Połączenie dwóch anten DVB-T w jeden sygnał + rozdzielenie go

Awatar użytkownika
Squeazz
Posty: 49
Rejestracja: 3 sierpnia 2017, o 15:40
Miejscowość: Łódź
Odbiornik: telewizyjny
Nadajnik - obiekt nadawczy: Komin EC-4, Sienkiewicza

Połączenie dwóch anten DVB-T w jeden sygnał + rozdzielenie go

Post autor: Squeazz »

Posiadam dwie anteny DVB-T, jedna skierowana na nadajnik na Sienkiewicza w Łodzi, druga patrzy w Komin RC4. Ta pierwsza odbiera MUX-L3, ta druga MUXy 1, 2 i 3. Na MUX-8 mi nie zależy, programy przypominają te dla znudzonych osób które tylko leżą w łóżku w bloku z wielkiej płyty :lol: :lol: :lol: :lol:

Kwestia jednak taka, obie anteny są kierunkowe, i chociaż znajdują się na jednym balkonie to no cóż - muszę obejść się smakiem jednej i korzystać tylko z tej pozostałej. Próbowałem używać siatkowej - niestety uznałem, że nie dość że wygląda mało profesjonalnie, to jeszcze musiałem ustawić ją poziomo i w tym miejscu zasłaniała mi kompletnie widok.

Aktualnie antena skierowana na Sienkiewicza jest podłączona do drugiego tunera, z tym że jest to trochę uciążliwe. Uważam, że taśmy magnetyczne to bardzo trwały nośnik obrazu, jest analogowy więc magnes na HDD może zniszczyć dużo więcej niż na taśmie, pokażą się jakieś paski i tyle :lol: :lol:
Wobec tego jeśli chcę nagrać np. muzykę z MUX L3, muszę przepinać magnetowid do drugiego tunera, wyciągać kabel scart żeby przepuścić przez magnetowid sygnał z tunera i tak oglądać... Z tym, że sam tuner podpięty do TV daje o wiele lepszy obraz. Mimo że operuje on na SCART'cie. Magnetowid jest standardu S-VHS, dźwięk i muzykę zapisuje naprawdę majestatycznie.

Rozgadałem się... Jakiej zwrotnicy użyć, aby połączyć te dwa sygnały + da się je potem jeszcze rozdzielić, żebym ten drugi tuner mógł wrzucić np. do drugiego pokoju i tam oglądać kanały odbierane z tych 2ch anten razem, tak samo jak w salonie?

Liczę na pomoc :mrgreen:

Awatar użytkownika
Squeazz
Posty: 49
Rejestracja: 3 sierpnia 2017, o 15:40
Miejscowość: Łódź
Odbiornik: telewizyjny
Nadajnik - obiekt nadawczy: Komin EC-4, Sienkiewicza

Re: Połączenie dwóch anten DVB-T w jeden sygnał + rozdzielenie go

Post autor: Squeazz »

P.S. Sienkiewicza ma do mnie ok. 4,5 km, a moc 800w, więc tutaj podłączyłem wzmacniacz. Za to 6km ma do mnie komin EC4 i moc ma 100kw, a mux 2 nawet 170, zatem tu podłączyłem symetryzator. Tego symetryzatora też trzeba zasilać? A czy wystarczy wpięte zasilanie w zwrotnicę czy trzeba osobne do tego wzmacniacza z Sienkiewicza?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Połączenie dwóch anten DVB-T w jeden sygnał + rozdzielenie go

Post autor: K63 »

Squeazz pisze: 22 marca 2020, o 09:34 Sienkiewicza ma do mnie ok. 4,5 km, a moc 800w, więc tutaj podłączyłem wzmacniacz.
Po co? Nie odbierasz sygnału z tego nadajnika? MUX-3L nadawany jest co prawda z niską mocą, ale z parametrami umożliwiającymi odbiór z niższym poziomem sygnału, niż mux-y nadawane z komina EC.
Podaj lokalizację (ulica).

Awatar użytkownika
Squeazz
Posty: 49
Rejestracja: 3 sierpnia 2017, o 15:40
Miejscowość: Łódź
Odbiornik: telewizyjny
Nadajnik - obiekt nadawczy: Komin EC-4, Sienkiewicza

Re: Połączenie dwóch anten DVB-T w jeden sygnał + rozdzielenie go

Post autor: Squeazz »

Łódź, okolice Paderewskiego i Zaolziańskiej. Dokładną ulicę mogę podać na priv.
Do anteny z Sienkiewicza podłączyć więc tylko symetryzator? Używam wzmacniacza SWA2000, jakość oscyluje w 100% podobnie jak i siła.
Jak podpinam symetryzator to mam podobnie, z tym że trochę słabiej + jest więcej "załamań". Uważam że wzmacniacz zostawiam.
A jak połączyć dwie anteny jaką zwrotnicą ??

