jest bezproblemowy. Sprawdzałem to jeszcze na antenie podlaczonej bezpośrednio pod tv, więc wzmacniacz i tak jest potrzebny. Później dodałem do instalacji rozdzielacz sygnału i przełącznik diseqc. Nie zauważyłem od tego czasu pikseloza, chociaż poziom sygnału zgłaszany przez tv oczywiście spadł. Jakość nadal 90-100% w zależności od multipleksu.

Na chwilę obecną jestem zadowolony z odbioru. Chciałbym jednak dodatkowo odbierać mux8. Mogę zatem wymienić antenę na inną, która pozwoli mi odbierać uhf w polaryzacji h, oraz VHF w polaryzacji v. Nie uda mi się na maszczie zmieścić dodatkowej anteny pod VHF że względu właśnie na polaryzacje. Gdyby była taka sama jak uhf, nie było by problemu. Poziomo znalazło by się trochę miejsca, pionowo nie ma szans...

No i teraz mógłbym wziąć antenę która ma osobno człon uhf i vhf a wzmacniacz linowy zastąpić masztowym ze zwrotnica. Zysk byłby taki ze mógłbym dodatkowo zainstalować antenę FM i sterować wzmocnieniem dla każdego pasma z osobna za pomocą potencjometru jaki ma terra.

Mógłbym też wziąć antenę z przedwzmacniaczem, który mógłby działać lub nie,w zależności od tego jakie bylo by jego wzmocnienie. W najgorszym wypadku, musiałby działać jako symetryzator a ja i tak musiałbym zastosować dodatkowy wzmacniacz.

Ewentualnie antena pokroju televes zenit mix i do niej wzmacniacz, ale większość działa w paśmie uhf lub obu ale bez możliwości regulacji jakie dawała by mi terra. Co więcej producent podaję że ma wzmocnienie 0 - 20dB więc mógłbym je ustawić na pomijalnym poziomie, gdyby zaszła taka potrzeba. Ostatecznie, wzmacniacz masztowy znajdowlby się blisko anteny, a nie kilka metrów dalej, kiedy sygnał został by już trochę stlumiony...

Przepraszam za błędy ale pisze z telefonu i poprawia mi wyrazy.
Ostatnio zmieniony 27 grudnia 2019, o 21:47 przez belliash, łącznie zmieniany 1 raz.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Antena H/V

Post autor: VAHANARA »

APL-107e to dla mnie słaby wzmacniacz. Ale to szczegół.

UHF-200 to jedna z najlepszych anten, szkoda ją wymieniać na cokolwiek innego.

Ale, gdzieś wcześniej było napisane, że odbierasz Kołowo. To prawda?

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Antena H/V

Post autor: belliash »



Nie wiem kto tak pisał. Mieszkam na blokowisku, w niskim budynku. W okolo praktycznie same wieżowce. Widok na nadajnik przesłania mi niższy budynek, za którym jest jeszcze las. Jak podniose antenę na samą górę masztu, nad satelitę, to odbieram sygnał ustawiając antenę wprost na nadajnik. Niżej nie łapie zupełnie nic i nawet wzmacniacz nie pomaga, nie ważne w jakim kierunku ustawie antenę... VHF niżej pewnie też nie złapie, tak samo jak nie łapie obecnie uhf.

Odnośnie apl, jest to kolejny argument aby go wymienić na terre. Tylko ta ma osobne wejścia dla uhf i VHF.

Pisałem wcześniej o televesie dat mix ale ten post dał mi dużo do myślenia: viewtopic.php?p=213776#p213776

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Antena H/V

Post autor: VAHANARA »

Taka myśl mnie jeszcze naszła - a może spróbuj ma VHF DIY w postaci anteny typu "zig-zag" (link)? Cały trik polega na tym, że dla polaryzacji V ona powinna być ułożona poziomo ;) A to powinno ci dać więcej swobody z umieszczeniem jej gdziekolwiek wysoko.

