Antena W1E - moja recenzja

Gierek
Posty: 70
Rejestracja: 2 maja 2021, o 19:18
Miejscowość: Sucha Beskidzka
Odbiornik: LG 32LF5610 oraz tuner Amiko Mini 4K UHD T2/C
Instalacja antenowa: antena W1E, na parapecie
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wisła/Skrzyczne

Antena W1E - moja recenzja

Post autor: Gierek »

Dobry wieczór.

Dzisiaj przyszła do mnie antena W1E - antena pokojowa z bardzo dobrymi opiniami na jej temat. Chciałbym się z Wami podzielić moimi spostrzeżeniami na jej temat.

A więc zacznę od tego, że niestety moje anteny zamontowane na zewnątrz (mama i tak chce je niestety skasować ze ściany :cry: , żeby nie szpeciły ściany) nie obsługują pasma VHF, i trochę wkurzony zdecydowałem się powalczyć o to pasmo. Niestety nie miałem możliwości zamontowania anteny np. kierunkowej - nie wspominając o możliwości zamontowania anteny na dachu lub ścianie (nie mam niestety takiej możliwości), nie mam nawet i balkonu, to byłem po części zmuszony do pójścia po łatwej linii - i tak oto padł wybór na antenę pokojową.

I oto przyszła do mnie dzisiaj ta antena - ładnie zapakowana, tylko wystarczyło wypakować, podłączyć do telewizora kabel antenowy, zasilacz do gniazdka - i tyle. Graficznie nie prezentuje się źle.
Podstawowa rzecz to taka, że musiałem antenę wystawić na parapet przy otwartym oknie, żeby cokolwiek udało się odebrać. Wystawienie anteny na górze szafki - i skierowanej w stronę okna nic nie dało.

Druga kwestia to kolor i intensywność koloru z puszki - pokazującego czy antena działa czy nie - ten mocny kolor czerwony może wkurzać niektórych, mi w ogóle nie przeszkadzał.

I przechodzimy do ważnej kwestii - kwestii odbioru, i jakości sygnału.
Mam porównanie dwóch anten - tej zewnętrznej, i pokojowej. Oto rezultaty:

Nazwa MUX/kanału Anteny zewnętrzne* Antena W1E

MUX 1:

K21 siła 78%, jakość 53% siła 96%, jakość 100%
K25 siła 66%, jakość 100% siła 95%, jakość 37%
K43 siła 46%, jakość 7% brak

MUX 2:

K23 siła 62%, jakość 24% siła 93%, jakość 2%
K36 siła 58%, jakość 13% brak
K40 siła 46%, jakość 43% siła 96%, jakość 100%

MUX 3:

K22 siła 58%, jakość 26% siła 93%, jakość 1%
K34 siła 66%, jakość 62% brak
K41 siła 30%, jakość 1% siła 86%, jakość 1%

MUX 4:

K33 siła 46%, jakość 11% siła 92%, jakość 2%

MUX 8:

niestety brak niestety brak

Kanały widmo (nazwałem je śmiesznie UFO :lol: ):

brak aż 25 kanałów!
(pozycje od 800 do 824)

Szukając informacji na temat stacji UFO pokazał mi się kanał K24, ale czemu mi nie zapisał nazw kanałów, to nie mam pojęcia...
Na stronie pisze, że MUX 8 można odebrać na tej antenie - na antenie W1E. Może to u mnie są beznadziejne warunki, że nie mogę odebrać pasma VHF? Może lepsza byłaby antena a'la DIY (z angielskiego: zrób to sam)? Nie będę przecież w domu montować anteny kierunkowej, komicznie by to wyglądało, gdyby taka ogromna antena była w domu, w pokoju obok telewizora, wewnątrz :lol: mieszkania).

Na tej pierwszej antenie*

* - nigdy nie wiem, jak się ona nazywa, jest podobna do AX-1000, ale czy tak się dokładnie nazywa, to nie mam pojęcia

odebrałem 67 kanałów, a na antenie W1E - 70 kanałów.

