Antena na wsi koło Pacanowa

consigliero
Posty: 15
Rejestracja: 23 kwietnia 2021, o 08:12
Miejscowość: Rataje Słupskie
Odbiornik: Sony A8, Roberts Streem 94i
Instalacja antenowa: UNI LINE LOG 560UD EMME ESSE
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnów Góra św. Marcina

Antena na wsi koło Pacanowa

Post autor: consigliero »

Witam wszystkich, jako że anteny nigdy wcześniej nie były w kręgu moich zainteresowań, a po wybudowaniu domu na wsi musiałem się dokształcić zarówno w temacie LTE jak i telewizji. To znaczy montowałem mamie w starym domu obok jakąś antenę która działała przez lata, jakiś Ryniak ze wzmacniaczem. Chcąc mieć dobry odbiór kupiłem Dipola TriDigit i po zamontowaniu pod dachem nawet był odbiór łącznie z MUX 8 tylko był niestabilny. Niestety trafiłem do lokalnego sklepu gdzie pan powiedział że na tym terenie działa dobrze ASR Classic, po zmianie działał ale bez MUX 8, pan zwalił na to że jest pod dachem. Konieczność zapewnienia stabilnego internetu zaowocowała małym masztem na dachu a skoro on się pojawił to przeniosłem tam też antenę telewizyjną i MUX 8 się nie pojawił. Zacząłem czytać na temat anten częstotliwości a w tym czasie zepsuła się antena u mamy, też była pod dachem. Zamontowałem jest zbędną w tym momencie antenę Dipola i trochę się zdenerwowałem, mama ma wszystkie MUXy. Postanowiłem że kupię najlepszą antenę jaką znajdę na rynku, padło na Televes którą znalazłem na Ceneo, miała być DAT HD Boss 790, kliknąłem sklep i kupiłem. Przyszła zmontowałem, powiesiłem i wszystkie MUXy działają pięknie bez wzmacniacza oprócz MUX 8 . Zacząłem się przyglądać zakupowi i się okazało że po przekierowaniu pojawił się podobny produkt DT HD T-Force czego niestety nie zauważyłem, antena pod względem wykonania świetna, Dipol to produkt powiedzmy wiotki, tylko ta antena nie odbiera częstotliwości na których mam MUX 8. Czy jest jeszcze jakaś antena która mogłaby spełnić moje założenia. Punkt odbioru Rataje Słupskie mapa Emitel podaje Tarnów góra św. Marcina odległość do nadajnika 39 km ale moc MUX 8 tylko 3 kW

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena na wsi koło Pacanowa

Post autor: poxipol »

Jeżeli ma to być jedna antena i odbiór z Tarnowa to np.taka
https://satsklep.pl/pl/p/Antena-DVB-T-U ... e-Esse/260

MUX 1000
Posty: 195
Rejestracja: 10 grudnia 2011, o 14:15

Re: Antena na wsi koło Pacanowa

Post autor: MUX 1000 »

Nie wiem w jakim sklepie kupiłeś tą antenę DT HD T-Force ale jeśli przez internet to masz prawo w ciągu 14 dni ją oddać.
Widzę że poszedłeś w Televes ale są tam podobne anteny
https://dvbsklep.pl/pl/p/Antena-Televes-DAT-HD-BOSS/350
https://dvbsklep.pl/Televes-DAT-HD-Boss ... TE-VHF-UHF
i ta druga przeznaczona jest na pasma UHF (multipleksy 1,2,3,4,5) oraz pasma VHF (multipleks 8)

Fakt że moc nadajnika jest "MUX 8 tylko 3 kW" no ale może coś z tego będzie.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena na wsi koło Pacanowa

Post autor: K63 »

consigliero pisze: 23 kwietnia 2021, o 15:34 Rataje Słupskie
Czasem tamtędy przejeżdżam i o ile dobrze pamiętam teren jest równinny. Teoretycznie powinieneś odbierać zarówno nadajnik tarnowski, jak i kielecki (a może nawet i Chorągwicę k. Krakowa :?: ).
poxipol pisze: 23 kwietnia 2021, o 17:50 Jeżeli ma to być jedna antena i odbiór z Tarnowa to np.taka
https://satsklep.pl/pl/p/Antena-DVB-T-U ... e-Esse/260
A gdyby alternatywny odbiór miał być ze Św. Krzyża, to taka sama, tylko z możliwością przestawienia sekcji VHF do polaryzacji pionowej.
https://satsklep.pl/pl/p/Antena-DVB-T-U ... Esse/23027

consigliero
Posty: 15
Rejestracja: 23 kwietnia 2021, o 08:12
Miejscowość: Rataje Słupskie
Odbiornik: Sony A8, Roberts Streem 94i
Instalacja antenowa: UNI LINE LOG 560UD EMME ESSE
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnów Góra św. Marcina

Re: Antena na wsi koło Pacanowa

Post autor: consigliero »