Powinny wystarczyć ze dwa, trzy dipole w każdą stronę - jak będziesz miał jakiś sygnał, to czy będzie miała 5 czy 7dBi - bez znaczenia. Stosunkowo łatwa konstrukcja. Na jeden kanał powinna pójść jak burza ;)

Ja takie robiłem i nawet odbierałem na tych "cudach" testowo nawet w bardzo trudnych warunkach.

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Antena H/V

Post autor: belliash »



Pomysł ciekawy. Tym bardziej, że kiedyś robiłem biquada z drutu po przewodzie 3x2.5 i puszce hermetycznej. Jednak do biquadow jest chyba więcej materiałów. Stąd mam kilka pytań na początek:

0. Jesteś pewny że zigzag zawieszony poziomo odbierze VHF w polaryzacji pionowej? Z tego co czytam, to zig zag jest minimalnie mniej efektywny od prostego dipola i często jest z nim porównywany a jednak przy prostym dipolu polaryzacja nudzi być zachowana.

1. Masz jeszcze gdzieś to swoje cudo? Może mógłbyś pokazać jakieś fotki?

2. Jest jakiś kalkulator który powie mi jaka długość powinno mieć pojedyncze ramię? Pod jakim kątem powinien być zagięty ten drut? 90*? Jego grubość i ilość zagiec ma duże znaczenie?

3. Do takiej konstrukcji potrzeby jest symetryzator? Taki zwykły?

Pewnie będzie więcej pytań ale to tak na początek.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Antena H/V

Post autor: VAHANARA »

0. Tak, to jest taka cecha zig-zagów. Dla H są w pionie, dla V w poziomie. Wbrew pozorom są one bardzo dalekie dipolowi prostemu, choć wydaje się, że to prawie to samo...

1. Jedna prowizorka gdzieś leży, nawet ostatnimi czasy wyciągnąłem ją do jakichś testów porównawczych... ;)
Zawsze wyglądały podobnie - listwa drewnniana lub plastikowa do której ramiona żmijki przytwierdzone były uchwytami do kabla koncentrycznego. Najgorzej zawsze było z mocowaniem kabla do ramion - najlepiej było z odpowiedniej wielkości kostkami elektrycznymi albo z wnętrzności z jakiegoś starego gniazda elektrycznego.

2. Są jakieś kalkulatory - wbrew pozorom, zig-zag to dość skomplikowana konstrukcja. O ile pamiętam, ja nie korzystałem z żadnego kalkulatora - zawsze był żywioł - jednostka dipolowa trochę krótsza od połowy fali górnej częstotliwości, kąt 90 stopni (mniej więcej), ilość jednostek, na ile mi materiału wystarczało - o ile pamiętam, zwykle po trzy, cztery jednostki na każdy bok, raz zrobiłem z chyba ośmiu po każdym boku. Chodziła prawie jak siatka.
Grubość rurki czy pręta nie jest krytyczna, ja zwykle robiłem z tego co pod ręką, więc rurka lub pręt Al o średnicy jakichś 5...8mm. Zasada jak zwykle, czym grubszy materiał, tym bardziej płaska charakterystyka anteny.

Ale, jak pisałem - to dość skomplikowana konstrukcja - można poruszać się w projekcie pomiędzy regulacją długości jednostki dipolowej a kątem połączenia jednostek. Ilość jednostek wpływa tylko na zysk anteny. Z tym, że w twoim przypadku to bym się tym zbytnio nie przejmował - ważne, żebyś miał jakikolwiek sygnał z k6, bo resztę powinien załatwić dobry wzmacniacz.

Jakiś kalkulator znaleziony na szybko i wyglądający poważnie --> https://www.qsl.net/kk4obi/Center-fed%2 ... ontal.html

3. Nie potrzeba. Żmijki mają impedancję w okolicach 75Ohm (choć zwykle na minusie) podobnie do logów, wiec można łączyć się bezpośrednio kablem koncentrycznym. Na partego można by robić jakąś desymetryzację, ale nie ma potrzeby.