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Połączenie dwóch anten DVB-T w jeden sygnał + rozdzielenie go

Post autor: K63 »

Squeazz pisze: 22 marca 2020, o 13:13 okolice Paderewskiego i Zaolziańskiej
Ten rejon ma pokrycie bardzo mocnym sygnałem z obydwu nadajników. Przy zastosowaniu anteny o szerokim "kącie widzenia", teoretycznie jest szansa na odbiór na niej obydwu nadajników. Taką anteną jest m.in. siatka. Może - jak wspomniałeś - nie wygląda profesjonalnie, ale w podobnych przypadkach zdaje egzamin. Oczywiście myślę o siatce w wersji pasywnej (z symetryzatorem).
W tej lokalizacji s,tosując dwie anteny nie ma szans by każda z nich nie odbierała obydwu nadajników. Zatem stosując w jednej z nich wzmacniacz szerokopasmowy, wzmocnisz sygnał MUX-3L jak i sygnały mux 1-3/8.
Squeazz pisze: 22 marca 2020, o 09:34 Tego symetryzatora też trzeba zasilać? A czy wystarczy wpięte zasilanie w zwrotnicę czy trzeba osobne do tego wzmacniacza z Sienkiewicza?
Symetryzator nie wymaga zasilania. Przesył zasilania ustawiamy w zwrotnicy - przy pomocy łączenia lub rozłączania zwor.

Awatar użytkownika
Squeazz
Posty: 49
Rejestracja: 3 sierpnia 2017, o 15:40
Miejscowość: Łódź
Odbiornik: telewizyjny
Nadajnik - obiekt nadawczy: Komin EC-4, Sienkiewicza

Re: Połączenie dwóch anten DVB-T w jeden sygnał + rozdzielenie go

Post autor: Squeazz »

No dobra, więc jaką zwrotnicę zastosować? Podłączę symetryzator, i pozbędę się zasilania obu anten - a zwrotnicę trzeba zasilać czy nie?
+ czy potem używając wyjścia przelotki w dekoderze można podłączyć drugi pokój?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Połączenie dwóch anten DVB-T w jeden sygnał + rozdzielenie go

Post autor: K63 »

Sumując sygnał z dwóch anten UHF możesz użyć sumatora -> Link
https://www.dipol.com.pl/uniwersalne_sc ... 213.htm#04
Squeazz pisze: 22 marca 2020, o 14:16 zwrotnicę trzeba zasilać czy nie?
Nie. To urządzenie pasywne.
Squeazz pisze: 22 marca 2020, o 14:16 czy potem używając wyjścia przelotki w dekoderze można podłączyć drugi pokój?
Można. Chociaż ja zastosowałbym raczej rozgałęźnik -> Link

Awatar użytkownika
Squeazz
Posty: 49
Rejestracja: 3 sierpnia 2017, o 15:40
Miejscowość: Łódź
Odbiornik: telewizyjny
Nadajnik - obiekt nadawczy: Komin EC-4, Sienkiewicza

Re: Połączenie dwóch anten DVB-T w jeden sygnał + rozdzielenie go

Post autor: Squeazz »

A tego sumatora spod linku trzeba zasilać? A i nie ma coś tańszego? :D

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Połączenie dwóch anten DVB-T w jeden sygnał + rozdzielenie go

Post autor: K63 »

Squeazz pisze: 22 marca 2020, o 16:36 A tego sumatora spod linku trzeba zasilać?
Nie. W przypadku sumowania anten pasywnych, należy przeciąć zwory.
Squeazz pisze: 22 marca 2020, o 16:36 nie ma coś tańszego?
To jest chyba najtańszy sumator zewnętrzny. Jako sumatora możesz użyć także rozgałęźnika z drugiego linka. Ale w przypadku zastosowania na zewnątrz powinien mieć zabezpieczenie przez bezpośrednim oddziaływaniem wody.

Awatar użytkownika
Squeazz
Posty: 49
Rejestracja: 3 sierpnia 2017, o 15:40
Miejscowość: Łódź
Odbiornik: telewizyjny
Nadajnik - obiekt nadawczy: Komin EC-4, Sienkiewicza

Re: Połączenie dwóch anten DVB-T w jeden sygnał + rozdzielenie go

Post autor: Squeazz »

Czyli tak - dwa rozgałęźniki, po połączeniu dwóch anten potem drugim mogę to jeszcze rozdzielić na dwa sygnały z połączonych anten, podpinam to do tunerów i już? W sumie to prościutkie, w 10 złotych mi się zawiera. Za anteny wybuliłem prawie 100zł i rwałem włosy.... :lol: :lol: :lol: :lol:
Dzięki za pomoc!