MUX 1000 pisze: 23 kwietnia 2021, o 18:07 Nie wiem w jakim sklepie kupiłeś tą antenę DT HD T-Force ale jeśli przez internet to masz prawo w ciągu 14 dni ją oddać.
Widzę że poszedłeś w Televes ale są tam podobne anteny
https://dvbsklep.pl/pl/p/Antena-Televes-DAT-HD-BOSS/350
https://dvbsklep.pl/Televes-DAT-HD-Boss ... TE-VHF-UHF
i ta druga przeznaczona jest na pasma UHF (multipleksy 1,2,3,4,5) oraz pasma VHF (multipleks 8)

Fakt że moc nadajnika jest "MUX 8 tylko 3 kW" no ale może coś z tego będzie.
Problem właśnie w tym że chciałem kupić taką https://www.ceneo.pl/24030496 a gdy się kliknie w opcje kup teraz w sklepie eltrox pojawia się inna antena na co nie zwróciłem niestety uwagi. Chyba mnie w takim razie czeka wyjście na górę, bo na moją propozycję zamiany nawet z montażem nie otrzymałem żadnej odpowiedzi.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena na wsi koło Pacanowa

Post autor: poxipol »

Czasem tamtędy przejeżdżam i o ile dobrze pamiętam teren jest równinny. Teoretycznie powinieneś odbierać zarówno nadajnik tarnowski, jak i kielecki (a może nawet i Chorągwicę k. Krakowa

Lewobrzeżne tereny Wisły to powiedzmy są górzyste i odbiór z Kielc może być utrudniony,stąd regionalny TVP 3 Kielce emitowany jest z Chorągwicy.
Prawobrzeżna Wisła to tereny płaskie jak stół i możliwości odbioru pasma VHF z nadajników Tarnobrzeg-Tarnów-Kraków

MUX 1000
Posty: 195
Rejestracja: 10 grudnia 2011, o 14:15

Re: Antena na wsi koło Pacanowa

Post autor: MUX 1000 »

consigliero pisze: Problem właśnie w tym że chciałem kupić taką https://www.ceneo.pl/24030496 a gdy się kliknie w opcje kup teraz w sklepie eltrox pojawia się inna antena na co nie zwróciłem niestety uwagi. Chyba mnie w takim razie czeka wyjście na górę, bo na moją propozycję zamiany nawet z montażem nie otrzymałem żadnej odpowiedzi.
Też sprawdziłem i jest tam błąd ale łaski nie robią i kasę muszą oddać
Wejdz na stronę :
https://www.eltrox.pl/
Na samym dole i poczytaj :Serwis / Reklamacje -- Zwroty -- Regulamin

consigliero
Posty: 15
Rejestracja: 23 kwietnia 2021, o 08:12
Miejscowość: Rataje Słupskie
Odbiornik: Sony A8, Roberts Streem 94i
Instalacja antenowa: UNI LINE LOG 560UD EMME ESSE
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnów Góra św. Marcina

Re: Antena na wsi koło Pacanowa

Post autor: consigliero »

Jako laik w antenach, ta esse mimo że taka niepozorna, załatwi sprawę jak televes?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena na wsi koło Pacanowa

Post autor: poxipol »

O tym czy antena ma spełnić nasze wymogi nie decyduje jej wygląd czy nazwa firmy,lecz jej parametry elektryczne.
W dużej części anten typu combo jest skromny dodatek VHF ( MUX-8 ),który w niekorzystnych warunkach odbioru może nie spełnić naszych oczekiwań.Do tego jeszcze dochodzą często zróżnicowane polaryzacje nadawania ( UHF/VHF )

Antena Emi-Esse to włoska sprawdzona struktura nie wymagająca zwrotnicy i symetryzatora co w skrajnych warunkach odbioru może mieć duże znaczenie.

consigliero
Posty: 15
Rejestracja: 23 kwietnia 2021, o 08:12
Miejscowość: Rataje Słupskie
Odbiornik: Sony A8, Roberts Streem 94i
Instalacja antenowa: UNI LINE LOG 560UD EMME ESSE
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnów Góra św. Marcina

Re: Antena na wsi koło Pacanowa

Post autor: consigliero »

Zamówiłem i jak przyjdzie to dokonam zamiany oraz wysyłki. Jak tak dalej pójdzie to zostanę królem anten.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena na wsi koło Pacanowa

Post autor: K63 »

consigliero pisze: 23 kwietnia 2021, o 15:34 wszystkie MUXy działają pięknie bez wzmacniacza oprócz MUX 8
Sprawdziłem azymuty do nadajników i wychodzi że może być jeszcze jeden problem - SFN (emisja synchroniczna z kilku nadajników na tym samym kanale). Do anteny ustawionej na Tarnów może dolatywać sygnał mux-8 także z innych nadajników nadających z południa na k.7 - Przehyba i Gorlice (a być może i Chorągwica). :?:
Jakie masz parametry sygnału na k.7? Nie ma sygnału, czy jest siła a nie ma jakości?

consigliero
Posty: 15
Rejestracja: 23 kwietnia 2021, o 08:12
Miejscowość: Rataje Słupskie
Odbiornik: Sony A8, Roberts Streem 94i
Instalacja antenowa: UNI LINE LOG 560UD EMME ESSE
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnów Góra św. Marcina

