Dobór rozgałęzienia do konkretnej anteny

rradek21
Posty: 124
Rejestracja: 31 października 2011, o 18:52
Miejscowość: Nasielsk
Odbiornik: GENIATECH MyGica T230A
Instalacja antenowa: Televes DAT HD Boss Mix 790 LTE 149421
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/Raszyn

Dobór rozgałęzienia do konkretnej anteny

Post autor: rradek21 »

Witam,
Planuję kupić antenę Televes TForce Dat HD Boss MiX https://dvbsklep.pl/Televes-DAT-HD-Boss ... TE-VHF-UHF
Potrzebuje rozgałęzić sygnał na 3 TV.

1. Do tej anteny producent zaleca zasilacz Zasilacz DVB-T Televes Picokom który ma już rozgałęźnik na 2 TV https://dvbsklep.pl/pl/p/Zasilacz-Telev ... AT-12V/520

2. Lecz znalazłem jeszcze Wzmacniacz DVB-T Televes Picokom Zasilacz TForce który ma rozgałęzienie na 3 TV https://www.televes.com/pl/560543-wzmac ... cokom.html

3. A może kupić punkt 1. i do tego taki rozgałęźnik https://all-ant.pl/rozgaleznik-antenowy ... 30-televes

Proszę o poradę fachowca jak najlepiej rozdzielić sygnał z tej anteny na 3 TV

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Dobór rozgałęzienia do konkretnej anteny

Post autor: K63 »

Może sygnał z tej anteny nie będzie wymagał wzmocnienia i wystarczy go do podziału na 3 odbiorniki przy pomocy splittera 1/3. :?:
Antena ma wbudowany inteligentny wzmacniacz, który w razie potrzeby można "uruchomić" przy pomocy zasilacza. Drugi wzmacniacz (np. Picokom) to może być już za dużo - szczególnie jeżeli miejsce odbioru jest stosunkowo blisko nadajnika.
Po zamontowaniu anteny w wersji pasywnej, na podstawie otrzymanych parametrów sygnału, można zadecydować o ewentualnym zastosowaniu wzmacniacza i dobrać odpowiednie splittery.

rradek21
Posty: 124
Rejestracja: 31 października 2011, o 18:52
Miejscowość: Nasielsk
Odbiornik: GENIATECH MyGica T230A
Instalacja antenowa: Televes DAT HD Boss Mix 790 LTE 149421
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/Raszyn

Re: Dobór rozgałęzienia do konkretnej anteny

Post autor: rradek21 »

Moja lokalizacja to Nasielsk pod Warszawą, do nadajników z Warszawy/Raszyna mam niecałe 60 km, chce odbierać wszystkie muxy testowe itp. Niedaleko mam las, za lasem w odległości około 5km jest nadajnik LTE centralnie na mój dom, drugi nadajnik LTE jakieś 8 km tylko z innej sieci.
Chciałbym jednak kupić ten zasilacz lub wzmacniacz razem z anteną, przymierzam się do pkt.2 tak na wszelki wypadek aby w razie pogorszenia warunków atmosferycznych itp mógłbym jednym podłączeniem wzmocnić antenę... tylko pytanie jak polecacie rozgałęzić tamten zasilacz na 2 TV? Bo ta antena sama reguluje poziom sygnału w trybie Boss więc przesterowania sygnału nie będzie

Edit: Doczytałem że ta "Antena pracuje w zakresie UHF do częstotliwości 690 MHz (k.48)" a u mnie jest MUX 1 k.58 (770 MHz) czyli co nie będzie odbierać? ;/ Dobra przeżyje ten rok bo będzie Refarming 700MHz i nie będzie MUXÓW powyżej 690 MHz?
To pytanie jak wyżej

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Dobór rozgałęzienia do konkretnej anteny

Post autor: K63 »

rradek21 pisze: 5 września 2021, o 23:23 tylko pytanie jak polecacie rozgałęzić tamten zasilacz na 2 TV? Bo ta antena sama reguluje poziom sygnału w trybie Boss więc przesterowania sygnału nie będzie
Wzmacniacz w antenie nie przesteruje, ale gdybyś zastosował dodatkowy, to już może przesterować.
Rozdzielenie sygnału z tego zasilacza z wyjściami na 2 odbiorniki, to nie problem. Rozgałęźnik 1/2 tłumi sygnał ok. 3-4 dB i można go dać na dwa najbliższe odbiorniki. Sygnał z drugiego wyjścia zasilacza puścisz na najdalszy - trzeci odbiornik.
rradek21 pisze: 5 września 2021, o 23:23 ta "Antena pracuje w zakresie UHF do częstotliwości 690 MHz (k.48)" a u mnie jest MUX 1 k.58 (770 MHz) czyli co nie będzie odbierać? ;/ Dobra przeżyje ten rok bo będzie Refarming 700MHz i nie będzie MUXÓW powyżej 690 MHz?
Na w/w antenie możesz mieć obecnie problem z odbiorem kanałów powyżej 48.
Po refarmingu dla Warszawy i Raszyna przewidziano kanały:
mux-1 - k.43
mux-2 - k.29
mux-3 - k.27 (bez zmian)
mux-4 - k.34 (bez zmian)
mux-5 - k.41
mux-6 - k.48 (obecnie mux-2)
mux-8 - k.7 (bez zmian)
rradek21 pisze: 5 września 2021, o 23:23 Moja lokalizacja to Nasielsk pod Warszawą, do nadajników z Warszawy/Raszyna mam niecałe 60 km, chce odbierać wszystkie muxy testowe itp.
Wg https://emimaps.emitel.pl/ w twojej lokalizacji może być problem z odbiorem niektórych mux-ów, chociaż w rzeczywistości tak nie musi być.
Mux-y testowe nadawane są na parametrach tymczasowych.

rradek21
Posty: 124
Rejestracja: 31 października 2011, o 18:52
Miejscowość: Nasielsk
Odbiornik: GENIATECH MyGica T230A
Instalacja antenowa: Televes DAT HD Boss Mix 790 LTE 149421
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/Raszyn

Re: Dobór rozgałęzienia do konkretnej anteny

Post autor: rradek21 »

Kupione, założone i tak w trybie pasywnym odbiera wszystko na 100% prócz MUXu testowego TVN, co prawda mogę lekko przestawić antenę na Warszawę i wtedy MUX testowy TVN odbiera tez na 100% ale wtedy MUX 2 ma wahania spore, to zależy od warunków pogodowych też. Tak czy inaczej po podłączeniu zasilacza do gniazdka wszystko na 100% i on jest bardzo fajny, bo sygnał przechodzi bez podłączenia zasilacza do sieci, czyli sterujemy sobie wzmocnieniem poprzez wpięcie wtyczki do zasilania:)
A i MUX 770MHz jest całkowicie wycięty, antena skutecznie wycina wszystko powyżej 690MHz, ale przeżyje ten rok bo potem i tak nic nie będzie powyżej tych częstotliwości a antena i cała instalacja jest przyszłościowa.

Zablokowany