Jeszcze taki mały offtop - mam antenę teleskopową z lat 90-tych, która na wtyczce oznaczona jest 300om -> 75om. Czy to jest już symetryzator i mogę to wpiąć w dekoder? Raczej tak, i montując to na starym telewizorze po prostu użyję starej dobrej Wiwy HD50 wpinanej z tyłu :D

P.S.
A czy jeśli wzmacniacz jest z symetryzatorem, to jak nie zasilę go to zadziała tylko jak symetryzator?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Połączenie dwóch anten DVB-T w jeden sygnał + rozdzielenie go

Post autor: K63 »

Squeazz pisze: 22 marca 2020, o 18:44 W sumie to prościutkie
Teoretycznie tak, ale nie wiadomo jaki skutek uzyskasz. :?:
Squeazz pisze: 22 marca 2020, o 18:44 mam antenę teleskopową z lat 90-tych, która na wtyczce oznaczona jest 300om -> 75om. Czy to jest już symetryzator i mogę to wpiąć w dekoder?
Tak. Ale oczywiście nie ma gwarancji że odbiór na tej antenie będzie poprawny. Sprawdź, czy w menu instalacyjnym dekodera masz wyłączone zasilanie anteny.
Squeazz pisze: 22 marca 2020, o 18:50 czy jeśli wzmacniacz jest z symetryzatorem, to jak nie zasilę go to zadziała tylko jak symetryzator?
Niezasilony wzmacniacz mocno tłumi sygnał. Koszt symetryzatora to 3-5 zł. W Łodzi (niedaleko) masz firmowy sklep Dipol-a -> Link

Awatar użytkownika
Squeazz
Posty: 49
Rejestracja: 3 sierpnia 2017, o 15:40
Miejscowość: Łódź
Odbiornik: telewizyjny
Nadajnik - obiekt nadawczy: Komin EC-4, Sienkiewicza

Re: Połączenie dwóch anten DVB-T w jeden sygnał + rozdzielenie go

Post autor: Squeazz »

Spróbuję wygrzebać rozgałęźnik i coś wykrzesać ;)

Awatar użytkownika
Squeazz
Posty: 49
Rejestracja: 3 sierpnia 2017, o 15:40
Miejscowość: Łódź
Odbiornik: telewizyjny
Nadajnik - obiekt nadawczy: Komin EC-4, Sienkiewicza

Re: Połączenie dwóch anten DVB-T w jeden sygnał + rozdzielenie go

Post autor: Squeazz »

Podłączyłem sobie splitter, wszystko poprowadzone pod listwami nad podłogą. Drugi splitter też już jest podłączony, jako prawdziwy splitter a nie łączer :D
Niestety jeszcze szukam dobrego STB, a więc w salonie nie mam telewizji. :lol:
A w sypialni jest stara dobra wiwa hd50 - ale jeszcze jej nie stroiłem, za leniwy jestem, a poza tym to wieczór. :mrgreen:
P.S. Zastosowanie dwóch splitterów i takiego podłączenia nie spowoduje spadku siły sygnału? Myślę że tak !


No właśnie coś nie najlepiej to działa,Podłączyłem póki co sumator z wtykami nie F tylko antenowymi bezpośrednio do dekodera i do tego podłączone są dwie anteny z przejściówki z wtyku F, ale coś tego typu splittery nie lubią cyfrowych anten. Póki co to użyłbym przelotki z dekodera (jest tam wzmacniaczyk, który słusznie wspomniane było bez zasilania tłumi sygnał) ale tak to leci bezpośrednio poza pokój, bo nadal nie kupiłem odpowiedniego STB

Awatar użytkownika
maciek_p
Posty: 136
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków/Chorągwica

Re: Połączenie dwóch anten DVB-T w jeden sygnał + rozdzielenie go

Post autor: maciek_p »

Squeazz pisze: 22 marca 2020, o 22:27
Niestety jeszcze szukam dobrego STB, a więc w salonie nie mam telewizji. :lol:
Polecam https://dvbsklep.pl/tuner-dvb-t2-hevc-k ... atz-km0550 w tej kwocie przyzwoity sprzęt. Programowany pilot do obsługi telewizora.

Zablokowany