Antena pokojowa do odbioru DVB-T

exden

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: exden »

Witam posiadam tuner overmax tn 01 i szukam do niego jakieś anteny pokojowej, do nadajnika znajdującego się Chorągwicy mam około 19 km, na antenie załączonej do zestawu znajduje mi programy ale jest za słaba jakość sygnału przez co nie mogę ich oglądać. Teren zabudowany, drugie piętro bloku, okno w stronę nadajnika. Zastanawiałem się nad anteną LTC DVBT04, na aukcji jest napisane, że ma wzmocnienie 42 dB. Proszę o odpowiedz i pozdrawiam.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: TomW »

Ten wzmacniacz, to jedyny i wątpliwy atut takich anten. Na dołączonej antence trudno coś odebrać i to nie dziwi. Jak czytałeś poprzednie posty w tym dziale, to wiesz, że szukać trzeba anteny (szczególnie ważne przy pokojowej) o dużym zysku. Sam wzmacniacz, nawet najsilniejszy tego nie załatwi. Z reguły źle dobrany przesterowuje i wręcz psuje odbiór. Jak nie chcesz, lub nie możesz zainstalować anteny zewnętrznej to z anten tej firmy mogę polecić tę http://hurt-caraudio.pl/index.php?route ... t_id=26667 ,lub zrobienie samodzienie anteny typu biquad. Przeczytasz o tym w watku o antenach własnej roboty. Co do anten pokojowych to LX0799/R wychodzi taniej, żysk ma większy a wzmocnienie mniejsze. Jest odmianą popularnej w tym wątku, sprawdzonej i chwalonej anteny Apok.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: kb997 »

@exden
Chyba gdzieś już pisales o tym, że masz siatkę. Czy to w tej lokalizacji co ta siatka chcesz używać swojego tunera? Coś tam pisałeś, że siłę masz 100% a jakość 80. Wygląda to trochę na zbyt silny wzmacniacz. Siatki dobrze radzą sobie w zabudowie. Możesz na próbę odkręcić ekran z anteny i zrobić jak ktoś to nazwał bezsiatkową. Możesz w miejsce x-ów z siatki wstawić double biquada, jak chcesz wydać kasę to w trudnych warunkach miejskich możesz wypróbować tridigita.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: TomW »

Bez siatki, to około 3 dB mniej i przy silnym wzmocnieniu może pomóc.

exden

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: exden »

Dziękuje Wam za odpowiedzi, zamówiłem antenę poleconą przez TomW jak tylko dostanę przesyłkę będę próbował różnych sposobów :)
Pozdrawiam.

Omen

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: Omen »

Witam,
Kupiłem ostatnio do komputera odbiornik MT4161. W załączonym zestawie jest mała antenka, od której, jak wczesniej przeczytalem, nie mozna za wiele wymagac. Dodatkow, mimo że mam mieszkanie na 8 piętrze, 10km od RTCN Chorągwica, to okna mam skierowane w zupełnie odwrotną stronę. Moj problem polega na tym, ze po wyszukaniu kanalów, dostaje ich calkiem sporo (MUX2, MUX3), jednak sygnal jest na tyle slaby, ze nie sposob nic ogladac. Najciekawsze jest to, że kiedy zlapie kabel od antenki ręką, wszystkie kanały ruszają (nawet TVP2 HD idzie od czasu do czasu lekko zarywając). Czy to wskazuje na to, ze kupujac lepsza antenę, sam nie bede musial wiecej za nia robic? ;)
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: Puma »

Poczytaj ten temat http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=2563 , może Ci się przyda.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: TomW »

@Omen
Nie rób za antenę, tylko ją kup. Dobra antena to podstawa odbioru. W tym wątku znajdziesz na pewno coś dla siebie.

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: plecho1 »


mover2002

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: mover2002 »

Witam, szukam niedrogiej anteny wewnętrznej która umożliwi odbiór wszystkich muxow we Wrocławiu w centrum w kamienicy. Posiadam telewizor z wbudowanym tunerem samsung c 650

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: kb997 »

@up
Nie ma wewnętrznej anteny która da 100% pewności odbioru wszystkich muxów. Nawet zewnetrzna tego nie gwarantuje (przynajmniej na razie). Mux1 i 2 będą działać na większości anten ale 3 raczej nie. Możesz - zaznaczam na własne ryzyko - spróbować mini siatki (powinno działać) ale efektu nie gwarantuję.

