Antena 13 km od nadajnika i ściana

drzewko_r
Posty: 1
Rejestracja: 6 października 2021, o 19:50
Miejscowość: Laski
Odbiornik: LG SM8600PLA
Instalacja antenowa: Jeszcze nie ma
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN

Antena 13 km od nadajnika i ściana

Post autor: drzewko_r »

Dzień dobry,
Mam pytanie do fachowców o antenę.
Mianowicie chcę w miarę możliwości wycisnąć co się da (wszystkie muxy i w miarę możliwości FM). Mam 13 km do nadajnika PKiN w Warszawie. Niby wszystko proste, aplikacja Emitela podpowiedziała mi antenę i tu się zaczął problem, bo antena będzie zainstalowana 2 metry nad ziemią na maszcie przykręconym do ściany, a ściana "patrzy" na azymut 260, więc nadajnik, który mam "z tyłu" (na 124). Dodam jeszcze, że do instalacji będą zapięte 2 TV i radio DAB/FM jak się uda taki zestaw antenowy stworzyć, żeby to obsłużył.
Kable nie są długie. Od anteny do pierwszego TV jakieś 4m, do radia ta sama odległość, a do drugiego TV dodatkowo jakieś 6m kabla.
W okolicy jest dużo drzew, bo to już puszcza kampinoska.
Przez jakiś czas używałem anteny pół siatki zainstalowanej na zewnątrz, ale ponieważ była źle zabezpieczona do pracy na zewnątrz (pomimo zapewnień producenta) - po dwóch latach od instalacji wszystko się to rozleciało i pordzewiało. Zresztą jakoś to działało, ale słabo i tylko na jednym TV, tym co był bliżej anteny.
Za wszelkie wskazówki będę wdzięczny.
Pozdrawiam
drzewko_r

Nie czekając na odpowiedź próbuję sam jakoś rozwiązać problem. Ustaliłem, że ok. 25-26 km ode mnie jest nadajnik w Raszynie (oczywiście w linii prostej) i ten jestem w stanie "Zobaczyć" z mojego masztu. Tylko jaką antenę do tego polecacie, żeby z jednej strony nie przepłacić, a z drugiej nie kupić jakiegoś "wynalazku". I jeszcze jedno pytanie: jak rozgałęzić to na 2 TV? jakiś rozdzielacz aktywny, czy zwykły rozdzielacz?
Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
Jeszcze raz pozdrawiam
drzewko_r

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Antena 13 km od nadajnika i ściana

Post autor: DVB-T/S »

Nie da się ustawić anteny w kierunku nadajnika?

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Antena 13 km od nadajnika i ściana

Post autor: VAHANARA »

Raszyn nie ma mux-8.

Jeśli odbiór PKiN, to z jakiegoś odbicia, więc zwykle w takich przypadkach optymalna jest właśnie 'siatka' z dobrze dobranym wzmacniaczem. Ale, jak to z odbiorem z odbicia - po pierwsze, nie wiadomo, czy udałoby się zrobić stabilny odbiór wszystkich muxów, a dwa - nie ma gwarancji, że stabilność odbioru będzie utrzymywać się w okresie długoterminowym (lato / zima). No, niestety, coś za coś.

Do odbioru radia FM dodatkowa antena na FM połączona zwrotnicą z anteną telewizyjną.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Antena 13 km od nadajnika i ściana

Post autor: DVB-T/S »

Nie rozumiesz co piszesz...

XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: Antena 13 km od nadajnika i ściana

Post autor: XmuX »

Naprawdę zarabiasz na życie i robisz to za pieniądze????
Pseudo mierniki za 150 euro, gdzie każdy mierzy co innego, co chcesz mierzyć i porównywać ze sobą ??? Czy naprawdę na tym forum nie ma prawdziwego fachowca ?

Zablokowany