[Zakłócenia / Klatkowanie] Problem z Odbiorem TV Naziemnej

Awatar użytkownika
arturo
Posty: 100
Rejestracja: 4 stycznia 2017, o 11:01
Miejscowość: Tarnów
Odbiornik: TV LG 22" LH2000-ZA | Smart GPS SAT-2 + USB + Wi Fi
Instalacja antenowa: Antena Mobilna Mistral MI-ANT100
Nadajnik - obiekt nadawczy: [RTON Tarnów] Zawada, Góra Św. Marcina

Re: [Zakłócenia / Klatkowanie] Problem z Odbiorem TV Naziemnej

Post autor: arturo »

Odświeżę nie co temat... wydaje się że doszedłem ładu i składu z problemem odbioru DVB-T co opisywałem problem powyżej.

Rozebrałem posiadaną antenę, a właściwie ją otwarłem (tak że nie uszkodziłem plastiku), wewnątrz znajdował się wzmacniacz antenowy, zamieniłem go na symetryzator antenowy (kątowy) kanały 21 - 69, złożyłem wszystko od nowa i od razu widać że odbiór jest dużo lepszy, obraz nie ma "stop klatek", śnieżenia, czy też że jest obraz, a nie ma głosu.

Owszem wzmacniacz mimo że był pierwotnie w antenie to nie był wykorzystywany nie było zasilacza na końcówce kabla, była tylko włączona opcja w Ustawieniach dekodera "Zasilanie Anteny" ale nawet jak wyłączyłem tą opcję, a był jeszcze wewnątrz anteny wzmacniacz to nie znajdowało wszystkich kanałów.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: [Zakłócenia / Klatkowanie] Problem z Odbiorem TV Naziemnej

Post autor: K63 »

arturo pisze: 2 kwietnia 2021, o 23:23 Owszem wzmacniacz mimo że był pierwotnie w antenie to nie był wykorzystywany nie było zasilacza na końcówce kabla, była tylko włączona opcja w Ustawieniach dekodera "Zasilanie Anteny"
Był wykorzystywany, bo był zasilany z dekodera zamiast z zasilacza.
arturo pisze: 2 kwietnia 2021, o 23:23 nawet jak wyłączyłem tą opcję, a był jeszcze wewnątrz anteny wzmacniacz to nie znajdowało wszystkich kanałów.
Wszystkich nie znajdowało, ale kilka tak - co świadczy o bardzo mocnym sygnale, o czym pisałem kilka postów wstecz.

Awatar użytkownika
arturo
Posty: 100
Rejestracja: 4 stycznia 2017, o 11:01
Miejscowość: Tarnów
Odbiornik: TV LG 22" LH2000-ZA | Smart GPS SAT-2 + USB + Wi Fi
Instalacja antenowa: Antena Mobilna Mistral MI-ANT100
Nadajnik - obiekt nadawczy: [RTON Tarnów] Zawada, Góra Św. Marcina

Re: [Zakłócenia / Klatkowanie] Problem z Odbiorem TV Naziemnej

Post autor: arturo »

K63 właśnie dobrze pisałeś że sygnał jest za mocny, jakoś do mnie to nie dotarło, dopiero później skojarzyłem fakty że jest zbyt mocny sygnał.

Po wymianie wzmacniacza na symetryzator antenowy Zasilanie Anteny w opcjach Ustawień dekodera jest wyłączone.

I przyznam że inne lokalizacje (niedaleko mojej) kwestia od paru metrów do 3 może 4 km co mają takowy sam problem mogą mieć też wzmacniacz w antenie, sygnał jest za mocny i pewnie wymiana na symetryzator antenowy by tu rozwiązał problem.

Awatar użytkownika
arturo
Posty: 100
Rejestracja: 4 stycznia 2017, o 11:01
Miejscowość: Tarnów
Odbiornik: TV LG 22" LH2000-ZA | Smart GPS SAT-2 + USB + Wi Fi
Instalacja antenowa: Antena Mobilna Mistral MI-ANT100
Nadajnik - obiekt nadawczy: [RTON Tarnów] Zawada, Góra Św. Marcina

Re: [Zakłócenia / Klatkowanie] Problem z Odbiorem TV Naziemnej

Post autor: arturo »

Podjąłem Koledzy drugą próbę opanowania problemu z odbiorem sygnału DVB-T i T2 raptem 1.5 km od nadajnika (w mieście) w linii prostej.

Wymieniłem tymczasowo dekoder na dekoder co obsługuje DVB-T2. Na próbach i błędach na dosłownie 3 antenach (2 wewnętrznych i 1 zewnętrznej) trafiłem na miejsce gdzie jest sygnał i będzie on tylko przez antenę zewnętrzną (wewnątrz nie ma opcji by odbierały wszystkie kanały).

Ale z racji że znów nie mogę dać anteny na elewację pojawił się pomysł żeby była to antena ze stopką magnetyczną i taką kupiłem antenę (Mistral MI-ANT100 jest to antena wprawdzie mobilna) ustawiłem na parapecie metalowym, od razu "wpadły" mi wszystkie dostępne programy z DVB-T i T2 jak również TVP 3 Rzeszów co wcześniej nie było mowy żeby wyszukać.