Porównując wartości odbioru w obydwu antenach na korzyść anteny W1E wypada siła sygnału, bardzo często przewyższająca siłę sygnału z zewnętrznej anteny, natomiast w przypadku kwestii jakości sygnału mamy zamianę ról - tutaj dużo lepiej wypada antena zewnętrzna. Antena W1E wyszukała u mnie trzy multipleksy mniej, niż antena zewnętrzna. W kwestii odbioru - najlepiej odbiera u mnie kanał 21 i 40, MUX 3 w ogóle nie da się oglądać niestety.

Ogółem myślę, że mogło być lepiej, ale tragedii nie ma. Na plus - bardzo łatwy montaż, na minus - u mnie jakość sygnału na większości kanałów. W cenie niecałe 70 złotych może być, ale czyżbym dalej musiał walczyć o VHF? Na to wygląda. Mogło być też tak, że może jeszcze lepszy odbiór byłby na antenie postawionej na parapecie na zewnątrz - antenę testowałem na parapecie obok okna - otwartego na oścież - odgrodzonego cienką siatką na owady od zewnątrz - po wewnętrznej stronie domu.

Moja ocena - na razie takie 6/10.

Jestem ciekawy Waszych opinii na ten temat, na temat tej anteny.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Antena W1E - moja recenzja

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Gierek pisze: 21 października 2021, o 21:47 [...] podłączyć do telewizora kabel antenowy, zasilacz do gniazdka - i tyle. [...]
[...] na korzyść anteny W1E wypada siła sygnału, bardzo często przewyższająca siłę sygnału z zewnętrznej anteny, natomiast w przypadku kwestii jakości sygnału mamy zamianę ról - tutaj dużo lepiej wypada antena zewnętrzna.
Skoro to antena aktywna, ze wzmacniaczem, to siła zawsze będzie zbliżona do maksimum, co w żaden sposób nie przekłada się na jakość odbioru. Antenę, szczególnie aktywną, ocenia się po jakości, a nie sile sygnału.

Skoro w większości przypadków na tej antenie uzyskujesz jakość na poziomie pojedynczych %, to w zasadzie w Twojej lokalizacji możesz o niej zapomnieć, chyba, że znajdziesz takie miejsce, gdzie będzie się spisywała lepiej.

2Tom
Posty: 197
Rejestracja: 23 sierpnia 2020, o 08:26
Miejscowość: Wrocław

Re: Antena W1E - moja recenzja

Post autor: 2Tom »

Gierek pisze: 21 października 2021, o 21:47 Jestem ciekawy Waszych opinii na ten temat, na temat tej anteny.
Jest to odmiana popularnej anteny siatkowej pociętej na coraz to mniejsze kawałki..
Dodali regulowany wzmacniacz i masz swoją antenę.. Skoro twoje zewnętrzne anteny sobie nie radzą, to ta tym bardziej
będzie miała problemy...
Tu masz recenzję tej anteny - https://www.youtube.com/watch?v=6jD5ui9kNms

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena W1E - moja recenzja

Post autor: K63 »

Porównanie anteny wiszącej na ścianie z anteną stojącą na parapecie jest bez sensu. W tych dwóch miejscach mogą być różne warunki odbiorcze i sygnał może różnić się nawet na tej samej antenie.
Gierek pisze: 21 października 2021, o 21:47 ... niestety moje anteny zamontowane na zewnątrz (mama i tak chce je niestety skasować ze ściany :cry: , żeby nie szpeciły ściany) nie obsługują pasma VHF, i trochę wkurzony zdecydowałem się powalczyć o to pasmo. Niestety nie miałem możliwości zamontowania anteny np. kierunkowej - nie wspominając o możliwości zamontowania anteny na dachu lub ścianie (nie mam niestety takiej możliwości), nie mam nawet i balkonu
W trudnym terenie - np. takim jakim są góry - to antena "wybiera sobie" miejsce montażu. Najlepszy odbiór najczęściej nie jest tam gdzie chcielibyśmy ją umieścić. :lol: Np. może to być 5-6 m nad dachem, a równie dobrze kilkanaście lub kilkadziesiąt centymetrów nad gruntem. A jeżeli na ścianie, to często nie tam gdzie najbardziej by nam pasowało.
Znalezienie w takich warunkach optymalnego miejsca dla montażu, to niejednokrotnie żmudna i stresująca czynność.
Gierek pisze: 21 października 2021, o 21:47 Kanały widmo (nazwałem je śmiesznie UFO :lol: ):

brak aż 25 kanałów!
(pozycje od 800 do 824)

