Antena pokojowa do odbioru DVB-T

Pinbus

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: Pinbus »

Witam

Prosiłbym Was o pomoc w doborze anteny pokojowej [dla Mux 1 (570MHz) i Mux 2 (474 MHz)] dla użytkownika mieszkającego w mieście. Odległość do nadajnik to 41km, wykres ukształtowania terenu przedstawia poniższy link:
http://www.dvbtmap.eu/terrainprofile.ht ... 7147670480

Na tą chwilę posiadam tuner WandTV USB podłączony do laptopa z anteną (bez ekranu) zrobioną przy pomocy zwykłego druga według instrukcji zawartej w temacie: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY. Ogólnie sygnał jest w granicach 90-100% ale bywa tak, że przycina mi obraz lub po prostu mam zielony ekran.

Po przeczytaniu Waszych opinii skłaniam się do anteny pokojowej DPM APOK ze wzmacniaczem (https://www.hurt.com.pl/antena-pokojowa ... p9404.html) i być może bym wymienił wzmacniacz na DVB-T DPM WE24A (https://www.hurt.com.pl/wzmacniacz-ante ... p9952.html).
Może polecacie coś innego bez wzmacniacza tylko na samym symetryzatorze.

Dziękuję za wszelkie sugestie.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: Anduraki »

...Nowa - wzmocniona wersja anteny - wyposażona w ceniony, niskoszumowy wzmacniacz SWA-2000/4T..
zacytowałem z opisu tej antenki - o tym wzmacniaczu możesz sobie poczytać u nas na forum - osobiście nic do niego nie mam, ale fachowcy twierdzą, że ten wzmak się nie nadaje

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: plecho1 »

Biquad jest dobrą anteną i raczej żadna antena pokojowa o wiele lub w ogóle nie przewyższy zysku biquada obliczonego na konkretną częstotliwość gdyż anteny sprzedawane liczone są na środek pasma aby teoretycznie objąć całe pasmo. Tylko w takiej sytuacji największy zysk takiej anteny wypada właśnie na środek pasma.
Twoje problemy z pikselozą wynikają z tego, że antenę masz w pokoju a nie na zewnątrz gdzie powinna być zawieszona najlepiej minimum 10m nad ziemią. Przez to, że antenę masz w pokoju, oprócz sygnału zbiera też wszelkie zakłócenia emitowane przez urządzenia elektryczne.
40 km od nadajnika, to też spory dystans jak na antenę pokojową więc raczej z tym nic nie zrobisz do czasu jeśli anteny nie zamontujesz na zewnątrz.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: TomW »

@Pinbus

Dokładnie tak, jak pisze przedmówca. Ja mam bliżej do nadajnika i na pokojowej bez wzmacniacza nic nie odbiorę. Jeżeli nie chce Ci się robić biquada, to anteny pokojowe o których ja piszę mogę polecić. Zawsze można wymienić wzmacniacz na symetryzator, bo jest łatwy dostęp. Oczywiście wtedy zwykła wtyczka bez zasilacza. Gdyby odbiór był słaby, to wtedy niestety pozostaje wzmacniacz (można spróbować też innego, bo nie są drogie). Drugie wyjście to antena zewnętrzna, a trzecie to własnoręczny biquad. Pokojowa przy takiej odległości, to wielka niewiadoma jak się będzie sprawować.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: kb997 »

@pinbus
Na antenie wewnętrznej bez wzmacniacza to tylko jeśli masz z okna widok na nadajnik. Nie chcę się wypowiadać na temat wzmacniaczy i anten w takowe wyposażonych bo nie testowałem odbioru z odległości ponad 20 km wewnątrz budynku. Uważam, że przy odległości 40km i średniej mocy nadajnika najlepsze rozwiązanie to antena pasywna, zewnetrzna, kierunkowa o zysku około 12dB (jak będzie więcej to lepiej, ale to i rozmiar i cena anteny rośnie)

kjt

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: kjt »

Druga sprawa to taka, że biquad powinien mieć też ekran co usprawniłoby odbiór.

Piaski z których odbierasz sieją 100kW więc to spora moc.
I jeszcze to, że ten tuner pod USB może mieć słabszą czułość od typowego tunera STB.

