Wydłużenie anteny vhf

arti111555
Posty: 55
Rejestracja: 19 lipca 2020, o 15:03
Miejscowość: Tuchów

Wydłużenie anteny vhf

Post autor: arti111555 »

Witam, posiadam antenę vhf do odbioru mux 8 ca rtv 4. Na strychu znalazłem pręty i profile aluminiowe, które idealnie nadawałyby się do wydluzenia tej anteny do np ca rtv 6. Powiedzcie proszę czy jest sens bawić się w to i czy cokolwiek to potrawi w lepszej sile i jakości sygnału?

Zibi1971
Posty: 3
Rejestracja: 3 stycznia 2021, o 23:26
Miejscowość: Ligotka
Odbiornik: Tv
Instalacja antenowa: Ars szorokopasmowa plus antena na mux 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole 123, Kobyla Góra mux8

Re: Wydłużenie anteny vhf

Post autor: Zibi1971 »

Witam. Moim zdaniem nie ma sensu twoja antena ma b. dobry zysk odbioru sygnału. Opisz gdzie mieszkasz i jak wysoko masz zainstalowana antenę, na co skierowana., może coś doradzimy. Osobiście mam dipola vhf zysk 7 o wiele krótsza od twojej . Do nadajnika 73km na dwa tv, przewodu antenowego na pierwszy tv jest 22 m na drugi 6 m dłuższy , jakość ok 100 i siła także ok 100, Anten mam dwie do tego zwrotnica obydwie że wzmacniaczem

arti111555
Posty: 55
Rejestracja: 19 lipca 2020, o 15:03
Miejscowość: Tuchów

Re: Wydłużenie anteny vhf

Post autor: arti111555 »

Mieszkam w Tuchowie w okolicach Tarnowa. Do nadajnika mux 8 w Tarnowie ok 8 km. Problemem jest to że jak włączę router to zakłóca mi mux 8 i jakość sygnału spada z ok 90% na ok 30% a czasami do 0%. Problem ten opisywałem już wcześniej. Mam niekorzystne warunki odbioru bo mieszkam w dołu i jest duże tłumienie sygnału. Ja oraz sąsiedzi mimo bliskości nadajnika w Tarnowie odbieramy muxy 1 2 i 3 z Chorągwicy, Suchej Góry lub Gorlic. Jedynie co łapiemy z Tarnówa to mux 8, którego odbiór też nie jest najlepszej jakości. Swoje problemy już opisywałem wcześniej. Dzięki za radę, nic nie będę przerabiał. Antena na ścianie domu ok 6 m.nad ziemią.

Zibi1971
Posty: 3
Rejestracja: 3 stycznia 2021, o 23:26
Miejscowość: Ligotka
Odbiornik: Tv
Instalacja antenowa: Ars szorokopasmowa plus antena na mux 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole 123, Kobyla Góra mux8

Re: Wydłużenie anteny vhf

Post autor: Zibi1971 »

Położenie masz kiepskie co do nadajników, jak masz możliwość dać wyżej antene, na maxa, ruter bym już dawno wywalił na inny, moim zdaniem jest bardzo okroiony bez rządnych zabezpieczeń i filtrów, ekranów i mux 8 najlepiej wyjdzie na Tarnów. Przepraszam ale nie czytałem twoich wszystkich postów i nie wiem czy masz druga antenę i jaka, ale na te warunki najlepsza jest ars telmor

arti111555
Posty: 55
Rejestracja: 19 lipca 2020, o 15:03
Miejscowość: Tuchów

Re: Wydłużenie anteny vhf

Post autor: arti111555 »

Celowo jest zainstalowana na ścianie a nie na kominie bo tam zasięg praktycznie zerowy. Router zakłóca tylko vhf. Muxy 1 2 i 3 z suchej Góry - jakość 100% i brak zakłóceń. Czekam na światłowód i wtedy wymienię router. Pozdrawiam

arti111555
Posty: 55
Rejestracja: 19 lipca 2020, o 15:03
Miejscowość: Tuchów

Re: Wydłużenie anteny vhf

Post autor: arti111555 »