Szukając informacji na temat stacji UFO pokazał mi się kanał K24, ale czemu mi nie zapisał nazw kanałów, to nie mam pojęcia...
Jest to antena typu APOK (Antena POKojowa). I nie produkuje jej tylko Davbol, a wielu producentów w Polsce. W zasadzie różnią się tylko zamontowanymi wzmacniaczami.
Na pozycjach powyżej 800 zainstalowały ci się duble programów, które masz na pozycjach 1-100.
Kanał 24 to mux-4 z Kosztowych. A tv nie zapisał nazw kanałów, bo być może nie identyfikuje kanałów kodowanych lub sygnał jest za słaby.
Gierek pisze: 21 października 2021, o 21:47 Na stronie pisze, że MUX 8 można odebrać na tej antenie - na antenie W1E. Może to u mnie są beznadziejne warunki, że nie mogę odebrać pasma VHF?
Mux-8 może odebrać, ale bardzo blisko nadajnika i to w korzystnych warunkach odbiorczych. Ale nie w górach - kilkadziesiąt kilometrów od nadajnika. Nie patrz na bzdurne opisy zamieszczone na stronie producenta ...
Najmocniejsza Antena Pokojowa W1E MUX123 8
W1E DVB-T2 MUX123 + 8 i TVP 4K najskuteczniejsza antena pokojowa na rynku
Mux-8 w twojej lokalizacji tylko na dobrej antenie VHF o wysokim zysku. I tak nie ma gwarancji na stabilny odbiór. Tym bardziej że wg aplikacji Emitel-a, o zasięgu mux-8 masz info ...
Możliwy brak zasięgu przy użyciu typowej anteny telewizyjnej

I to w przypadku wszystkich nadajników, z których odbierasz mux 1-3.
2Tom pisze: 22 października 2021, o 14:47 Tu masz recenzję tej anteny - https://www.youtube.com/watch?v=6jD5ui9kNms
Podejrzewam, że właśnie tą recenzją kierował się @Gierek. :?:

Gierek
Posty: 70
Rejestracja: 2 maja 2021, o 19:18
Miejscowość: Sucha Beskidzka
Odbiornik: LG 32LF5610 oraz tuner Amiko Mini 4K UHD T2/C
Instalacja antenowa: antena W1E, na parapecie
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wisła/Skrzyczne

Re: Antena W1E - moja recenzja

Post autor: Gierek »

Czyli jak widać dałem się wrobić... i wszedłem w krzaki. :oops: Cóż, człowiek uczy się na błędach. Szkoda. To powinienem poszukać niedługo dobrej i porządnej anteny na pasmo VHF, i to na zewnątrz. Może mnie też czekać chodzenie obok domu i szukanie dobrego miejsca odbioru. Chciałem tego uniknąć, ale... jak widać, to mnie może dopaść. Czyli ciężkie czasy.

Tak, sugerowałem się tą recenzją, natomiast informacja na stronie producenta, w opisie aukcji na jednym z popularnych serwisów aukcyjnych, i bardzo dobre recenzje mnie przekonały, że powinienem spróbować. Jak widać - średnio udany zakup.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Antena W1E - moja recenzja

Post autor: Dobrycel »

Co jest lepsze myslac O DVB-T2 Antena ASP8 z VHF czy antena kierunkowa Yagi z słynnego portalu aukcyjnego :) Mieszkam Pomiędzy Katowicami a Wisłą. Też będe miał antene w pokoju. Barczak mały z zasilaczem słabo sie spisywał. Zastanawia mnie ta siatkowa antena :)

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena W1E - moja recenzja

Post autor: K63 »

Dobrycel pisze: 22 października 2021, o 21:43 Co jest lepsze myslac O DVB-T2 Antena ASP8 z VHF czy antena kierunkowa Yagi
Dobrycel pisze: 22 października 2021, o 21:43 będe miał antene w pokoju
Masz zamiar umieścić te anteny w mieszkaniu? Wiesz jakie mają rozmiary?

Zablokowany