DjGrab
Posty: 49
Rejestracja: 17 lipca 2009, o 21:30
Miejscowość: Bruchniewo
Odbiornik: OPTICUM AX LION 4-M PLUS
Instalacja antenowa: Mini siatka z zasilaczem w domu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: DjGrab »

Witam serdecznie mieszkam jakieś 22 km od nadajnika w Lini prostej mux 2 z Trzeciewca łapie 100 na 100 aczkolwiek mam problem z odbiorem z łapaniem mux 1 bo jest na kanale 49 i chciałbym zapytać kolegów czy antena pokojowa z antenkami dałaby rade złapać ten sygnał podpowiem ze jak dotknę palcami tunera to łapie sygnał antena przestawiona od tunera 5 cm na Poznań i to silą 80 procent na starej antenie łapałem jakieś 80 procent chce kupić se pokojowa by na biórku odbierać mux 1 i 2 bez problemów doradźcie mi antenę pokojowa z antenkami niedroga odpiście:)

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: kb997 »

@DjGrab
A tę antenki to dla dekoracji potrzebujesz czy jak? :D Jeśli chcesz przyzwoitą, niedrogą antenę kupić to kup coś jakby 1/4 anteny siatkowej. Kolega TomW i inni takich używają. Jak masz miejsce na schowanie własnej produkcji to zrób biquada i w razie potrzeby dołóż wzmacniacz taki na kabel.

DjGrab
Posty: 49
Rejestracja: 17 lipca 2009, o 21:30
Miejscowość: Bruchniewo
Odbiornik: OPTICUM AX LION 4-M PLUS
Instalacja antenowa: Mini siatka z zasilaczem w domu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: DjGrab »

Kolego kb997 nie no dekoracji nie tylko anteny która odbierze ten wysoki kanał 49 z Trzeciewca mux 1 nic więc co żadne Ateny pokojowe z wzmacniaczem nie dadzą rady co.Bo jakoś wydaje mi się ze powinny dać w kacu ja łapie sygnał jak jakoś podłoże kabel pod tuner USB według mnie potrzebuje wzmocnienia by odbierać więc powiedz kolego czy antena pokojowa nie dałaby rady odp

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: kb997 »

Pisałem, że kolega TomW używa czegoś takiego:
http://anteny.pl/images/fot_2.jpg
On mieszka na parterze w blokowisku jakieś 22 km od nadajnika. Jeśli uwazasz, że 48 kanał jest wysoki i to przy mocy 100kW to co powiesz na 2,5 kW i kanał 51, dodatkowo z zakłócaniem przez mux3 z Czech na tym samym kanale. Skoro on odbiera i to ponoć stabilnie mux o mocy kiepskiego CB radia to dlaczego Ty miałbyś nie odbierać mocnych kanałów (chyba, że w piwnicy). Przy antenie zewnętrznej powinieneś mux3 odbierać chociaż u Ciebie to straszna słabizna, ale byłaby szansa.

DjGrab
Posty: 49
Rejestracja: 17 lipca 2009, o 21:30
Miejscowość: Bruchniewo
Odbiornik: OPTICUM AX LION 4-M PLUS
Instalacja antenowa: Mini siatka z zasilaczem w domu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: DjGrab »

Tylko ty chyba nie rozumiesz mnie kolego ja potrzebuje wzmocnić sygnał a nie perfekcji tak potrzebuje polecania jakieś anteny pokojowej więc jeśli jakiś kolega z forum ma pomysł to niech napisze jeśli nie to zapytam kolegów z Trzeciewca.
Bo podłożyłem kabel pod tuner i co jakimś cudem w miarę stabilnie odbieram mux 1 i mux 2 i to skierowaniem anteny na Poznań więc sory kolego ale ja nie chce malej siatki nie bendzie to ładnie wyglądało na biórku z laptopem:)

kjt

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: kjt »

Kolega kb997 właśnie daje radę co by się mogło sprawdzić w twoim przypadku.
A ta Twoja antenka nie ma wzmacniacza?
Ale skoro szukasz "kwiatka" a nie anteny to przepraszam, że zawracam 4 litery.

