Antena dla babci

Marcinski90
Posty: 2
Rejestracja: 20 stycznia 2021, o 15:25
Miejscowość: Konin

Antena dla babci

Post autor: Marcinski90 »

Witajcie, wczoraj zawitałem u babci z okazji wiadomo jakiego dnia. Poskarżyła mi się ,że słabo odbiera jej telewizor. Nie mam pojęcia jaką mogę jej kupić (chodzi mi o pokojową). Nie wiem czy to nie problem ze słabym telewizorem (jakaś tania 40 calowa Manta kupiona za 1000 zł). Coś maksymalnie do 100 zł?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena dla babci

Post autor: K63 »

Czy babcia także mieszka w Koninie? Na jakiej antenie odbiera obecnie?

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Antena dla babci

Post autor: Dobrycel »

Sprawdz wtyki antenowe i kabel. Sprawdz czy zasilacz nie ma regulacji wzmocnienia jesli taki jest. Zrob zdjecia wrzuc na forum. Jak masz daleko do babci to ewentualnie gdzies w lokalnym sklepie wez kilka anten pokojowych (zapytaj co sie dobrze sprzedaje) i zapytaj czy mozesz zwrocic jak nie bedzie sie sprawowac. Zdjecia obecnego stanu wtyki kable antena itp. Podaj lokalizacje a Panowie dobiorą antene.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Antena dla babci

Post autor: dvbtowiec »

Pokojową? Odradzam :) Chyba że mieszkasz bardzo blisko nadajnika.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Antena dla babci

Post autor: Dobrycel »

Są takie miejsca czasami i takie lokalizacje, ze ludzie na pokojowej wiecej odbieraja jak sasiad z antena na dachu.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Antena dla babci

Post autor: dvbtowiec »

@Dobrycel
Podaj kolego konkretny taki przykład że sąsiad na antenie zewnętrznej odbierze mniej niż na pokojowej.
Widzę że wiesz coś o czym nie wiedzą instalatorzy.
Bądźmy poważni w udzielaniu rad.
Antena pokojowa ma sens wyłącznie blisko nadajnika. W innych lokalizacjach zazwyczaj się nie sprawdza i nie zapewnia stabilnego odbioru.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Antena dla babci

Post autor: Dobrycel »

Gdybyn na oczy tego nie widział to bym nie uwierzył. Ma znajomy antene pokojowa i odbiera telewizje TVT (lokalna o słabym zasiegu) oraz wszystkie pozostałe muxy. Dom obok z anteną na dachu nie potrafi tego odebrac (lokalnej TVT). Pozostałe kanały naziemne ma wszystkie bez zająknięcia. Antena na 1 pietrze. Pewnie ma bardzo dobre warunki do odbioru. Antena pokojowa na pietrze :) Taka ze wzmacniaczem z takimi sterczącymi teleskopowymi antenkami i tak jakby cewką. Regulowane wzmocnienie. Znaczenie bedzie miało połazenie nad poziomem morza jak i przeszkody pomiedzy domem a nadajnikiem. A z telefonami komórkowymi jak jest? Ja przejde z pokoju do pokoju i juz mi wszyscy wrzeszcza ze mnei nie słychac. Sasiedzi mowia ze u nich zasieg ok ja mam 98 % rozmow, ze mnie przerywa. Niby wszystko to samo. Położenie i przeszkody po drodze.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Antena dla babci

Post autor: dvbtowiec »

Aleś wymyślił na poczekaniu :) Zostawmy to, nie będziemy rozmawiać o wyższości anteny pokojowej nad zewnętrzną, bo takowej nie ma :) Jest bardzo prawdopodobne że dom obok ma antenę kierunkową, a lokalny MUX nadaje z innego kierunku i to cała tajemnica.
Antena pokojowa w tym przypadku działa jak szerokopasmowa. Skoro odbiera wszystkie MUX'y, tzn. że zasięg jest dobry w tej okolicy.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Antena dla babci

Post autor: Dobrycel »

Nie wymysliłem, ale stwierdziłem fakty. Do nadajników odpowiednio w technologi SFN 30 Km i 20. Nie napisałem, ze pokojowa jest lepsza, ale opisałem takowy przypadek. Tak jak napisał kiedys jeden monter, ze specjalisci anten nie potrafili dobrac, a on montował te plastikowe ufo czy kibel (roznie to nazwyaja). Odbior był wszystkiego. Wytłumaczył, ze te anteny bardzo dobrze odbierają sygnał odbity. Reasumując. Nie działają markowe anteny - decyzja montera nie ma szans na odbior. Wizyta innego montera, wyciaga plastikową antene Telmor Digit lub odpowiednik, nagle telewizja działa. Każde miejsce jest inne. Nie mozna powiedzieć, że pokojowa na bank nie zadziała.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Antena dla babci

Post autor: dvbtowiec »

Każda antena odbiera sygnał odbity :)
Antena szerokopasmowa tym się różni od kierunkowej, ze może go odbierać z różnych odbić. Czasem to pomaga a czasami wręcz przeciwnie.
Antenę kierunkową jak sama nazwa wskazuje musisz ustawić na konkretny kierunek, lub konkretne odbicie.
Gdzieś Ci dzwoni ale nie do końca i powielasz półprawdy.
Zgodzę się co do jednego trzeba rozpatrywać indywidualnie. Ale co do zasady antena pokojowa to jeden z najgorszych wyborów jeśli chce się mieć stabilny odbiór, to już lepiej użyć szerokopasmowej zewnętrznej.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Antena dla babci