Ja dopiero teraz sobie uzmysłowiłem, że przecież to VHF - jednostki dipolowe dla k6 powinny mieć długość gdzieś w okolicach 70cm, więc długo się robi. Cztery jednostki, nawet pod kątem, to już się robią metry... Pytanie, czy masz takie przestrzenie...
Zawsze można też pójść w kierunku większej szerokopamowości kosztem zysku - więc ustawić ją na wyższą częstotliwość, np. na 300MHz.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Antena H/V

Post autor: VAHANARA »

Ponieważ jesteś otrzaskanym w boju przy antenach DIY to możesz przetrenować jeszcze warianty ratunkowe:

1. Antena ćwierćfalowa.
Zysk taki sobie (jakieś 2 dBi), ale i tak będziesz ten VHF odbierał głównie wzmacniaczem, a nie wiadomo czy klasyczne anteny VHF - samodzielne czy w combach dałyby w realu coś więcej z uwagi na to, że o polach jednorodnych na balkonie w takim ścisku można zapomnieć.
Tu masz ciekawą konstrukcję --> https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1838644.html - z uwagi na zastosowanie anten rozsuwanych i ich dowolnego ułożenia można się nią dopasować do nieomalże każdych warunków. Sprytne.

2. Dodatkowy dipol do obecnej anteny.
Co ci szkodziłoby spróbować dodać pionowy dipol prosty na k6 do obecnej anteny? Oczywiście, najlepiej by było zamocować połówki do zacisków oryginalnego dipola (tak, jak ma to np. AX-1000 combo czy Televesie z poprzednich postów), ale to prawdopodobnie wymusiłoby jakąś rzeźbę w plastiku mocującym oryginalny dipol. Do prób spróbowałbym połówki dołączyć do końcówek dipoli. Może by się udało. Oczywiście, tu znowu idealny byłby pomysł z teleskopami, bo można by dopasowywać taki dipol V do warunków - zarówno długością jak i położeniem dipoli.

Chociaż do prób mógłbyś wykonać samemu taki zintegrowany dipol H/V i zamocować go w miejscu oryginalnego. Najprościej jest wziąć jeden dipol z jakiejkolwiek 'siatki' i dokręcić mu symetryzator z połówkami dipola na V. Ewentualnie można wygiąć samemu z czegokolwiek dipol szerokopasmowy podobny do tego z 'siatki' i skręcić go na symetryzatorze z łapkami z połówkami dipola na V. A tymczsowy montaż do bomu anteny to już jakkolwiek. I miałbyś jasność w temacie a może nawet i rozwiązanie.

Gdyby zadziałało można by pomyśleć o dodaniu dodatkowo reflektora z tyłu - wystarczyłby nawet pojedynczy pręt.

W przypadku gdyby takie "combo" wyszło - wzmacniacz w klimacie CA-215 Alcada.

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Antena H/V

Post autor: belliash »

Hmm... Rozumiem że to powinny być dwa osobne elementy po 2 jednostki, do jednego podłączona żyła, pod drugi oplot?

Tak czytam Twój ostatni post i się zastanawiam... Może jakbym kupił BX1000+ ew taka antenę z samym dipolem i reflektorem na VHF i do obecnej anteny przykrecil dipol VHF za ekranem uhf... Wyglądało by to dokładnie tak jak w BX1000 i podobnych. Plusy jakie widzę to osobne dipole i możliwość regulacji wzmocnienia dla każdego pasma z osobna jednocześnie nie ingerujac za bardzo w moduł UHF. Minusy? Nie wiem czy za reflektorem będzie tyle miejsca aby zmieścić dipol i reflektor dla VHF.
Wpadł mi do głowy także pomysł aby kupić tą Fube 913 i ja skrócić z tyłu...