DjGrab
Posty: 49
Rejestracja: 17 lipca 2009, o 21:30
Miejscowość: Bruchniewo
Odbiornik: OPTICUM AX LION 4-M PLUS
Instalacja antenowa: Mini siatka z zasilaczem w domu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: DjGrab »

Nie niema wzmacniacza bo to antena od tuner usb potrzebuje wzmocnić to by odbierało mux 1 mux 2 nie mam problemów nic więcej nie potrzebuje malej siatki nie mam nawet jej gdzie umieścić więc powiedz mi czy antena pokojowa nie da odpowiedniego odbioru.odp

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: TomW »

Wróciłem z pracy i widzę, że o mnie mowa i o mojej antenie. Faktycznie, do ładnych nie należy, ale się sprawdza, co już wielu kolegów potwierdziło w tym wątku o antenach pokojowych. Resztę kolega kb997 już dopowiedział. Mogę tylko dodać, że są ładne, wręcz piękne antenki wewnętrzne Cabletecha. Mają tylko jeden feler... nie odbierają, tak jak w reklamie. Było o tym kiedyś na forum. Wybór należy do Ciebie (jak w reklamie). Ja na swojej brzydkiej MUX-3 mam bez zarzutów. Jeśli już coś sie zdarzy, to i posiadacze "wypasionych" to odczuwają. Przeczytaj cały ten wątek o antenach pokojowych. Wiele tam rad różnych kolegów właśnie o "pokojówkach". Używam wzmacniacza i u mnie jest to niestety konieczność. Miałem już wypadki przesterowania jak doświadczalnie podpinałem inne rodzaje przedwzmacniaczy, żeby się przekonać naocznie co sie stanie. Opowiadał mi jeden kolega, że "obudował" swoją jakimś pudełkiem z folii i ma teraz wypasiony panel z siatkową w środku. Ponoć ładnie wygląda i nie straciła nic na odbiorze. Nie wiem tylko skąd wziął to pudełko, bo może też bym spróbował. :idea:

Taki mały patyczek-antenkę od tunera też mam. Używałem z laptopem. Jak stwierdziłem, że biquqd lepiej się sprawuje to poszedł w odstawkę. Od tego czasu używam biquada z tunerem w laptopie. To dzięki kb997 odkryłem jego moc i możliwości - dzięki. Jeśli mogę radzić to też polecam biquada, bo nie spotkałem (uparcie nie szukałem) wzmacniacza do takiej malutkiej antenki - gadżetu.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: kb997 »

No to skoro potrzeba czegoś ładnego to wypróbuj:
http://www.electroworld.pl/produkt/ante ... ----24768/
Choć nie gwarantuję sukcesu ale nie ma wzmacniacza, więc i zasilacz zbędny, niewielkie rozmiary i cena.
Edit:
Albo zrób którąś z poniższych i wstaw w jakieś estetyczne pudełko albo schowaj w szafce pod biurkiem:
http://tinypic.pl/k2sqhwyd11q8
I jeszcze jedno. Czy antenę to masz taki patyczek z zestawu? Jeśli tak, to musi leżeć a nie stać. Sprawdź sobie.

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: plecho1 »

DjGrab, jeśli bardzo podoba Ci się Twoja patykowa antena, to możesz też wzmocnić z niej sygnał. Kup jeden z tego typu wzmacniaczy:
http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ante ... _B4033.htm
Na wzmacniacz na wejście sygnału z anteny przykręć taką końcówkę:
http://www.dipol.com.pl/przejscie_wtyk_ ... _E8270.htm
i podepnij do niej Twoją antenę. Do drugiego końca wzmacniacza poprzez złącze F przykręć kawałek kabla antenowego i jeśli Twój tuner ma opcję zasilania wzmacniacza antenowego, to poprzez złącze F dokręć taką wtyczkę antenową:
http://www.dipol.com.pl/przejscie_gniaz ... _E8260.htm
Jeśli tuner niema jednak opcji zasilania, to zamiast zwykłej wtyczki antenowej, użyj takiego zasilacza antenowego z separatorem:
http://www.dipol.com.pl/zasilacz_wzmacn ... _D0011.htm