Post autor: Dobrycel »

Gdyby na pokojowych odbioru nie było, to nie było by na nie zapotrzebowania.
Wielu ludzi, posiada takowe i uwierz mi, mają stabilny odbiór.
Jesli na pokojowej umieszczonej z pokoju czy na strychu jest bardzo dobry odbior to bym po żadnym dachu nie biegał. Mowy nie ma.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Antena dla babci

Post autor: dvbtowiec »

@Dobrycel W tym wątku rozmawiamy o koledze którego babcia najwyraźniej ma pokojową i narzeka na odbiór. Amen :) Nie ma się co rozwodzić nad tym czy u innych działa. Może działać i nikt temu nie zaprzecza.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena dla babci

Post autor: poxipol »

Nie ma takiego porównania jak antena szerokopasmowa - kierunkowa.
W warunkach ziemskich praktycznie wszystkie anteny wykazują kierunkowość,a określa ich charakterystyka promieniowania danej anteny, niezależnie czy to będzie antena szerokopasmowa,wąskopasmowa czy kanałowa.
Hipotetyczna antenka izotropowa ( dookólna ) w pomieszczeniu zamkniętym,wykaże większą kierunkowość niż na zewnątrz.
Można to sobie sprawdzić na radyjku z antenką teleskopową.

Mając antenkę pokojową ,czy nawet zew.w pomieszczeniu zamkniętym,możemy uzyskać stabilniejszy odbiór niż wystawiając ją na zew.Oczywiście pod warunkiem że natężenie pola w tym pomieszczeniu jest na wystarczającym poziomie
Wiązać się to może z zakłóceniami zew.które mogą tłumić ściany pokoju.
Odbiór wew. może mieć też chwilowe zakłócenia np.przemieszczanie się osób,zakłócenia elektryczne itp.
Zastosowanie wzmacniacza ant.może też zwiększyć poziom zakłóceń

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena dla babci

Post autor: K63 »

Panowie, nie ma sensu prowadzić dalszej dyskusji, bo @Marcinski90 podał mało danych i chyba nie jest zainteresowany poradami, skoro nie reaguje na wpisy.

Awatar użytkownika
neo69
Posty: 239
Rejestracja: 20 kwietnia 2011, o 14:12
Miejscowość: Stolica Górnego Śląska
Odbiornik: Panasonic TX-50GX830E
Mar. 29, 2022
Ver. 3.744
Instalacja antenowa: Yagi-Uda: Dipol 44/21-69 Tri Digit + symetryzator, balkon, 22 m n.p.t., 25,6 km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Ostrava-Hošťálkovice

Re: Antena dla babci

Post autor: neo69 »

Po 2 dniach bez odpowiedzi mógł strzelić focha i zadać pytanie na jakiejś grupie na twarzoksiążce... :lol:

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena dla babci

Post autor: K63 »

Przecież zadałem mu pytanie po godzinie od założenia tematu.
Przed dwoma dniami bardzo podobny temat założył "ktoś" na forum Satkuriera. Na podobnej zasadzie - zgłoszenie problemu, brak podstawowych danych, pytanie o antenę pokojową i ... cisza.
Wg mnie, tematy w których ich autorzy zgłaszają problem i wykazują bierność w dostarczeniu podstawowych informacji, powinny być kasowane.

Awatar użytkownika
neo69
Posty: 239
Rejestracja: 20 kwietnia 2011, o 14:12
Miejscowość: Stolica Górnego Śląska
Odbiornik: Panasonic TX-50GX830E
Mar. 29, 2022
Ver. 3.744
Instalacja antenowa: Yagi-Uda: Dipol 44/21-69 Tri Digit + symetryzator, balkon, 22 m n.p.t., 25,6 km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Ostrava-Hošťálkovice

Re: Antena dla babci

Post autor: neo69 »

Teraz taki trend, że jeśli nie ma odpowiedzi natychmiast (dosłownie!), mimo podbicia tematu dwa razy w ciągu pięciu minut to znaczy, że forum lub grupa są nieprofesjonalne, a użytkownicy niewiarygodni. To przecież odpowiadający (znaczy: profesjonalista) ma wiedzieć wszystko na temat lokalizacji, instalacji, warunków propagacyjnych w danym miejscu itp.

Jaki telewizor? Płaski. Jaka antena? Srebrna. A kabel? Taki plastikowy, biały...
Kasowanie "za bierność" popieram w całej rozciągłości.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Antena dla babci

Post autor: Dobrycel »

Tak jest na wielu forach. Wrzutki, ze ro dodatkowych informacji, zero zdjec itp.
Powiedzmy dwa lub 3 dni i kasowanie tematu. Info na PW, ze ma opisać ze szczegółami problem.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Antena dla babci

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Autor nie zaglądał na forum od 22 stycznia.
Jeśli będzie zainteresowany kontynuowaniem dyskusji zapraszam do kontaktu ze mną wtedy odblokuję temat.

Zablokowany