Masterjam

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: Masterjam »

Witam

W tej chwili odbieram sygnał z Raszyna i PKiN. Niestety jest to mała antena pokojowa wystawiona na zezwętrzny parapet ze wzmacniaczem (bez niego sygnał 0%). Odbiór wszystkich muxów na 100 % ( ale to jak wiadomo zalezy od tunera), sygnał z Raszyna prawie po linii prostej,z PKiN z odbicia dokładnie nadajnik za mną (szczegóły na rysunku)

http://imageshack.us/photo/my-images/705/antenabq.jpg/

Dosyć często pojawiają się zakłócenie typu pikselowania i zrywanie dźwięku, niezależnie od pogody czasem dzień bezwietrzny czasem w silnym deszczu. Zakłócenia zwiększają sie wieczorem . Mam wrażenie że jest za silny sygnał a być może zakłócenia z instalacji elektrycznej , choc budynek nowy i zasilacz podłączony pod listwę komputerową.

Zakupiłem tą antenkę http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1112.htm , dorzuciłem symetryzator i nic nie odbiera. Wszystko na zero. Czy to umiejscowienie kierunkowej na balkonie jest złe i nie będzie odbierać, czy spróbowac jeszcze ze wzmacniaczem ?

_chris_

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: _chris_ »

@ Masterjam:
sprawdź na początek kabel antenowy czy nie ma przerwy na ekranie lub żyle środkowej i czy dodrze pozakładane są złącza - F i wtyczka antenowa.

Masterjam

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: Masterjam »

Kabel jest też nowy, wczoraj kupiony. Sprawdzę jeszcze raz połączenia kabla z symetryzatorem (oplot podwinąłem pod zacisk , który trzyna kabel), może to wina wtyczki antenowej ? zdjąłem ją z innej pokojówki z zasilaczem. Oczywiście zasilacza nie ma , został odcięty.

mover2002

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: mover2002 »

U mnie problem polega na tym iż mam Tv podłączony do anteny zbiorczej ale nie ma w niej miejsca na mux 1, pojawi się on dopiero po wyłączeniu sygnału analogowego. Dlatego szukam jakieś alternatywy na ten okres. A może jakaś zewnętrza antena mocowana na balkon ?? Dodam iz balkon jest na 3 pietrze a dokoła są budynki 6 piętrowe,

_chris_

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: _chris_ »

@ Masterjam:
to, że kabel jest nowy, nie znaczy, że nie może być wadliwy. Takie rzeczy się zdarzają.

Przy takich odległościach od nadajników powinieneś coś mieć, przynajmniej jednego mux-a - choćby TVN HD.

Antenę ustawiaj (szukaj dla niej miejsca) na strojeniu ręcznym.

Masterjam

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: Masterjam »

Chris - co do kabla zdarzają się a jakże, sprawdzę miernikiem dzis wieczorem czy nie ma gdzies przerwy. W tej chwili mam ręcznie ustawione, bo w automacie syf sie zbiera (płatne kanały polsatu i takie tam). Podstawowe pytanie, jak zapewne widziałeś rysunek :), czy takie skierowanie anteny może być, chodzi o to że PKiN jest zasłonięty przez budynek.

vxz

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: vxz »

Witam najlepsza antena pokojowa to antena siatkowa (wzmacniacz )tylko musi byc wystawiona na parapet bo w pomieszczeniu nie lapie ale na parapecie super.. odleglosc 55km 100% jak robilem testy

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: m@rtops »

trochę mylisz pojęcia ;)
antena pokojowa ma dobrze odbierać wewnątrz pomieszczenia
wystawiając ją za okno to jest już antena zewnętrzna - i tu związane z nią kłopoty (przeciągnięcie przewodu,umocowanie za oknem)
przyjmując że teraz jest ciepło i można mieć ją za oknem(otwarte okno którędy idzie kabel) to jest fajnie - a zimą :?

_chris_

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: _chris_ »

Masterjam pisze:W tej chwili mam ręcznie ustawione, bo w automacie syf sie zbiera (płatne kanały polsatu i takie tam).
czyli jednak coś odbierasz - trzeba pisać doladnie, bo inaczej to szkoda czasu straconego na dochodzenie co i jak.
Masterjam pisze:Podstawowe pytanie, jak zapewne widziałeś rysunek :), czy takie skierowanie anteny może być, chodzi o to że PKiN jest zasłonięty przez budynek.
w takich sytuacjach próbuje się po prostu każdego ustawienia anteny, zarówno jeśli chodzi o miejsce jej montażu, jak i kierunek ustawienia. Szukamy takiej kombinacji, która da MAX jakości odbieranych mux-ów. Odbiór może być z kierunku nadajnika, lub z odbić. W przypadku zaś Warszawy dodatkowo jest i tak, że zwykły użytkownik DVB-T i tak nie wie, czy odbiera z Raszyna, czy z PKiN-u - do którego sygnału synchronizuje się odbiornik w danej lokalizacji i momencie.

Zablokowany