DjGrab
Posty: 49
Rejestracja: 17 lipca 2009, o 21:30
Miejscowość: Bruchniewo
Odbiornik: OPTICUM AX LION 4-M PLUS
Instalacja antenowa: Mini siatka z zasilaczem w domu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: DjGrab »

Koledzy ja niemowie ze brzydka jest ta mini siatka bo to nie tak jak miałbym takiej siatki użyć to musiałbym ja jakoś schować tylko może polecicie mi jakieś dobre tanie mini siatki skoro tak je chwalicie to kupie i tyle skoro mówicie ze nawet można znalesc mux 3 to nie zle chociaż ja wątpię bo u mnie mux 3 nadaje w Bydgoszczy a ja jestem sporo od niej nie nie podoba mi się moja antena bo to pewnie tylko taki drut albo coś wolałbym professional antenę tak jest na lezonco skierowana na poznań przypięta do prezentu który dostałem czyli coś w stylu stroika.Możecie mi polecić tani filtr GSM do tunera usb odp

dziwny

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: dziwny »

Panowie prosze was o pomoc to moj pierwszy post :) Jestem lekko zielony w tej tematyce.Załatwiłem sobie od znajomego takie cos http://www.citeam.pl/oferty/cala-polska ... lita-dvb-t

Do nadajnika mam jakieś 12-14 km mieszkam na P.

Dzisiaj tak na szybko podłączyłem to zaczęło szukać stacji znalazło polsat,tvn i pare innych ( nie znalazło mi np. TVP hd na ktorym mi tylko zależy ) Co do jakości jeszcze nie umiem wszystkich opcji w tv rozkminic widnieje siła sygnału jako 100 ale jakosc najczęściej zła.
Obraz na kazdej stacji tak tnie jakies krzaczki itd. Da sie coś z tym zrobić czy tą antene trzeba wywalić ?

p.s.Gdy ją podłączałem do tv kabel antenowy był z tym grubym bolcem ( nie mam takiego w tv) tylko mam na tą cienką igiełke ;)

Wiec odłączyłem z dekodera taki kabel podłączyłem do niego i na końcu kablem od dekodera podłączyłem do tv (cienki bolec) to nie miało żadnego wpływu na jakość ?

Antene trzymałem przy oknie (blok) (nadajnik niestety mam praktycznie pod drugiej stronie domu
Jakis wzmiacniacz lub coś pomoze prosze o pomoc panowie bo widze ze dajecie rade :)

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: kb997 »

@dziwny
Poniżej daję link do mojego rysunku. Wewnątrz twojej anteny siedzi takie coś jak na samej górze tylko zamiast symetryzatora masz wzmacniacz.
http://tinypic.pl/k2sqhwyd11q8
Nie napisałeś w jakiej miejscowości mieszkasz. Nie bardzo rozumiem o jakich igiełkach piszesz. Domyślam się, że w tv masz gniazdo typu F czyli takie jak w antenie, jeśli tak to musisz dokupić przejściówkę z F na zwykłe gniazdo tak, żeby wtyczka z separatorem pasowała. Z drugiej jednak strony to masz problem że zbyt silnym sygnałem. Świadczy o tym sila sygnału 100% i słaba jakość. Sprobuj zrobić dipol prosty z kabla antenowego czyli zdejmij izolację z kabla na długości ok. 20cm i żyłę środkową odegnij w jedną stronę, a ekran spleć w formie pręta i odegnij w drugą. Powinieneś mieć słabą siłę sygnału ale wysoką jakość. Jeśli to się nie sprawdzi to Sprobuj skonstruować coś z linku powyżej. Powodzenia.
P.s. TVP1 nie nadaje jeszcze w HD. Znajduje się w mux1 i mux3 przy czym wersja z muxa1 ma od 1.06.2012 być w HD.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: TomW »

Przy tak małej odległości i silnym sygnale, powinna też dać radę jakaś panelowa pasywna żeby nie przesterować. Ostatnio kolega kb997 polecał pasywną Atrax - parę postów wyżej.

Zablokowany