Czyli wydłużenie anteny nic nie da? Materiał mam więc może warto spróbować zrobić z ca rtv 4 antenę ca rtv 6? Wymiar anteny która chciałbym zrobić jest podatny jako długość więc nie będzie problemu. Zamiast rurki aluminiowej mam pręt aluminiowy 8 mm. Czy zastosować można zastosować go do direktorów. I jeszcze raz pytam czy warto się w to bawić?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Wydłużenie anteny vhf

Post autor: poxipol »

Posiadasz antenę szerokopasmową pasma VHF
Jej zysk energetyczny to
kanał 5- 4 dBd,,,,,,,k 12- 6 dBd
VRV( przód-tył ) czyli Stosunek Promieniowania Głównego do Wstecznego-12,7 dB.
O tym samym kształcie 4-elementowa zestrojona na konkretny kanał to
zysk 6 dBd  VRV 14 dB
Pozostałe parametry również są lepsze w porównaniu z anteną szerokopasmową.

Jeżeli mamy jakieś niepożądane sygnały zakłócające,to staramy się o jak najlepsze parametry anteny dyskryminujące ich wpływ,w tym również zastosowanie reflektora kątowego.
Wydłużenie anteny to zawężenie jej kąta promieniowania przy równoczesnym wzroście energetycznym.

arti111555
Posty: 55
Rejestracja: 19 lipca 2020, o 15:03
Miejscowość: Tuchów

Re: Wydłużenie anteny vhf

Post autor: arti111555 »

Czyli wydłużenie anteny wzmocni siłę sygnału, a niekoniecznie jakość sygnalu i stanie się ona bardziej kierunkowa. Tak to rozumiem. Chyba już kupić lepiej kupić telmor lub dipola z tym reflektorem kątowym , bo takiej wiedzy nie mam.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Wydłużenie anteny vhf

Post autor: poxipol »

Poziom sygnału z anteny masz wystarczający.
Jakość sygnału to generowanie zakłóceń przy korzystaniu z internetu,przy czym zakłócenia mogą wnikać w kabel,lub bezpośrednio do odbiornika z pominięciem anteny.
Opisz jak odbywa się transmisja internetowa i jakie urządzenia zastosowano.

arti111555
Posty: 55
Rejestracja: 19 lipca 2020, o 15:03
Miejscowość: Tuchów

Re: Wydłużenie anteny vhf

Post autor: arti111555 »

Router netis w2. Internet radiowy 2.4 GHz. Internet jak podłącze bezpośrednio do kompa z pominięciem routera to nie ma zakłóceń. Zasilacz sprawdzałem na inny. Na innym routerze od sąsiada spadek sygnału jest. Na routerze zmieniałem kanały i inne ustawienia i nic to nie daje. W jednym serwisie mówili że ten problem znają jak jest vhf i 2,4 GHz, a w innym że to jest niemożliwe i że moja wina. Wszystko sprawdzone z mojej strony. Ja myślę że jest to winna routera lub dostawcy internetu i nie ma co więcej grzebać przy instalacji bo jest prawie nowa i zrobiona z dobrej jakości materiałów. Będzie szedł światłowód to wymienię roter. Jak miałem ustawiona antenę w polaryzacji pionowej na sucha górę na k6 to nie było tych zakłóceń mimo włączonego routera. Po obniżeniu mocy nadawania z suchej Góry sygnał się tnie. Z Tarnowa w polaryzacji poziomej na k7 spada jakość sygnalu z ok 90% na 30-50%% lub nawet 0% po włączeniu routera. Znajomy informatyk mi powiedział że to raczej wina dostawcy internetu niż routera bo na innym kanale też występowały by zakłócenia a nie tylko na kanale 7 ale na k6 też. Właśnie wyłączyłem roter i jakość sygnału poszybowała z 40% na 90%. Zakłócenia na uhf nie występują.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Wydłużenie anteny vhf

Post autor: poxipol »

Posiadasz router bez modemu.
Dostawca internetu drogą radiową nie powoduje zakłóceń.
Po podłączeniu bezpośrednio skrętką do komputera,komputer wyłącza automatycznie Wi-Fi komputera.( po kablu lepsze parametry )
Router jak i komputer posiada WI-Fi i jest to obustronna łączność.
Problem może być również po stronie komputera.

Zablokowany