I wszystko funkcjonuje jak należy. Antena jest mała, nie rzucająca się w oczy, widać że ma swoje możliwości. Zarówno w deszczu (co już była konkretna ulewa) nie było żadnych zakłóceń, jedynie co jeszcze sporadycznie przejdą zakłócenia pt. kolorowe pasy przez obraz co w 2 sekundy znikają

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: [Zakłócenia / Klatkowanie] Problem z Odbiorem TV Naziemnej

Post autor: K63 »

arturo pisze: 2 lipca 2021, o 13:32 kupiłem antenę (Mistral MI-ANT100 jest to antena wprawdzie mobilna) ustawiłem na parapecie metalowym
arturo pisze: 2 lipca 2021, o 13:32 sporadycznie przejdą zakłócenia pt. kolorowe pasy przez obraz co w 2 sekundy znikają
Tę antenę powinieneś zamontować raczej poziomo, bo tak nadawane są mux-y z G. Św. Marcina (z wyjątkiem k.26).

Awatar użytkownika
arturo
Posty: 100
Rejestracja: 4 stycznia 2017, o 11:01
Miejscowość: Tarnów
Odbiornik: TV LG 22" LH2000-ZA | Smart GPS SAT-2 + USB + Wi Fi
Instalacja antenowa: Antena Mobilna Mistral MI-ANT100
Nadajnik - obiekt nadawczy: [RTON Tarnów] Zawada, Góra Św. Marcina

Re: [Zakłócenia / Klatkowanie] Problem z Odbiorem TV Naziemnej

Post autor: arturo »

Tak mówisz K63... hmm... tylko że już nie bardzo mam opcję zamontowania anteny w pozycji poziomej... tylko pionowa opcja z racji że jest ten parapet. Chodź powiem że w pionie odbiera dobrze.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: [Zakłócenia / Klatkowanie] Problem z Odbiorem TV Naziemnej

Post autor: K63 »

A do zewnętrznej krawędzi parapetu nie dasz rady jej przymocować (chociażby na próbę)?

Awatar użytkownika
arturo
Posty: 100
Rejestracja: 4 stycznia 2017, o 11:01
Miejscowość: Tarnów
Odbiornik: TV LG 22" LH2000-ZA | Smart GPS SAT-2 + USB + Wi Fi
Instalacja antenowa: Antena Mobilna Mistral MI-ANT100
Nadajnik - obiekt nadawczy: [RTON Tarnów] Zawada, Góra Św. Marcina

Re: [Zakłócenia / Klatkowanie] Problem z Odbiorem TV Naziemnej

Post autor: arturo »

Z tego co kojarzę to może i by była taka możliwość, nie wiele tej krawędzi jest (na pewno nie na całe FI jak ma stopka magnetyczna) ale może coś złapie.

Dam znać jak sprawdzę i wrócę do domu.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: [Zakłócenia / Klatkowanie] Problem z Odbiorem TV Naziemnej

Post autor: poxipol »

Antenka którą posiadasz w zasadzie jest do odbioru mobilnego.
Do odbioru stacjonarnego wadą jest brak ekranowania,co może się objawiać pojawiającymi się zakłóceniami od domowych urządzeń generujących promieniowanie
Mniej podatna na zakłócenia to np.
Obrazek
w cenie 23 zł na allegro

Awatar użytkownika
arturo
Posty: 100
Rejestracja: 4 stycznia 2017, o 11:01
Miejscowość: Tarnów
Odbiornik: TV LG 22" LH2000-ZA | Smart GPS SAT-2 + USB + Wi Fi
Instalacja antenowa: Antena Mobilna Mistral MI-ANT100
Nadajnik - obiekt nadawczy: [RTON Tarnów] Zawada, Góra Św. Marcina

Re: [Zakłócenia / Klatkowanie] Problem z Odbiorem TV Naziemnej

Post autor: arturo »

K63 umieściłem antenę na boku parapetu tak żeby była w pozycji poziomej i powiem Ci że nie ma tych znikomych zakłóceń pt. kolorowe pasy przez obraz co w 2 sekundy, wszystko czystko i ładnie obiera... ale nie mam jej jak dać na stałe z racji że krawędź parapetu jest węższa niż stopka i na dłuższą metę może nie być to stabilne umiejscowienie. Ale fakt faktem w pozycji poziomej jest idealnie i wiadomo nie ma też wówczas TVP 3 Rzeszów.

poxipol wiem właśnie że jest to antena mobilna i jak przeglądałem anteny to trafiłem na tą też co pokazałeś na zdjęciu podglądowym... i pewnie bym i ją wziął ale z racji że Spółdzielnia strasznie broni elewacji i trzęsie się nad nią jak na przysłowiowym jajkiem nie miał bym jej jak umiejscowić na elewacji co zapewne musiał bym dać chodź krótki uchwyt, a do barierki balkonu też nie można nic przykręcić z racji że wszystko jest na gwarancji dla tego padło na tą mobilną antenkę.

Koledzy, a czy mając tą antenkę mobilną w pozycji pionowej co jak wspomniałem są niekiedy zakłócenia można dołożyć na wtyczkę antenową filtr zakłóceniowy?. Jak tak to jak by to mógł być filtr?.

Zablokowany