BTW: jestem u rodziny i właśnie zdałem sobie sprawę że odbierają mux8 z tego samego nadajnika co ja. A mają antenę Maximum 212 Combo. Ta antena ma dipol przystosowany do odbioru polaryzacji horyzontalnej... Jakim cudem odbierają MUX8 nadawany w polaryzacji wertykalnej?!

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Antena H/V

Post autor: VAHANARA »

Jeśli ta UHF-212 to wersja z dipolem 'X' to tego typu rozwiązania potrafią odbierać VHF również nieźle z pol. V. Podobnie, jak siatki. Po prostu tzw. crosspol czyli separacja polaryzacji w takich antena bywa mały. Oczywiście, jakość takiego odbioru zależy od wielu czynników, a głównie od zastosowanego wzmacniacza, bo musi być dużo sygnału.
Dlatego pisałem o testowym dołożeniu dipola na V...

Jeszcze jeden pomysł, może najlepszy - AX-1000 combo Opticuma albo coś podobnego. Normalnie nigdy nikomu tego wynalazku nie polecam, ale w twoim przypadku to co innego. Ona ma dodatkowe dipole proste dodane do dipola UHF montowane w poziomie lub w pionie oraz reflektor z dwu prętów. Przy reflektorze z dwu prętów w układzie V myślę, że byłbyś w stanie nawet je powyginać dopasowując do wolnej przestrzeni i dalej by jakoś działało. Są tylko dwa niuanse:

1. Marna jakość wykonania, delikatna jest, choć na balkonie to by tak nie przeszkadzało.

2. Trzeba wywalić z anteny płytkę z filtrem i pętlą transformującą impedancję zamieniając ją na standardowy symetryzator III-V pasmo. Po prostu z oryginalnym układem antena nie działa w ogóle. Z wymianą jest trochę roboty, ale bierze się symetryzator z łapkami i daje się zrobić. Sam tak jedną jedyną, która wpadła w moje ręce, usprawniłem.

Poza tym, same zalety - kosztuje małe pieniądze (bo taka jej jakość...) i nic w konstrukcji nie trzeba przerabiać. A przy przeróbkach anten nigdy nie ma pewności, jak pozmieniają się parametry...

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Antena H/V

Post autor: belliash »

Właśnie BX1000 ma osobny symetryzator chyba dla VHF. Natomiast w członków uhf wydaje się mieć symetryzator zintegrowany że zwrotnica z dwoma gniazdami F. Kosztuje jakieś 60 zł. Mógłbym człon VHF spróbować zamocować na maximum uhf 200. Wg specyfikacji jest dłuższa od BX1000 (96 vs 110 cm), chociaż na też więcej elementów. Może uda się z tyłu znaleźć miejsce. W końcu producent robi też wersję combo, więc może robią to na tej danej linii produkcyjnej i środkowy direktor może na taką samą długość? Jeśli nie, może powieszę BX1000 i najwyżej wymienię w niej cała puszkę z symetryzatorem i dipolem na ten z uhf 200, to nie będzie przynajmniej dodatkowe złącze F zbierać wilgoci. Co o tym sądzisz?

Wyniesie mnie ten eksperyment ok 70 zł pewnie. Do tego dokupie antenę UKF i może uda się zamknąć w 100 zł. Jak będzie coś odbierać to dokupie wzmacniacz masztowy terra.

BTW: ta BX1000 niby dostała nagrodę sat krak awards... Ciekawe.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena H/V

Post autor: K63 »

W BX1000 do puszki UHF podłączasz przewód od dipola VHF (AX80), z którego jest wyjście zsumowanego sygnału VHF/UHF. Oczywiście jest możliwość wyprowadzenia oddzielnych przewodów od dipoli UHF/VHF i podłączenie ich np. do wzmacniacza pasmowego.

Zablokowany