Re: Antena na wsi koło Pacanowa

Post autor: consigliero »

Jak miałem na dachu ASR to na sekundę lub dwie pojawiała się jakość sygnału na 100 ale poziom sygnału był zero. U mojej mamy pod dachem wzmiankowany Dipol odbiera wszystkie MUXy. Televes raczej nie ma prawa odbierać MUX 8.
Ostatnio zmieniony 25 kwietnia 2021, o 07:15 przez consigliero, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena na wsi koło Pacanowa

Post autor: K63 »

consigliero pisze: 24 kwietnia 2021, o 20:53 Dipol odbiera wszystkie MUXy. Televes raczej nie ma prawa odbierać MUX 8.
Dipol podobnie jak Televes jest anteną UHF. ASR w sprzyjających warunkach łatwiej powinna odebrać mux-8, niż te dwie anteny.
Mux-8 z Tarnowa w twoim kierunku nadaje z mocą ok. 2.5 kW, czyli mniej więcej dwa razy słabiej niż mux-y 1-3. Ale w pasmie VHF sygnał lepiej propaguje i teoretycznie zasięgi wszystkich mux-ów są zbliżone.

consigliero
Posty: 15
Rejestracja: 23 kwietnia 2021, o 08:12
Miejscowość: Rataje Słupskie
Odbiornik: Sony A8, Roberts Streem 94i
Instalacja antenowa: UNI LINE LOG 560UD EMME ESSE
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnów Góra św. Marcina

Re: Antena na wsi koło Pacanowa

Post autor: consigliero »

Czekając na dostawę zauważyłem że zniknęła mi TVP Kultura którą miałem na 83 kanale telewizora, normalnie jak jest MUX 8 jest na 30 ale w moim wypadku nie mam tego MUxa. Czy ta kultura była związana z jakimiś emisjami testowymi, była tam jeszcze jakaś Kobieta i chyba Polonia HD?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena na wsi koło Pacanowa

Post autor: K63 »

Tak, TVP Kultura jest zdublowana - w mux-8 (k.7) i w testowym mux-5/DVB-T2 (k.27).
Skoro odbierałeś sygnał testowego mux-a, to zapewne pochodził on z podkrakowskiej Chorągwicy (k.27). Zanik sygnału może być spowodowany chwilowym wyłączeniem emisji lub włączeniem tego testu na Skrzycznem lub Przehybie (ten sam kanał).

consigliero
Posty: 15
Rejestracja: 23 kwietnia 2021, o 08:12
Miejscowość: Rataje Słupskie
Odbiornik: Sony A8, Roberts Streem 94i
Instalacja antenowa: UNI LINE LOG 560UD EMME ESSE
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnów Góra św. Marcina

Re: Antena na wsi koło Pacanowa

Post autor: consigliero »

Mam antenę i chwilę musiałem się przyglądnąć aby zrozumieć instrukcję, jak rozumiem kawałek kabla antenowego jest wygięty z półpętlę prostopadle do osi anteny. Dobrze kombinuję?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena na wsi koło Pacanowa

Post autor: K63 »

consigliero pisze: 27 kwietnia 2021, o 16:24 Mam antenę
Który model?

consigliero
Posty: 15
Rejestracja: 23 kwietnia 2021, o 08:12
Miejscowość: Rataje Słupskie
Odbiornik: Sony A8, Roberts Streem 94i
Instalacja antenowa: UNI LINE LOG 560UD EMME ESSE
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnów Góra św. Marcina

Re: Antena na wsi koło Pacanowa

Post autor: consigliero »

Ta polecona, tak niepozorna ANTENA DVB-T UNI LINE LOG 560UD EMME ESSE. Sprawdziłem parametry sygnału ręcznie tzn w telewizorze, zostawiłem taką małą pętelkę. K7 91,100 k22 98,100 k23 97,100 k33 93,100 i k45 94,100
Televes spakowany i czeka na kuriera.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena na wsi koło Pacanowa

Post autor: K63 »

consigliero pisze: 27 kwietnia 2021, o 20:23 UNI LINE LOG 560UD EMME ESSE (...) zostawiłem taką małą pętelkę
O jakiej pętelce piszesz? Przeprowadzasz przewód przez dolny nośnik, montujesz na jego końcu złącze F i przykręcasz do płytki, którą potem łączysz nośnik dolny i górny (na wcisk).
Obrazek

Obrazek

consigliero
Posty: 15
Rejestracja: 23 kwietnia 2021, o 08:12
Miejscowość: Rataje Słupskie
Odbiornik: Sony A8, Roberts Streem 94i
Instalacja antenowa: UNI LINE LOG 560UD EMME ESSE
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnów Góra św. Marcina

Re: Antena na wsi koło Pacanowa

Post autor: consigliero »

Jak wychodzi z drugiej strony to kabel tak fikuśnie zaokrąglony, myślałem źe to ważne

Zablokowany